Сьогодні відбулась
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку з біології "Покритонасінні рослини у природі й житті людини, їх значення"

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Біологія

Для кого: 6 Клас

23.10.2021

41

1

0

Опис документу:

Біологія 6 клас. Урок

Тема. Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини.

Мета.

Освітня. Визначити значення вивчених рослин класів Однодольні та Дводольні у природі та житті людини; розкрити необхідність знань про будову та значення вивчених рослин у подальшому житті людини.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати та визначати значення квіткових рослин у житті людини, уміння спостерігати, робити висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення та уяву.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до квіткових рослин своєї місцевості та планети.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Біологія 6 клас. Урок

Тема. Покритонасінні рослини у природі й житті людини, їх значення.

Мета.

Освітня. Визначити значення вивчених рослин класів Однодольні та Дводольні у природі та житті людини; розкрити необхідність знань про будову та значення вивчених рослин у подальшому житті людини.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати та визначати значення квіткових рослин у житті людини, уміння спостерігати, робити висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення та уяву.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до квіткових рослин своєї місцевості та планети.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником;

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, м\медійна презентація.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.

5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв’́язки: квітникарство, рослинництво, зоологія, географія, література, основи здоров’я, медицина.

Матеріали та обладнання: таблиці, малюнки, слайди, буклети, фото, міні – конспект для учнів.

Міні-конспект.

  1. Вставте пропущені слова: У покритонасінних з’являються нові органи: ……. і плід, добре розвинена оцвітина (звідси назва – квіткові). Насіння формується з ……………. ………………, захищених стінками зав’язі, що перетворюються в оплодень, тому назва – покритонасінні.


2. Закінчіть речення: Наявність камбію характерна для класу …………………… .

3. Назвіть тип суцвіття рослини родини Складноцвітих. …………………… .


4. Напишіть формулу квітки родини Хрестоцвітих. ………………………… .



Основні поняття та терміни: технічні рослини, плодовоягідні рослини, харчові рослини, медоносні рослини, декоративні рослини, лікарські, городні культури, ефіроолійні рослини, каучукові рослини, дубильні речовини.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учням треба зайняти місця за столами, де вказані родини:

1 група: родини Лілійні, Злакові, Орхідні, Цибулеві.

2 група: родини Бобові, Букові, Хрестоцвіті;

3 група: родини Розові, Гарбузові;

4 група: родини Айстрові, Пасльонові;

ІІ. Психоемоційне налаштування класу. Слайд 1.

Ви юні, ви допитливі й кмітливі,

Ви – різні, а це значить особливі.

Ми пізнаємо світ за кроком крок.

Вітаю! Починаємо урок!

ІІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Вчитель: перед уроком ви отримали картки з вказаними на них рослинами і я попросила вас зразу зайняти місця за столами, де вказані родини тих рослин, що у вас на картках. Давайте з’ясуємо чи не помилилися ви з вибором.

Вправа 1. Не помились!

1 група. Родини Злакові, Лілійні, Орхідні, Цибулеві.Рослини:

1) пшениця – Злакові,

2) кукурудза – Злакові,

3) лілія –Лілійні,

4) орхідея –Орхідні.

5) цибуля – Цибулеві,

6) часник – Цибулеві.


2 група. Родини Бобові, Букові, Хрестоцвіті. Рослини:

1) акація – Бобові,

2) горох – Бобові,

3) квасоля – Бобові,

4) дуб – Букові,

5) редька – Хрестоцвіті,

6) капуста -Хрестоцвіті


3 група. Родини Гарбузові, Розові.

1) огірок – Гарбузові,

2) кавун – Гарбузові,

3) вишня – Розові,

4) троянда – Розові,

5) суниця – Розові,

6) шипшпна – Розові.


4 група. Родини Айстрові, Пасльонові.

1) соняшник – Айстрові,

2) кульбаба – Айстрові,

3) ромашка – Айстрові,

4) помідор – Пасльонові,

5) картопля – Пасльонові,

6) перець – Пасльонові.


Вчитель. Таким чином ми пригадали представників основних родин класів Однодольні і Дводольні. А тепер давайте ще пригадаємо особливості їх будови. Слайд 2.

Вправа 2. Поясніть! Уточніть!

Завдання для груп:

1 група. (Слайд) Поясніть, чому названі нами рослини відносяться до відділу Покритонасінних.

(Відповідь: у всіх цих рослин є квітка, друга назва – Квіткові, насінні зачатки розташовані в середині зав’язі).

Робота у міні-конспекті, вправа 1.

1. Вставте пропущені слова: У покритонасінних з’являються нові органи: ……. і плід, добре розвинена оцвітина (звідси назва – квіткові). Насіння формується з ……………. ………………, захищених стінками зав’язі, що перетворюються в оплодень, тому назва – покритонасінні.


2 група. (Слайд) Розгляньте схему «Ознаки Дводольних та Однодольних» та виправте помилки, якщо вони є.

Робота у міні-конспекті, вправа 2.

2. Закінчіть речення: Наявність камбію характерна для класу …………………… .


3 група (Слайд) Поясніть, чому суцвіття багатьох рослин родини Айстрових (Складноцвіті) на перший погляд нагадує одну квітку?

(Відповідь: Тому що квітки у суцвіттях зростаються, створюючи вигляд пелюстки. )

1). Трубчасті квітки — усі пелюстки в нижній частині зрощені у трубку, яка у верхній частині розширюється і закінчується 5ма зубчиками у вигляді зірки; є 5 тичинок і маточка.

2). Язичкові квітки — також мають 5 тичинок та маточку, їхні пелюстки зростаються у вигляді язичка (звідси і назва), що на верхівці закінчується 5-ма зубчиками.

3) Несправжньоязичкові квітки — зовні схожі на язичкові, але на верхівці їхнього віночка лише 3 зубчики; вони не мають тичинок, а часто — і маточки: їхнє яскраве забарвлення приваблює комах-запилювачів до суцвіття.

4). Лійчасті квітки — також слугують лише для приваблення комах-запилювачів і тому не мають тичинок і маточки. Віночок утворений зрослими у вигляді лійки яскраво забарвленими пелюстками.

Робота у міні-конспекті, вправа 3.

3. Назвіть тип суцвіття рослин родини Складноцвітих. …………………… .


4 група. Назвіть рослини, зображені на слайді. Чим вони особливі?

(Відповідь: це рослини - винятки, вороняче око, маючи сітчасте жилкування, належить до Однодольних, а подорожник, маючи дугове жилкуванн листків, належить до Класу Дводольних рослин.)


Вправа 3. Напишіть формули квіток – скорочений запис морфологічної будови квітки.

1 група. Родина Хрестоцвіті. (Ч4 П4 Т4+2 М1)

2 група. Родина Розові. (Ч5 П5 Т М1)

3 група. Родина Пасльонові. (Ч(5) П(5) Т5 М1)

4 група. Родина Бобові. Ч(5) П 1+2+(2) Т(9)+1 М1)

Робота у міні-конспекті, вправа 4.

4. Напишіть формулу квітки родини Хрестоцвітих. ………………………………… .


Вправа 4. Установіть таксономічні категорії (Слайд 3)

А) відділ

Б) клас

В) родина

Г) рід

Д) вид

для рослин

1 група. Горошок запашний

2 група. Картопля городня

3 група. Вишня садова

4 група. Редька дика


Вправа додаткова. Учням пропонується із загальної купи пелюсток ромашки вибрати ті, що відповідають певній родині класу Дводольні або Однодольні.


ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Вчитель. Ми добре впорались з поставленими завданнями, перейдемо до продовження вивчення Покритонасінних. Подивіться на слайд – портрет Карла Ліннея. Що ви пам’ятаєте про цього вченого? (Відповіді: ввів бінарну номенклатуру, запропонував назви органам рослини, квітки, досліджував рослини і тварини). (Слайд 4)

Подагра — захворювання, яке виникає внаслідок порушення обміну речовин. При цьому в організмі відбувається підвищене накопичення сечової кислоти та зменшується її виділення нирками. Це призводить до надмірного накопичення сечової кислоти в крові. Солі сечової кислоти проникають у суглоби, нирки, внаслідок чого розвивається подагра і подагричний артрит. У відомого вченого Карла Ліннея була ця хвороба, але він вилікувався, вживаючи ягоди суниці лісової. Отже, ці рослини є ліками. А які ще рослини є лікарськими, чи, може, мають інші властивості та значення для нас? Саме це ми звами сьогодні з’ясуємо.


V. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 5) Отже, сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини», і повинні використати свої набуті знання з попередніх уроків, щоб визначити значення квіткових рослин у природі та житті людини.


VІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

Вчитель. Значення покритонасінних переоцінити важко. Перш за все вони є автотрофними організмами. Пригадайте, чим характерні ці організми? ( відповідь: вони самі виробляють органічні речовини з неорганічних, виділяючи кисень, (процес фотосинтезу), який необхідний для дихання всіх живих організмів на землі.


(Розповідь-пояснення про значення рослин родин: Злакових; Розових; Пасльонових; Букових; Цибулевих; Бобових; Айстрових; Березових; Гарбузових… у природі та житті людини.)

Сільське господарство майже повністю залежить від покритонасінних, або безпосередньо, через харчування худоби.

З родин квіткових рослин, Тонконогові або Злакові (Poaceae) — безумовно найголовніша, забезпечуюча більшу частину всіх вимог сільського господарства (рис, кукурудза, пшениця, ячмінь, жито, овес, просо, цукровий очерет, сорго), з бобовими (Fabaceae) на другому місці. Також високу важливість мають — Пасльонові (Solanaceae: картопля, помідори, перець), Гарбузові (Cucurbitaceae: гарбузи і дині), Капустяні (Brassicaceae: рапс і капуста) і Зонтичні (Apiaceae: петрушка). Багато плодів отримують від родин рутових (Rutaceae) і розових (Rosaceae: яблуки, груши, вишні, абрикоси, сливи тощо).

Квіткові рослини також забезпечують економічні ресурси у формі деревини, паперу, волокна (бавовний, льон і коноплі серед інших), ліки (дигіталіс, камфора), декоративних рослин і багатьох інших використань.

Записати в зошит поділ рослин на групи у залежності від використання людиною:

- технічні рослини;

- харчові рослини;

- декоративні рослини;

- лікарські рослини….

- медоносні

Прослухати повідомлення учнів про значення рослин, які вони приготували як домашнє завдання. Вчитель наголошує, що всі учні мають бути активними учасниками презентацій і на листки з рослинами, які вони отримали на початку уроку необхідно вказати їх значення.

Презентації учнів.

1. Покритонасінні — технічні рослини

Техні́чні росли́ни (технічні культури) — сільськогосподарські рослини, що їх використовують в основному як сировину для різних галузей промисловості: харчової, текстильної, миловарної, лакофарбової, фармацевтичної та ін. (Слайд 6)

За цільовим призначенням технічні рослини поділяються на такі групи:

а) волокнисті рослини дають сировину, придатну для виготовлення текстильних виробів, шпагату, канатів тощо (льон, конопля, бавовник);

б) дубильні рослини містять у підземних та надземних органах дубильні речовини ( дуб, верба,);

в) ефіроолійні рослини - у різних органах яких утворюються цінні ефірні олії, (коріандр, кмин, аніс, лаванда справжня, шавлія лікарська);

г) каучукові рослини - у тканинах яких утворюється каучук (гевея, гваюла, ваточник.)

д) крохмальоносні - картопля, батат;

є) цукроносні – з них виробляють цукор (цукровий буряк, цукрова тростина).

Наші предки вважали лляну тканину найбільш гігієнічною, а тому саме з неї виготовляли одяг та постільну білизну. Волокно коноплі має високу міцність, стійке проти гниття. Волокно бавовни складається практично з чистої целюлози — природнього полімеру. (Слайд 7)

Дуб характеризується найбільш стійкою породою деревини, а верба дає прекрасний матеріал для тонкого плетива. (Слайд 8)

Ефірні олії мають лікувальні властивості. А у Древньому Єгипті широко використовувались ефірні олії та інші пахощі і фараони нерідко починали війни за володіння ними. (Слайд 9)

Гевея бразильська – джерело натурального каучука високої якості. Каучук з гваюли невисокої якості, бо містить смолисті речовини. Ваточник теж містить і каучук і смолу. (Слайд 10)

Картопля багата на крохмаль, а у бульбах батату його 72 %. (Слайд 11)

Цукро́вий буря́к — найважливіша в Україні технічна рослина, сировинна база цукрової промисловості. У світовому масштабі цукрова тростина є основною рослиною – джерелом цукру в світі. (Слайд 12)

Пелюстки троянд, жасмину, конвалії та інших квітів використовують у парфумерній промисловості. (Слайд 13)

Вчитель: Хочу додати, що лляні тканини і сьогодні залишаються популярними і навіть модними. Та найголовніше, що вони не шкодять нашому здоровю. Ми про це говорили з вами на уроках основ здоровя.

У своїй презентації Іра згадала про ефірні олії. Хочу додати про ладан — один з найдавніших пахощів, у Біблії, золото, ладан і мірра описані, як дарунки волхвів Ісусу. Вживається ладан, головним чином, при релігійних обрядах. Ла́дан (грец. λάδανον) — висушений сік, смола, (камедь) багатьох рослин роду Boswellia — B. sacra, B. carterii й ін., родина бурзерові (Burseraceae), що зростають у східній Африці, у Ємені, у Сомалі.

2. Покритонасінні — харчові рослини.

Харчовими рослинами називають такі, що є продуктами харчуван­ня для людини. Представниками цієї групи є різноманітні квіткові рос­лини, характерні для певної місцевості. (Слайд 14)

В Україні харчовими рослина­ми є зернові культури: пше­ниця, жито, овес, рис, кукурудза. Живильним для людини є ковток джерельної води в спеку, дивовижними є запахи квітів, трав, вітерець в жнива, сонячний вранішній промінь, веселка і схід сонця. Ми живемо ними. Та найбільше ми живемо тим, що стоїть над землею найстійкіший впродовж віків запах хліба – неперевершений, незрівняний, п’янкий і неповторний. Він не розчиняється в інших запахах, він – унікальний. Для українців хліб – основа основ:

Він вiчний і святий, цей житній хлiб.

Чи в паляницi на столi, у хаті,

Чи зв’язанай в важкий тужавий снiп,

Де колоски шепочуться вусаті.

Пшениця — дуже давня культурна рослина, її вирощують понад 10 тис. років. З неї виготовляють хліб, макарони, крупи тощо.

Рис містить багато вуглеводів, клітковину, мінеральні речовини, вітаміни групи В. Всі ми любимо голубці, плов, рисову кашу, суші. (Слайд 15)


Кукурудза – найбільша зернова культура. Свіжу кукурудзу переважно варять у качанах і в такому вигляді подають на стіл. Попкорн - смачний продукт, вироблений з кукурудзи.

Городніми культурами є капуста, редька, ріпа, картопля, перць, огірки, помідори, цибуля, часник та багато інших. Спершу людина брала плоди диких рослин, потім почала висаджувати та висівати їх біля свого житла. Так створилися городи та городні рослини. (Слайд 16)

Карто́пля — поширена сільськогосподарська культура, яку в народі називають «другим хлібом», одна з найважливіших продовольчих культур.

У нашій країні поширена капуста; вона багата на вітаміни, міне­ральні солі, речовини, необхідні для існування людини.

Редиска - городня рослина, в їжу вживають коренеплоди, які містять вуглеводи, білкові речовини, мінеральні солі, вітаміни (С, В1, В2, РР) тощо. (Слайд 17)

Плоди огірка мають досить коштовні смакові, дієтичні й лікувальні якості.

Плоди помідорів містять велику кількість вітамінів (B1, B2, C, P, PP), цукри, яблучну і цитринову кислоту та мінеральні речовини. Помідори споживають вареними, солоними, маринованими; з них виготовляють томатний сік, томат-пюре.

За поживністю ріпчаста цибуля серед усіх овочів займає третє місце, після буряку і кореня петрушки. Вона містить цукор, білки, жири, органічні кислоти, мінеральні солі - кальцій, залізо, калій, фосфор, натрій і магній. Цибуля багата на вітаміни С, В1, В2, В6, Е, РР. Характерний запах зумовлюють ефірні олії, що містять сірку. Ці олії містять фітонциди.

Часник давно відомий, як стимулятор здоров'я, його їдять сирим, додають до різних страв і солінь.

Коренеплоди моркви використовують в їжу в сирому та вареному вигляді, виготовляють соки, а з насіння настоянки. В коренеплодах містяться каротиноїди — каротини, фітоен, фітофлуєн та лікопин; вітаміни В, В2, пантотенова кислота, аскорбінова кислота;

Овочеві рослини — це квасоля, горох, боби, соя та ін. У них багато білків, що забезпечують ріст і розвиток людини. (Слайд 18)

Плодовоягідні культури (айва, груша, яблуня, вишня, персик, абрикос, слива, виноград, волоський горіх, мигдаль). Фрукти є смачними й необхідними продуктами харчування. Вони містять велику кількість вітамінів, дубильних речовин, корисних для травлення. (Слайд 19)

Олійні культури: соняшник, ріпак, льон, соя. (Слайд 20)

Найважливішою олійною культурою є соняшник. Соняшникову олію споживають, використовують для виготовлення маргарину, з тер­того насіння рослини роблять халву.

3. Покритонасінні — медоносні рослини (Слайд 21)

Багато бобових — цінні медоноси, як-от біла акація, гледичія, люцерна. Акацію висаджують біля доріг, у парках, лісосмугах, ярах для закріплення схилів. З її квіток виготовляють вишукані парфу­ми. Та, мабуть, чи не найбільше цю рослину поважають бджолярі, адже за погожий день бджоли можуть зібрати з 1 га акацієвих на­саджень до 1 000 кг нектару. Фахівці вважають акацієвий мед од­ним із найкращих. Він прозорий, смачний, має тонкий аромат і цілющі властивості.

Соняшник — теж прекрасний медонос. У його трубчастих квітках містяться нектарники. До 4—6 кг меду може принести літнього дня одна бджолина сім'я із со­няшникового поля.

Бджоли та джмелі охоче відвідують суцвіття кульбаби, у кожному з яких утворюється 12—15 мг нектару.

Гречка – дуже цінний медонос, отримати з неї мед можливо навіть у неурожайний, посушливий рік.



4. Покритонасінні — лікарські рослини. (Слайд 22)

Дикорослі рослини є природним матеріалом для лікарських препа­ратів. У нашій країні більше 45% лікарських засобів виготовляють з рослинної сировини, а серед препаратів, що використовуються для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань, захворювань печінки, шлунково-кишкового тракту, три чверті виробляється саме із цих рослин.

Звіробій звичайний лікує 99 хвороб, містить гірку речовину, ефірну олію, каротин і вітамін С.

Чистотіл дійсно очищує шкіру і навіть виводить бородавки.

Ромашка лікарська відома в народі й у науковій медицині як протиспазматичний, заспокійливий, потогінний і протизапальний засіб.

Суниця лісова застосовується при недокрiв`ї, авiтамiнозах, ревматизмi, хворобах печiнки, для очищення кровi при фурункулах i висипах на тiлi, екземах, при катарах дихальних шляхiв i проносах (в’яжуча дiя), пiдвищеному тиску кровi i великiй її в’язкостi, а також як глистогiнний засiб.

Шипшина застосовується при цинзi, гемофiлiї, атеросклерозi, як засiб, що пiдвищує опiрнiсть органiзму в боротьбi з iнфекцiйними хворобами (коклюш, скарлатина, дифтерiя, пневмонiя), при ранах, що погано гояться, iнфiкованих ранах, при курячiй слiпотi, каменях печiнки i нирок, для змiцнення гостроти зору i полiпшення функцiї кровотворних органiв.

Подорожник. Всі знають, що листки цієї рослини лікують свіжі подряпини та ранки. Подорожник також покращує травлення, підвищує апетит, лікує хвороби кишково-шлункового тракту, захворювання жовчного міхура.

Плоди обліпихи — цінна полівітамінна сировина. Олія, одержана з них, діє як болезаспокійливий засіб, її застосовують для лікування опіків, відморожень, екзем, погано загоюваних зовнішніх виразок, виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, а також для зменшення регенеративних змін слизової оболонки стравоходу при променевій терапії раку.

Липа є гарним потогінним засобом, використовується при простудних хворобах.

Вчитель. Хочу додати, що будь-які ліки, в тому числі й рослинні необхідно вживати лише за призначенням лікаря та під наглядом дорослих. Памятайте про це.


5. Покритонасінні — декоративні рослини (Слайд 23)


Декоративні рослини зазвичай не мають жодного практичного значення, але служать чарівною прикрасою нашої землі.

Всі квіти полюбіть під ряд

І вам сторицею віддасться,

Коли їх легкий аромат

Наповнить вашу душу щастям.

Квіти ростуть у всіх куточках нашої планети—від холодної Аркти­ки до жарких тропіків, у лісах і садах, у горах і по берегах морів та річок.

Їх красиве, яскраве забарвлення і приємний запах приваблюють не тільки комах, птахів, але й людей.

Квітами людина прикрашає свій побут, малює з них чудові картини.

Вчитель. Наш світ, наша Земля мають бути різнокольоровими. І важко уявити, що ми ходемо по стежках і дорогах, а нас не тішить польова ромашка, не виглядає з жита синьоока волошка, не манить цвітом акація, а у лісі зовсім пропали проліски, підсніжники, конвалії.

Не рви, дитино, квіточку, не треба.

Вона радіє сонечку й весні,

А їй радіє синьооке небо

Й хмарки біляві, ніжні і ясні.

Вона прийшла, щоб радість передати,

Щоб прикрашати поле і ліси.

Красою любих діток забавляти,

Збирати ніжні крапельки роси.

А потім ними пташку напоїти,

Щоб та співала радісних пісень.

То ж хай цвітуть на білім світі квіти

І радують усіх нас кожен день.

Не рви, дитино, квіточку, не треба…

VІІ. Осмислення об’єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Про рослини - первоцвіти, про охорону квітів ми поговоримо з вами на наступному уроці. А зараз час закріпити наші знання.

Кожен з вас має сказати чим же цінна його рослина.

Відповіді учнів.

Наступне завдання ви також виконаєте у групах, воно називається «Попелюшка»

1 група. Ви повинні назвати рослини, які є інгредієнтами червоного українського борщу.

2 група. Вам запропонавана тарілочка з різноманітними крупами. Назвіть їх і назвіть рослини, з яких вони зроблені.

3 група. Ваше завдання «наварити» нам вареників – улюблена страва українців з різноманітною начинкою рослинного походження.

4 група. Ну, а ви маєте скласти уявні букети і подарувати всім нам.

На все про все у вас лише одна хвилина. Почали.

(Короткі відповіді груп)

VІІІ. Домашнє завдання. Підготувати повідомлення:

1) рослини – рекордсмени;

2) рослини – первоцвіти;

3) рослини Хмельниччини, занесені в Червону книгу.



ІХ. Оцінювання. Підсумок уроку.

Вчитель. У мене в руках фото незабудки.

Назва рослини незабудка у різних народів і на різних мовах є синонімом поняття «не забувай». Казки і легенди різних народів світу переказують один зміст: квітка незабудки символізує повернення додому, до рідних і близьких, до коханих. Можливо, це пов’язане з тим, що живе вона всюди: в Європі, Азії, Південній Америці, Австралії і Новій Зеландії, в лісах і на болотах, на луках и рівнинах, і навіть у горах.

Відома німецька легенда про незабудку. Жили собі хлопчик і дівчинка, дружили, виросли, покохали один одного. Але юнак змушений був залишити отчий дім, щоб здобути якесь ремесло.

Дівчина проводжала юнака аж на околицю лісу, а там була галявина, встелена голубими незабудками. Вони зірвали по квіточці і пообіцяли один одному, що де б не зустріли вони таку квітку, зривати на згадку, щоб зберігати пам’ять один про одного.

Пройшло багато років, дівчина постаріла, але свято виконувала дану обіцянку. Кожної весни вона приходила на галявину, зривала свою незабудку. І ось однієї весни, вийшовши на луг, вона побачила, як здалеку підходить до неї сивочолий чоловік, а в руках у нього букет незабуток. Вони все таки зустрілись, тому що не забули.

А в нашій школі є особлива традиція – свято для старшокласників на завершення навчального року.

На згадку про сьогоднішній урок я хочу подарувати вам квіточку незабудки.

Земля нам усміхається квітками,

Дарує всім любов, тепло й красу.

А квіточки своїми пелюстками

Дзвінку збирають вранішню росу





Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Нещодавно завантажили