Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Дислексія: як подолати труднощі та підвищити успішність в навчанні
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку у музеї "Різноманітність та значення молюсків у природі та житті людини"

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Біологія

Для кого: 7 Клас

23.10.2021

40

1

0

Опис документу:

Тема: Різноманітність та значення молюсків у природі та житті людини.

Мета: Поглибити знання учнів про різноманітність та значення молюсків у природі та житті людини, розвивати вміння активного слухання, формувати вміння застосовувати теоретичні знання при розв’язанні логічних задач, виховувати почуття прекрасного та бажання пізнавати нове .

Обладнання: експозиція колекцій черепашок молюсків, географічна карта світу, фотоматеріали, іграшка – восьминіг.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Різноманітність та значення молюсків у природі та житті людини.

Мета: Поглибити знання учнів про різноманітність та значення молюсків у природі та житті людини, розвивати вміння активного слухання, формувати вміння застосовувати теоретичні знання при розв’язанні логічних задач, виховувати почуття прекрасного та бажання пізнавати нове .

Обладнання: експозиція колекцій черепашок молюсків, географічна карта світу, фотоматеріали, іграшка – восьминіг.

Хід уроку.

I. Емоційне налаштування класу. Вчитель:

Я рада вітати вас усіх в нашому краєзнавчому музеї, в храмі людської памяті, як його назвали засновники - такі ж учні, як ви. Посміхніться, забудьте про негаразди, « от улыбки станет всем светлей: и слону и даже маленькой улитке…». «Улитка»– російська назва молюсків – слимаків, яких ми з вами вивчаємо. Та перш ніж розглядати музейні експонати, давайте доведемо їм, що ми готувались до цієї зустрічі.

II. Актуалізація опорних знань. Гра «Вірно – невірно».

1. Якщо твердження вірне, то підніміть праву руку: функції зовнішнього скелета у черевоногих молюсків виконує черепашка. (так)

2. Якщо твердження вірне, то підніміть ліву руку: всі молюски гермафродити. (ні)

3. Якщо вірно, то встаньте: у молюсків запліднення зовнішнє. (ні)

4. Якщо вірно, то плесніть у долоні: мантія – це особлива згортка шкіри. (так)

5. Якщо вірно, то тупніть правою ногою: кровоносна система молюсків замкнена. (ні)

6. Якщо вірно, то доторкніться вказівним пальцем правої руки до свого носа: у молюсків є печінка. (так)

7. Якщо вірно, то скажіть «а-а-а»: у молюсків органи дихання відсутні. (ні)

8. Якщо вірно, то переплетіть пальці рук: восьминіг – представник класу Головоногі. (так)

9. Якщо вірно, то моргніть: мускульний язик молюсків вкритий хітиновими зубцями які утворюють тертку (радулу). (так)

10. Якщо вірно, то подивіться на свого сусіда зліва: органи виділення молюсків – нирки. (так)

III. Мотивація навчальної діяльності. У нас, в Україні, на Закарпатті, є санаторій, який називається «Перлина Карпат». Його візитною карткою є виготовлена майстрами велика черепашка молюска (вчитель демонструє фото).

А дрібні черепашки люди використовують як прикраси – виготовляють намисто, каблучки, браслети, сувеніри тощо.




IV. Оголошення теми і завдань уроку.

Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Різноманітність і значення молюсків». Давайте розглянемо колекції черепашок молюсків, які є в нашому музеї, малюнки деяких молюсків та глибше познайомимось з їх значенням у природі та житті людини.

V. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Перед нами експозиція природничого відділу. Тут ви можете побачити деяких коралів, з особливостями будови яких ми познайомились раніше; на нижніх полицях ви бачите представників надкласу риб, які нам ще треба буде вивчити, кістки мамонта – тварини, якої вже не існує. Та я попрошу вашої уваги ось до цього ряду експозиції – колекції черепашок черевоногих і двостулкових молюсків.

Особливості будови черепашок нам відомі, та зверніть увагу на їх форму, забарвлення, візерунки, які роблять їх привабливими і незвичайними. Отож клас Черевоногі молюски. Черепашки спірально закручені, деякі спіралі лежать в одній площині, а в більшості вони конічні (турбоспіральні). Тут ви бачите черепашки вивчених нами ставковиків, котушок, жабурниць, перлівниць, мідій тощо. Ми памятаємо, що у черевоногих молюсків є нога. Цікаво, що нога у морських черевоногих може висуватись як плавець, або розростатись в сторони, перетворюючись на великі весла, які схожі на крила.

А ось тут ви бачите черепашки – конуси. Вони теж дуже красиві: різні форми, відтінки, візерунки. Деякі молюски роду Конус здатні отруїти своїм укусом навіть людину. В їх слині міститься сірчана кислота. Дослідник Догель писав так: «Ця кислота така сильна, що потрапивши на мрамор, вона шипить і пускає бульбашки, в ній розчиняються черепашки інших молюсків». Зубчики радули (тертки) конуса наскрізь пронизані внутрішнім каналом, по якому стікає отрута при укусі.

Ще одна цікава особливість молюсків – здатність до завмирання. В Сахарі (показати на карті) живуть молюски роду Теба, які не гинуть і при температурі + 70 градусів – вони вкривають всі рослини, тісно притискаються один до одного і завмирають до глибокої ночі, аж поки не спаде спека. Інформацію про цю місцевість нам надасть довідкове бюро.

Довідка: (учень) Сахара - найбільша пустеля на Землі, розташована в Пн. Африці, має розлогі гірські масиви, кам’янисті пустелі, щебеневі і піщані. Клімат сухий, періодично зникають солоні озера. Температура в затінку + 58 С, а в січні не нижча + 10. В окремих місцях по 8-10 років немає опадів. А разом з тим бувають зливи, які дають більше опадів ніж за минулі безопадні 10 років.

Учень – співробітник музею. Цікавий випадок стався в Британському музеї – 4 роки кілька молюсків, як експонати були приклеєні до демонстраційного ящика і раптом ожили. Тимчасове завмирання – сплячка, характерна для молюсків в екстремальних умовах. Молюски зариваються в землю, закривають устя кришечкою, а потім пробкою з слизу таким чином що між першою і другою кришкою утворюється простір, заповнений повітрям – це додатковий теплоізолятор. Деякі молюски вкриваються волосяним ворсом, який теж захищає їх від переохолодження. Ось чому навіть в Гренландії є 5 видів молюсків.

Знову звернемось до довідки.

Довідка. (учень). Гренландія – найбільший острів на земній кулі. Розташований на Пн. Сході від Пн. Америки. Омивається Пн. Льодовитим океаном. Майже весь острів вкритий найбільшим у північній півкулі льодовитим щитом. Клімат арктичний, температура постійно нижча 0 градусів, іноді падає до -65градусів- це на пн. узбережжі, а на південному узбережжі – від -5гр. до – 36 гр., в липні від +3гр. до + 10 гр. Майже весь час дмуть сильні вітри.

Вчитель. А зараз відгадайте загадку :

Є молюсків представник ,

Виноградства шкідник.

На щупальцях - довгі очі.

Людина їсть його охоче.

(виноградний слимак.)

Ось тут ви бачите черепашку цього молюска. Він найбільший черевоногий молюск у Європі – черепашка до 5 см. у діаметрі. Якщо продовжити розповідь про сплячку, то виноградний слимак зимою заривається на глибину 30 см. і зовні закриває устя пробкою – чим холодніше, тим товщий шар вапняку у пробці, а всередині черепашки із слизу слимак утворює стінки, між якими знаходяться шари повітря, які є додатковими теплоізоляторами.

Виноградні слимаки їстивні і поживні, в зв’язку з цим їх так полюбляють, що в деяких місцевостях Середньої Європи вони близькі до вимирання. Тому створено закон, який забороняє збирання цих молюсків в період їх розмноження – з березня по липень.

А ось це – черепашка молюска ахатіни, який побив рекорди гігантизму та «туризму». Це другий за розмірами сухопутний молюск – довжина черепашки -20 см. тіла – 30 см. Якщо кілька таких молюсків заповзли б на гілку – вона б зломилась. Більше про цього туриста нам розповість науковий співробітник музею.

Науковий співробітник музею (учень), використовує карту світу.:

Яким чином ахатіна взялась на Мадагаскарі ніхто не знає. В 1803 р. її знайшли на Маскаренських островах. Але бачили її тут рідко. Тому губернатор французького острова Реюньйон експортував їх з Мадагаскару - для хворої дружини, яка хворіла туберкульозом, а тоді вважали, що суп з цих молюсків є лікувальним. У 1847 р. дослідник Бенсон взяв кілька цих молюсків з собою в Індію. В Калькутті вони втекли і оселились в лісах. На початку 20-го ст. вони дістались до Шрі-Ланки , а в 1928 р. обїдали каучукові дерева на Малайї. Дорослі ахатини навіть корисні: вони поїдають гниючі рослини, а от молоді спустошують насадження бананів та інших культурних рослин. Через 2 роки ахатини повзали вже в садках Сінгапура, а через рік перейшли китайський кордон і в 1935-1936 р.р. під ними згинались гілки дерев на Яві та Суматрі. Тут розпочалась війна і японські воєначальники вирішили годувати цими молюсками своїх солдат. Так молюски зявились на Маріанських островах, Гавайських та ін. І знавці не були особливо здивовані, коли одного прекрасного ранку прийшло повідомлення про те, що ахатини є в Каліфорнії. Ось такі туристи.

Вчитель. А ось у цій експозиції зібрані грошові купюри і монети різних країн та років. І вас, звичайно, здивувало те, що я звернула вашу увагу на неї. Та зараз ви зрозумієте, що нічого дивного. В Китаї, Тібеті, Таіланді були дуже цікаві розмінні монети – дрібненькі – 1 см. в ширину і висоту і 1,5 см. в довжину, їх можна було нанизати на шнурівку. І були ці монети черепашками молюсків роду Каурі. Живуть вони в тропічних водах Індійського та Тихого океанів. Зверху їх черепашки вкриті мантією, а як тільки до молюска доторкнутись, вся мантія стягується, ховається в устя і відкривається черепашка. Як монети їх використовували з 3 ст. до н. ери по 19 ст. Використовували їх і як прикраси. У нас є лише фото.(Демонстрація фото Каурі.)(Дод.1)

Ще про одну прикрасу – перли. Їх називають «найдорогоціннішими дарами моря». Пригадайте які молюски їх утворюють? Як це відбувається?

( Відповіді учнів).

Перли носили як прикраси ще первісні люди – і жінки і чоловіки. А ось у Китаї ранг кожного чиновника визначався прикрасою на головному уборі з нефриту, корала, бірюзи, і, звичайно, найвищим серед них був ранг з перлиною.

Найбільша перлина була в іспанського короля Карла другого. А найдорожчою володів персидський шах, вона оцінювалась в 300 тисяч доларів. В 1883 році біля берегів Австралії була знайдена фігура у вигляді хреста і складалась вона з 9 перлин, а в 1917 році теж біля берегів Австралії знайшли перлину, яка своєю формою нагадувала зірку, назвали її «Зірка Заходу.»

Двома великими перлинами володіла цариця Єгипту Клеопатра, вона носила їх як сережки. І одного разу, аби вразити свого гостя, вона розчинила перлину в оцеті і випила. Хотіла вчинити так і з другою перлиною, але її придворний не дав цього зробити, сказавши, що не варто викидати таке багатство навіть заради такого високого гостя. Велику перлину матері свого друга подарував Юлій Цезар, імператорська сім’я Калігули, Карл Сміливий Бургундський та інші знаменитості оздоблювали свій одяг дорогоцінними перлами. Та всі перли мають один недолік – короткий вік як для дорогоцінності – 100-150 років, а потім тріскаються, тьмяніють і з рештою «гинуть». Саме тому жодної стародавньої перлини не мають навіть музеї. Щоправда мудреці стародавньої Індії навчились надавати перлам блиску – тьмяну перлину давали склювати півневі з яскравим оперенням хвоста, через 2 години його різали, дістаючи вже яскраву перлину. Зрозуміло, що яскравою вона ставала не через оперення, а завдяки шлунковому соку, який розчиняв верхні шари перлини, надаючи їй блиску.

А ще люди зрозуміли, що необхідно почати штучно виготовляти перлини, щоб мати прикраси. Та це виявилось нелегкою справою. Відкривати стулки молюсків, надрізати мантію, вкладати мікроскопічний сторонній предмет, клаптик мантії іншого молюска і робити все це треба дуже швидко, точними рухами, як хірурги. Наприклад, одному досліднику, який не мав навиків вирощування перлів з 100 молюсків вдалось виростити лише 2 перлини. А загалом вирощують перли різного кольору, відтінків форми.

Ще одна загадка:

Черепашка молюска

З двох стулок складається,

Важить 300 кілограмів

Як називається?

( тридактна велетенська).

В 30-ті роки 20-го ст. на Філіпінах сталась така історія. Молоді і дужі юнаки одного селища видобували перли, результати були хорошими та ввечорі всі раптом помітили відсутність одного юнака. Довго шукали на березі, пірнали і знайшли нарешті на дні заливу. Рука юнака була міцно затиснута стулками велетенського молюска. Спільними зусиллями вдалось підняти тіло разом з молюском, який утримував його як в лещатах. Важила черепашка 160 кг. Налякані жителі звернулсь до місцевого мудреця Пангліма. Він міркував 3 дні, молився, чаклував і дав наказ відкрити стулки. Те, що всі побачили вразило їх так, що всі вклякли на коліна – величезну перлину – вагою 7 кг. довжиною 23 см. в ширину- 14 см. у висоту – 15 см. з яскравим блиском. Та ця історія мала продовження. В 1934 році американський вчений Гобб перебував з експедицією на Філіпінах, побачив перлину і захотів її купити, але Панглім не продав. Минув рік. Гобб знову завітав до Пангліма, в якого помирав син. Гобб розпізнав хворобу – це була малярія. Він дістав всі ліки, що мав з собою, вибрав необхідні і врятував хворого. Панглім запитав скільки він винен, але Гобб сказав, що з друзів плати не бере. Тоді Панглім подарував йому свою знамениту перлину.

Ви здогадались, що велетенського молюска звали тридактна. (Демонструє малюнок). А жителі філіпінського селища назвали його «ловушка смерті». Це найбільший молюск і важити може до 500 кг., а довжину має до 2 метрів.

Ще одним експонатом нашої експозиції є черепашка устриці. У великій кількості їли їх ще в доісторичні часи, їх дуже цінували стародавні римляни і навіть розводили, полюбляють їх і тепер. Крім того, що вони смачні , нам вони цікаві як біологічні об’єкти, оскільки вони мають незвичайну особливість: тричі за життя вони міняють свою стать. З цим молюском повязана ще одна невесела історія. Звернемось до довідки.

Довідка: В 1907 році сталась трагедія. Одну партію устриць закупили кілька сімей, їли 31 людина і 30 захворіли. Виявилось, що у водоймище, де розводили устриць, надходили сточні води місцевої лікарні, де вони гарно росли, але швидко заражались патогенними хвороботворними бактеріями. Та вчені встановили ще один факт - якщо таких молюсків на 3 дні розмістити в басейні з чистою проточною водою , то вони самі по собі очистяться від бактерій.

Вчитель: А тепер подивимось на черепашки ще одного дуже смачного молюска – мідії. Знавці кажуть, що їх м’ясо нагадує смак і запах риби. Вони мають дуже міцні черепашки і нитки, якими вони кріпляться до скал чи каміння. Вони розьдільностатеві і дуже плодовиті – до 20 млн. яєць дає одна самка за один сезон, живуть вони до 100 років.

А ось всі види морських гребінців ще поживніші і смачніші, ніж устриці і мідії. До речі - що скаже довідка – чому вони мають таку назву?

Довідка: Їх черепашки округлої форми і на поверхні є випуклі ребра, які радіально розходяться від центра до кінців стулок , які мають загострення. Звідси назва – пектен – гребінець (від лат.)

А що цікавого скажуть науковці?

Науковий співробітник музею:

По – перше, краї черепашки оточує багато очей, які за будовою подібні до ока людини. По – друге всі вони можуть «плигати», тобто пролітати деяку відстань в воді над дном і навіть виплигують з води. Роблять вони це так: молюск, розкривши стулки набирає в мантійну порожнину побільше води, різко закриває стулки – вода з силою виштовхується з молюска – відбувається реактивний поштовх замковим краєм молюска вперед. Очі і такий рух допомагають тварині рятуватись від ворога. Наприклад, від морської зірки, яку ви бачите серед експонатів.

Вчитель. Тепер я попрошу вас піднятись і проходячи повз експозиції акуратно зняти фото молюсків і визначити їх назву і клас. Отже, ви знайшли :

- восьминога,

- кальмара ,

- наутилуса,

- каракатицю.

Всі вони відносяться до Головоногих молюсків. Про них теж можна розповісти багато цікавого.

На початку 19 ст. біля берегів Японії затонув корабель з дорогоцінним вантажем. 100 років пролежав вантаж на дні моря. Місце загибелі корабля було відоме, але там було дуже глибоко, тому дістатись до нього ніхто не міг. Та один рибалка звернувся по допомогу до восьминогів. Він знав, що ці тварини обирають своєю домівкою будь-які предмети, які їм трапляться. Він наловив восьминогів, привязав довгими мотузками і опустив на дно моря, в тому місці, де затонув корабель. Зачекав поки восьминоги «оселяться» і витягнув мотузки – восьминогів разом з фарфоровим посудом, куди вони й поховались. Інколи вантажем було й каміння, але загалом справи пішли на лад і дорогоцінностей дістали досить.

Кобра озброєна отрутою, удав – силою свого тіла, лань – швидкістю ніг, а орел дзьобом. А восьминіг має все назване і навіть більше:

- 8 або 10 мускульних «рук», кігті і присоски,

- хижий дзьоб,

- отруту,

- очі , як в орла,

- « реактивний двигун»,

- вміння перелетіти над морем,

- запас води для подорожі по суші,

- регенерацію відірваних щупалець,

- чорнильну бомбу,

- наркотик для хижих риб,

- прожектори, вогнемети і навіть розпізнавальні вогні.

Риба – мурена – злісний ворог восьминогів. «Ось вона пливе біля самого дна, наче когось шукає. Занюхала восьминога. Він сидить ні живий, ні мертвий. Повільно і невблаганно наближається мурена до своєї жертви. Восьминогу здають нерви і він ракетою вилітає з схованки, прикриваючись «димовою завісою». Мурена майже наздоганяє його. Він каменем падає на дно і завмирає. Мурена зовсім поряд, але цікаво- вона шукає його, а він же зовсім поряд. Вона вткнулась у нього кілька разів носом, він не поворухнувся і вона відпливла. Що сталось? Чорнило восьминога має наркотичну дію, воно паралізувало нюхові нерви мурени. Вона йшла за восьминогом по запаху, а після чорнильної бомби вона втратила здатність розпізнавати запах молюска. І діє цей наркотик годину.

У великій концентрації чорнила восьминогів шкідливі й для них самих. А ось що розповів Джеймс Олдрідж після зустрічі з восьминогом: «я так вільно поводив себе з восьминогами, що отримав цівку чорнил прямо в обличчя. Рідина потрапила в очі і засліпила мене. Навколишній світ не потемнів, а став янтарного кольору, аж поки через 10 хв. плівка чорнил не спала з моїх очей. Мій зір не постраждав.»

Восьминоги міняють свій колір. Це й же автор пише, що якщо б почати штовхати спрута, то він буде відлякувати вас, міняючи свій колір, а це прекрасне видовище. Зміна кольору – це його мімічна мова.

Кальмари теж виражають свої страхи і радості грою фарб. Коли він спокійний, то напівпрозорий, як матове скло. Тоді його чорнильна залоза чітко виділяється на молочному тілі тварини. Цій обставині - pars pro toto – (частина замість цілого) – кальмар зобов’язаний своєю назвою. Слово кальмар походить від італ. «calamaio», що означає «глечик з чорнилом». Подразнюючись, кальмар стає оливково – бурим і його «чорнильниця» зникає за потемнілими покривами.

Кальмари теж можуть реактивно виплигувати з води, а можуть і без розбігу. Маленького кальмарчика посадили в відро з морською водою. Відчувши волю, він спробував кинутись вперед, але тут же наштовхнувся на перешкоду. Він розвернувся, але й там стіна. Тоді кальмар витяг щупальці, дослідив ними краї відра і «вистрелив» вверх. Космонавт.

Якщо б хтось захотів провести змагання «хамелеонів», то виграли б каракатиці. Навіть восьминоги їм не суперники. Каракатиця прилаштовується до будь – якого грунту. Її улюблений наряд – полосатий, як зебра, та щойно вона опустилась на пісок і стала пісчано - жовтою, пропливла над мраморною плитою – побіліла, на гальці, освітленій сонцем, вона в світло-бурих плямах, а на фоні чорного базальту вона чорна, як ворон.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

Ну ось і все. Ми закінчили урок і маємо йти з музею. Та ви не помітили, що маленький восьминіг закрив двері на ключ і заховав у черепашці молюска, яка не віддасть нам його, поки ми не скажемо як називається наука, що вивчає молюски. Для цього нам треба відповісти на запитання і у виділеному стовпці прочитати її.

(Це завдання краще виконувати окремими групами, яка група швидше.)

1. Десятиногий молюск.

2. Вона може викидати чорнильну рідину.

3. Тварина, що має найбільше зубів.

4. Молюск, якого називають беззубим.

5. Найбільший двостулковий молюск.

6 .На неї намотують нитки для шиття.

7. Найцінніший двостулковий молюск.

8. Клас типу Молюски.

9. Клас типу Молюски.

10. Великий головоногий молюск, інша назва – спрут.

11. Невеликий їстівний двостулковий молюск.




(Учні працюють).

Відповіді: 1. Кальмар. 2.Каракатиця. 3. Слимак. 4. Беззубка. 5. Тридактна. 6.Котушка. 7. Перлівниця. 8. Двостулкові. 9. Головоногі. 10. Восьминіг. 11. Мідія.

Закодоване слово – малакологія.

VII. Д/з. Вчитель:

Молодці, з завданням впорались, а значить можемо взяти ключ. Та до ключа привязаний папірець. Що це? (читає). Це ваше домашнє завдання: скласти кросворди з теми «Тип Молюски». До зустрічі. Успіхів!





















Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Нещодавно завантажили