Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку з математики «Сантиметр. Вимірювання довжини відрізків»

НУШ

Для кого: 1 Клас

10.01.2021

602

39

0

Опис документу:
Конспект уроку з математики «Сантиметр. Вимірювання довжини відрізків» передбачає мету – виховувати дбайливе ставлення до тварин, бережливо ставитися до оточуючих предметів, поважати думку інших, прислухатися один до одного, вивчати зразки усної народної творчості. Наприклад, в організаційній частині учням пропонується відгадати загадку для того, щоб познайомитися з гостем уроку, у вправі «Весела лічба» – народні задачі, щоб перевірити усний рахунок та уважність, також учні роз
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Городецька А.С.

Конспект уроку математики 1 клас

«Сантиметр. Вимірювання довжини відрізків»

Мета: формування предметних компетентностей:

  • сприяти розумінню школярами понять математичного мовлення;

  • ознайомити учнів з одиницею вимірювання сантиметром та сантиметровою лінійкою;

  • учити вимірювати довжини відрізків.

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння дотримувати правильної постави під час письма і читання, здатність організовувати своє робоче місце; виконувати розумові операції й практичні дії; працювати самостійно, оцінювати свою роботу; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, уміння говорити чітко, висловлювати власну думку;

соціальної: докладати зусиль до досягнення результату;

громадянської: виховувати дбайливе ставлення до тварин; бережно ставитися до оточуючих предметів;

інформаційної: розширити знання про одиниці вимірювання.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: загадка про мавпочку, іграшка мавпочки, мультфільм, картки з числами, предметні картки для гри «Порівняй», роздаткові смужки різної довжини, скріпки, маркери або фломастери, кольорові олівці, пенал, фізкультхвилинка, лінійка, прості олівці, ребус, підручник «Математика: підруч. для 1 кл. закладів загальної середньої освіти / Н. П. Листопад. — К. : УОВЦ «Оріон», 2018. — 144 с.»

Хід уроку

І. Організаційна частина

  1. Привітання

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

  • Доброго ранку, діти. Сьогодні в нас незвичайний урок, адже до нас завітав незвичайний гість. Та його впізнати допоможе нам загадка:

Ця смішна, мала тваринка

Дуже схожа на дитинку,

Бігає, кривляється,

На гілках гойдається,

Бо не звикло до порядку

Африканське …(Мавпенятко)

  • Так, це мавпочка, яка завітало до нас не просто так – у неї сталася прикрість. А яка, ми зрозуміємо переглянувши мультфільм. Та спочатку хочу у вас запитати, чи всі готові допомогти мавпочці? (так)

  1. Перевірка готовності до уроку

- А зараз погляньте всі на свої парти. У вас повинен лежати підручник, пенал, зошит та щоденник, всі інші речі заховайте, аби вони вас не відволікали. І також хочу нагадати, що відповідати можна тільки з піднятою рукою.

  1. Створення сприятливого психологічного комфорту та емоційного

настрою.

  • Діти, плесніть в долоньки ті, хто сьогодні добре виспався і готовий активно працювати на уроці.

  • А тепер широко посміхніться ті, хто має гарний настрій.

  • Підніміть руки догори ті, хто вважає, що сьогоднішній урок пройде весело, цікаво та активно.

  • Я бачу, що всі виспались, всі мають хороший настрій та всі налаштовані на хорошу похвалу.

  • Підніміть руки ті, хто готовий працювати. Тож розпочинаємо!

Перегляд мультфільму «38 папуг. Як виміряти удава»

(https://www.youtube.com/watch?v=5GtPVKZ0LrM)

  • Кого, окрім мавпочки, ми ще зустріли в мультфільмі?

  • Де вони живуть?

  • Що полюбляє їсти кожен з героїв мультфільму?

  • Чому героям казки не вдалося виміряти удава?

  • На вашу думку, чого бракувало героям, щоб виміряти довжину удава?

  1. Актуалізація опорних знань і способів дії.

  1. Весела лічба

Перше завдання, нам приготувала мавпочка. Їй завжди цікаве все, що навколо відбувається. Ось їй хочеться перевірити, чи вмієте ви рахувати?

• Дві синиці, гарні птиці,

На вербі сиділи,

Три подружки-щебетушки

Раптом прилетіли.

Скільки на вербі синиць?

Полічи веселих птиць. (5)

• Ось до класу на урок

Залетіло шість сорок,

Дві пізніше прибуло.

Скільки всіх птахів було? (8)

  1. Усний рахунок. Порівняй.

- Друге завдання, нам приготував друг мавпочка – слон. Він хоче дізнатися, чи вмієте ви порівнювати числа (Порівняння чисел. Показ предметних карток). Молодці.

3. Назви сусіда.

- Наступне завдання від папуги – спільного друга слона та мавпочки. Назвіть сусідів чисел в режимі «блискавка» (Робота у швидкому темпі)

5 8 2 3 6 7 9 4 (вчитель показує картку з числом, діти називають сусідів)

4. Гра «Доповни до 10».

- Наступне завдання від удава. Я називаю число і вказую на одного з вас. На кого я покажу, той у відповідь називає відповідне число-доповнення.

5. Каліграфічна хвилинка.

- Мавпочці дуже цікаво, чи вмієте ви гарно писати. Вона просить написати вас цифри записані на дошці (1, 3, 8, 9, 2, 7). Але перш ніж приступити, давайте згадаємо як потрібно підготуватися до письма. В цьому нам допоможе віршик:

Зошит свій я відкриваю,

Навскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь! (Прописування цифр в зошиті.)

  • До того, хто каліграфічно напише цифри, Мавпочка завітає в гості.

(Робота в парах)

  • Хто закінчив – обміняйтеся зошитами та оберіть королеву-цифру (намалювати маленьку корону над найкраще написаною цифрою)

Пальчикова гімнастика

У папуги Гоші

Було трохи грошей

Він на них собі купив

Чобітки, пальто і бриль.

Долоня вгору, вказівний палець перекриває великий. Інші пальці підняті вгору й розчепірені.

ІІ. Основна частина

  • Згадаємо наш мультфільм. Наші герої теж дуже полюбляють математику. І одного разу, граючись під пальмою, вони захотіли навчитися вимірювати довжини різних предметів. Давайте і ми спробуємо.

  1. Оголошення теми уроку.

  • Кожен предмет має свою довжину, яку можна виміряти. А чим саме і як потрібно міряти – з цим ми познайомимося сьогодні на уроці. Отже, ми сьогодні навчимося вимірювати довжини відрізків, познайомимося з приладом для вимірювання довжини. Навчимося записувати довжини.

  • Погляньте на малюнок. Мавпочка має олівці. Скажіть, який найдовший? Який – найкоротший? Назвіть їх у порядку збільшення.

  • Діти, що нам допомогло визначити довжини олівців? (око)

  1. Практична робота. Робота в групах. Порівняння довжин смужок паперу методом накладання.

У вас на парті є смужки, порівняйте їх «на око». Чи можна це зробити? А давайте накладемо їх одна на одну. Який висновок можна зробити?

Фізкультхвилинка

«Папуга, слон, мавпа»

Орієнтовний час: 3 хвилини.

Хід гри: Діти стають колом. У центрі знаходиться ведучий. Він вказує на будь-якого учасника з кола та промовляє «папуга», «слон» або «мавпа».

Для відтворення однієї фігури потрібно три учня. Ведучий вказує на певного школяра, промовляючи «орел». Дитина, на яку вказали, має зобразити дзьоб, а її сусіди – крила.

Якщо ведучий промовив «мавпа», то учасник, на якого він показав, має почати кривлятися, а його сусіди – зобразити руки, які чухають боки уявної «мавпи».

Якщо ведучий промовив «слон», учасник, на якого він показав, має зобразити хобот, а його сусіди з обох боків – великі вуха.

  1. Пізнавальна бесіда

  • Послухайте цікаву інформацію про міри довжин. Коли мама йде до магазину купувати тканину, то їй її відміряють за допомогою спеціальних довгих лінійок, які називаються метрами. У давні часи однією з найпоширеніших одиниць довжини був лікоть - відстань від ліктя до кінця середнього пальця. Ліктем купці вимірювали довжину тканини, намотуючи її на руку.

  1. Дослідницька робота

Давайте і ми спробуємо виміряти різні предмети за допомогою різних мірок. Наприклад, виміряйте ліктем ширину вашої парти.

- Яка довжина парти? (відповіді учнів)

- У класі стоять різні парти? (однакові)

- Цікаво, чому тоді ми отримали різні результати вимірювання?

- Гаразд, виміряйте, будь ласка, довжину підручника за допомогою вказівного пальця. Які ви отримали дані? (відповіді учнів)

- Але ж підручники в нас однакові, чому ж тоді знову різні виміри?

- Чому ми отримали різні відповіді?

Висновок: Ми не можемо отримати єдині виміри, бо у кожної людини різна довжина пальця та ліктя.

  1. Перегляд відео

  • А давайте поглянемо як вимірювали довжину наші гості. Одного разу удаву стало цікаво, яка його довжина. Його друзі прийшли на допомогу. Давайте поглянемо, як вони це робили.

(Вчитель ще раз включає мультфільм на частині, де вони задумалися, якої довжини удав)

  • От з цією проблемою вони до нас прийшли. Їм цікаво, яка ж насправді довжина удава і як правильно міряти довжини предметів.

  • Давайте і ми спробуємо виміряти довжину червоної смужки. Але одні діти будуть міряти маленькими кубиками лего, а інші – великими.

  • Яка довжина смужки, якщо міряти великими кубиками лего?

  • Яка довжина смужки, якщо - маленькими?

  • Чому довжини різні, адже смужка у всіх однакова? (використовували різні мірки)

Висновок. Щоб правильно дізнатися довжину предмета чи відрізка, стрічки чи смужки паперу, тощо потрібна єдина мірка.

  1. Робота за підручником.

  1. Пояснювальна бесіда (с.29, завдання 1).

  • Візьміть у руки лінійку. Що ви на ній бачите? (поділки, цифри)

Ви вже знаєте, що пряма лінія безкінечна, її не можна виміряти, а накреслити можна лише її частину. Частина прямої лінії, яка обмежена двома точками, називається відрізком. Відрізки можуть бути різної довжини. Цю довжину можна виміряти, щоб порівняти відрізки.

Існує прилад для вимірювання довжини відрізків — лінійка. Початок відліку позначено цифрою 0. На однаковій відстані на лінійці є позначення — цифри.

Відстань між двома сусідніми цифрами називають сантиметром. Уся шкала лінійки розбита на сантиметри. На лінійці, кінець кожного сантиметра позначений рискою, біля якої стоїть цифра. Яка відстань між сусідніми цифрами?

Лінійка відразу дозволяє дізнатися скільки сантиметрів укладається вздовж вимірюваного предмета.

Прикладемо лінійку до смужки, довжину якої ми прагнемо дізнатися, так, щоб риска із цифрою 0 перебувала в одному кінці смужки (на початку). Подивимося, біля якої цифри знаходиться другий кінець вимірюваної смужки. Ця цифра покаже, якої довжини смужка, скільки в ній сантиметрів.

Висновок : Відстань між цифрами дорівнює 1 сантиметру. Коротко записують см.

  • Зверніть уваги на сторінку 29 нашого підручника перше завдання. Давайте пропишемо в зошиті (прописування в зошиті 1 см)

  • Зробимо невеличку паузу та послухаємо віршик про нашу помічницю лінійку.

Я – лінійка.

Прямота – риса головна моя.

  1. Практична робота. Вимірювання довжин відрізків. (с. 29, завдання 2-3)

  • Лисичка нам хоче розповісти правила вимірювання. Щоб правильно виміряти довжину потрібно лінійку, це прилад для вимірювання довжини, вона поділена на сантиметри, щільно прикладати до предмета, довжину якого вимірюємо.

  • Нагадую, що кладемо лінійку на відрізок, нулик ставимо на початок малюнку, лінійку тримаємо рівно.

  • Зверніть увагу на лінійку, намальовану на сторінці. Яка її довжина?

  • Давайте виміряємо довжину кожного відрізка (спочатку блакитного, далі – рожевого, потім - зеленого), довжини запишемо в зошит.

  • Який відрізок найкоротший?

  • Який найдовший?

  • Який відрізок накреслений посередині?

  1. Розгадування ребуса (зашифроване слово – довжина)

  1. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Вимірюємо різні предмети (с.29, завдання 4)

  • Переходимо до наступного завдання. Згадайте, як вимірювали друзі довжину удава в мультфільмі. (У папугах. Удав був завдовжки — 38 папуг). Ми спробуємо виміряти також предмети та вже за допомогою лінійки. У завданні 4 за допомогою лінійки вимірюють маркер та скріпки. Подивіться уважно на малюнок та за допомогою лінійки перевірте точність виміру цих предметів та запишіть дані у зошит (Учні прикладають лінійку до сторінки підручника на завданні 4 та визначені довжини записують у зошит).

  • Тепер спробуємо виміряти предмети не намальовані, а справжні. Пропоную виміряти довжину того ж маркеру, скріпки, а також олівця та пеналу. Дані, які отримаємо записуємо у зошит.

  • Скажіть, яким предмет більший: олівець чи маркер? Олівець чи пенал? Скріпка чи маркер? Скріпка чи олівець?

  • Олівець, пенал, скріпка, маркер – як назвати ці предмети одним словом? (шкільне приладдя)

  • Що ще відноситься до шкільного приладдя? (підручник, щоденник, зошит, ручка, портфель та ін..)

  • Чи можна їх довжину виміряти за допомогою лінійки?

  1. Уточнення знань про ламану лінію. (с. 29, завдання 6)

  • Які фігури зображені на малюнку?

  • Ламана зеленого кольору складається з трьох ланок.

  • Скільки ламаних зображено? Відповідь напишіть у зошиті.

  • Якими кольорами?

  • Чи є в ламаної початок та кінець?

  • Скільки ланок мають інші ламані?

  • Чи можна за допомогою лінійки виміряти довжину ламаної? Що для цього потрібно зробити? (кожну ланку виміряти за допомогою лінійки, потім ці довжини додати).

  • Чи схожі наші ламані на нашого друга Удава з мультфільму?

  1. Весела задача

У Оксаночки в руці

є чотири олівці,

А в її подружки Віри

Ось погляньте: теж чотири.

Полічіть-но всі оці

Кольорові олівці.

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

  1. Вправа мікрофон.

  • Хто сьогодні до нас приходив у гості?

  • Як ви вважаєте, чи допомогли ми нашим друзям виміряти довжину Удава?

  • Чи завжди на око ми можемо визначити довжину предмета?

  • Що потрібно, аби дізнатися, який відрізок або предмет довший або коротший за інший?

  • Що необхідно для того, аби не припускатися помилок під час вимірювання ?

  • Яку мірку вибрали як єдину?

  • Як треба прикладати лінійку до відрізка?

  1. Рефлексія.

  • Сподобався вам урок? Пропоную свою думку висловити, починаючи речення словами «Я знаю, що …», «Я розумію, що …».

  • Що було незрозумілим? Пропоную свою думку висловити, починаючи речення словами «Я відчуваю, що мені потрібно …», «Я намагаюсь…»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.