Тема уроку: «Розв’язування тригонометричних рівнянь, які відрізняються від найпростіших».
Мета уроку: Провести логічне узагальнення і систематизацію по вивченню і упорядкуванню навчального матеріалу з теми „Тригонометричні рівняння”, що дозволить учням побачити вивчення всієї теми у цілому та підготуватися до розгляду більш складних тригонометричних рівнянь.
Формування навичок, застосування набутих знань до розв’язування вправ.
Ознайомити учнів з різними способами розв’язування рівнянь .
Розвивати логічне мислення, вміння систематизувати, робити висновки, виховання свідомого навчання. Виховувати інтерес до навчання, дбати про активне сприймання.
Засоби і обладнання: таблиці, картки-квитки, картки-завдання, картки-алгоритми, картки самооцінювання тести для самостійних робіт, мультимедійна презентація.
Рівняння – це не просто рівність
З одною змінною чи кількома.
Рівняння- це думок активність.
Це інтелекту боротьба.
Хід уроку
Організаційний момент
Учні утворюють групи згідно отриманих карток-квитків. Лідери груп визначені попередньо. Утворюються групи sin x,cos x, tgx, ctg x.
Картки квитки (Додаток 1)
Перевірка домашнього завдання.
Лідери груп готували презентації: Розв’язування найпростіших тригонометричних рівнянь sin x=a, cos x =a, tg x =a, ctg x = a. Розв’язки рівнянь на колі та на графіку. Загальні формули та часткові випадки.
Кожен учень отримав картку-завдання із тригонометричним рівнянням з домашнього завдання. Карточки з коренями рівнянь розкладено на столі. Зворотна сторона карточки літера. На дошці зашифровано девіз уроку номерами завдань:
1 | 8 | 9 | 15 | 16 | 13 | 17 | 11 | 10 | 17 | 1 | 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 14 | 5 | 14 | 6 | 9 |
4 | 13 | 2 | , | 18 | 4 | 13 |
| 12 | 18 | 16 | 13 | 17 | 11 | 10 | 13 | 1 | 15 |
;
Немає розв’язків | |||
1-У | 16-Р | 9- І | 13-О |
15-Є | 8- М | 17- З | 12-Ї |
11-В | 14-А | 10-Я | 4-Т |
7-И | 3-З | 2-Й | 6-Ч |
5-Д | 18-Х |
Девіз уроку: Уміє розв’язувати задачі той, хто їх розв’язує. Д Пойа.
Пояснення нового матеріалу
Сьогодні ми маємо систематизувати вже вивчене на попередніх уроках і ознайомитися з дещо новими міркуваннями, що є важливими при розв’язуванні тригонометричних рівнянь.
Особливістю розв'язування тригонометричних рівнянь є те, що загальних методів, загального способу не існує.
Що вони або зовсім не мають розв’язків, або мають безліч, внаслідок періодичності.
Існує їх дуже багато, і самих найрізноманітних, тому розробити алгоритм розв’язування тригонометричних рівнянь є дуже важливим, можна виробити певну систему у типізації цих рівнянь і в їх розв’язку.
Учні готували презентації : Типи тригонометричних рівнянь за способом розв’язування; відбір коренів тригонометричного рівняння на проміжку.
Учительська презентація розв’язування тригонометричних рівнянь різними способами. Вправа «Мікрофон»
Скласти алгоритм розв'язування рівняння
Групам пропонується із речень, розміщених в довільному порядку скласти алгоритм:
Застосувати формулу синуса подвійного кута.
Розв'язати найпростіше тригонометричне рівняння.
Застосувати формулу перетворення суми(різниці) тригонометричних функцій у добуток.
Винести спільний множник за дужки.
За допомогою тотожних перетворень звести до найпростішого тригонометричного рівняння.
Записати відповідь.
Добуток дорівнює нулю, якщо хоча б один із множників дорівнює нулю.
Демонструється розв’язання за обома алгоритмами.
Відповідь:
Вказати алгоритм
Відповідь :
Відповідь :
3)
Відповідь:
Скласти алгоритм розв'язування рівняння cos2x+3sinx=2
Відповідь:
4)
5) 3 cos x + sin x = 0 В:
6) 7sin²x-8sinxcosx-15cos²x=0;
Відповідь:
7)
Відповідь:
Отже маємо такий алгоритм для розв’язування тригонометричних рівнянь:
Пробуємо всі тригонометричні функції звести до одного аргументу;
Якщо вдалося звести до одного аргументу, то пробуємо всі тригонометричні вирази звести до однієї функції;
Якщо до одного аргументу вдалося звести, а до однієї функції ні, то пробуємо звести рівняння до однорідного;
Якщо попередні пункти не виконуються, то пробуємо одержати добуток;
В решті випадків переносимо всі члени в один бік і використовуємо спеціальні прийоми розв’язування
(намагаємося розпізнати типове рівняння).
Завдання групам: серед вказаних рівнянь вибрати ті, що
1 група розв’язуються заміною та зводяться до квадратних
2 група розв’язуються розкладанням на множники
3 група однорідні
4 група введенням допоміжного кута
Розкласти на множники
5) sinx+sin3x=0 6) 3cos x – 2 sin2x=0 8) (cos3x+cos5x)+cos4x=0 9) 2cosx cos2x = cos x; 11) 2 cos²x+7sinx cosx=0;
13) cos x+cos5x=cos3x+cos7x; 14) sin2x+sin8x=cos3x;
Зводяться до квадратних :
1)2sin²x-7sinx+3=0; 2) cos²x+3sinx =2; 7) Cos2x-5sinx-3=0;
Однорідні : 3) 3sin²x+sin2x=2; 11) 2 cos²x+7sinx cosx=0; 10) cos3x-sin3x=0;
12) cos2x+2sin2x+2=0; 15) 1-4sin2x+6cos²x=0; 16) 2sin²x-2sin2x+1=0
Набуття навичок і вмінь розв’язувати тригонометричні рівняння різними способами.
Робота в групах:
Кожна група отримує міні-шахматну дошку та фігуру, окреме завдання, умова гри: перейти з нижнього рядка шахматної дошки на верхній за три ходи. Для перевірки ходи відповідної шахматної фігури.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
E | 9π | 2 | 4π | ||
D | 4π | 2π | 5 | 8 | |
C | π | 1 | 6 | 4 | |
B | 5 | 3 | 8π | 0 | |
A |
sin x – кінь, ,
cos x - ферзь,
tgx - тура,
ctg x- слон,
Відповідь:
sin x – кінь А-3, С-4, Е-5.
cos x - ферзь, А-3, С-3, Е-1.
tgx - тура, А-3, Е-4, Е-2.
ctg x- слон, А-1, Д-4, Е-3.
На початку уроку було зауважено, що існує дуже багато самих найрізноманітних тригонометричних рівнянь, і тому ми намагалися виробити певну систему в типізації та їх розв’язуванні. Проте завершити цю роботу за урок практично не можливо. На другому уроці ми з вами перейдемо до практики та за правилами будемо далі вчитись розв’язувати найрізноманітніші рівняння. Переконана, що проведена відповідна робота допоможе досягти успіху в остаточному засвоєнні теми.
Треба багато вчитись, щоб збагнути, що мало знаєш.
М. Монтень
Домашнє завдання §22 №2 , №5 стор 351
Підсумок уроку.
Релаксація
-Чи вдалося нам разом з вами отримати очікувані результати, якщо ні, то чому?
-Над чим ви вважаєте, нам потрібно попрацювати на наступному уроці?
-Які проблеми залишилися невирішеними на вашу думку?
- Розвитку яких здібностей сприяв урок?
-На розвиток яких рис характеру вплинув урок?




