і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в роботі з підлітками і старшокласниками. Шлях до мети
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Конспект уроку з біології на тему "Будова органів травлення"

Перегляд
матеріалу
Отримати код

9 клас

Тема уроку: Значення травлення. Будова й функції органів травлення. Методи дослідження органів травлення.

Мета: провести загальний огляд травної системи та визначити біологічне значення травлення; переконатися у відповідності будови й функції травної системи, розвивати логічне мислення мову, вміння працювати в колективі, виховувати навички гігієни органів травлення

Основні поняття і терміни: травлення, ферменти, травний канал.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи і методичні прийоми: евристична бесіда, робота з підручником і за

таблицями.

Обладнання: таблиці з зоології із зображенням різних типів травних систем, таблиця «Будова органів травлення».

Епіграф уроку:

Сирий матеріал, який надходить у завод, проходить довгий ряд цехів, у яких він піддається відомій механічній і головним чином хімічній обробці й через бокові ворота переводиться в магазин тіла.

І. П. Павлов

Структура уроку

Організаційний момент

  1. Актуалізація опорних знань

2.1. Розминка у вигляді незакінчених речень:

  1. Основні поживні речовини — ... (білки, жири, вуглеводи).

  2. Тип живлення людини — ... (гетеротрофний).

  3. Травлення здійснюється за рахунок... (травних соків).

  4. Білки розщеплюються до... (амінокислот).

  5. Жири розщеплюються до... (жирних кислот і гліцерину).

  6. Складні вуглеводи розщеплюються до... (глюкози).

2. Розгляньте картки з зоології, розкладені на партах. Пригадайте, яка будова травної системи у ссавців.

III. Мотивація навчальної діяльності

В епіграфі до нашого уроку І. Павлов порівняв людський організм зі складним заводом, а їжа проходить по цехах цього заводу, зазнаючи певних перетворень. Травлення їжі та її засвоєння — велике таїнство природи, довгий шлях зі складною обробкою проходять продукти харчування, перш ніж поживні речовини будуть підготовлені для надходження у кров.

Цінні для організму великі молекули органічних речовин не можуть проникнути через стінки шлунка й кишечник. Виходить парадокс: спочатку розкладаються великі молекули, а потім з доставкою кров'ю до клітин з них знову будуються молекули складних речовин. Як побудовані органи, в яких відбуваються всі ці процеси, ми й дізнаємося на сьогоднішньому уроці. Вивчаючи тему «Травлення», ми навчимося максимально берегти органи травлення, щоб зберегти здоров'я до старості.

  1. Повідомлення теми й мети уроку

Проблемне питання: Чи відповідає будова травної системи та її органів функціям?

  1. Вивчення нового матеріалу

1. Значення травлення, їжа — це джерело, поживних речовин. А вони і становлять основу нашого організму. В організмі, в клітинах нашого тіла під дією кисню звільняється енергія для життя.

Травлення -— це процес розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть всмоктуватися і засвоюватися організмом.

Ферменти — біологічні каталізатори хімічних реакцій білкової природи.

5.1) Робота з підручником на (фізико-хімічні перетворення їжі в різних відділах травної системи.)

Бесіда

  1. У яких відділах травної системи відбувається
    подрібнення?

  2. У яких відділах відбувається розчинення?

  3. У яких — денатурація?

  4. У яких — всмоктування?

2. Будова травної системи

  1. Розгляд на таблицях і картках органів травної системи та їхньої будови.

  2. Розгляд на таблиці й за малюнками підручника травних залоз.

  3. Будова стінки травного каналу: встановлення функції шарів стінки.

  4. Поняття про перистальтику, її значення.

3. Функції травної системи

На цьому етапі уроку учні здатні самі вже визначити функції травної системи, а саме: секреторну, рухову, всмоктувальну, видільну.

VII.Узагальнення знань

Заповніть у робочих зошитах таблицю:

Органи травлення

Особливості будови

Основні функції

VIII. Закріплення знань

Дайте відповідь на проблемне питання уроку.

IX. Домашнє завдання

  1. Вивчити § 41.

  1. Підготувати повідомлення «лікаря-стоматолога», «лікаря-рентгенолога», «фітотерапевта», «дієтолога» до міні-конференції.

Тема уроку: Будова і функції зубів. Захворювання зубів: профілактика та

лікування

Мета: вивчити будову зуба й зубної системи, встановити її роль у травленні; познайомити учнів із хворобами зубів; розробити засоби профілактики захворювання зубів.

Основні поняття і терміни: зуби (різці, ікла, кутні), емаль, дентин, цемент, пульпа, молочні зуби, постійні зуби.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиці «Будова травної системи», «Будова зуба», набір муляжів на парту «Типи зубів», муляж зуба, набір зубних паст та щіток, гілки модрини та її живиця, муляж людської щелепи, пісочний годинник.

Епіграф до уроку

У всьому Об'єднаному Королівстві не знайдеться стільки жителів, скільки живих тваринок є в моєму власному роті. А скільки ж їх буде, якщо зуби не чистити?

А. Левенгук

Структура уроку, основний зміст і методи роботи.

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

2.1 Мотивація навчальної діяльності

Перед вами коробка із загадкою. Що в ній є? Щоб довідатися, послухайте цю розповідь. Сталася ця подія дуже давно. У середні віки в одній арабській країні побилися два вельможі. Один у цьому бої втратив орган на голові. Місцевий лікар помістив цей орган у розчин солі й поставив на холод. Через кілька днів лікар поставив цей орган на попереднє місце, скріпивши його металевою скобою. Через 10 днів скобу зняли й виявилося, що орган відновив природний зв'язок із тілом.

  • Про який орган на голові йдеться? (Зуб)

III. Повідомлення теми і мети уроку

Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимося з будовою людського зуба, вивчимо типи зубів і розробимо заходи щодо профілактики захворювання зубів.

IV. Сприймання нового матеріалу

1. Зуби — кісткові органи, що розташовані в комірках верхньої та нижньої щелеп, основною функцією яких є подрібнення їжі. У дорослої людини — 32 зуби (учитель демонструє муляж щелепи із зубами).

2. За формою та функцією розрізняють чотири типи зубів: різці, ікла, малі та великі кутні зуби. За допомогою муляжів, підручника ви вивчите типи зубів, навчитесь їх розпізнавати, виявите особливості, за якими можна розпізнати різні типи зубів. Потім поясните їх особливості. На всю роботу відводиться 5 хвилин (поставити пісочний годинник).

  1. Робота в групі (вивченні внутрішньої будови зуба).

  1. Робота з підручником на с. , завдання — заповнити схему будови зуба в зошиті.

Бесіда

1. Ви розглянули внутрішню будову зуба. З якою системою організму він тісно пов'язаний? (Кровоносна)

  1. У чому полягає зв'язок будови й функції зуба?

  2. Чи є доцільність у будові людського організму?
    Чи необхідні людині зуби?

Оскільки ви зрозуміли, що зуби виконують у організмі дуже важливу роль, їх потрібно берегти. Сьогодні 70 відсотків людей на планеті потребує лікування зубів.

Карієс — найбільш поширена хвороба зубів, що виникає внаслідок порушення емалі зуба. Істотну роль у розвитку карієсу відіграє мікрофлора рота, неправильне харчування, нестача фтору в нашій воді, нестача вітамінів, солей кальцію, фосфору.

Як же зберегти зуби? Які профілактичні заходи необхідно використати? Про це ми дізнаємося, прослухавши міні-конференцію, на яку ми запросили «лікаря-стоматолога», «лікаря-рентгенолога», «працівника національного парку», «фітотерапевта», «дієтолога».

V. Конференція з питань гігієни зубів

Лікар-стоматолог. Хворий зуб — джерело інфекції, кров швидко розносить її по організму, особливо небезпечні «очні зуби», канали яких прямо відкриваються в череп, до головного мозку. Накопичення гною в них призводить іноді до летальних наслідків

Коли ви їсте, часточки їжі, деякі занадто малі, щоб їх побачити, залишаються у вашій ротовій порожнині. Вони годують бактерії, що ростуть на ваших зубах. Ця плівка й є головною причиною карієсу і хвороб ясен. Тому дуже важливо одразу ж після приймання їжі почистити зуби, або сполоснути ротову порожнину. Повірте, що жодна жувальна гумка не впорається з цією проблемою краще за вас. За гарні зуби треба заплатити не грішми, а регулярною працею над собою. Основне - чистити зуби двічі на день не менше 5 хвилин.

Полегшать вичищення важкодоступних місць електрощітки. На перший погляд, вартість велика, але лікування зубів обійдеться дорожче. Але ворсинки будь-якої щітки не можуть розсунути зуби і вичистити звідти їжу. Для чищення таких поверхонь необхідно використовувати флоси, а простіше кажучи — спеціальну нитку. Цю процедуру бажано робити після кожного прийому їжі. Для цього не можна використовувати швейні нитки.

Карієс починається з сірої плями. Якщо ви це помітили на своїх зубах — негайно до лікаря. Фармацевтична промисловість пропонує велику кількість профілактичних і лікувальних паст (демонстрація різних паст).

Широко відомі жувальні гумки, що укріплюють зуби, але наші діди та прадіди не користувались ними. Що ж вони робили для збереження зубів? Виявляється, вони жували живицю модрини. Про неї вам краще розповість працівник національного парку.

Працівник національного парку. Усі ви знаєте ті хвойні дерева, що ростуть в нашій місцевості. Але мало хто зустрічав модрину польську. Природні насадження її в Україні є лише в Карпатах, а в нас — штучні. Ще древні єгиптяни знали бактерицидні властивості модрини (живиці), її використовували для бальзамування, та ще Геродот (5 ст. до н.е.) знав про цілющі властивості живиці на зуби. Отримують

живицю, роблячи надріз поперек дерева, щоб перетнути смоляні ходи. З одного дерева можна взяти 1 кілограм живиці. Після цього ходи закрити глиною.

Фармацевт. Відвари хвої укріплюють ясна, ромашка — дезінфікує, шальвій — від зубної болі, корінець подорожника, часник, алое — всі вони укріплюють ясна і дезінфікують ротову порожнину.

Дієтолог. У справі зміцнення зубів велику роль відіграють правильне харчування, наявність вітамінів та мінералів у їжі. Обов'язково потрібно вживати фрукти та овочі, хліб та злаки, молоко і молочні продукти, м'ясо, рибу і яйця. Під час прийому їжі уникайте м'яких, липких продуктів, таких як пироги, вареники, льодяники, — всього, що може чіплятися за ваші зуби. Не можна розгризати зубами тверду їжу. Замість цього надайте перевагу сирим овочам, сиру, йогурту, продуктам з вітаміном В та С. Не можна вживати дуже гарячу і потім холодну їжу, тому що тріскається емаль, а куріння робить зуби жовтими, сприяє швидкому росту бактерій. Ніяких цигарок, якщо хочете мати ось таку посмішку (показує плакат з гарними посмішками).

Лікар-рентгенолог. Якщо вас непокоять перші два зуби на будь-якій щелепі — це означає, що у вас хворі нирки і сечовий міхур. Якщо болять треті зуби — треба звернути увагу на печінку і жовчний міхур; 4-5 зуби нижньої щелепи та 6-7 зуби верхньої - сигнал про проблеми зі шлунком. Хворі зуби мудрості — порушення роботи серця й прямої кишки.

Учитель. Ми вимушені перервати нашу конференцію надзвичайним інформаційним повідомленням: потрібно виробити план дій вдома для кожної групи учнів (юних біологів).

VI. Домашнє завдання

Для учнів з математичними здібностями: скласти формулу зубів кожного учня даної групи. Цю формулу записати у вигляді дробу: у чисельнику — зуби половини верхньої щелепи, у знаменнику — нижньої. У дорослої людини така формула зубів:

14- 15

18 -17

Для учнів, схильних до творчої діяльності: створити рекламу зубних паст, та про пропаганду гігієни ротової порожнини.

Для допитливих: створити кросворд із теми «Зуби».

Для учнів з лінгвістичними здібностями: знайти прислів'я про язик.

Для соціально-активних учнів: провести соціологічні опитування серед учнів 8 класів. З'ясувати, скільки разів на день вони чистять зуби і якими пастами? Як часто звертаються до стоматолога? Зробити відповідні висновки.

VII. Закріплення знань

Складіть правила профілактики карієсу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
конспект уроку з біології для 8 класу, за темою "Будова органів травлення"
  • Додано
    13.08.2018
  • Розділ
    Біологія
  • Клас
    8 Клас, 9 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    478
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    VP290795
  • Вподобань
    0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь