Конспект уроку з фізичної культуриКлас: 10Тема: Кросова підготовка. Розвиток загальної витривалості.Мета уроку:Навчальна:Ознайомити учнів з поняттям "кросова підготовка" та її значенням для розвитку загальної витривалості та зміцнення здоров'я.Навчити правильній техніці бігу на середні та довгі дистанції в умовах пересіченої місцевості.Сформувати знання про дозування навантаження під час кросового бігу.Розвивальна:Розвивати загальну витривалість (аеробні можливості організму).Удосконалювати функціональні можливості серцево-судинної та дихальної систем.Сприяти розвитку вольових якостей: наполегливості, терпіння.Виховна:Виховувати любов до занять фізичною культурою на свіжому повітрі.Формувати екологічну свідомість та бережливе ставлення до природи.Розвивати почуття колективізму та взаємодопомоги під час групових забігів.Тип уроку: Розвиваючий.Місце проведення: Спортивний майданчик, парк, лісова смуга (пересічена місцевість).Обладнання та інвентар:Секундомір (для контролю часу).Свисток.Розмітка дистанції (конуси, прапорці).Аптечка першої допомоги.Хід уроку:Частина урокуТривалістьЗмістМетодичні вказівкиОрганізаційно-методичні зауваженняІ. Підготовча частина (15-18 хв)1. Шикування, рапорт чергового. (1 хв)Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спортивної форми, відповідного взуття). Оголошення теми, мети та завдань уроку. Інструктаж з техніки безпеки під час бігу по нерівній поверхні.Звернути увагу на чіткість рапорту та стройову поставу учнів. Наголосити на необхідності обережності під час бігу, особливо на спусках та підйомах.Клас шикується в одну шеренгу. Черговий здає рапорт вчителю.2. Різновиди ходьби та бігу. (7-8 хв)- Ходьба з високим підніманням стегна. - Ходьба з закиданням гомілок назад. - Біг підтюпцем. - Біг з прискоренням (2-3 рази на короткі дистанції). - Перехід з бігу на ходьбу та навпаки.Стежити за правильною поставою, диханням. Контролювати інтенсивність навантаження.Вправи виконуються в колоні по одному. Дистанція між учнями - 1-2 кроки.3. Комплекс загальнорозвивальних вправ на місці. (7-9 хв)- Кругові рухи головою. - Махи руками вперед, назад, вбік. - Кругові рухи руками в ліктьових та плечових суглобах. - Нахили тулуба вперед, назад, вбік. - Кругові рухи тулубом. - Махи ногами вперед, назад, вбік. - Кругові рухи в колінних та гомілковостопних суглобах.Звернути увагу на амплітуду рухів, правильне виконання кожної вправи.Вправи виконуються в розімкнутому строю.ІІ. Основна частина (25-27 хв)1. Пояснення особливостей техніки бігу по пересіченій місцевості. (3-4 хв)Акцентування уваги на адаптації довжини кроку та частоти рухів ніг до рельєфу місцевості (коротший крок на підйомах, довший на спусках). Пояснення важливості правильної роботи рук для збереження рівноваги. Нагадування про рівномірне дихання.Використовувати наочні приклади (демонстрація вчителем або підготовленими учнями).Фронтальна бесіда.2. Виконання вправ, що імітують біг по пересіченій місцевості. (8-10 хв)- Біг "з подоланням перешкод" (імітація перестрибування через уявні колоди, гілки). - Біг вгору по невеликому схилу (за наявності). - Біг вниз по невеликому схилу (з контролем швидкості). - Чергування бігу підтюпцем з короткочасними прискореннями на рівних ділянках.Звернути увагу на координацію рухів, роботу рук, контроль швидкості на спусках.Вправи виконуються на розміченій ділянці.3. Кросовий біг на визначену дистанцію. (12-13 хв)Організація старту. Біг на середню дистанцію (для хлопців - 1000-1500 м, для дівчат - 800-1000 м, залежно від рівня підготовленості та місцевих умов). Контроль часу проходження дистанції (за можливості). Спостереження за технікою бігу учнів.Наголосити на рівномірному розподілі сил протягом дистанції, дотриманні обраного темпу. Заохочувати учнів до взаємопідтримки. Забезпечити безпеку під час бігу (відсутність небезпечних перешкод на дистанції).Учні стартують групами або індивідуально. Вчитель контролює час та спостерігає за станом учнів. Забезпечити наявність води для пиття після забігу.ІІІ. Заключна частина (5-7 хв)1. Вправи на відновлення дихання та розслаблення. (3-4 хв)- Повільна ходьба. - Глибокі вдихи та видихи з підніманням та опусканням рук. - Вправи на розслаблення м'язів ніг (струшування, погладжування). - Вправи на розтягування основних груп м'язів ніг.Виконувати плавно, в повільному темпі. Звернути увагу на відчуття учнів.Учні виконують вправи в колоні або шерензі.2. Підведення підсумків уроку. (2-3 хв)Аналіз виконання кросового бігу, досягнення мети уроку. Відзначення кращих учнів та тих, хто проявив наполегливість. Наголошення на важливості регулярних занять кросовим бігом для зміцнення здоров'я та розвитку витривалості. Завдання додому (регулярні пробіжки на свіжому повітрі).Об'єктивно оцінити роботу кожного учня. Дати індивідуальні рекомендації щодо покращення результатів.Учні шикуються в одну шеренгу.3. Організований вихід з місця проведення уроку. (1 хв)Дотримання дисципліни під час виходу. Перевірка наявності всього класу.Клас організовано покидає місце проведення уроку.Додаткові методичні вказівки:Перед уроком провести огляд місця проведення на наявність небезпечних предметів.Врахувати погодні умови та відповідно коригувати навантаження та тривалість бігу.Забезпечити достатню кількість питної води для учнів.Приділяти увагу індивідуальним особливостям учнів (рівень підготовленості, стан здоров'я).Заохочувати учнів до самостійних занять кросовим бігом у позаурочний час.Проводити бесіди про користь занять на свіжому повітрі та здоровий спосіб життя.Самоаналіз уроку (після проведення):Чи досягнуто мети уроку?Наскільки ефективними були використані методи та прийоми навчання?Чи була достатньою моторна щільність уроку?Які труднощі виникли під час проведення уроку?Які позитивні моменти можна відзначити?Які корективи необхідно внести в планування наступних уроків з даної теми?Цей конспект є орієнтовним і може бути адаптований вчителем фізичної культури з урахуванням особливостей класу, наявного обладнання та конкретних завдань навчального процесу.



