Конспект уроку в 6 класі

Опис документу:
Розробка відкритого уроку у 6 класі на тему "Основні процеси життєдіяльності квіткових рослин". Мета уроку: розглянути основні процеси життєдіяльності покритонасінних рослин; розширити знання учнів про живлення та дихання рослин.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Основні процеси життєдіяльності квіткових рослин.

Мета: ознайомити учнів з основними процесами життєдіяльності рослини, з’ясувати зв'язок між будовою органів та їх функціями, узагальнити знання про фотосинтез, живлення та дихання, випаровування води у рослин, з’ясувати, як росте, розвивається та живе рослина на організменому рівні; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, логічно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між біологічними об’єктами та явищами; виховувати бережливе ставлення до живої природи, екологічну свідомість.

Основні поняття: фотосинтез, дихання, живлення, випаровування, вегетативні органи.

Обладнання: малюнки, схеми, мультимедійні презентації, завдання в конвертах, дидактичні картки, заготовка рокарію.

Тип уроку: комбінований

План уроку

  1. Організаційний етап (2 – 3 хв)

  2. Актуалізація опорних знань (5 хв).

  3. Мотивація навчальної діяльності (3 - 4 хв)

  4. Пояснення нового матеріалу (10 – 12 хв)

  5. Робота в групах (8 - 10 хв)

  6. Фізкультхвилинка (2 – 3 хв)

  7. Вправа «впіймай помилку» (3 хв)

  8. Вправа «Кубик» (3 - 4 хв)

  9. Релаксаційна хвилинка. Створення топіарію. (3 хв)

  10. Підведення підсумків (1 - 2 хв)

Епіграф

Хто скаже, відкриє мені,

Яку таємницю у тиші

Ховають рослини живі.

С. Єсенін

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Привітання до учнів. Представлення.

Сьогодні у вас незвичайний урок,

В біологію зробимо ще один крок.

Це час міркувань, наполегливий час,

Завдання давно вже чекають на вас.

У мене в руках рослина. Як ви думаєте, якщо забрати будь-який орган цієї рослини чи буде вона нормально жити? (Ні). Так і на уроці. Вчитель без співпраці з учнями не зможе провести урок. Отже ми з вами сьогодні маємо працювати як одне ціле.

А для того щоб ми з вами краще розуміли і чули один одного я пропоную повторювати за мною таку дію. Щоб ви швидше зосередити свою увагу на мене і мої слова я буду плескати в долоні 1, 2 або 3 рази, а ви маєте бути уважні і повторювати за мною. Отже, давайте спробуємо. Коли я сплесну в долоні 1, 2 чи 3 рази, ви маєте через декілька секунд після мене повторити те ж саме. (Учні повторюють за вчителем). Я дякую вам. Ви молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Завдання в конвертах. А зараз ми з вами повторимо попередньо вивчений матеріал. Чи любите ви цікаві завдання? У вас на столах лежать різнокольорові конверти з прикріпленими до них завданнями для кожного учня. Попрошу не відкривати конверт доки не виконаєте завдання. Час для виконання завдань – 3 хв.

Шановні учні, увага! (Вчитель сплескує в долоні 2 рази). Уважні учні повторюють.

А тепер ви можете відкрити кожен свій конверт. Там ви знайдете ключ до правильних відповідей. Перевірте, будь ласка, чи правильно ви виконали завдання і виставте собі відповідні бали. Максимальна кількість балів за це завдання – 5 б.(по одному балу за кожну правильну відповідь). Час на перевірку та виставлення балів 2 хв.

Шановні учні, увага! (вчитель сплескує в долоні 3 рази). Скажіть у кого все виконано правильно.

Отже початок зроблено. Ви отримали перші стартові бали уроку. Це буде ваш стартовий капітал, який, сподіваюсь, до закінчення уроку примножиться.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Діти, як ви думаєте, чому я взяла з собою на урок саме таку рослину з квітами? (Висловлювання учнів). Дійсно на сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про процеси які відбуваються в організмі квіткових рослин.

Повідомлення про цікаві факти з життєдіяльності рослин на фоні відеофрагменту.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Проголошення теми. Отже, як ви вже зрозуміли темою сьогоднішнього уроку є «Процеси життєдіяльності квіткових рослин». Давайте запишемо в зошити.

Епіграфом до нашого уроку будуть рядки відомого поета С. Єсеніна.

Зачитування епіграфу уроку

Запитання до учнів: Дорогі учні, як ви думаєте, які завдання ми з вами повинні вирішити на уроці.

Завдання:

  • ознайомитись з основними процесами життєдіяльності, які відбуваються в організмі рослин;

  • встановити зв'язок між органами рослини та їхніми функціями;

  • розвивати навички працювати з підручником, вміння порівнювати та аналізувати інформацію;

  • узагальнити систематизувати здобуті знання з теми уроку.

Для кращого засвоєння матеріалу ми з вами зараз попрацюємо з понятійним словничком

У вас на столах лежать словнички, якими ви користуватиметесь впродовж уроку і заберете з собою. Відкрийте параграф 21 в своєму підручнику, знайдіть такі терміни: мінеральне живлення, повітряне живлення, фотосинтез, дихання, випаровування, вегетативні органи. Спробуйте пояснити ці терміни і поняття.

Дорогі шестикласники, увага! (Сплеск в долоні 2 рази)

Пояснення навчального матеріалу із застосуванням опорних ілюстрованих схем.

Запитання до учнів. Скажіть, будь ласка, чим живиться рослина? (Грунтове або мінеральне живлення, повітряне )

Звернення до понятійних словничків. Як ви пояснили термін мінеральне, повітряне живлення?

Мінеральне живлення – це поглинання води і розчинених в ній речовин з грунту, яке здійснюють корені рослин.

Повітряне живлення – поглинання світла і вуглекислого газу листками рослини.

В житті рослин є ще один важливий процес. Звернемося до ваших словничків.

Фотосинтез – процес перетворення простих речовин і енергії сонячного світла в органічні сполуки.

Розповідь про фотосинтез (з використанням ілюстрованої схеми, слайд 2)

Чим унікальний процес фотосинтезу? Для здійснення цього процесу рослинам потрібна вода, вуглекислий газ і сонячне світло. З таких простих продуктів рослини можуть утворювати складні органічні сполуки (глюкозу, крохмаль) і при цьому ще й дають нам такий життєво необхідний продукт, як кисень. Жодна хімічна лабораторія, скільки б не проводила хімічних експериментів, таких перетворень зробити не може.

Вправа «Дихання». Зараз я попрошу вас сісти зручніше, набрати повні легені повітря і затамувати подих. Видихніть набране повітря і дихайте спокійно.Чи важко було робити цю вправу?

Як ви думаєте, чи дихають так само, як ми рослини. Тобто, споживачи кисень.

Розповідь про дихання рослин

Рослинам, так як і нам потрібен кисень. Можливо, ви зі мною не погодитесь і скажете: «Навіщо. Адже в процесі фотосинтезу вони виділяють його в атмосферу як побічний продукт.» Але ж в клітинах рослин є органічні речовини, які дають їм при розщепленні енергію. А процес розщеплення протікає за участю кисню в мітохондріях. Отже кисень рослинам також потрібний.

Демонстрація досліду «Дихання рослин».

Не менш важливим процесом в життєдіяльності рослин є випаровування. Що ви знаєте про випаровування води в природі? Як відбувається цей процес?

Розповідь про випаровування.

Робота в групах. Вправа «Чудо-квітка»

Представники з кожної групи по черзі зривають паперові пелюстки квітки, на яких написані запитання. Кожна група має опрацювати відповідний матеріал підручника та підготувати відповідь на запитання. Активні учасники групи виставляють собі додаткові бали ( максимальний бал - 2 б)

  1. Дослідити, який існує зв'язок рослин із зовнішнім середовищем.

  2. Які умови потрібні для життя рослин?

  3. Який склад грунту? Які сполуки найбільше поглинає рослина?

  4. Які добрива існують? Наведіть приклади.

  5. Порівняти між собою процеси дихання та фотосинтезу.

Відповіді учнів

Фізкультхвилинка.

Завдання групам. Вправа «Поміркуй та поясни»

  1. Рослина – це посередник між небом і землею.

Вона – істинний Прометей, що викрав вогонь із неба

К. А. Тимірязєв

2. Колись десь на Землю впав промінь Сонця, але він упав не на безплідний грунт, він упав на зелену билинку пшеничного паростка, або краще сказати, на хлорофілове зерно. Ударившись об нього, він погас, перестав бути світлом, але не зник..!

К. А. Тимірязєв

На що перетворився промінь Сонця?

  1. « Найгарніша квітка та, що квітує, де зросла».

V. Узагальнення та систематизація знань.

Звернення до учнів. Дорогі шестикласники перед сьогоднішнім уроком до мене надійшов лист від хлопчика, якого звати Петрик Пяточкін. У нього в школі також був урок з біології на тему «Процеси життєдіяльності рослин» але хлопчик почав виконувати домашнє завдання і все наплутав. Допоможіть виправити помилки в тексті.

Вчитель зачитує текст. Учні вловлюють помилки, виправляють їх.

Кожній квітковій рослині властивий ріст, ромноження та розвиток, живлення, фотосинтез, дихання, випаровування води. Мінеральне живлення – це поглинання світла і вуглекислого газу листками рослини. Серед добрив, які зустрічаються в природі є органічні та мінеральні. До органічних добрив належить суперфосфат, калійна селітра. До мінеральних добрив належить гній, перегній тощо. Повітряне живлення здійснюють корені рослин. В основі повітряного живлення лежить поглинання води і розчинених в ній мінеральних речовин. Під час фотосинтезу рослини утворюють органічні сполуки і перетворюють енергію сонячного світла на доступну для живих організмів форму. Щоб відбувався фотосинтез необхідний кисень та мінеральні речовини та світло. Під час дихання рослин використовується кисень, а виділяється вуглекислий газ. У темряві рослина також утворює кисень.

Випаровування води потрібне рослинам щоб підвищити температуру тіла.

Вправа «Кубик»

Емоційне завершення уроку. Створення топіарію. Учні пишуть про свій емоційний стан на паперових квітах і прикріплюють їх.

VІ. Домашнє завдання

VІІ. Підведення підсумків уроку.

Дорогі учні! Наш урок завершився. Я хочу подякувати вам за підтримку і співпрацю. Ви були сьогодні досить активні. Хочу побажати вам успіхів у навчанні. Вивчайте чудовий світ рослин, дізнавайтеся про нові відкриття в біології, охороняйте і примножувати рослинний світ. Адже рослини дають нам життя. Памятайте про це кожного дня, кожної години, кожної хвилини, роблячи кожен свій подих.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн
390 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись