Конспект уроку у 4 класі "УКРАЇНСЬКА МОВА — ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УКРАЇНСЬКА МОВА ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ

Мета: поглибити знання учнів про українську мову як державну; розкрити ніжність, співучість, красу і мелодійність рідної мови; виховувати повагу і бажання добре знати, вивчати, любити рідну мову та спілкуватися нею.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина –
 
Щебече соловейком на весь світ.
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому наша мова називається державною. Будемо вчитися шанувати свою рідну мову, послухаємо, яка вона чарівна, красива, мелодійна, багата.

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

Українська мова світанкова Державною е рідна наша мова!

Сьогодні серед інших мов звучить. їй у віках тепер судилось жить!

  • Мова! А що таке мова? Народ говорить, що «слово до слова — зложиться мова», а Т. Г. Шевченко ось як про те писав:

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б ється, ожива,

Як їх почує...

  • Забороняли, пригнічували, придушували нашу українську мову.

1720 рік — указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою.

1775 рік — указ Катерини II про заборону викладання українською мовою в Києво-Могилянській академії.

1769 рік — Синод (уряд) видає розпорядження відібрати українські тексти

з церковних книг, вилучити букварі з тих закладів, які їх мали.

1884 рік — закрито всі українські театри.

1895 рік — заборона української дитячої книги.

1914 рік — указ Миколи II про скасування преси.

  • Багато інших було указів, і тільки 28 жовтня 1989 року було ухвалено «Закон про мову У PCP» — тут уже починають піднімати українську мову, возвеличувати її.

«Наша мова солов'їна»,— говорять українці. Дійсно, мову називають одним із найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію. «Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб. У мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання. Мова — це не тільки простий символ розуміння, бо вона відтворюється в певній культурі, в певній традиції. І поки живе мова — житиме народ як національність»,— так писав відомий український освітянин І. Огієнко.

Кілька мільярдів людей, що живуть на землі, користуються 2500 мовами (за іншими підрахунками, мов близько 5 тисяч). Наша мова — одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Українська мова посідає друге місце у світі серед слов'янських мов, і цією мовою створено найбільше в світі фольклору. Ще в 1574 р. було почате книгодрукування українською мовою і створено перший український буквар. Для кожної людини, що живе в Україні, українська мова є державною мовою. Так записано у Конституції України.

  • Як ви розумієте зміст слів державна мова? (Державна мова — це мова, яку повинні знати всі люди, які проживають на території держави. Кожна держава має свою державну мову, яку слід усім поважати. Кожна людина має право думати і розмовляти своєю рідною мовою, вчити і любити її.)

  • Якщо у народу є своя мова, то є і сам народ. Наша мова ніжна, співуча, мелодійна. І щоб вона була такою завжди, її потрібно добре знати, вивчати, любити і доглядати.

29 жовтня 1989 року Верховна Рада ухвалила «Закон про мову». Велика робота по впровадженню його в життя, в першу чергу, спрямована на пропагування української культури та мови.

З дитячого садка, з молодших класів школи діти засвоюють природну рідну мову, вчаться думати та спілкуватися нею. Україна залишається багатомовною країною. Кожна нація має непорушне право володіти, спілкуватися і навчатися рідною мовою. Але й знання державної української мови повинне стати законом для всіх громадян держави. Українці, які живуть в інших країнах, дотримують цих норм. В Україні відкриваються школи, окремі класи, де викладання ведеться мовами нацменшин.

Українська мова поступово стає складовою життя української нації і держави взагалі. З цього приводу влучно висловився Ю. Богуцький: «Душа кожної людини повинна розкритися, пестити в собі українське слово, якої б національності ти не був, якщо ти є громадянин України. Є українська держава є українська мова». А поки жива мова — живий український народ.

Отже, державна мова — це мова, яку повинні знати всі люди, які проживають на території держави.

Видатний український письменник і педагог Василь Сухомлинський писав: «Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як добрим ім'ям своєї родини. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово,— це людина без роду й племені».

Любов до рідної мови починається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, надзвичайною ніжністю і простотою. У них материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості, щира віра в магічну силу слова.

У пригоді стане вірш Йосипа Струцюка « Якщо забув ти...».

Взяв березень сопілку срібну —- Щедрівка ходить коло хати,

І хтось уже не може спати. як завжди, з карими очима.

Якщо забув ти мову рідну, Якщо забув ти рідну матір -

то ти забув і рідну матір. нема у тебе батьківщини.

  • Наша мова не стоїть на місці, вона постійно збагачується новими словами, новими виразами. Але не слід забувати, що кожне слово несе в собі як позитивні, так і негативні емоції. Зі словом треба бути дуже обережним.

Доцільно використати вірші Емілії Саталкіної.

ЗНАЮТЬ ВСІ

Знають всі, як два на два, То навіщо ж їх казати?..

Що образливі слова А слова ласкаві, добрі

І на вулиці, і вдома Жити вчать, ведуть за обрій,

Вибухають, наче бомба. Щирі усмішки дарують,

Б'ють в лице сильніше вітру, Пестять, зміцнюють, лікують,

Ще й забруднюють повітря, Проганяють чорні хмари...

Заважають їсти, спати... Говоріть їх ви ж не скнари!

Правила Граматики

Мов сестрички й братики, Хто не вчить граматики,

Правила граматики. Б'є у школі байдики,

Всіх суворі правила Зневажає правила,

Вчать писати правильно. Пише той неправильно.

Хто їх знає назубок, Що не слово — помилки.

Той не робить помилок. Скрізь говорять про таких:

Про такого неодмінно — Хоч великі виросли,

Скажуть: Грамотна людина. А які невігласи!..

Мова людини — показник її вихованості, загальної культури, розуму. Отже, треба старатися так учити рідну мову, щоб розмовляти нею правильно і красиво.

Учитель читає вірш Володимира Олійника «Слова».

Плекатимеш мову — цвістимуть слова,

Мов зорі незгасні небесних багать:
Мов білі черешні весною...

Хліб, Совість, Вітчизна і Мати.

Ростимуть слова, як у квітні трава,

Зігріті любов'ю земною.

Шануй їх у серці.

Ніколи не смій

Святе і високе топтати.
Які ж вони чисті, як вічно звучать,

Як жито-пшеницю, слова добрі сій —

Як птахами в'ються крилато,

Рясний урожай будеш мати!

Слід завжди пам'ятати, що рідна мова — це неоціненне духовне народне багатство, яке передається з покоління в покоління і несе в собі народну мудрість, славу, культуру і традиції.

Учні читають вірш Віктора Терена «Рідна мова».

Як то гарно, любі діти,

У вікно вам виглядати..

В ньому все — тополі, квіти,

Шлях і сонях біля хати.

Нібито вікно ранкове,

Що голівки ваші гріє,

Так і наша рідна мова — Цілий світ вона відкриє.

Бережіть її, малята,

Як оте віконце миле,

Що колись до нього мати

Піднесла вас, посадила.

День української писемності та мови відзначають 9 листопада.

2. Робота за підручником (с.97)

Робота в парах

Учні читають вірш «Українською говори» (за Валентиною Бондаренко) та виконують завдання на с. 97.

  1. Робота в групах

Уявіть себе українською мовою. Спробуйте продовжити думку. Я — українська мова, я пишаюся...

Я — українська мова, я боюся... Я — українська мова, я мрію...

  1. Творче завдання

Допоможіть дітям з інших країн виправити мовні помилки і почути красу української мови. Запишіть правильний варіант.

Всі на роди мову мають.

Всі пісень своїх поють, ( )

Бо хто має мову рідную, (_ )

Той багатий, а не бідний.

  1. Розучування вірша

Мова — державна перлина, нею завжди дорожіть: Без мови немає країни — Мову, як матір, любіть. Мова — краса спілкування, Мова — як сонце ясне, Мова — то предків надбання, Мова — багатство моє.

  1. Гра «Так чи ні?»

  • Усе в живій природі не пов'язане між собою. Так чи ні?

  • У світі понад 5 тисяч мов. Так чи ні?

  • Берегти рідну мову обов'язково. Так чи ні?

  • Українська мова ніжна, мелодійна. Так чи ні? >

  • Кожний народ доти народ, доки він володіє власною мовою. Так чи ні?

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

  • Що нового дізналися?

  • Для чого потрібні ці знання?

  • Чи може українська мова бути нещасливою, страждати, хворіти, і чому це відбувається?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник (с. 97).

Розказати, що ви можете зробити для того, щоб рідна мова ставала кращою.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
1
міс.
2
8
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!