До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
5
міс.
1
9
дн.
2
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Конспект уроку "Віхи життя і творчості Ліни Костенко. Особливості індивідуального стилю письменниці. «Страшні слова, коли вони мовчать…».

Опис документу:
Конспект уроку розроблений для учнів 10 - 11 класів, побудований на принципах НУШ. Допомагає ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, розкрити індивідуальні особливості творчості Ліни Костенко, вміти аналізувати поезію; розвивати пам'ять, увагу, мислення, навички аналізу поезії; виховувати любов до поезії. Розрахований для вчителів ДНЗ, професійно - технічних навчальних закладів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Віхи життя і творчості Ліни Костенко. Особливості індивідуального стилю письменниці. «Страшні слова, коли вони мовчать…».

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, розкрити індивідуальні особливості творчості Ліни Костенко, вміти аналізувати поезію; розвивати пам'ять, увагу, мислення, навички аналізу поезії; виховувати любов до поезії.

Тип уроку: вивчення нових знань.

Обладнання: портрет письменниці, виставка творів.

Епіграф: Я в людей не проситиму сили. Я нічого в житті не просила… Ліна Костенко

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

(Привітання учнів, перевірка присутніх).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Слово вчителя.

- У нашому житті є багато питань, які ми вирішуємо щодня і замислюємось над майбутнім. Існують одвічні питання, які хвилюють нас. Ми не завжди можемо дати відповіді на запитання про кохання, смерть, зраду, дружні стосунки, сенс буття. Кожен із нас має свою власну думку щодо цих питань. Одним із таких питань є протистояння буденного, творчого підходу. Ці питання широко висвітлювали у своїх творах та працях українські письменники, зокрема й Ліна Костенко. Письменниця наголошує на тому, що важливо мати власну точку зору. Сьогодні на уроці ми про це і поговоримо.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

1.Слово вчителя.

Наша тема уроку - Віхи життя і творчості Ліни Костенко. Особливості індивідуального стилю письменниці. «Страшні слова, коли вони мовчать…».

Наша мета – знати життєвий і творчий шлях письменниці, розкрити індивідуальний стиль письменниці, вміти аналізувати поезію «Страшні слова, коли вони мовчать» .

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Слово вчителя.

- Сьогодні ми дізнаємось про людину, яка є яскравою представницею «феномена шістдесятництва», про письменницю – сучасницю, яка є пророчицею і тримає весь український світ.

2. Слово вчителя.

- У народі кажуть, що 19 березня прилітають з вирію лелеки — птахи в українському фольклорі. Мабуть, саме вони принесли в цей день у далекому 1930 р. в сім’ю ржищівського вчителя немовля - дитину, яка згодом стала Ліною Василівною Костенко.

Батьки майбутньої поетеси — високоосвічені порядні люди — учителювали. З ранніх років батьки виховували свою дитину в дусі пошани до рідної мови, рідного слова. На все життя Ліна перед собою мала приклад батька — Василя Костенка, поліглота-самоосвітника (він знав 12 мов), педагога від Бога, який за потреби міг на найвищому рівні викладати всі предмети в школі. Родина Костенків зазнала суворих переслідувань у роки сталінщини.

Одного страшного дня було заарештовано батька та забрано від сім’ї на цілих десять років. Маленька Ліна тоді ще й не уявляла, що таке бути дочкою «ворога народу», вона просто не могла змиритися в душі, за що й чому її такого доброго, розумного, інтелігентного татка так безцеремонно й брутально принизили, відірвали від неї й матері.

У повоєнні роки Ліна почала відвідувати літературну студію при журналі «Дніпро», який редагував Андрій Малишко.

Вона надовго запам’яталася ровесникам і навіть уже відомим талантам не тільки аристократичною красою, яка свідчила про глибоку духовність допитливого дівчатка, а й дивовижно свіжими віршами, оригінальним поглядом на світ і вмінням відтворити побачене несподіваними словами.

Раннє дитинство Ліни минало «над берегами вічної ріки» — понад Дніпром. Коли дівчинці минуло 6 років, родина перебралась до Києва. Тут дівчинка закінчила середню школу, навчалася в педагогічному інституті. 1952 р. вступила до Московського літературного інституту імені М. Горького, який закінчила з відзнакою (1956).

Була однією з перших і найпримітніших у плеяді молодих українських поетів, що виступили на межі 1950-1960 рр. Період так званих «шістдесятників» створив новітні стилі в українській літературі, змусив творити щось нове, атипове, щось авангардне, але, як і завше, безжальне та максимально критичне щодо влади та тодішнього режиму.

На початку 1960 р. брала участь у літературних вечорах київського Клубу творчої молоді, але на своєму літературному шляху довелося Ліні Костенко пережити майже п’ятнадцятилітнє невизнання її як митця. Це був сумний період у житті письменниці зокрема й в історії української літератури взагалі. Хоча й тоді вона писала. Не зламалася, не зневірилася, не занепала духом, а шліфувала своє поетичне слово. Починаючи з 1961 р., її піддавали критиці за «аполітичність», був знятий з плану знімання фільм за сценарієм Л. Костенко «Дорогою вітрів».

8 квітня 1963 р. на ідеологічній нараді секретар ЦК КПУ з ідеології А. Скаба заявив: «Формалістичні викрутаси зі словом неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно- художнього змісту твору. А що справа саме така, свідчать деякі твори молодих поетів М. Вінграновського, І. Драча, Л. Костенко». Це був сигнал до погрому покоління шістдесятників.

1963 р.— зняли з друку книжку віршів Л. Костенко «Зоряний інтеграл», книжку «Княжа гора» зняли з верстки.

1964-1965 рр. були, очевидно, часом переоцінки цінностей, зокрема світоглядних. Л. Костенко не належала до якихось дисидентських організацій, але коли в 1965 р. почались арешти української інтелігенції, підписувала листи протесту проти арештів української інтелігенції. Була присутня на суді над М. Осадчим і М. Зваричевською у Львові. Під час суду над братами Горинями кинула їм квіти. Разом з І. Драчем звернулася до редакції журналу «Жовтень» (тепер «Дзвін») і до львівських письменників з пропозицією виступити на захист заарештованих. Письменники не зважилися на протест, але подали в суд клопотання з проханням передати на поруки Б. Гориня як наймолодшого з заарештованих. Усе це не вплинуло на перебіг судів, але мало величезне моральне значення.

Травень 1966 р.— у Спілці письменників України, де таврували «націоналістичних відщепенців», частина молоді влаштувала овацію Л. Костенко, яка відстоювала свої позиції й захищала І.  Світличного, О. Заливаху.

1968      р.— написала листи на захист В. Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті «Літературна Україна». Після цього ім’я Л. Костенко в радянській пресі довгі роки не згадувалося. Вона працювала «в шухляду».

1969      р. в діаспорі було видано велику збірку «Поезії», до якої ввійшло все краще, створене на той час поетесою, зокрема вірші, що поширювалися в «самвидаві» через заборону тогочасною цензурою.

1973 р.— потрапила до «чорних списків», складених секретарем ЦК КПУ з ідеології В. Маланчуком. Лише 1977 р., після відходу В. Маланчука, вийшла збірка віршів «Над берегами вічної ріки», а 1979 р., за спеціальною постановою Президії СПУ,— історичний роман у віршах «Маруся Чурай», що пролежав без руху 6 років.

1977 р. Ліна Костенко повернулась у поезію — вийшла друком її збірка «Над берегами вічної ріки», через два роки — роман у віршах «Маруся Чурай», 1980 р.— збірка «Неповторність», 1987 р.— збірка «Сад нетанучих скульптур». 1989 р. побачила світ збірка «Вибране».

1999 р. був написаний історичний роман у віршах «Берестечко» й окремою брошурою видана лекція «Гуманітарна аура нації, або Дефект головного дзеркала», прочитана 1 вересня 1999 р. в національному університеті «Києво-Могилянська академія».

Сім’я Ліни Костенко.

  1. Чоловіки.

  • Єжи-Ян Пахльовський (1930), польський письменник, однокурсник Л. Костенко під час навчання в Московському літературному інституті імені М. Горького.

  • Цвіркунов Василь Васильович, керівник Київської кіностудії імені Довженка в 1960-х рр.

  1. Діти.

  • Пахльовська Оксана Єжи-Янівна, культуролог.

  • Цвіркунов Василь Васильович-молодший, програміст.

  1. Відзнаки.

  • Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».

  • Почесний доктор Чернівецького національного університету (2002).

Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (1987, за роман «Маруся Чурай» і збірку «Неповторність»).

  • Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені О. Теліги (2000).

  • Нагороджена Почесною відзнакою Президента України (1992) і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (березень 2000).

  • Відмовилася від звання Героя України, відповівши: «Політичної біжутерії не ношу!». Присуджено премію імені Франческа Петрарки, якою Консорціум венеціанських видавців відзначає твори видатних письменників сучасності (1994).

  • Торонто. Світовий конгрес українців нагородив Л. Костенко своєю найвищою відзнакою — медаллю Святого Володимира (1998).

  1. Романи. «Записки українського самашедшого»

  2. Поеми.

  • «Маруся Чурай».

  • « Берестечко ».

  • «Дума про братів Неазовських».

  • «Скіфська одіссея».

  • «Сніг у Флоренції».

  1. Поезії.

  • «Вже почалось, мабуть, майбутнє…».

  • «Віяло мадам Полетики».

  • «Життя іде, і все без коректур…».

  • «На конвертики хат літо клеїть віконця,як марки…».

  • «Моя любове! Я перед тобою…».

  • «Мій перший вірш написаний в окопі…».

  • «Очима ти сказав мені: люблю…».

  • «Пастораль XX сторіччя».

  • «Пелюстки старовинного романсу» і т.д.

Також Поетеса писала кіносценарії, театральні постанови за творами (учні записують у зошити короткі біографічні дані про життя і творчість у вигляді хронологічної таблиці).

3.Робота з епіграфом.

Бесіда:

  • Як ви розумієте слова Ліни Костенко?

  • Чому вона уособлення незламної української жінки?

(відповіді учні записують у зошит).

4.Декламування та аналіз поезії «Страшні слова, коли вони мовчать…».

Аналіз поезії:

Літературний рід’, лірика.

Жанр: ліричний вірш.

Вид лірики: філософська.

Провідний мотив ліричний роздум про значення слова в житті людини, суть мистецтва.

Віршовий розмір: ямб.

Тип римування’- перехресне.

Художні засоби: епітети (страшні слова, безсмертний дотик); метафори (слова мовчать, причаїлись); антитеза — (краса й потворність, асфальти й спориші) тощо.

5. Гра «Продовжіть речення…» (учні ланцюжком продовжують речення Я дізналась (вся) про Ліну Костенко, що вона …).

6. Самостійне завдання.

Поміркуйте, напишіть на окремих аркушах лист до Ліни Костенко, у якому будуть найкращі побажання до Дня Народження.

V. Підсумки.

1. Слово учителя.

- Ліна Костенко – одна з тих, хто не втратив людської гідності за часів тортур, не зламалась, а йшла далі. Сьогодні ми з вами на уроці дізналися про віхи життя та творчості великої поетеси, уособлення української жінки Ліни Костенко. Розкрили індивідуальні особливості творчості поетеси, навчились декламувати та аналізувати вірш «Страшні слова, коли вони мовчать…».

VI. Домашнє завдання.

Знати віхи життя і творчості письменниці, вивчити вірш напам’ять «Страшні слова, коли вони мовчать».

VII. Оцінювання.

Урок підготувала вчитель української мови та літератури Галка Дар’я Валеріївна.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток цифрового інтелекту учителя: путівник по цифрових інструментах в ефективній організації і проведенні освітнього процесу»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.