і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Конспект уроку з літературного читання для 4 класу на тему "Марія Хоросницька «Звідки в міста назва – Львів»."

Конспект уроку з літературного читання для 4 класу на тему "Марія Хоросницька «Звідки в міста назва – Львів»."

Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
800 грн
240 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AK273198
За публікацію цієї методичної розробки Черниш Софія Станіславівна отримав(ла) свідоцтво №AK273198
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відкритий урок

з літературного читання

на тему:

Марія Хоросницька. «Звідки в міста назва – Львів».

4 клас

Вчитель початкових класів:

Черниш С.С.

2015

Клас: 4

Предмет: літературне читання

Тема: Марія Хоросницька «Звідки в міста назва – Львів».

Загальнопізнавальні цілі:

  • вдосконалювати навички виразного, усвідомленого читання;

  • виховувати наполегливість, самостійність, старанність у роботі.

Предметні компетентності:

  • ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви міста Львів;

  • поповнювати словниковий запас;

  • формувати вміння самостійно аналізувати;

Ключові компетентності:

вміння вчитися:

навчально-організаційні вміння і навички:

  • розуміє завдання, які ставить вчитель;

  • співпрацює в парі з вчителем;

загально-мовленнєві вміння і навички:

  • відповідає в помірному темпі, чітко, виразно, з відповідною силою голосу;

  • вдосконалювати навички свідомого виразного читання;

  • розвивати зв’язне мовлення

контрольно-оцінні вміння:

  • тримає в порядку своє робоче місце та приладдя;

інформаційно-комунікативна:

  • знаходить в завданні конкретні відомості;

  • показує свою роль в вивченні та засвоєнні навчального матеріалу;

здоровязбережувальна:

  • розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою.

Мета: ознайомити учнів з історичним минулим нашого народу, походженням назви міста Львів і сприяти свідомому розумінню тексту вірша; пригадати що таке вірш; вдосконалювати навички виразного, усвідомленого читання; розвивати вміння самостійно аналізувати , робити висновки; формувати навички зв'язного мовлення і розвивати пізнавальні інтереси учнів, збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до України, шанобливе ставлення до рідного краю.

Обладнання: презентація, карта України, картки для мовленнєвої розминки, картки для роботи в групі.

Очікувані результати: знають походженням назви міста Львів; знають що таке вірш; вміють виразно читати вірш, аналізувати його зміст.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

1. Привітання

Дзвоник пролунав веселий,

Дружно всіх він кличе в клас.

І цікаве на уроці

пропоную я для вас.

Сьогодні до нас завітали гості.

Привітайтесь до гостей «Добрий день!»

2. Створення емоційного настрою:

Щоб завжди було приємно

І цікаво, і дотепно,

Усміхайтесь скрізь і всюди

Мамі, вчителям і людям,

І тоді життя прекрасне

Стане радісним для всіх.

II. Мовленнєва розминка

1. Вправи на розвиток дикції, артикуляції. Промовляння чистомовки.

Вчитель:

- Діти, сьогоднішній урок літературного читання ми почнемо з розвитку мовленнєвого апарата, щоб вчитися правильно, чітко і виразно говорити. Для цього повправляємось у вимовлянні чистомовки. Спочатку промовлятиму я, а ви повторюйте за мною.

Вчитель:

(Діти повторюють за вчителем частинами всю чистомовку).

Рі-рі-рі: Що ти бачиш угорі?

Рю-рю-рю: Бачу ясную зорю.

Рі-рі-рі: Ще що бачиш угорі?

Ря-ря-ря: Небо синє, як моря.

- Читаємо ще раз, всі разом красиво і чітко.

- Молодці! Дуже добре. Тепер повправляємось у швидкочитанні.

2. Гра «Відновіть вірш».

(Учні отримують картки.)

Левеня із міста Лева

Марія Людкевич

Левеня із міста Лева,

В нього мати королева,

Біля ратуші на троні

На залізному припоні.

На гербі Лев-батько гідно

Сім віків стоїть незмінно.

Бо день міста в ріднім Львові —   (3)

Пишна грива, очі сині,         (1)

І воно вже на значкові.         (4)

Левеня щасливе нині,  (2)

Той значок купила мати (1)

І так гарно їм обом -  (3)

Для синка Левка на свято. (2)

Левенятку із Левком. (4)

Вчитель:

- Діти, ви добре справились із цим завданням, тож готові працювати далі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  • Домашнє завдання для вас було знайти інформацію про походження назви свого село. Будь ласка, розкажіть чому наше село назвали саме так.

(Повідомлення дітей).

  1. Тест.

(Перевірка за презентацією)

  • Перевіримо чи уважними ви були дослідниками нашої Батьківщини. Виконаємо тест за творами з якими вже ознайомилися. Питань 6, кожна правильна відповідь – 2б.

  1. Місто Чернігів уперше згадується в літописах під … (1 слайд)

а) 907 роком;

б) 1012 роком;

в) 908 роком.

2) Слово Чернігів звучало колись як … (2 слайд)

а) Сернігів;

б) Серги;

в) Чорне.

3) З приводу назви міста існує (3 слайд)

а) одна легенда;

б) декілька легенд;

в) жодної легенди.

4) Хто був найвідомішим ученим за княжих часів? (4 слайд)

а) Ярослав Мудрий;

б) Нестор Літописець;

в) Володимир Великий;

5) Що таке «Найдавніша Літопись»? (5 слайд)

а) перша історія України;

б) збірка віршів про Україну;

в) збірка оповідань про життя князів.

6) Ким був Ярослав Мудрий? (6 слайд)

а) літописець;

б) автор казок;

в) князь київський.

Взаємоперевірка.

  • Зараз обмінялися зошитом із сусідом, взяли в руки олівці, перевірте роботу одне одного. Кожна правильна відповідь 2 б.

(Відповіді на дошці.) (1 - а, 2 - а, 3 -б , 4 - б, 5 - а, 6 -в .)

  • Також сьогодні на уроці у нас діє система оцінювання за картками, за кожну правильну повну відповідь 1 картка, чим більше карток, тим більша оцінка.

ІV. Повідомлення теми та мети. Мотивація навчальної діяльності.

- Нагадайте як називається розділ який ми зараз вивчаємо. (Сторінками історії України)

- У 2016 році ми відзначаємо 25-річчя незалежності України, тож відвідуємо квітучі, визначні місця нашої Батьківщини. Подорожуючи ми дізналися вже багато цікавих відомостей про неї (показую на карті), про перших князів, визначних місць – Печерський монастир, місто Чернігів, а про що ми поговоримо сьогодні ви дізнаєтеся з чистомовки.

(У кожного картка на столі)

  • Доповніть кожен рядок.

Ни-ни-ни – вивчаємо історію … (України)

Та-та-та – читаєм про історію …(міста)

Ев-ев-ев лапою ляпає …(лев)

Ів-ів-ів – дізнаємось про місто … (Львів)

Іш-іш-іш – виразно читаєм …(вірш)

- Так, ми знайомимося із віршем про місто Львів.

- Нагадаємо що таке вірш? (відповідь учнів)

- Чи знаєте ви, звідки походить назва міста Львів?

- Знайдемо місце знаходження міста. В якій стороні горизонту знаходиться місто? (захід)

- Відмічаємо позначкою Львів.

Розповідь учителя.

- Львів – це великий. Культурний, політичний, історичний центр Західної України. Сьогодні ми прочитаємо вірш Марії Хоросницької «Звідки в міста назва Львів» (7 слайд), про історію походження найкрасивішого міста України – Львова і попростуємо стежками історичного минулого, та вивчимо ще декілька цікавих сторінок історії свого народу.

- Ми знаємо, що кожна освічена людина повинна знати свою історію

(на дошці) «Хто хоче знати майбутнє, мусить знати минуле», - говорить народна мудрість.

- Поставте логічний наголос на слові «майбутнє» / «мусить» та прочитайте.

- Отже, наше завдання – збагачувати наші знання історичними відомостями.

VІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.

  1. Повідомлення про поетесу.

  • Випереджальне завдання на додатковий бал було підготувати інформацію про авторку вірша.

(Виступ учнів).

Марія Василівна Хоросницька (Сваричевська) народилася 13 травня 1924 року в с. Хоросно Пустомитівського району на Львівщині. Від назви села й узяла собі літературний псевдонім. Після закінчення школи навчалася у Львівському педагогічному інституті. Рідний галицький край наділив її веселою вдачею. Коли вона стала письменницею, біля неї завжди юрмилися подруги, чулися дотепи, сміх, вигуки, звучали вірші. Була учасником війни. На долю Марії Василівни випали нелегкі роки заслання, про які вона не хоче згадувати. Поетеса просто відкинула все, що їй заважало, через що змарновано стільки молодої снаги і часу. 
       Марія Хоросницька любить дітей. Окрім поезій, для них вона написала цікаві путівники «Мандрівка по Львову», «Рідне місто пізнаю», які стали своєрідною новинкою в царині дитячої літератури.
      2. Словникова робота

Ратуші – (малюнок) міська рада.

Імення – імя

рід

князь

сильний

Галицький

син

княжа

дзвеніла

перекотило

що

знаю

Данило

народився

           

Читання «пірамідок»  слів на картках

  • Прочитати іменники, дієслова, прикметники.

  • Поєднати іменники із прикметниками.

3. Розвиток звязного мовлення. Творче завдання.

- Прочитайте назву вірша. Перед тим як ви дізнаєтеся звідки в міста назва Львів, як ви думаєте чому його так назвали?

(Вислови учнів)

4. Первинне сприймання вірша.

Читання вчителя.

  • Прослухайте вірш та скажіть якого князя згадують у вірші.

(відповіді дітей, показую малюнок)

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5. Повторене читання вірша мовчки. Аналіз змісту.

- Прочитайте вірш самостійно та скажіть між ким відбувається розмова у вірші?

- Від чийого імені вона ведеться?

6. Вибіркове читання вірша.

- Знайдіть та прочитайте.

- Ким був Данило Галицький? Чому він сумував?

- На чию честь назвав князь місто, яке будував?

- Які побажання були для сина?

- То з яких часів у міста ця назва?

(Робота за малюнками.)

7. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Робота в групах

І група

Гра «Знайдіть дію»

Слова: брата, князь, сім віків, слава, син, днина.

Дія: питаю, був, перекотило, дзвеніла, народився, жила

 

ІІ група    

Гра «Знайдіть рими».

Розумів –

Питаю –

Данило –

Слава –

Один –

Прослав –

Днина –

Часів –

б) Читання в парі "Я тобі, ти мені".

Один учень — перший рядок, а другий — наступний, і так до кінця вірша.

8.  Виразне читання вірша.

- З якою інтонацією прочитаєте слова молодшого брата? А старшого?

- Після яких слів зробите найдовшу паузу?

- На які слова треба зробити логічні наголоси?

- Який виберете темп читання — швидкий чи повільний?

VI. Узагальненн отриманих знань.

  1. Бесіда

- Про походження назви якого міста дізналися?

- Зараз — це великий політичний і культурний, історичний і туристичний центр Західної України. Говорять, що це місто схоже своїми архітектурними спорудами на Париж, навіть деякі фільми, події яких розгортаються у Франції, були відзняті у Львові.

  • Чи був хтось із вас у цьому місті?

  • Пропоную вам маленьку, але дуже цікаву екскурсію у місто з гордою назвою Львів.

  1. Перегляд презентації.

  • Перегляньте презентацію та скажіть, які визначні місця ви хотіли б відвідати?

Подорож по славетному місту Лева

Слайд 1 Герб міста Львів.

Слайд 2 ( університет )У XV-XVIII ст. Львів відігравав значну роль у розвитку середньовічної культури. Так, заснований у 1661 році Львівський університет був одним із перших у Центральній Європі. У Львові ж завдяки першодрукарю Івану Федорову було видано й перші в Україні друковані видання «Апостол» і «Буквар».

Слайд 3( собор св. Юра) Важко собі уявити силует Львова без величного барокового собору Святого Юра (пл. Святого Юра, 5), зведеного в 1744-1770 роках на місці, де іще за Княжої доби жили печерні монахи. Іншим символом міста є його найвища точка (410 м над рівнем моря) – гора Високий Замок, де колись була резиденція князя.

Слайд 4 Ратуші у Львові.

Слайд 5 Храм святого Андрія.

Слайд 6 Оперний театр.

Слайд 7 Данило Галицький

Слайд 8 Лев Галицький

  • Також перегляньте нашу виставку сувенірів, які привезли мої знайомі на згадку про місто. І на згадку про сьогоднішній урок подаруємо нашим гостям сувеніри виготовлені нами попередньо.

  1. Асоціації «Львів»

  • Скажіть чи був для вас пізнавальним цей урок?

  • Складемо «Асоціативний кущ»

  • Які асоціації у вас виникають із словом Львів?

  • Наприклад, у мене асоціюється із кавою.

        

             місто            Париж              історія       

кава   Львів лев

 

    трамвай         Данило Галицький М.Хоросницька

 

VII. Підсумок уроку.

  1. Оцінювання.

  • За кожну свою правильну відповідь ви отримували малюнки, порахуйте їх.

У кого 6 малюнків – це 11 балів; 5 малюнків – 10; 4 малюнків - 9; 3 малюнки – 8 і т.д.

2. Домашнє завдання

С.44 - виразно читати, скласти питання за віршем, дізнатися скільки років місту Львів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку з літературного читання для 4 класу метою якого є: ознайомити учнів з походженням назви міста Львів і сприяти свідомому розумінню тексту вірша; пригадати що таке вірш; вдосконалювати навички виразного, усвідомленого читання; розвивати вміння самостійно аналізувати , робити висновки; збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до України, шанобливе ставлення до рідного краю.
  • Додано
    01.03.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    247
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    AK273198
  • Вподобань
    0
Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
3600 грн
1080 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AK273198
За публікацію цієї методичної розробки Черниш Софія Станіславівна отримав(ла) свідоцтво №AK273198
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти