+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Конспект уроку з читання. ПРИТЧІ-КАЗКИ. ЕММА АНДІЄВСЬКА «КАЗКА ПРО ЯЯН». 4 клас

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ

Тема: ПРИТЧІ-КАЗКИ. ЕММА АНДІЄВСЬКА «КАЗКА ПРО ЯЯН»
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притча-казка; розкрити ідейний зміст «Казки про яян» та її місце у циклі казок Емми Андієвської; розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги до старших, любові до творчості Емми Андієвської, уміння боротися з труднощами і долати їх;  відчувати не тільки своє «я», а також «я» оточуючих; шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Емми Андієвської, твори письменниці, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки, презентації, відеозапис, аудіозапис).

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання

Слово вчителя

оброго дня. Шановні діти,сьогодні до нас на урок завітали гості,привітайте їх,будь ласка.

-Наш урок я б хотіла розпочати з повторення вивченого й перевірки домашнього завдання.
-Скажіть, яку важливу тему ми вивчаємо ?
-Яка основна тема притч?
-Що об̓єднує притчі В.Сухомлинського «Який слід повинна залишати людина на Землі» та «Ремісник і Різець»?
- Які прислів’я про про працю ви знаєте?

Тож до роботи, адже наш девіз: Ми працюємо щоденно! Ми працюємо натхненно! А завдання наше таке: “Віднайди у людині “людське”!

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Недарма кажуть, що гордість, висока самосвідомість, прагнення духовної досконалості – риси національного характеру українського жіноцтва, і ми по праву можемо гордитися українськими жінками та їх творчістю такими, як Леся Українка, Соломія Крушельницька, Настя Лісовська. У цей ряд ми можемо поставити і прізвище видатної української сучасної письменниці, нашої землячки, емігрантки Емми Андієвської, із життям і творчістю якої ми познайомимося сьогодні на уроці.
- Емма вчить нас бути небайдужими до людей похилого віку, доброзичливості, благородству, чуйності.

ІII. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Епіграф уроку: ПОСПІШАЙ РОБИТИ ДОБРО

Завдання до уроку : Наприкінці уроку ви

- Повинні знати:

*основні відомості про Е. Андієвську

*зміст „Казки про яян”;
- Повинні вміти:

виразно і вдумливо читати казку;
виділяти фантастичні елементи казки;
визначати головну думку твору, відшукуючи ключові фрази;
формулювати власні висновки про твір і його ідеї.

-Які цілі на сьогоднішній урок ви поставите перед собою?

-Перед вами лежать картки самооцінювання,які ви повинні заповнювати протягом уроку

1.Ознайомлення з життям і творчістю Емми Андієвської.

Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому.
У
2018 рокі Президент України Петро Порошенко вручив Національні премії імені Тараса Шевченка восьми діячам культури і мистецтва. Згідно з указом президента України, держнагороди були присуджені Еммі Андієвській за ряд книг поезії ("Міста-валети", "Бездзигарний час", "Шухлядні пейзажі", "Маратонській біг" і "Щодня: перископи"). Указ: "Встановити на 2018 рік розмір Національної премії України імені Тараса Шевченка 240 тисяч гривень кожна", – зазначено в указі.


2.Робота у зошиті-підручнику
Завдання 1. Прочитайте і перекажіть довідку . ДИСК. АУДІО.

Завдання 2. Виконайте вправу «Фотоапарат» ДИСК.ВІДЕО.

Завдання 3.Хвилинка Знайка. Прочитайте текст і виконайте завдання. ДИСК.АУДІО.

Ми живемо в час, коли стрімко розвивається наука й техніка. Ще вчора люди писали листи й чекали на відповідь тижні чи місяці, а зараз ми маємо змогу листуватися зі знайомими в будь-якому куточку світу за лічені секунди. Це чудово, чи не так?Проте слід замислитися, а чи не відстає людство у своєму духовному, моральному розвитку від наукового? Чи завжди ми можемо й уміємо спілкуватися, прощати, слухати одне одного?
У притчах закладено вікову мудрість. Ці історії здатні викликати різноманітні емоції, змушують зазирнути в душу, замислитися про вчинки, спонукають до самовдосконалення. Можливо, саме мудрі думки, які зберігаються в притчах, допоможуть зорієнтуватися в житті й тобі.

- Поміркуйте над поставленими в тексті запитаннями.
(Проблемні питання)
- Прочитайте прислів’я до уроку вгорі на сторінці. За що цінують притчі?
КРАСНА ПРИТЧА НЕ ВИКЛАДОМ, А ЖИВИМ ПРИКЛАДОМ
Завдання 4. Мовні вправи. Прочитайте чистомовку спочатку повільно, а потім поступово прискорюйте темп читання.
Енька-енька-енька -
притча хоч і коротенька,
енька-енька-енька -
в ній скарбниця чималенька.
Завдання 5. Прочитайте тлумачний словничок, слова й словосполучення слів у колонках. Відтворіть з пам̓яті .
Тлумачний словничок
Ке́льма –
ручний будівельний інструмент (металева трикутна лопаточка на держаку).
Не гли́пнути – не глянути.
По́рпатися – працювати, поратися.

Мене опа́ли не́мощі – я занеміг.
Юроди́вийтут:жебрак, божевільний, що не має дар віщуна.
Ма́рно – даремно.
Насе́льники – населення, мешканці.
Гузи́р – місце, де зав̕язано мішок.

Вправа «Повітряні кульки»
(прочитати правильно два стовпчики слів на одному подиху)

з ке́льмою перепли́гуючи
не гли́пнув посковзну́вся
по́рпався зневі́рившись
мене опа́ли не́мощі напівзруйно́ваної
юроди́вого вичерпується
ма́рно садо́влячи
насе́льників вельмишано́вна
по гузи́р на́встіж

IV. Ознайомлення з «Казкою про яян»

Слово вчителя.

Авторка писала як для дітей,так і для дорослих. Наприклад,вона видала збірку казок,проте це незвичайні літературні казки. Це-казки-притчі.
Напевно,кожен розуміє,що треба думати не лише про себе,а й про інших. Але на практиці це робити дуже важко,адже доводиться більше працювати,у чомусь себе обмежувати,поступатися заради інших своїми інтересами. Але спершу я пропоную вам зазирнути  у чарівні дзеркальця, які я просила принести на урок. У них хтось із вас, можливо, знайде відповідь на запитання:  „ Хто найважливіший у світі? ” Чи згодні ви з відповіддю, яку бачите у дзеркальцях?

  Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: „Я”.

  Людей, які найбільше люблять себе, називають ЕГОЇСТАМИ. Емма Андієвська таким людям придумала іншу назву – ЯЯНИ.

Казка-притча про яян Е.Андієвської саме й показує наше внутрішнє «Я»,яким воно інколи буває.


Завдання 6.
Підготовка до читання притчі. Прочитайте уривок тексту, поступово прискорюючи текст.


Колись пастушок, переплигуючи зі скелі на скелю за козою, що відбилася від решти, посковзнувся й упав у глибочезне провалля. Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються.

Завдання 7. Хвилинка здоров̕я. Виконайте вправу для покращення зору.

Завдання 8.
Прочитайте твір. Перегляд відео. (читає автор Е. Андієвська)
https://www.youtube.com/watch?v=_5T_pN5Py7c
Емма Андієвська
Казка про яян

Колись пастушок, переплигуючи зі скелі на скелю за козою, що відбилася від решти, посковзнувся й упав у глибочезне провалля. Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються.

Пастушок підійшов до найближчого чоловіка, який порпався з кельмою1 серед купи каміння, й запитав, що це за місто, хто його мешканці й чи не можна було б щось попоїсти, бо він дуже зголоднів, наче кілька днів пролежав без їжі. Однак на запитання пастушка ніхто навіть не глипнув у його бік, дарма що козопас обійшов мало не все місто. Врешті вже зовсім зневірившися, що хтось дасть йому тут бодай окрайчик хліба, пастушок набрів на кволого дідуся, що порався біля найнижчої, напівзруйнованої вежі, й повторив своє запитання.

— Тут живуть самі яяни, — відповів нарешті старий. — Кожен яянин знає тільки своє "я" і тому запитань іншої людини просто не чує. Я ж почув тільки тому, що мене здолали немощі, і внутрішні підпори, які досі тримали мене, як вони тримають усіх яян цього міста, передчасно струхли й завалилися, як і моя вежа, направити яку мені бракує сил.

— Я вам охоче допоможу, — радісно вигукнув пастушок, — аби тільки трохи щось попоїсти.

— Яянинові годі допомогти, — скрушно мовив дідок. — Ніхто не може догодити яянинові, бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще.

— Але ж людина мусить їсти, аби втриматися при житті!

— Усі тут харчуються власним "я". Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте "я" кожного із яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні. Мене опали немощі тільки тому, що я чужинець і справжнім яянином так ніколи й не став, хоч і прожив тут майже весь свій вік. Я ледве пам'ятаю, що на початку свого життя під час сварки на кораблі, де я виконував обов'язки юнги, я випав за борт і опинився у цьому місті.

— Але я зовсім не хочу ставати яянином!

— За рогом моєї вежі лежать кельми для новоприбулих, бери собі якусь і починай будувати свою вежу.

— Невже з цього міста немає виходу?

— Ще на початку, коли я щойно сюди потрапив, я здибав одного юродивого, який сидів біля каміння цієї вежі, котру я оце марно будую. Він повідав мені,

що місто має сім брам і з кожної можна вийти, хоча досі жоден мешканець цього міста не міг відчинити брами з тієї простої причини, що ніхто з тутешніх насельників не спроможний вимовити коротесенького слова, що відчиняє ці брами.

— Яке ж це слово?

— Це слово знають усі яяни: звичайнісіньке "ти". Але коли хтось із яян, — а це стається так рідко, що про це ходять лише легенди, — отож коли хтось із яян пробує вимовити "ти", в устах яянина це чомусь завжди обертається на "я", і тому брами не відчиняються.

— Я спробую, — мовив пастушок. — Ходімо разом, бо я тобі дуже вдячний на пораду, в мене померли батьки, і я хотів би подбати про тебе.

— Я вже застарий, і ноги вже не тримають мене.

— Я візьму тебе на плечі, і ми разом подамося далі.

— Я не пристосований до іншого світу, і час, відпущений мені вищими силами, добігає кінця.

— Я хочу, аби ти бодай перед смертю дихнув свіжим повітрям, — мовив пастушок, обережно садовлячи собі старого на плечі й простуючи до найближчої брами. Перед брамою він низько вклонився й промовив: — Вельмишановна брамо, чи була б ти така ласкава й випустила нас на волю, бо тільки ти можеш нас випустити.

І брама вперше за все своє існування навстіж відчинилася, адже ніхто до неї так не промовляв, хоч цього вона чекала відтоді, як її вставили в мури цього міста, і пастушок побачив себе серед знайомих скель.

— Тепер ти бачиш, який гарний цей світ! — вигукнув козопас й торкнувся старого, аби обережно зсадити його з плечей на землю. Та замість дідуся він намацав тільки мішок, по гузир2 наповнений самоцвітами.

4 . Виразне читання казки.

V.Робота над прочитаним текстом. 
1.Бесіда за змістом казки
Завдання 9. Виконайте завдання Питайлика.
-
На які частини можна поділити притчу-казку? Придумайте і напишіть до кожної частини заголовок.
ПЛАН
1.Велике місто.
2.Непривітні будівельники.
3.Кволий дідок.
4.Вихід у місто.
5.Мішок самоцвітів.

- Перекажіть твір за складеним планом.
- Які враження від казки?

- Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?

- Які фантастичні елементи є в „Казці про яян”?

2.Дайте відповіді на запитання Питайлика.
-
Прочитайте, як хлопчик потрапив до міста яян.
-Знайдіть в тексті й прочитайте, що будували мешканці міста. Поміркуйте, чому будови повсякчас завалювалися.
- Як дідусь пояснив непривітність яян? Чому він заговорив з козо пасом?
- Використовуючи слова з твору, дайте характеристику яянам.
- Як ви розумієте значення слів
байдужість, егоїзм, чуйність, благородство? Які з цих слів характеризують яян, а які пастушка?
- Чи погано, на вашу думку, бути яянином? Чому?
- Поміркуйте, чому хлопчик не став будувати вежу.
- Знайдіть в тексті, як хлопчик пояснив своє бажання взяти дідуся з собою. Чи була в цьому потреба, адже дідусь сказав, що незабаром помре?
- Перегляньте ілюстрацію на екрані.
(ВІДЕО). Знайдіть в тексті й підкресліть речення, що передають зображене.
- Прочитайте, якими словами звернувся пастушок до брами. Чому брама відчинилася навстіж?
- Яку нагороду дістав хлопчик? Поміркуйте, чи була вона заслуженою.

3. Визначення теми,ідеї,основної думки

Тема: зображення фантастичної події: хлопець-козопас потрапив у місто, де живуть тільки яяни.

Ідея: засудження тих, хто чує тільки власне «я», до всього іншого — байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення подати безкорисливу допомогу тому, хто її потребує.

Основна думка: не відокремлюватися від суспільства, від оточуючих тебе людей, не занурюватися в особистому «я», а допомагати ближньому, відчувати власну необхідність для іншого.
4.Релаксація

VI. Узагальнююча бесіда за змістом твору. Підсумок уроку.
1.Твір-п’ятихвилинка продовж думку. Читаючи Казку про яян», я зрозумів (зрозуміла), що …

- Пофантазуйте, що зробив хлопчик з нагородою. А що зробили б ви?
- Обґрунтуйте, чому твір про яян вважають і казкою, і притчею.
Від чого застерігає своїм твором письменниця? ( Отже,ми можемо стверджувати,що цей твір має повчальний зміст?Так?Значить цей твір можна вважати притчею.)

  • Чого нас навчає цей твір?

2.Складіть пам’ятку «Як не стати яянином».

Пам’ятка «Як не стати яянином»

1)   Думати не лише про себе, а й про інших, турбуватися про них.

2)   Навчитися слухати інших, поважати їхню думку.

3)   Учитися в мудріших, прислухатися до розумних порад.

4)   Допомагати старшим і тим, хто потребує допомоги, не чекаючи віддяки.

VІІ. Домашнє завдання

1.Прочитати уривок притчі-казки.
2.
Розповісти членам родини про Емму Андієвську.
3.Написати назву біблійної легенди про будівництво вежі.

Опис документу:
Мета уроку:ознайомити учнів з життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притча-казка; розкрити ідейний зміст «Казки про яян» та її місце у циклі казок Емми Андієвської; виховувати почуття поваги до старших, любові до творчості Емми Андієвської, уміння боротися з труднощами і долати їх; відчувати не тільки своє «я», а також «я» оточуючих.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн