Урок з біологіі у 8 класі
Тема уроку: «Серцево-судинні хвороби та їх профілактика»
Мета: формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про особливості серцево-судинної системи людини, сформувати знання про причини, ознаки серцево-судинних хвороб; сформувати в учнів поняття про причини та види порушень , які виникають у серцево-судинній системі ; показати вплив факторів , що діють негативно на серце та судини ; ознайомитися зі способами профілактики захворювань кровоносної системи .
формування ключових компетентностей: наукове розуміння біологіі людини (економічна грамотність і здорове життя), його застосування в практичній діяльності; здатність до пошуку та засвоєння нових знань; дотримання здорового способу життя .
Епіграф
«Хай серце не втрачає доброти!»
Тип уроку: комбінований .
Методи і прийоми:
1. Інформаційний:
словесний (розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів, робота з підручником, за схемою);
наочний (ілюстрація, демонстрація, використання ТЗН);
2. Репродуктивний (подання матеріалу в готовому вигляді, закріплення набутих знань).
3. Проблемно – пошуковий ( активізація уваги та мислення учнів)
Обладнання й матеріали: мультимедійний проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал,таблиці, муляж.
Форми роботи: проектна, групова робота, використанні інтерактивних методів
. Організаційний момент
Слухання запису «Звуки серцебиття».
Бесіда з дітьми, налаштування на урок.-Діти, як ви думаєте, що це за звуки ми чуємо?
-Так, це звуки биття серця людини. Отак б’ється серце кожної здорової людини. А як ви думаєте, якщо записати биття сердець усіх вас, такий буде звук?
-Так, буде звучати гучніше. Але для того, щоб вийшла гарна мелодія вашого спільного серцебиття, потрібно, щоб ваші сердечка бились в одному ритмі, темпі, одночасно, або, як кажуть, в унісон. А знаєте, коли в людей серця б’ються в унісон? Тоді, коли ці люди – однодумці, охоплені однією ідеєю, роблять спільну справу, вболівають за неї, коли вони – одна дружна команда.
Я думаю, що ви за майже вісім років навчання у нашій школі стали єдиним колективом, сім’єю, командою, і ваші сердечка ритмічно вистукують одну і ту ж мелодію. Зараз я бажаю приєднатися до вас і хочу, щоб ми всі попрацювали в унісон на цьому уроці: зміцнили свої знання, збагатились новими, отримали від спільної праці задоволення, гарні результати і оцінки. Відомий педагог Сухомлинський написав книжку «Серце віддаю дітям»
І я своє віддаю вам, дорогі мої діти.
Усім успіху
На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху. Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один одному і побажайте успіху. До речі, успіх це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? А що потрібною щоб досягти успіху в житті?
Потрібно бути:
У важними;
С покійними;
П рацелюбними;
І ніціативними;
Х оробрими.
А одним словом, я бажаю вам УСПІХУ! І не тільки на уроках біології, бо як зазначав філософ Е. Ільєнков: «Усе людське життя – це не що інше, як постійне бажання досягти певного успіху у вирішенні нових питань та проблем».
Отже, кожен день, проведений в нашій школі, кожен урок наближає вас до великого успіху. І сьогоднішній урок біології - це ще один крок до нього.
Зичу усім успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми й мети.
Давайте пригадаємо, над яким розділом ми зараз працюємо?
- Так, ми наближаємось до завершення вивчення розділу «Кров і кровообіг». Тому я хочу перевірити ваші знання по даній темі. І так, перша вправа.
Покажіть на муляжі будову серця.
Позначаємо частинки серця на плакаті.
Вправа «Серце по колу»: Піднімаєте руку лише після того, як завдання буде повністю прочитане.
Місце утворення еритроцитів (ЧКМ).
Людина, яка дає кров для іншої (Донор).
Форменні елементи крові, що забезпечують зсідання крові (Тромбоцити).
Клітини крові, що мають ядра (Лейкоцити).
Сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі (Гомеостаз).
Імунітет новонародженого (Природжений).
Серцевий м’яз (Міокард).
Запис роботи серця (Кардіограма).
Судини по яких кров рухається від серця (Артерії).
Судина з найбільшою швидкістю руху крові (Аорта).
Дрібні кровоносні судини (Капіляри)
Підвищений артеріальний тиск(Гіпертонія)
Людина, якій вливають кров (Реципієнт)
Гра «Світлофор у біології»
Картки:
- ознаки, характерні для артерій
- ознаки, характерні для вен
- ознаки, характерні для капілярів
Ознаки: через їх стінки відбувається обмін речовин між кров’ю і тканинною рідиною, мають кишенькові клапани, несуть кров від серця, кров рухається найповільніше,тиск крові найбільший, несуть кров до серця, найдрібніші судини, середній м’язовий шар стінок добре розвинений, тиск крові найнижчий.
Вправа «Лови помилку» (робота у парах)
Центральним органом кровоносної системи людини є серце, яке розташоване в правій половині грудної клітки. Маса серця незначна – 600 - 700 г. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього (міокард), середнього (ендокард) та внутрішнього (епікард). Серце у людини, як і у всіх ссавців, чотирикамерне (два передсердя і два шлуночка) праве передсердя і правий шлуночок утворюють праву, або артеріальну половину серця, а ліве передсердя і лівий шлуночок-венозну половину. Важливими для роботи серця є клапани (два стулкові і один пів місяцевий), які перешкоджають зворотному плину крові.
Перевіряємо!
1. Серце розташоване в лівій половині грудини.
2. Маса серця незначна – 250 - 360 г.
3. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього (епікард), середнього (міокард) та внутрішнього (ендокард).
4. Праве передсердя і правий шлуночок утворюють праву, або венозну половину серця, а ліве передсердя і лівий шлуночок-артеріальну половину.
5. Важливими для роботи серця є клапани (два стулкові і два півмісяцеві), які перешкоджають зворотному плину крові.
Біологічний диктант « Чи вірні твердження» ( так чи ні).
Зелена картка ТАК, червона НІ
1. Артерії несуть кров від серця.
2. В них завжди артеріальна кров.
3. Вени несуть кров до серця.
4. Мале коло кровообігу починається в правому шлуночку.
5. Велике коло кровообігу починається в лівому передсерді.
6. Тиск крові в венах вищий, ніж в капілярах.
7. Гіпотонія – підвищений тиск.
8. Систола – це розслаблення стінок серця.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
+ | - | + | + | - | - | - | - |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Літературна сторінка (учень)
У всі віки серце було в шані в поетів, мислителів, лікарів. Скільки віршів, пісень написано про нього! Хто сильніше, ніж поети, розкрив дивовижні властивості неспокійного, благородного, безстрашного, ніжного, чистого, хороброго, чуйного і доброго серця людини?!
А скільки існує легенд і міфів про серце! Згадаємо героїчну легенду про серце Прометея. Люди завжди вважали й уважають серце символом кохання. Усім відомий день святого Валентина — 14 лютого, коли дарують символічні серця — «валентинки» — коханим.
Навіть вподобайки у Вайбері, Фейсбуці ставимо у формі сердечок.
На роботу серця впливає душевний стан людини. Воно може завмирати від страху, стискатися в тузі, битися від радості, посиленого фізичного навантаження. У нашій країні іде страшна війна , гинуть воїни, які захищають нашу краіну, мирні жителі, маленькі діти, розбивають школи, руйнують лікарні, і знаєте ,діти , деколи хочеться співати нашу старовинну закарпатську народну пісню «Серце моє серце, з каменя твердого обисься не розпало з жалю великого»
Наше серце – це неймовірно працьовитий орган.
Упродовж однієї хвилин воно прокачує п'ять літрів крові. За годину серце перекачує 300 літрів крові.
А скільки серце перекачать крові за один урок?(225л)
Протягом одного року воно перекачує достатньо крові, щоб наповнити олімпійський басейн – понад 2,5 мільйона літрів – і робить для цього 38,5 мільйонів скорочень
Я хочу навести слова американського лікаря К.Купера: «Наш організм розрахований на 120років життя. Якщо тривалість нашого життя менша, то це зумовлено не недоліками організму, а тим, як ми з ним поводимося» .
Чи здогадались ви, яка тема нашого уроку?
Повідомлення теми уроку (запис у зошит).
Дана тема надзвичайно актуальна. Сьогодні в Україні кількість хворих на серцево-судинні захворювання зросла в три рази за останні п’ять років. Якщо раніше, 10 років тому, серцеві хвороби чоловіків турбували у 40 років, а жінок – у 50 років, то сьогодні вік знизився до 30 років. Частішають випадки, коли страждають від цих захворювань школярі, підлітки, молодь. Тому вам необхідно знати, як застерегти себе від серцево-судинних захворювань, попередити їх, щоб бути здоровими, міцними, бо тільки здорова людина працездатна, успішна, щаслива. А нашій чудовій краіні потрібні здорові з високою працездатністю і довгим життям люди.
IV. Вивчення нового матеріалу
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності та інвалідності населення у більшості країн світу. Смертність від хвороб серця та системи кровообігу в Україні займає перше місце і у у країнах ЄС та світу, причому в нашій країні вмирають від цих захворювань не тільки частіше, але й раніше.
Захворювання серця належать до найбільш складних і життєво-загрозливих в Україні.
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
ЯК ПОДІЛЯЮТЬСЯ ХВОРОБИ
Класифікація серцево-судинних захворювань
Характеристика захворювань
Назва | Характеристика | Причини хвороб | Чинники, що зумовлюють захворювання |
1. Інфаркт міокарда | Змертвіння (некроз) частини м’язових клітин серця | Припинення або порушення кровопостачання міокарду серця, атеросклероз | 1. Атеросклероз 2. Перевтома 3. Надмірні фізичні навантаження 4. Психічні травми 5. Гіпертонія 6. Паління, тощо |
2. Аритмія | Порушення серцевого ритму | Зміна основних функцій серця (автоматії, збудження, скоротливості | 1. Інфекційні хвороби 2. Психічні перевантаження 3. Вплив отруйних та наркотичних речовин 4. Захворювання серцевого м’яза |
3. Дистонія | Порушення кровообігу та кровопостачання, головний біль, стомленість | Зміна тонусу судин | 1. Неврози 2. Низька фізична активність 3. Невідповідна нервова регуляція |
4. Інсульт | Розрив кровоносних судин, що супроводжується крововиливами в мозок | Гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до ушкодження тканин мозку і розладу його функцій | 1. Різке підвищення артеріального тиску 2. Атеросклероз 3. Гіпертонія 4. Емоційні напруження |
5. Атеросклероз | Ущільнення і втрата еластичності стінок артерій, звуження просвіту, утворення тромбів (атеросклеротичних бляшок) | 1. Порушення обміну жирів 2. Нераціональне харчування 3. Цукровий діабет 4. Гіпертонія | 1. Спадкова схильність 2. Нервові Перенапруження 3. Вживання алкоголю |
6. Гіпертонічна хвороба | Підвищення артеріального тиску | 1. Перенавантаження (особливо негативними емоціями) 2. Спадкова схильність | 1. Напружена розумова праця 2. Атеросклероз 3. Паління 4. Надмірне вживання алкоголю |
7. Варикозне розширення вен | Нерівномірне розширення вен | Підвищений внутрішньовенний тиск | 1. Природжена слабкість венозних стінок і неповноцінність їхніх клапанів |
6. Тромбофлебіт | Запалення стінки вен з утворенням тромбу в їх просвіті | 1. Малорухливий спосіб життя 2. Зловживання жирною їжею |
Релаксація
( присідання під музику ;після чого вимірюємо пульс)
Робота з підручником
Причини виникнення та засоби запобігання ССЗ.
Складання схеми на дошці
ФАКТОРИ РИЗИКУ (причини виникнення ССЗ) |
Гіподинамія
Інфекційні Хвороби
Шкідливі звички
Емоційні стреси
Харчування
Довкілля.
Відео
Як запобігти розвиткові захворювань серцево-судинної системи?
ЗАСОБИ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ССЗ |
Робота з підручником( складання схеми)
VI. Узагальнення і систематизація знань
Гра « Я лікар» .
(Встанови правильний діагноз)
1.Патологічний стан, що характеризується абсолютним або відносним порушенням кровопостачання міокарду внаслідок враження коронарних артерій серця , змертвіння стінок серця.( інфаркт міокарда ) |
2. Спостерігається порушення тонусу судин , у результаті чого порушується і кровообіг . Хворий нарікає на головний біль, втому. Він веде малорухливий спосіб життя , часто спостерігаються неврози. (Дистонія) |
3.Гостре порушення мозкового кровообігу, що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. ( Інсульт ) |
4.Група порушень діяльності серця, пов'язаних з розладом ритмічності, послідовності і сили скорочень серцевого м'яза.( Аритмії серця) |
5.Нерівномірне розширення вен . Причиною цього є вроджена слабкість венозних стінок і неповноцінність їхніх клапанів , що утруднює рух крові й підвищує внутрішній тиск . (Варикозне розширення вен ). |
6.У хворого постійно підвищений артеріальний тиск,часті головні болі, нерідко шум у вухах, погіршився зір.( Гіпертонія) 7.У хворого постійно занижений тиск( Гіпотонія) |
Встановити відповідність
1. Наука про серце А (Пульс)
2. Змертвіння міокарда Б (Гіпертонія)
3. Гостре порушення кровообігу в мозку В (Інсульт)
4. Ущільнення стінок артерій, зменшення їх просвіту Г (Атеросклероз)
5. Ритмічні коливання стінок артерій Д (Кардіологія)
6. Запалення стінок вен, утворення на них
тромбів Є (Тромбофлебіт)
7. Хвороба з підвищеним артеріальним тиском Е (Інфаркт)
1-д, 2-е, 3-в, 4-г, 5-а. 6-Є, 7-б.
Презентація «10 цікавих фактів про серце».
Зачитують учні
Ми сьогодні стільки говорили про серце. А знаєте, існує безліч цікавих фактів про цей орган, є навіть Всесвітній день серця, який відзначають 29 вересня. До вашої уваги 11 цікавих фактів про серце.
Людське серце б’ється понад 100 тис. разів щоденно.
За життя серце людини може перекачати понад 176 млн. літрів крові.
Люди, у яких є кішка, на 33% рідше страждають від серцевих нападів та інсультів.
Прийняття полівітамінів підвищує ризик розвитку раку і серцевих захворювань.
Коли звучить музика, серце часто підлаштовує пульс і імітує музичний ритм.
Відсутність сну часто призводить до розвитку передчасних скорочень шлуночків серця.
Перші удари серця відбуваються через чотири тижні після зачаття дитини.
Щоденне вживання чорного шоколаду знижує ризик серцевих захворювань на третину.
У вегетаріанців на 20% менше шансів померти від хвороб серця.
Жіноче серце легше за чоловіче. Його вага 250 г., а чоловічого – 300г. До того ж жіноче серце б’ється набагато частіше. Серце жінки робить за хвилину 78 ударів, а чоловіче – всього 70.
Цікаві вправи.
Жоден орган не є таким величним і важливим як серце. І з жодним іншим органом не пов’язано стільки пісень. віршів ,оповідань, легенд і романтики. До серця ставляться, як до живої істоти.
От візьмемо слово «серце». Яка це частина мови? (Іменник). Давайте підберемо до нього слова-ознаки, тобто прикметники.
Серце – яке? Велике, добре, світле. ніжне, чуйне, щире, м’яке, гаряче, кам’яне, вірне.
А тепер, підберемо слова, що означають дію, тобто дієслова.
Серце – що робить? Б’ється, стукає, болить, журиться, плаче, сміється, тріпоче, тремтить, кров’ю обливається,радіє.
Ми поєднали українську мову з біологією.
Перегляд презентації «15 правил для зміцнення серця»
1 склянка червоного виноградного соку в день попереджує розвиток ішемічної хвороби серця. Червоний виноградний сік запобігає також закупорюванню судин, які живлять наше серце.
2 склянки свіженького молока в день захистять ваше серце від різних хвороб.
3 рази в день нашому серцю та судинам необхідні продукти, що містять вітамін Е (овочі, сир, твердий сир, рослинна олія). Корисно також їсти пророщену пшеницю, спаржу, манго, цільнозернові пластівці, до складу яких входить цей вітамін.
4 шматочки смачної риби на тиждень зменшують ризик інфаркту міокарда на 40%.
5 грецьких (волоських) горіхів на день продовжать ваше життя на декілька років.
6 сходинних проміжків між поверхами, пройдених зранку та ввечері, в 3 рази зменшують вірогідність розвитку серцево-судинних захворювань.
7 чайних ложечок смачненького малинового варення на день за півроку зміцнять ваші коронарні артерії в 2-3 рази.
8 спілих бананів на тиждень нормалізують серцевий ритм.
9 куплетів улюбленої української пісні, проспіваних зранку та ввечері, захистять вас від приступів стенокардії.
10 хвилин молитви в день благотворно впливають на міокард. До речі, цікавим і давно відомим фактом є те, що коли монахи моляться або беруть участь у богослужіннях – процеси старіння у них на той момент значно сповільнюються.
11 професій, при яких важко зберегти здоровим серце: космонавти, шахтарі, поліція, авіадиспетчери, керівники різних виробництв, банків, фірм, журналісти, стоматологи, водії, вчителі – всі вони зазнають хронічного стресу, що безпосередньо відображається на роботі нашого серця.
12 затяжок сигарети збільшують навантаження на серце на цілих 6% із-за звуження коронарних судин. Серце курця передчасно зношується.
13 кілограмів надлишкової ваги можна легко скинути за 2 роки з користю для вашого серця. Навіть, якщо ви не змінюєте звичного раціону та ритму життя, але будете проходити щоденно в швидкому темпі 3 км, то за два роки якраз «згорять» зайвих 13 кг.
14 апельсинів (мандаринів, грейпфрутів) на тиждень захистять ваше серце від стресу і втоми
15 хвилин (мінімум) сміху в день продовжать ваше життя на 10 років. Відомо, що сміх знижує стрес та покращує кровообіг. Він має такий же позитивний вплив на серце, як і фізичні вправи. До того ж сміх та позитивне відношення до життя значно зменшують рівень стресу, з яким ми стикаємось у нашому повсякденному житті.
Сподіваюся, що ці прості правила допоможуть вашому серцю бути здоровим і працювати без перебоїв багато-багато років.
Ліплять маленькі сердечка на велике серце (на дошці)
VІ. Оцінювання досягнень, рефлексія
Прийом «П’ять речень»
Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?
Чим запам,ятається вам сьогоднішній урок.
Домашнє завдання
Дякую за увагу!























