Конспект уроку про Харків.

Опис документу:
Мета уроку. Ознайомити з правилом написання слів з великої букви; вчити виразно читати вірші. Розширювати знання дітей про місто Харків, його історію. Розвивати уміння бачити красу рідного краю. Продовжити модернізацію навчально-виховного процесу за рахунок впровадження прогресивно інноваційних методик і технологій. Виховувати бажання примножувати його славну історію.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Про мій Харків - моїм учням. Велика буква у словах.

Мета. Ознайомити з правилом написання слів з великої букви; вчити
виразно читати вірші. Виробляти вміння у дітей через
комбінований вплив (зоровий і слуховий) відтворювати набуті
знання. Розширювати знання дітей про місто Харків, його історію.
Розвивати пам'ять, уяву, образне мислення; уміння бачити красу
рідного краю. Продовжити модернізацію навчально-виховного
процесу за рахунок впровадження прогресивно інноваційних
методик і технологій. Збагачувати словниковий запас учнів
історичною лексикою.
Виховувати допитливість; плекати любов до краси рідного краю,
міста та бажання примножувати його славну історію.

Обладнання. Грамзапис пісні «Перлина Слобожанщини» у виконанні
Н. Шестакової , презентації краєвидів, історичних місць міста Харкова, роздатковий матеріал для кожного учня, розмальовки.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.Привітання.
2.Слухання уривку вірша «Легенда про Харків» М. Возіянова.
Легенда про Харків
Нам доля легенду дарує
Про Харків і назву його.
По Дикому Полю гарцює
Козацький отаман Харко.

Легенда в минуле заводить,
Прадавнє минуле святе.
А сонце над Харковом сходить,
По Харкову свято іде.

(Микола Возіянов)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Як називається місто в якому ми живемо? (Харків)
- А чи знаєте ви скільки йому років? (Так, 357 років.)
- Сьогодні , ми поговоримо про наше місто, познайомимось з його куточками , почуємо пісню про Харків, вірші та побудуємо своє дитяче містечко.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Бесіда.

- Що ви знаєте про заснування нашого міста?
- Коли воно виникло?

2.Розповідь учителя.
- Багато років тому на землі поблизу річок Харків та Лопань прийшли козаки. Вони збудували фортецю. З неї розпочалося місто Харків. Поступово наш край освоювали переселенці з різних місцевостей. Від назви їхніх поселень –«слобід» - увесь край одержав назву Слобожанщина. Легендарним засновникам Харкова на честь 350-річчя міста було встановлено пам’ятник. Пам’ятник козаку Харку. Сьогодні нашому місту вже 357 років.
-А зараз ми здійснемо подорож по різних куточках нашого міста. До цього часу ви слухали мене і своїх однокласників , а тепер ви побачите все це на екрані (у супроводі мультимедійного устаткування.)

3.Перегляд слайдів під музичний супровід «Перлина Слобожанщини» Н.Шестакової.

Успенський собор, Благовіщенський собор, Покровський собор, Жилий дім зі шпилем, Площа Свободи, Площа Поезії Пам’ятник О.С.Пушкіну, Історичний музей, Площа Рози Люксембург

4. Сприймання музики і фотографій міста Харкова. Бесіда.
- Чи сподобались вам ці місця?
- Чим вражає вас це місто?
(Церкви із золотими вежами та хрестами, високі будинки, багато зелені, магістралі, парки, пам’ятники.)
- Ми побачили Покровський собор Харківського Покровського монастиря, Благовіщенський собор, Успенський собор. Ці архітектурні споруди побудовані нашими пращурами в минулих століттях.
- Про що це свідчить?
(Наші пращури шанували Христову віру, тому й будували такі великі й красиві храми.)
- А які з побачених місць ви відвідали?
- Чи сподобалась вам пісня «Перлина Слобожанщини»?
- Чи співзвучна пісня з краєвидами

5. Робота в парах. Дидактична гра «Додай букву»
- У вас на партах лежать картки з завданням. Попрацюйте у парі, вставте пропущену букву у словах.

Вставити пропущені букви в іменах людей:
___ арко, ___ аритя , ___ аритон, ___ ристина.

(Харко, Харитя, Харитон, Христина)
- Прочитайте утворені слова.
6.Каліграфічна хвилинка.
-
А тепер ми навчимося писати правильно назву нашого міста.
-
Пригадайте, які слова ми вже писали з великої букви. (Імена людей, початок речення.)
- Пригадаймо, як поєднується буква «ха» з іншими буквами.
(На дошку вивішую каліграфічну хвилинку)
Хх Ха Хар арк ів Харків
Харків – мій рідний край.
- Запам’ятайте, що слово «Харків» пишеться з великої букви тому, що це назва міста.
- Що означає цей вислів? (Батьківщина, рідна сторона, край де народився і живеш).
- Запишіть каліграфічну хвилинку .

7.Складання речення з словом «Харків».
- Складіть речення з словом «Харків». Запишемо речення.
Харків – красиве місто.
Козак Харко – засновник міста Харкова
Фізкультхвилинка
8. Ознайомлення з пам’ятками Харкова.
Показ фотографії пам’ятника Т.Г.Шевченка.
- Чи бачили ви таку велику споруду ?Що знаєте про неї?

* На цій фотографії ви бачите пам’ятник великому синові українського народу, геніальному поету – Тарасові Григоровичу Шевченку. Він міститься в чудовому саду , що названий ім’ям поета. Це один з найбільших пам’ятників великому Кобзареві.
- Так, діти, Т.Г.Шевченко дуже багато написав творів для дітей і ми, Харків’яни, можемо пишатися тим, що цей найбільший пам’ятник в Європі, знаходиться саме у нашому місті Харкові.

*
Театр опери та балету ім. М.В.Лисенка – відомий усім харків’янам.
Вражає своєю фантастичною величчю. Тут знаходиться найбільший глядацький зал міста, сучасний кінозал, у його фойє і коридорах проводяться виставки, ярмарки.
- Цей театр стоїть у центрі міста на головній вулиці – Сумській, поряд з пам’ятником Т.Г.Шевченку.

7.Проблемне питання.
- Прочитайте вислів «Харків – перша столиця України».
- Чи всі слова у цьому вислові вам знайомі?
Столиця – це найголовніше місто країни. Так от, колись, Харків був столицею України, бо у нашому місті вперше:
• розпочато радіомовлення в Україні,
• створено телевізійний центр,
• сконструйовано найвідоміший у світі танк Т-34,

• відкрито рух першого в Україні швидкісного експреса, який курсує між містом Києвом і містом Харковом. І ще здійснено безліч відкриттів і винаходів.
- Поясніть , чому слова «Харків» та «України» написані з великої букви?
- От і ми з вами сядемо у наш експрес і трішки відпочинемо.

Фізкультхвилинка

8.Читання вірша «Харків» В.С.Бабенко учнями.
- Не тільки, ви діти, любите Харків, а ще й багато поетів, письменників написали вірші про це місто. Послухайте їх у виконанні наших учнів.
Наш Харків

Для миру, добра , та любові
Наш Харків піднісся здавна.
Завжди трудовий, науковий
Красивий, як втіха-весна.


Над Лопанню тихії зорі
Вставали і вишні цвіли.
Квартали твої неозорі
У степ слобожанський вросли


На пагорбах зручно осіли.

На Лисій, Холодній горі.
І де, Журавлівськії схили
Чудові любої пори.


Від парків зелене намисто. 
Від захвату серце співа.
Наш Харків, замріяне місто,
У тебе душа трудова. (В’ячеслав Бабешко )

- Ви прослухали вірш. Чи сподобавсь він вам?
- Про що в ньому говориться?
- Про яку річку йдеться?
- Чому наше місто замріяне?
Наше місто зелене, квітуче, співуче та трудове. Воно змінюється й розквітає. Багато чого створюється для дітей. Ви всі виросли на цікавих і нових ігрових майданчиках. А сьогодні у вас у кожного є нагода створити своє дитяче містечко.
- На парті у вас лежать малюнки. Що вони вам нагадують?
- З яких геометричних фігур складається ваш майданчик?
- Поряд з майданчиком є незвичайні клумби. А що за квіти ростуть на них?
(Нагадують кулю, футбольний м’яч.)
- А хто знає, що це за квіти у вигляді емблеми?
- На яку подію чекає наше місто у червні?
- Так. Адже у цьому році в Україні буде проходити чемпіонат Європи по футболу. Емблема цього чемпіонату футбольний м’яч з символами прапорів України та Польщі. У чотирьох найбільших містах України пройдуть футбольні матчі. Це – Київ, Львів, Донецьк і звичайно наше місто Харків. З якої букви пишеться назва міст?

Нехай на ваших клумбах виростуть квіти у вигляді емблеми чемпіонату.

VІ. Підсумок уроку.
1.Демонстрація готового дитячого майданчика.
2. Розфарбовування малюнків під музичний супровід.


3.Демонстрація виконаних робіт.
(Малюнки прикріплюють на дошку)
- Розвивайся,розквітай, місто Харків, на радість дітям і всім Харків’янам!


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.