Конспект уроку "Урок – дослідження з математики у 1 класі. Ознайомлення з поняттям «Задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми." 1 клас

Математика

Для кого: 1 Клас

10.01.2021

296

23

0

Опис документу:
Конспект до уроку математики у 1 класі. Тема: " Урок – дослідження з математики у 1 класі. Ознайомлення з поняттям «Задача».Складання і розв’язування задач на знаходження суми." Матеріал містить в собі завдання з актуалізації опорних знань , вивчення та закріплення теми.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені І.Ю.Рєпіна

Чугуївської міської ради

Харківської області

Урок – дослідження

з математики у 1 класі.

Ознайомлення з поняттям «Задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми.

Горкавчук Олена Миколаївна

спеціаліст першої категорії

м. Чугуїв

2018р.

Тема. Ознайомлення з поняттям «задача». Складання і розв’язування задач на знаходження суми.

Мета: ввести терміни, пов’язані з поняттям «задача», ознайомити з етапами дослідження; розвивати мислення, обчислювальні навички, увагу, вміння ставити питання й знаходити на них відповіді; виховувати в учнів пізнавальний інтерес. Обладнання: підручник «Математика.1клас.Рівкінд», таблиці, педагогічний презентація до уроку, засоби ІКТ.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку I. Організаційний момент (Слайд 2) Всі почули ви дзвінок, 
Він покликав на урок. 
Кожен з вас приготувався, 
На перерві постарався. 
Зараз сядуть лиш дівчата, 
А за ними і хлоп'ята.

1) Зустріч казкового героя. Загадка. (Слайд 3)

  • Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой. Ви його впізнаєте, якщо загадку відгадаєте:

Мишенят він не боїться,

Мріє з ними подружиться.

А маленькі мишенята –

Бешкетливії малята.

(Кіт Леопольд)

II. Повторення вивченого матеріалу 1.Математична розминка. Гра « Мікрофон» ( Слайд 4)

Кіт Леопольд потрапив у скрутне положення, бо не може відповісти на питання, які задають мишенята. Допоможемо?

  • Скільки хвостиків у 4 цуценят?

  • Назвіть другий день тижня.

  • Скільки місяців триває літо?

  • Що зайве: ручка, олівець, відрізок?

  • Чого більше на лузі: квітів або ромашок?

  • Що спільне у снігу й ковдри?

2. Каліграфічна хвилинка. ( Слайд5) – Кіт Леопольд запрошує вас на каліграфічну хвилинку.

Цифра три – то чарівниця,
Невеличка й круглолиця.
Яку казку не візьмеш,
Цифру три завжди знайдеш.
Пояснення написання цифри

3. Повторення розташування чисел на числовому відрізку. Робота з сигналами. ( Слайд 6) - Наш Леопольд пішов на риболовлю, допоможіть йому спіймати рибок.

Слайд № 6

- Назвіть «сусідів» чисел 5; 7; 9; 2.

4. Дидактична гра «Позбираємо грибки для мишенят».( Слайд 7). Робота парами.

  • Повертаючись з рибалки, Леопольд натрапив у ліску на грибну галявинку і вирішив позбирати їх у два кошики.

  • - Друзі, допоможіть йому розкласти їх у два кошики- в один з відповіддю-8, а в другий з відповіддю 9.

  • . Будьте уважними, не помиляйтеся.

Слайд № 7

III. Повідомлення мети уроку

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, з яких частин складається задача, розв’яжете кілька задач. На уроці ми проведемо дослідження за темою

( Слайд 8)

ІV. Ознайомлення з новим матеріалом.Ознайомлення зі складовими частинами задачі

1. «Мозковий штурм» ( Слайд 8 клік)

Які види робіт виконують школярі на уроках математики?

(Рахують предмети, порівнюють числа, розв’язують задачі...)

2. Проблемна ситуація. (Слайд 8 клік) — От і в казковій школі задали домашнє завдання — скласти задачу. Давайте подивимося, що в них вийшло. Учитель відкриває частину дошки із зображенням казкових персонажів (Буратіно, Карлсон,тощо). Біля кожного з них — аркуш із текстом висловлення (питання, задача, проблема, репліка тощо). наприклад:

фі г у р к а Карлсона. «Увечері було 3 горщики з медом,

а вранці — жодного. Де б підкріпитися?»

фі г у р к а Гнома. «Хто в теремочку живе?»

фі г у р к а Червоної шапочки. «В кошику лежить 2 пиріжки з сиром і 4 з повидлом»

фі г у р к а Кота і чоботях. «На гілці сиділо 5 пташок, прилетіло ще .

Скільки пташок стало всього?»

фі г у р к а Б у р а т і н о. « У мене 5 яблук. П’єро дав мені ще 2 яблука.

Скільки яблук у мене стало всього?»

(Дітям дається час, щоб подумати й відповісти на запитання.)

Як ви вважаєте, хто з літературних героїв склав задачу?

На дошці прикріплюється картка зі словом «задача», і біля неї — зображення казкових персонажів, чиї висловлення діти вважають задачею.

Думки можуть розійтися. Тоді вчитель пропонує дітям визначити причину

цих розбіжностей. Якщо відсутня версія про недостатність знань про задачу, вчитель висловлює припущення:

Напевно, ви відчули, що вам недостатньо знань про задачу? Давайте сформулюємо, що потрібно знати про задачу, щоб правильно відповісти на запитання й оцінити виконання домашнього завдання казковими героями.

Учитель прикріплює на дошці поруч із фігурками казкових персонажів

.

Що таке задача?

Як розпізнати задачу?

Учитель пропонує дітям визначити шлях одержання знань, яким вони

підуть.

Як ви гадаєте, яким чином можна одержати відповіді на наші питання?

(Запитати в батьків або вчителя, прочитати в книзі тощо.)

3.Пояснення нового матеріалу вчителем.

Задача – це такий вид математичної вправи, коли самому треба правильно вказати дію до даних чисел, щоб відповісти на її запитання.
Задача має свою структуру. Вона складається з умови, запитання, розв’язання та відповіді.

Слайд 9
Равлику на День народження подарували 5 машинок і 3 м’ячі. Чи відомо, скільки подарували машинок, а скільки м’ячів?
Так, відомо. Це і буде умова задачі.
Умова – це те, що відомо в задачі. В умові повинно бути не менше двох числових даних.

Слайд 10
Запитання задачі містить невідоме – те, що треба знайти, визначити.
У задачі невідомо, скільки всього іграшок – машинок і м’ячів подарують.
Це – запитання задачі.

Слайд11
Як дізнатися, скільки всього іграшок буде?
Потрібно до п’яти додати три. Отримаємо вісім.
Це – розв’язання задачі.

Слайд11 клік

8 їграшок всього.
Це- відповідь задачі

4.Розпізнавання на слух задачі серед різних текстів (загадка, розповідь, задача), які містять числові дані.)

(Слайд 12)

Послухайте. Це задача? Чому?

Дерев’яні дві конячки

Мчать мене уже навскачки.

А коли я спотикаюсь, —

За дві палиці тримаюсь. (Лижі)

(Це загадка. У ній потрібно дізнатися, який предмет загаданий.)

Мама купила 5 тістечок. Два вона дала дочці, а 3 залишила

для гостей. (Це розповідь. Тут є числа, але нічого не треба

взнавати.)

Хлопчик поклав у коробку 3 червоних і 2 зелених олівці. Скільки

всього олівців у коробці? (Це задача. Потрібно виконати дію, обчислити, розв’язати.)

Скільки олівців у коробці?

Фізкультхвилинка для очей. « Відпочинемо з Капітошкою»

( Слайд13)

5. Робота в парах (Слайд14)

Зараз ваша пара може вибрати будь-якого казкового героя й оцінити, чи правильно він виконав домашнє завдання. Працюйте за планом

План

назвати складові частини задачі та їх ознаки.

Прочитати завдання вашого казкового героя і визначити, чи є воно задачею. Відповідь обґрунтувати.

Учитель коментує план роботи.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Складання й розв’язування задач за предметними малюнками.

( Слайд15)

Подивіться на малюнок. Складіть умову задачі.

(На стежці зустрілися 3 черепахи та 1 їжачок.)

Сформулюйте питання задачі. (Скільки всього тварин зустрілося?)

Якою дією розв’яжемо задачу? (Додаванням)

Назвіть розв’язання задачі. (3 + 1 = 4)

Назвіть відповідь. (Усього 4 тварини.)

Запишіть розв’язання у зошит.

Чому в задачі використовували дію додавання?

2. Фізкультхвилинка з геометричними фігурами. ( слайд16-20) Скільки точок в цьому крузі, стільки раз піднімемо руки. Скільки ялинок зелененьких, стільки зробимо нахилів! Скільки синіх кругів, стільки зробимо стрибків. Хором зірочки рахуємо, Дружно разом присідаємо

3. Повторення складових частини задачі (за таблицями-підказками на дошці)( Слайд21) 4. Розпізнавання на слух частин задачі. Робота з сигналами.

Зараз я буду читати уривок із задачі. Вам слід назвати, що це:

умова, питання, розв’язання або відповідь і підняти потрібний сигнал.

Скільки всього квітів? (Запитання)

До 3додати 2 вийде 5. (Розв’язання)

Було 3 троянди та 2 дзвоника. (Умова)

Усього 5 квітів. (Відповідь)

5. Складання задачі за малюнком.( слайд22) - Розкажіть задачу повністю (з опорою на схему).

Умова →запитання →розв’язання →відповідь

Умова. Було 3 троянди та 3 дзвоника.

Запитання. Скільки всього квітів?

Розв’язання. До 3 додати 3 вийде 6.

Відповідь. 5 квітів всього.

6. Робота з підручником ст. 50 №2,3

Складання та розв’язування задач за малюнками.( Слайд.23)

VII. Підсумок уроку. Рефлексія

Давайте повернемося до питань, поставлених на початку уроку. Можливо, тепер ми зможемо дати відповіді на деякі з них.

Учитель відкриває відповідну частину дошки . Вміщує на ній аркуші паперу із написаними заздалегідь фразами, у яких є пропуски.

( Слайд24) Закінчи речення.

Задача — це...( математична вправи, коли треба вказати дію з числами, щоб відповісти на запитання)

Задача складається з 4 частин—...

В умові є...( відомі числа задачі, які пов’язані сюжетом.)

Запитання задачі містить...( невідоме число та питальне слово)

Резервні завдання. Логічні задачі. ( Слайд25-28)

  • Ми сьогодні займалися зовсім новою для вас роботою. Яким

є ваше враження про цю роботу — чи складно було на уроці, не дуже

або легко?

Чи бажаєте ви ще коли-небудь провести дослідження?

Чи потрібно проводити такі дослідження? (Можна дізнатися багато цікавого.)

Слайд 29

Ось і добігає кінця наш урок, як закінчується чарівниця-осінь, яка прислала вам у подарунок чарівне осіннє листя.

-Візьміть собі жовтий листочок ті, кому було дуже цікаво на уроці, зелений ті, кому не зовсім ,червоний- ті, кому урок не сподобався взагалі. ( Слайд32)

- Дякую за урок!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.