Конспект уроку. Тема: "Анімалістичний жанр"

Опис документу:
Автор: Мовчан Олена Олександрівна. В конспекті дається короткий огляд творчості художників -анімалістів, додаються репродукції робіт художників в анімалістичному жанрі. В практичній частині уроку - пояснення послідовності виконання начерку тваринки, пропонується виконати вправи на швидкі замальовки за схемами. Також додається зразок творчої роботи учня (авторський вірш) з даної теми.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

План-конспект уроку образотворчого мистецтва

Клас 6-й

Дата….

Тема: Анімалістичний жанр. Начерки тварин.

Мета: - навчальна: ознайомити учнів з анімалістичним жанром, професією художника-анімаліста, формувати композиційні вміння відтворювати рівновагу, цілісність, вміння передавати характерні риси тварин, особливості форми їхнього тіла, пропорції частин тіла; - розвиваюча: розвивати відчуття ритму, гармонії, інтерес до творчості художників-анімалістів, спостережливість, концентрацію уваги; -виховна: виховувати любов до оточуючої природи, повагу і розуміння культури інших народів.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок з використанням ІКТ

Наочність та обладнання: мультфільм «Орігамі», відеоряд світлин робіт скульпторів-анімалістів (В. Ватагін «Мавпа», П. Клодт «Кінь з лошам», І. Єфімов «Лань з дитинчам») , схеми із зображенням скелетів птахів, тварин і людини, схема послідовної побудови зайця-біляка; для учнів – альбом, простий олівець, гумка, гуаш, пензлі, серветка.

Ключові терміни: анімалістичний жанр, начерк, графіка, монотипія.

Час уроку: 45 хвилин.

Структура уроку

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація мистецького досвіду, опорних знань учнів.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4. Подача нового матеріалу.

5. Узагальнення, систематизація знань.

6. Підсумок уроку.

7. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Перевірка готовності учнів до уроку. До уроку учні разом з учителем відвідують зоопарк або живий куточок школи з метою вивчення форм, кольорів, звичок, будови птахів і тварин, виконують лінійні начерки і замальовки. Вчитель до початку уроку записує дату, тему, мету уроку, нові терміни.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Сьогодні ми познайомимося з одним дуже різноманітним жанром образотворчого мистецтва – анімалістичним і творчістю багатьох художників і скульпторів-анімалістів й самі спробуємо свої сили в ролі художника-анімаліста, використовуючи знання, отримані на уроках образотворчого мистецтва і зоології.

ІІІ. Актуалізація мистецького досвіду, опорних знань учнів.

Які ви знаєте жанри образотворчого мистецтва?(пейзаж, натюрморт, портрет, анімалістичний, історичний, побутовий, міфологічний). Як ви гадаєте: який жанр образотворчого мистецтва вважається найдавнішим? (відповіді учнів). Що означає в перекладі з латинської мови слово «animal»? (тварина) Кого називають художником-анімалістом? (людину, яка працює в жанрі , пов’язаному із зображенням тварин). За що ви любите тварин?

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Пропоную переглянути мультфільм в техніці орігамі. Зверніть увагу не лише на зміст мультфільму, а й на те, які жанри використані у цьому фрагменті. Перегляд мультфільму. Обмін враженнями після перегляду відео фрагменту.

  • Про що розповідається у мультфільмі?

  • За допомогою якого жанру творча людина перетворює світ, робить його красивішим, добрішим? (Анімалістичний)

  • У якій техніці створено мультфільм? (Орігамі)

  • Які жанри, крім анімалістичного, використано мультиплікаторами? (Пейзаж, натюрморт) Постановка проблемного запитання. Кращий спосіб познайомитися з формою і рухами тварин – це замальовка їх з натури. Але ж тварини не позують! Вони дуже рухливі. Як же ми їх можемо зобразити? Спробуємо їх замалювати з натури.

V. Подача нового матеріалу. Розповідь учителя. Зображення тварин можна зустріти у живопису, скульптурі, графіці, декоративно-прикладному мистецтві, ілюстраціях до книг. Відомі імена багатьох художників і скульпторів-анімалістів: О. Барщ, О. Лаптєв, П.Чистяков, Н. Кардовський, П. Клодт, Є. Лансере, В. Ватагін, Є. Чарушин та ін. Особливо цінними є твори скульптора-анімаліста В. Ватагіна, який все життя вивчав тварин. «Героями» його творів були леви, коні, птахи і мавпи. (Учитель демонструє фоторепродукцію картини «Мавпа» В. Ватагіна). У багатьох музеях зберігаються роботи багатьох скульпторів-анімалістів. (Учитель демонструє фоторепродукції: П. Клодт «Кінь з лошам», І. Єфімов «Лань з дитинчам»). Художники-анімалісти вивчають тварин із записником і олівцем у руках, роблять багато малюнків з натури і начерки. Це розвиває спостережливість, швидкість рук, вміння точно схоплювати головне і відкидати другорядне. - Який є найкращий спосіб фіксації спостережень за тваринами? (Начерк). Так, довготривала праця починається з начерку (учитель швидко робить начерк на папері). Це – початкова стадія творчої праці. Завжди у пам’яті тримайте схему побудови скелета тварини, птаха або людини. Для кожного об’єкта зображення скелет індивідуальний. (Учитель аналізує схему із зображенням зайця-біляка. У словник учні записують послідовність роботи над начерком: намітити рух хребта; голову; зобразити кінцівки; опрацювати деталі й передати фактуру). З історії ви знаєте, що перші зображення тварин належать до епохи палеоліту (33 тис. років до н. е.), але наскальні малюнки вражають нас реалізмом і життєвістю, яскравістю образів.

У VІІ ст. до н. е. у степах між Доном і Дунаєм з’явилися кочові племена скіфів. Так званий тваринний стиль з характерним зображенням тварин і птахів прикрашав предмети побуту. Погляньте на фоторепродукції «скіфського золота», на її правдиву натуру, що має декоративно-орнаментальний вигляд.

У багатьох музеях зберігаються роботи відомих скульпторів-анімалістів і художників Є. Лансере, П. Клодта, В. Ватагіна, І. Єфремова та інших майстрів.

І. Єфімов «Лань з дитинчам»

П. Клодт «Кінь з лошам» В. Ватагін «Мавпа»

Василь Олексійович Ватагін, один з найвідоміших художників-анімалістів, багато подорожував по Західній Європі, Індії, де робив спостереження, багато малював начерків із натури в зоопарках. Він вважав, що недостатньо передати зовнішню схожість зображуваної тварини з натурою, необхідно пізнати складність характеру тварини: «пихатий» вираз верблюда, «благородний» – у собаки, «споглядальний» - у бика. Головне призначення начерку – фіксація спостережень. Це малюнок, виконаний на швидкоруч. (Учні записують визначення у словники.) Як зобразити тварину, яка рухається і не буде нам позувати? Тут у нагоді стають фотографії, попередні замальовки, уява і, головне, гострий погляд. «Опановуй природу через циліндр, шар і конус»,- казав французький художник Поль Сезан. Прості форми утворюють основу зображення.

Робота над формуванням навичок і вмінь

Послідовність роботи над начерком (запис у словники): 1. Намітити рух хребта зайця. 2. Намітити голову. 3. Зобразити кінцівки. 4. Опрацювати деталі і передати фактуру

VІ. Практична робота. Учні виконують начерк опудала зайця-біляка. Учитель працює паралельно з ними й демонструє їм свій начерк, коментуючи кожний етап роботи над малюнком і звертаючи увагу на його композицію та передачу пропорцій, характерних рухів. Учитель показує на дошці варіанти композиції у різних форматах (вертикальний, горизонтальний, квадратний), у різних графічних техніках (олівець, акватипія).

Алгоритм роботи в техніці акватипії 1. Зробити ескіз на білому папері в кольорі за розмірами майбутнього відбитка. 2. Ескіз підкласти під скло або файл і точно навести потрібні фарби (фарба розводиться мильною піною). Дати висохнути. 3. Зволожити папір безпосередньо перед друкуванням. 4. Вологий папір покласти на сухий малюнок, накрити газетою і закріпити. 5. Злегка протерти рукою, слідкуючи, щоб папір не зрушився. 6. Відбиток обережно зняти і висушити.

VІІ. Узагальнення, систематизація знань. Образотворчий диктант (письмова робота в зошитах)

- Як називається людина, яка займається зображенням тварин? (Художник-анімаліст) - Як називається жанр образотворчого мистецтва, предметом зображення якого є тваринний світ? (Анімалістичний) - Який є найкращий спосіб ознайомлення з формою і рухами тварин? (Замальовка з натури) - З чого починається праця художника-анімаліста? (З начерку) - Як називався стиль «скіфського золота»? (Тваринний) - Як називається графічна техніка, в якій зображення створюється за допомогою відбитка? (Акватипія)

VІІІ. Підсумок уроку. Учитель аналізує роботи учнів, у заключному слові відзначає особливості начерку. Демонструє кращі роботи, аналізує помилки, оголошує оцінки всім учням, мотивуючи кожну.

Рефлексія. Продовжити речення:

«Я не знав, а тепер знаю…»

«Я не вмів, а тепер вмію…»

«Мені здавалося складним…»

«Найбільше мені сподобалося...»

Учитель. Тепер ви справжні майстри своєї справи – художники-анімалісти. А один хлопчик навіть склав такий вірш про свою роботу:

Чіткі контури веду, Фарби в руки я беру. Дуже довго малював, Навіть пензлика зламав.

Зайченятко вже й втомилось, Бо на мене подивилось, Та й подумало маленьке: « Ну малюй уже швиденько!»

Потім захотів ще я Змалювати і коня, Але швидкий бігунець Мимо мене й навпростець…

Олівця тепер беру, Знову лінію веду. Та тепер вона рівненька І виходить вже гарненько.

Ось тепер я вам скажу: - я із фарбами дружу І оцінку гарну мамі Я сьогодні покажу.

ІХ. Домашнє завдання. Виконати замальовки з натури собаки або кішки.

До наступного уроку підготувати пластилін, солоне тісто, стек, серветку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00