Тема: Відкриваємо таємниці космосу
Мета: поширити знання дітей про всесвіт; розвивати пізнавальний інтерес учнів; збагачувати та активізувати словниковий запас; виховувати самостійність, активність, ініціативність, вміння працювати в колективі.
Очікувані результати:
знати:
*причини зміни дня і ночі на Землі;
*Сонце – зірка. Значення сонячного проміння для розвитку рослин;
*уявлення про космос;
умітимуть:
*ставить запитання до повідомлення, відповідає на запитання інших;
*ділитися своїми почуттями та емоціями від прослуханого та побаченого;
* використовувати інформацію, отриману з відомих йому та запропонованих іншими джерел (книги, фільми тощо);
*обґрунтовувати свою позицію та слухати інших;
*фантазувати про життя на інших планетах.
Обладнання: макет ракети, пісочниця з підсвіткою, слова з пропущеними голосними звуками, приклади на мотузці, два обручі, предметні картинки на тему «Космос», мнемотаблиця «Планети».
Хід уроку.
Вчитель: Дорогі діти, сьогодні незвичайний урок, адже до нас завітало багато гостей, давайте ми з ними привітаємося.
Діти
Добрий день! Добрий день!
Добрий день гостям,
Ми бажаєм щастя і здоров’я вам.
А щоб щастя ось таке.
А здоров’я ось таке.
Актуалізація опорних знань.
Вчитель: саме цими днями минає 100 днів з того часу, як ви переступили поріг нашого ліцею. За цей період ви багато навчилися. Скажіть що ви вже вмієте? (відповіді дітей). Так, ви мої розумники, вже багато знаєте, а ще більше навчитеся у нашому ліцеї. Але сьогодні у нас свято і з цієї особливої нагоди ми маємо запрошення у гості. Ось послухайте:
Привіт! Я — вчителька маленьких іншопланетян. Живу в Космосі і навчаю першокласників, вони такі ж веселі завзяті, допитливі, як і ви. Високо-високо в небі, у дивовижних класах із хмар навчаються мої учні - іншопланетяни. Удень сплять, укрившись ковдрами-хмаринками. А з настанням вечора прокидаємось - та беремося до навчання. Хтось малює космічні пейзажі, грає у кометотон (зоряний бадмінтон), ганяє Чумацьким Шляхом на ковзанах, а хтось ліпить хмаровиків із пухнастих хмаринок. А ще ми вивчаємо букви, цифри, вчимося читати і рахувати. Нам радісно — і від цього сяємо різнокольоровими барвами. Дуже часто я, сидячи на кометі спостерігаю за вами і, знаєте, ви дуже схожі з моїми учнями. Отож запрошую вас у подорож нашою Галактикою. Мрію подружитися з вами!
Вчитель: Ну то як? Вирушаємо в подорож? (Так) Але пам’ятайте, що подорож - незвичайна. Нам потрібно буде показати як ми вміємо розвязувати приклади, читати і писати українською мовою, а ще, що ми знаємо про планети Сонячної системи, небесні тіла, зорі. Ви готові? (Так). А на чому ми можемо дістатись у Космос? (На ракеті). Так, ракета у нас є, але для того щоб полетіти, потрібно зібрати речі, які потрібні космонавтам. Одну річ я вам допоможу відгадати за допомогою логічних блоків.
(На дошці зашифровані два блоки, діти відгадують, складають прапор України). Як ви гадаєте чи потрібен прапор нам у Космосі? (Відповіді дітей). Розумники мої! Дуже цікаві думки. А зараз всі решту речі ви повинні зібрати самі
Технологія «Діаграма Венна»
На підлозі два обручі, які перетинаються діти сортують картинки, у червоний обруч - що потрібно в Космосі, у синій - що потрібно на Землі, на перетині - що потрібно і в Космосі і на Землі.
Вчитель: У вас все вийшло, і ми сміливо можемо вирушати в подорож. (Діти стають навколо ракети). Починаємо зворотній відлік 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1- пуск! (звучить космічна музика, діти «змійкою ідуть за вчителем і підходять до світлової пісочниці, ту їх зустрічає вчителька-іншопланетянка.)
Вчителька-іншопланетянка: Рада вітати вас дорогі першокласники. Я рада, що ви прийняли моє запрошення. Але для того щоб подорожувати Галактикою, треба вміти в ній орієнтуватися. Зараз я хочу щоб ви розказали, що ви знаєте про планети Сонячної системи.
Вчитель: Ми не просто розкажемо, а створимо діораму, це така картина створена з бутафорських предметів. (у коробці різні предмети, які своєю формою, кольором нагадують планети, орбіти. астероїди. Діти у пісочниці викладають Сонячну систему, обираючи предмети, які найкраще передають форму, розмір колір планет, аргументуючи свій вибір. Вчитель засвічує пісочницю, коли діти правильно складуть всі елементи – вчитель засвічує пісочницю).
Вчитель: А тепер давайте за допомогою мнемотаблиці розкажемо про планети віршик. (діти за допомогою картинок розповідають вірш «Парад планет»)
Вчителька-іншопланетянка: У вас все вийшло! Тепер я впевнена, що ви не заблукаєте. І вже маю для вас роботу. Допоможіть мені будь ласка перевірити роботи моїх учнів. Вони писали слова і пропустили букви. Зможете справитися з таким завданням (Так).
Діти об’єднуються в групи і вписують у словникові слова голосні звуки, читають утворені слова, складають звукову модель прикріплюють на прищіпки.
Вчитель: Які букви були пропущені у словах? Які звуки вони позначають? Що ви порадите учням-іншопланетянам щоб вони більше не робили таких помилок? (Відповіді дітей). Розумники мої, я вами пишаюся! А зараз нам час повертатися на Землю, сідаємо в ракету. (Діти стають навколо ракети, зворотній відлік…. Ракета не злітає)
Вчитель: Ой, здається наш транспорт, зламався, давайте оглянемо нашу ракету. (Діти оглядають ракету і знаходять канат на якому прив’язані аркуші з прикладами) Тут не все так просто, наша ракета заплуталася в астероїдах, її треба якнайшвидше розпутати, бо у нас закінчується кисень, маємо всього 3 хвилини. Отож до роботи, час пішов. (Вчитель на пісочному годиннику засікає час, діти розв’язують приклади.)
Вчитель: Ну ви справжні майстри. Я не сумнівалась у ваших силах, тепер нам нічого не завадить повернутися додому.
Вчителька-іншопланетянка: Як добре, що ви ще тут. Я порадилася з своїми учнями і ми вирішили подарувати кожному з вас зірку, яку ви зможете назвати своїм іменем і залишити на згадку про себе на зоряному небі. (діти друкують свої імена на зірочці і чіпляють на «зоряне небо»).
Вчитель: Як гарно і світло стало з вашими зірочками. Тепер вечорами ви зможете спостерігати за зоряним небом, і можливо, серед безлічі зірок, побачите свою іменну зірку. А тепер дякуємо вчительці-іншопланетянці за цікаву зустріч і час додому. (Діти дякують, стають навколо ракети. 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1. Пуск. Звучить музика. Діти змійкою ідуть по класу і сідають на килимок.)
Вчитель: Ось ми і вдома. У своєму класі. Давайте зараз трішки відпочинемо, заплющіть очі, розслабтеся, уявіть те, про що я буду говорити.
Психогімнастика «Я - Земля»
Я — планета. Я донька великого Сонця. Сонечко любить та зігріває мене, а я радісно кружляю навколо нього цілий рік, не втомлюючись та не зупиняючись. Я сильна. Я дихаю вільно та спокійно. Мої легені-ліси наповнюють мене чистим повітрям.
Живильною вологою напоюють моє тіло струмочки та річки, що кожного дня поспішають до морів та океанів.
Я велика. Я всім дарую притулок. Але бережіть мене. І я віддячу вам квітучим килимом — весною, теплим дощем — влітку, чудовим врожаєм — восени, а взимку — пухнастим снігом. Тож шануйте мене.
Я — планета Земля. Я — ваш рідний дім.
Підсумок уроку
Вчитель: Ось і підходить до завершення наша подорож. Давайте пригадаємо якою вона була.
Чи все вам вдалося?
Яке завдання було найлегше? Яке найважче?
Що найбільше сподобалося?
Чи потрібно людині досліджувати Космос? Для чого?
Що ви розкажете вдома про сьогоднішній урок?
Вчитель: Ви сьогодні мене порадували, я задоволена вашою роботою. Якщо ви далі будете так працювати то отримаєте міцні знання, які допоможуть вам у дорослому житті. Дякую всім за роботу.
















