Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Рельєф і геоморфологічна будова
Мета: сформувати в учнів уявлення про найпоширеніші типи та форми рельєфу, різні за походженням; розглянути закономірність поширення типів і форм рельєфу на Харківщині; удосконалювати вміння називати і показувати на карті основні одиниці рельєфу області.
Обладнання:
Харківщинознавство: навчальний посібник для учнів 8-9- кл./О.І.Грінченко.-Х:Гімназія, 2011.
ілюстрації до теми (додаток);
атлас «Харківщинознавство.8 клас»
адміністративна карта України.
Тип уроку: комбінований;
Поняття та терміни: зсув, западини, вимоїна, яр, ерозія, денудація, карст, антропогенний рельєф.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
називати і показувати на карті основні орографічні одиниці Харківської області: низовини, височини, головні річкові долини, найвищі і найнижчу точки; основні тектонічні структури області;
наводити приклади найпоширеніших типів та форм рельєфу, різні за походженням;
робити висновки про закономірності поширення типів і форм рельєфу на Харківщині.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель вітається, повідомляє, що має бути у кожного учня на парті (посібник, зошит, атлас, додатки від вчителя) та вирішує за необхідності організаційні питання. Повідомляє тему уроку, яка записана на дошці.
Мотивація навчальної діяльності
У темі нашого уроку міститься слово - загадка, а може це слово і не загадкове і ненове? Хто може відгадати це слово, сказати що воно означає? Так дійсно ми можемо розшифрувати: геоморфологія з грецького - reo- земля, морфо- форма, -логія - вчення, - отже це наука що вивчає походження, закономірності і поширення форм рельєфу.
Геоморфологія — наука про рельєф Землі, його походження, просторові, генетичні та історичні закономірності будови та розвитку. Геоморфологія розглядає зміни рельєфу як процес, що складається з існуючих протиріч між рельєфоутворюючими факторами, що й обумовлює безперервний розвиток земної поверхні та форм рельєфу. Учні записують тему та визначення в зошит.
ІІ. Перевірка домашньої роботи
Учень (за бажанням) розповідає про місця подорожей своєї родини, показує маршрут на карті.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
Бесіда за запитаннями.
1. Що називається рельєфом?
2. Який тип рельєфу характерний для нашого краю – рівнинний чи гірський?
3. Які форми рельєфу формуються під дією внутрішніх і зовнішніх сил Землі?
4. Якими способами позначаються на фізичній карті форми рельєфу?
5.Які приклади зміни рельєфу людиною ви можете навести?
IV. Вивчення нового матеріалу
Рельєф Харківської області є хвилястою рівниною з легким нахилом в південно-західному (до басейну Дніпра) і в південно-східному (до басейну Дону) напрямах. У північно-східну частину області заходить Середньоросійська височина, в південну - відроги Донецького кряжа.
Вправа «три речення»
Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника С. 12 та складають три речення, які характеризують загальний план будови поверхні Харківської області. (6-7 хв. на опрацювання)
Робота з таблицею «Коротка характеристика найбільших форм рельєфу області»
Чинники формування рельєфу | 1) Коливальний 2) Вода |
Височини | Середньоруська височина, Донецький кряж |
Рівнини | Полтавська низовинна рівнина |
Бесіда
Рельєф формується під впливом таких процесів (див.Додаток 1):
1) як внутрішніх, їх іще називають ендогенними, (вчитель звертається до словника на дошці, учні записують нове визначення в зошит) тобто вони відбуваються в надрах Землі і пов’язані з опусканнями і підняттями землі.
Хто швидше визначить які форми рельєфу утворюються при таких процесах? Покажіть їх на фізичній карті України.
2) зовнішні – ті що відбуваються на поверхні землі їх називають екзогенними, сюди відносять денудація і акумуляція гірських порід ( робота з словником, запис визначень в зошит) Денудація це процес руйнування та перенесення гірських порід, а акумуляція – накопичення гірських порід.
За схемою в додатку, скажіть з дією яких сил пов’язані ці процеси?
Самостійна робота
Учні опрацьовують матеріал підручника «Господарська оцінка рельєфу» та роблять висновок як рельєф Харківщини впливає на господарство області.
Робота з картою
Учні на контурній карті наносять основні форми рельєфу Харківської області (див.Додаток 2).
Робота по групах у грі
Одним з перших вчених, що вивчав геоморфологічну будову України був професор Харківського університету І Ліваковський. І ми з вами зараз пограємо в гру по групах «Сторінки щоденника», в ході якої нам потрібно відновити сторінки загубленого щоденника професора Ліваковського, де він розповідає про невеликі форми рельєфу України і фактори, що впливають на їх формування.
Допоможе нам в цьому підручник-посібник на сторінках 69-72. Кожна команда-група буде відновлювати одну сторінку, а представники команд-груп потім розкажуть нам про їх зміст. Головні питання які ви повинні відобразити на своїй сторінці щоденника - ЩО? ЯК? ЯКІ? ДЕ?
Після оголошення результатів гри учні відповідають на питання: як,на вашу думку, виникають невеликі форми рельєфу?
V. Закріплення знань учнів
Бесіда
1. Опишіть характерні форми рельєфу, які трапляються поблизу вашої домівки, школи, села. Як вони утворилися? Як змінюються в теперішньому часі?
2. За зразком заповнюємо таблицю (див.Додаток 3)
Форми рельєфу | Походження форм рельєфу |
Зсуви | |
Степові блюдця-поди | |
Яри і балки | Водно-ерозійне |
Карстові лійки, улоговини, провалля | |
Гори-останці |
3. Перевіряємо знання:
1. Як внутрішні процеси впливають на формування рельєфу області?
2. Як зовнішні процеси в теперішній час впливають на формування рельєфу?
3. Назвіть приклади різних за походженням форм рельєфу.
4. Наведіть приклади антропогенових форм рельєфу нашої області.
VI. Оцінювання учнів та домашнє завдання
Усно: опрацювати матеріал підручника – §2 С.12-15. Вивчити терміни та поняття.
Письмово: перелічити річки, які протікають в Харківській області та вказати їхні басейни.
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Форми рельєфу | Походження форм рельєфу |
Зсуви | |
Степові блюдця-поди | |
Яри і балки | Водно-ерозійне |
Карстові лійки, улоговини, провалля | |
Гори-останці |
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»