Конспект уроку з географії, 8 клас :"Озера і лимани, їх типи; особливості гідрологічного режиму. Водосховища"

Географія

Для кого: 8 Клас

04.06.2020

841

112

0

Опис документу:
Мета уроку: Навчальна: продовжити формувати систему знань про водні ресурси України; поглибити поняття про обумовленість водних ресурсів кліматичними особливостями; з’ясувати закономірності розташування озер, лиманів, водосховищ Розвивальна: продовжувати розвивати навички самостійної роботи з картами ; Виховна: виховувати бережливе ставлення до водного середовища нашої країни.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Клас Урок Дата

Тема уроку: «Озера і лимани; їх типи; особливості гідрологічного режиму. Водосховища»

Мета уроку:

Навчальна: продовжити формувати систему знань про водні ресурси України; поглибити поняття про обумовленість водних ресурсів кліматичними особливостями; зясувати закономірності розташування озер, лиманів, водосховищ територією країни; Розвивальна: продовжувати розвивати навички самостійної роботи з картами ; Виховна: виховувати бережливе ставлення до водного середовища нашої країни. Тип уроку: комбінований.

Терміни та поняття:озеро, лиман, водосховище
Методи і методичні прийоми:словесні (розповідь, бесіда, пояснення); наочні ( малюнки, фотокартки,атласи, настінні карти ); практичні (практична робота). Обладнання: підручник для 8 класу , атлас: Географія України 8-9 кл.; фізична,кліматична карти України, фотокартки, ілюстративний матеріал.

Географічна номенклатура: озера – Шацькі озера, Світязь, Пулемецьке,

Луки, Ялпуг, Кагул, Бребенескул, Несамовите, Синевир, Сасик, Сакське, Донузлав; лимани – Дніпровський, Бузький, Дністровський, Тилігульський, Куяльницький, Молочний; водосховища –Київське, Канівське, Кременчуцьке,Дніпродзержинське,Дніпровське, Каховське, Дністровське, Червонооскільське, Печенізьке, Салгирське.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Структура уроку

I.Організаційний момент-1 хв.

II.Перевірка домашнього завдання-3 хв.

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів-3 хв.

IV.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів-2 хв.

V. Вивчення нового матеріалу-20 хв.

VI. Закріплення нового матеріалу-14 хв.

VII Підсумок уроку-1 хв.

VIII. Домашнє завдання-1 хв.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний етап

Привiтання, перевiрка присутнiх, необхiдного обладнання на партах .

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Прийом «Закінчи речення»

1 Природний водний потік називається…річка

2 Наука, про розміщення морів, річок, озер, каналів і т.п…гідрологія

3 Закономірні зміни стану водних об'єктів у часі …гідролог.режим

4 Раптове підняття води в річці…паводок

5 Щорічне підняття води в одну й ту саму пору року …повінь

6 Зниження води в річці …межень

7 Об'єм води, що протікає в річці за рік і формується в результаті випадання дощу, снігу…річний стік

8 Різниця між витоком і гирлом…падіння річки

9 Найдовшою річкою в Україні є…Дніпро

10 Кількість наносів і розчинених речовин, що їх річковий потік переносить ч-з попереч.переріз річки за одиницю часу…твердий стік

11 Рівень, до якого річка може заглиблювати своє річище…базис ерозії

12 Річки України належать до басейнів таких морів…Чорне, Азовське моря

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Прийом «Робота з картою»

Учні називають і показують на фізичній карті України найбільші річки.

ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом «Слово вчителя»

До поверхневих вод належать не тільки річки, про які ми говорили на попередніх уроках, а ще й озера, лимани, канали, водосховища.

-Які асоціації викликають у вас терміни озеро, лиман, канал, водосховище?

- Які закономірності розміщення цих поверхневих вод на території України?

-Який існує взаємозвʼязок між поверхневими водами та кліматом?

Яке їх значення для господарської діяльності людини, ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.

Оголошення теми і мети уроку.

V. Вивчення нового матеріалу

Прийом «Розповідь вчителя з елементами пояснення, показом ілюстративного матеріалу»

В Україні налічується близько 20 тис. озер, з них 43 площею до 10км2. Розподілені вони на території нерівномірно. Найбільшими озерними районами країни є Полісся, заплави Дніпра, Дунаю та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор'я, а також Кримські гори та Карпати. Озера утворюються в різних за походженням улоговинах, тому за цією ознакою розрізняють такі типи озер:

1) заплавні (утворюються в старицях і притерасових зниженнях заплав, становлять більшість озер України, мають невеликі розміри, розташовані в заплавах басейнів Дніпра, Десни, Дунаю, Сіверського Дінця та ін.). Навесні, під час повені, заплавні водойми заповнюються водою, а до кінця літа міліють. Восени озера знову заповнюються водою. Але є такі заплавні озера, які навіть при низькому рівні води в річці зберігають глибину 10-12 м. Більшість заплавних озер замерзають дещо раніше, а звільняються від криги пізніше, ніж річки, з якими вони з'єднані;

2) лиманні (утворилися при затопленні морем долин рівнинних річок унаслідок опускання прибережних частин суходолу. Їх багато на Чорноморському узбережжі: Сасик (Кундук), Куяльник тощо);

3) залишкові (це колишні морські затоки, що відокремилися внаслідок підняття узбережжя, часто солоні: Донузлав, Сасик). Реліктові, або залишкові озера, - це давні озера, що живляться атмосферними опадами або фільтрацією морської води. У зв'язку з високою концентрацією солі у них відбувається природне осідання кухонної солі;

4) карстові (утворилися внаслідок карстових процесів у вапняках, крейдових і солевих відкладах: Швацькі озера на Поліссі, Слов’янські в Донбасі та ін.). Вони утворилися внаслідок вимивання пухких порід (мергелів, вапняків, крейди, гіпсів, доломітів) та утворення провальних форм рельєфу. Великі за площею карстові озера замерзають пізніше і звільняються від криги раніше, ніж заплавні у цій самій місцевості.

5) льодовикові (утворилися в льодовикових карах, цирках; таких озер багато в Карпатах);

6) загатні (утворюються, коли невелика притока відокремлюється від головної річки відкладами: Кагул, Ялпуг та інші річки в басейні Дунаю, або в разі перегородження гірської річки завалами, зсувами: Синевир);

Легенда

Назва Синевир походить від імені графської дочки Синь та імені вівчаря Вир. Батько заборонив доньці зустрічатися з Виром. Він наказав слугам вбити вівчаря. Синь очам своїм не повірила, коли побачила під великим валуном розтерзане Вирове тіло. Сльозам Сині не було краю, аж поки вони не заповнили галявину і саму Синь Так із сліз утворилося озеро, яке люди назвали Синевир. Сьогодні існує у народі повір'я, що той, хто закохався на озері Синевир, ніколи не розлучиться з коханою.

7) вулканічні (утворилися в кратерах згаслих вулканів: Синє, Ворочанські озера та інші озера Закарпаття).

8) карові- це високогірні озера, утворені в карі. Кар або цирк - це природна чашеподібна заглибина у привершинній частині гір з крутими скелястими стінами і полого увігнутим днищем. Кар утворюється під дією невеликих льодовиків, сніговиків і морозного вивітрювання гірських порід у високогір'ї. Озеро Бребенескул утворилося між головним хребтом масиву Чорногора і горою Гутен Толенатик.

Прийом «Репортер»

У ч и т е л ь. На відміну від лиманних озер, мають постійне сполучення з морем.

Лимани – затоки, що утворюються в результаті затоплення морем долин рівнинних річок внаслідок занурення прибережних частин суходолу.

На узбережжі Чорного моря – Дністровський (найбільший в Україні), Дніпровський, Бузький, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький, Сасик (Кундук) та ін. На узбережжі Азовського моря – Молочний, Утлюцький та ін.

Пари, на основі отриманої інформації з підручника знайомляться з характеристикою лиманів. Складають по 2-3 запитання іншим парам.

Прийом « Розповідь з елементами бесіди»

В Україні є багато штучних водоймищ. Це водосховища і ставки.

Поясніть, із якою метою створюють штучні водойми – водосховища, ставки. Створюються з метою:

  • накопичення запасів води для побутових і господарських потреб;

  • для регулювання водного стоку;

  • створення умов для виробництва електроенергії;

  • покращення умов судноплавства;

  • риборозведення тощо.

-які озера, водосховища вам відомі в Кіровоградській області?

-як ви відпочиваєте з родиною біля природних водойм?

Прийом «Проблемне питання»

Поясніть, як створення водосховищ вплинуло на гідрологічний режим річок. Сформулюйте позитивні та негативні наслідки створення водосховищ. Запропонуйте шляхи вирішення проблем, пов’язаних із функціонуванням водосховищ.

Фізкультхвилинка

1.Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вгору-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. 
Повторити 5 разів і 5 разів у зворотному напрямі. 
2.Закрити очі на рахунок «раз-два», відкрити очі і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири». 
3.Кругові рухи очей: до 5 кругів вліво і вправо.

VI. Закріплення нових знань і умінь учнів

Гра «Вірю – не вірю»

  • Чи вірите ви, що більшість озер України тектонічного походження (ні)

  • Шацькі озера вулканічні? (ні)

  • Багато озер в Україні знаходиться в степу? (ні)

  • Завдяки будівництву водосховищ покращуюься умови судноплавства на річках. (так)

  • Створення зрошувальних каналів позитивно впливає на урегулювання річкового стоку. (так)

  • Чи вірите ви, що воду з річок і озер України можна вживати відразу як питну? (ні)

  • Чи вірите ви, що найбільш високогірне озеро України – Бребенескул? (так)

  • Чи вірите ви, що більшість озер рівнинного Криму прісні ?(ні)

Практична робота (продовження). Позначення на контурній карті озер,водосховищ, каналів, боліт. (У зошитах для практичних робіт).

VІI. Підсумок уроку Виставлення оцiнок, з обгрунтуванням, за роботу на уроцi .

VІII . Домашнє завдання

-Вивчити матеріал §24;

-Заповнити таблицю «Класифікація озер за походженням»

Назва

Походження

Загальна х-ка

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.