Конспект уроку природознавства для 4 класу на тему "Населення Землі"

Опис документу:
Розвивати вміння дітей аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв’язки в природі. Вчити учнів працювати з картою, з діаграмою. Формувати уявлення про людину як частину живої природи, про подібність та відмінність між расами та причини їх утворення. Виховувати самостійність, мислення, повагу та дружнє ставлення до людей всіх рас.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Природознавство

Тема. Населення Землі.

Мета. Розвивати вміння дітей аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв’язки в природі. Вчити учнів працювати з картою, з діаграмою. Формувати уявлення про людину як частину живої природи, про подібність та відмінність між расами та причини їх утворення. Виховувати самостійність, мислення, повагу та дружнє ставлення до людей всіх рас.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Обладнання. Підручник «Природознавство» для 4 класу, фізична карта світу, картки із завданнями, ноутбук, презентація.

Хід уроку

І. Організація класу.

Всі почули вже дзвінок Наш урок розпочинається,

Він покликав на урок. Ми граючись навчаємось.

Кожен з нас приготувався Завзято всі стараємось,

На перерві постарався. Щоб вийшов результат. (Сл. 1)

Перші сядуть лиш дівчата, Тож настрій на урок візьмем

А за ними і хлоп’ята. Й працювати всі почнем.

  • У кожного з вас є смайлики. Виберіть смайлик з гарним настроєм та обміняйтесь зі своїм сусідом. Подаруйте один одному гарний настрій. Адже дуже часто від настрою залежить ефективність праці. (Сл. 2)

  • Діти, подумайте та скажіть, які бувають уроки.

  • Отже я чекаю, що урок наш буде цікавим, творчим, розвивальним.

ІІ. Хвилинка спостережень за погодою.

  1. Відповіді на питання.

  • Яка пора року? Місяць? День?

  1. Виступ синоптика.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

  1. Поміж мільярдів небесних світил 2. У горах, на рівнинах та пустелях

Є планета з прекрасним ім’ям. Де глянеш на Землі по всюди

Тут природа чудова, тут я і ти Серед рослин, тварин в своїх оселях

Називається скромно Земля. (Сл. 3,1) Живуть, працюють та відпочивають

  • Діти, що ви знаєте про планету Земля? люди. (Сл. 3,2)

- Діти, що вам відомо про людину?

  • Отже тема нашого уроку «Населення Землі» (Сл. 3,3)

  1. Словникова робота.

  • Для того щоб ознайомитись із значенням слова населення, попрацюйте із словничком.

  • Отже сьогодні ми спробуємо дізнатись про чисельність населення світу, дізнаємось в яких країнах проживає найбільша кількість населення , ознайомимось з відмінностями людей різних рас, від нашої праці залежить чи буде заселена планета яка зображена на дошці.

ІV. Робота над темою уроку.

  1. Уривок з мультфільму «Людина і Земля».(Сл. 4)

  2. Сторінка історії. Розповідь вчителя про появу людей на Землі. (Сл. 5)

Єдиної думки стосовно появи людства на Землі не існує. Але більшість вчених вважає, що предки людей з’явились близько 14 млн. років тому. Пізніше з’явився Австралопітек (5 млн. р.), Пітекантроп (1 млн. р.), Неандерталець (300 тис. р.), Homo Sapiens (людина розумна) (40 тис. р.).

Багато вчених схиляються до думки, що перші люди з’явились в Африці, а потім уже розселились по інших материках. Інші ж вчені вважають, що люди з’явились відразу на всіх материках. (Сл. 6)

Діти, погляньте на карту і скажіть, на якому материку немає постійного населення. (Антарктида. Через суворі природні умови, тут тимчасово перебувають лише співробітники науково – дослідницьких станцій.)

  • Материки заселені людьми неоднаково. Це залежить від природних умов. Адже з давніх – давен люди селилися на рівнинах, де для життя були найкращі умови і родючі ґрунти, прісна вода і корисні копалини.

  1. Робота в парах.

Зараз ми спробуємо дізнатись на якому материку проживає найбільша та найменша кількість населення.

Кожна пара отримує контурну карту півкуль. Ви маєте взяти червоний та зелений олівець. Материк, де проживає найбільша кількість людей зафарбуйте червоним кольором, материк з найменшою кількістю людей – зеленим кольором. Обрати правильну відповідь допоможе діаграма на екрані. (Сл. 7)

(Перевірка завдання, заселення планети фігурками людей).

  1. Робота з підручником.

а) С. 41. Прочитати 3 і 4 абзаци.

б) Обговорення прочитаного.

Чому тривалий час на планеті чисельність населення збільшувалась дуже повільно?

  • Чому в останні тисячоліття чисельність населення почала стрімко зростати?

  • Назвіть країни у яких мешкає основна частина населення. (По одному називають і вішають фігурку людини на карту).

Китай, Індія, США, Бразилія, Пакистан, Бангладеш, Нігерія.

в) Розповідь вчителя.

Всього на планеті налічується близько 7, 5 мільярдів осіб. Кількість ця величезна. Якби всіх людей можна було вишикувати у щільну колону по 50 осіб в ряд, то довжини її вистачило б, щоб оперезати нашу планету по екватору. Вчені вважають, що кожну хвилину на земній кулі народжується 100 дітей.

  1. Проблемні ситуації.

а) Розповідь вчителя.

Збільшення зміни кількості населення на Землі провокує і інші зміни та різні проблеми. Про деякі з них ми спробуємо зараз дізнатись.

б) Експеримент №1.

Коло на підлозі. По одному запрошуються учні. Питання: чи комфортно? Чи вистачає місця?...

Висновок. Збільшується кількість населення, зменшується територія вільна (більше будинків).

Заселяємо планету.

в) Експеримент №2.

Вчитель пропонує кожному по одному яблуко (для1 – 1, для2 – 2…).

Висновок. Зі збільшенням кількості населення, потрібно збільшувати кількість продуктів харчування необхідних для життя людини. Заселяємо планету.

г) Експеримент №3.

Вчитель розповідає про фабрику, яка працює до обіду щоб забезпечити людей одягом. (Вчитель роздає шарфи 1, 2…) Більше людей – фабрика працює цілий день, ще більше вже однієї фабрики замало..

Висновок. Із збільшенням населення – збільшується виробництво одягу, взуття, предметів побуту. Заселяємо планету.

  1. Фізкультхвилинка.

7. Ознайомлення з расами.

а) Мозок нашої планети – людські маси.

Такі подібні й різні одночасно.

В залежності від шкіри кольору їх ділять на три раси

Про них дізнатись саме вчасно.

б) Словникова робота.

Що таке раса ви дізнаєтесь, попрацювавши з словничком (самостійно).

в) Розповідь вчителя.

Виникнення зовнішніх відмінностей між людьми різних рас не було випадковим і залежало від багатьох причин: місця проживання людей, звичної їжі, кліматичних умов, навіть хвороб.

Люди різних країн відрізняються один від одного за зовнішністю – кольором шкіри, формою і кольором волосся, очей, формою носа, губ. Це переходить від батьків до дітей, тобто успадковується.

Розрізняють три основні раси. Які саме ви дізнаєтесь опрацювавши інформацію на картках. Кожна група опрацьовує інформацію яка стосується однієї раси.

г) Робота в групах.

Після опрацювання інформації, учні отримують індивідуальні картки із завданнями. Потім формують нові групи за кольором карток. Кожна група отримує фото людей однієї раси та добирає характерні ознаки. Після виконання завдання кожна група презентує свою роботу. Учні уважно слухають, доповнюють або виправляють. Після кожної презентації вчитель дає питання.

-Які причини такої зовнішності?

д) Розповідь вчителя.

Достеменно нікому не відомо як саме утворилися раси людей. Існує легенда, що колись усі люди, які мешкали на Землі мали чорну шкіру. Доки не знайшли на своїй планеті чудодійне озеро. Вода в ньому була чиста і прозора, як кришталь. Ввійшовши в нього кожна людина освітлювала колір своєї шкіри. Цілі народи приходили до чудодійного озера.

Так тривало роками. Вода в ньому поступово каламутнішала. Тепер ті, що входили в озеро мали жовтий колір шкіри. З роками озеро зовсім зміліло. Останні, що прийшли до нього, змогли намочити тільки долоні на руках і підошви на ногах.

І по цей день одні люди мають світлу шкіру, інші – жовту, а темношкірі люди рожеві долоні і підошви.

Але не важливо якого кольору шкіра вашого знайомого чи друга, бо люди всіх рас рівні між собою, та повинні жити в мирі та злагоді.

  1. Цікаво.

Дзєн добрий (2) говорять поляки

А ґутен морґен кажуть вже німці.

Чемно вітаються венгри й словаки

Ґут монин (2) вітають англійці.

А як милозвучно говорять вкраїнці.

Доброго ранку, доброго дня

Ми промовляєм слова ці щодня.

Вітаємо Вас! Ця проста і нехитра дія знайома кожному з нас. Ми здійснюємо її, майже не замислюючись про це. Своїм привітанням ми налаштовуємо до себе співрозмовника, відкриваємось перед ним, створюємо дружню атмосферу. Привітанням можна показувати безліч почуттів та емоцій.

  • Деякі учні досліджували це питання та підготували цікаву інформацію.

Найпоширенішим привітанням є рукостискання. Вважається, що рукостискання з’явились ще в первісні часи. Тоді простягаючи один одному руки, люди показували, що у них немає зброї. За іншою версією рукостискання виникло в часи лицарських турнірів. Коли поєдинок затягувався, противники під’їжджали один до одного, щоб обговорити мирний результат. Лицарі простягали руки для рукостискання і тримали їх так до кінця переговорів, тим самим захищаючи себе від можливого обману.

Рукостискання поширене в основному серед чоловіків. Є декілька правил при рукостисканні:

  • якщо люди зустрічаються вперше, то під час рукостискання вони ще представляються;

  • чоловік першим протягує руку жінці;

  • якщо ви сидите, то необхідно припіднятися;

  • рукостискання здійснюється без рукавичок;

  • якщо перед Вами людина старша, дочекайтесь, поки він протягне руку першим.

У Тунісі. Вітаючись на вулиці. Прийнято спочатку поклонитися, піднести праву руку до чола, потім губ, потім до серця. «Я думаю про тебе, я говорю про тебе, я поважаю тебе».

У Японії один одному кланяються. Жителі Нової Гвінеї, вітаючись, лоскочуть один одного під підборіддям. У Франції прийнято тричі стикатися щоками, зображуючи поцілунки.

У Кенії чоловіки при вітанні танцюють, а перед рукостисканням плюють на руку. У Замбії під час вітання люди присідають і плескають у долоні.

Всесвітній день вітань став щорічно відзначатися починаючи з 1973 року. Завдяки братам Браяну і Майклу Маккомак із Америки. У тяжкі часи для країни та світу, вони склали листи із щирими вітаннями та відправили їх і усі кінцівки світу. У листах вони лише просили привітати кого-небуть. Це була чудова ідея яку підтримало багато людей. З того часу щорічно 21 листопада став відзначатися Всесвітній день вітань, день позитивного настрою і радісних емоцій.

Коли із людьми привітаєшся щиро

Й тобі побажають здоров’я і миру.

По різному в світі звучать ці слова

Та одинакові творять дива.

Обличчя людей враз розквітають

У тих хто слова ці прості промовляють.

V. Узагальнення та систематизація знань.

- Яку тему ми вивчали на сьогоднішньому уроці?

- Яка кількість людей проживає на планеті?

- На якому материку немає постійного населення? Чому?

- Чому кількість населення на Землі постійно зростає?

VІ. Підсумок уроку

Урок наш завершується. Діти, виберіть смайлик, який найкраще показує ваш настрій.

-Що вам найбільше запам’яталось?

VІІ. Домашнє завдання.

С. 41-42.

Написати листа маленькому представникові іншої раси та намалювати, яким ви його уявляєте.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн
390 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.