Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Дислексія: як подолати труднощі та підвищити успішність в навчанні
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку предмету "Основи здоровя " 8 кл на тему : "Психологічні та соціальні наслідки ранніх статевих стосунків,підліткової вагітності.","

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Основи здоров'я

Для кого: 8 Клас, Дорослі

29.09.2021

51

3

0

Опис документу:

Конспект заняття розкриває поняття "підліткової вагітності", дає уявлення про психологічні та соціальні наслідки ранніх статевих стосунків та сприяє розвитку навичок відмови від небезпечних пропозицій

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № 22


Тема. Психологічні і соціальні наслідки ранніх статевих стосунків, підліткової вагітності. Відпрацювання алгоритму відмови від небезпечних пропозицій в умовах тиску

Мета: дати уявлення про психологічні і соціальні наслідки ранніх статевих стосунків, підліткової вагітності; сприяти формуванню в учнів стійких переконань щодо пріоритету здорового способу життя як основної умови реалізації фізичного, психічного, соціального та духовного потенціалу людини з урахуванням її індивідуальних особливостей; розвивати навички відмови від небезпечних пропозицій в умовах тиску, здоров’язбережувальні компетенції; виховувати свідому потребу в дотриманні принципів здорового способу життя.

Обладнання: пластиковий стаканчик, маленькі аркуші паперу для нотатків( по кількості учнів), таблиця 1 ( по кількості пар), макет буклету ( по кількості груп), фломастери, імпровізовані ( не справжні ) тести на вагітність, конверти ( по кількості груп)

Тип уроку: урок - тренінг

Хід заняття

I. Вступна частина

Привітання.

Знайомство.

Вправа «Моє мультяшне імя»

Мета : створення позитивної атмосфери на уроці

Учні сидячи в колі, називають себе ласкаво «мультяшним іменем»

II. Основна частина


Презентація теми тренінгу вчителем.


Вправа «Стаканчик»

Мета: визначити візуально рівень обізнаності учнів щодо питання ранніх статевих стосунків

Учні сидять в колі. Вчитель задає питання до класу: «Наслідки ранніх статевих стосунків. Що ви знаєте про це?» (вчитель роздає учням папірці для нотатків) З паперу сформуйте кульки-сніжки:

  • якщо обізнані з цього питання в повній мірі – зімніть папір повністю в кульку,

  • якщо маєте незначні знання – розділіть папір навпіл і зімніть половину аркушу,

  • якщо не обізнані зовсім з цього питання – розділіть папір на 4 частини і одну з них зімніть у кульку. Ваші кульки складіть у пластиковий стаканчик. Вчитель на столі ( парті) висипає вміст пластикового стаканчику і разом з учнями розкладає за розмірами кульки – сніжки. Робиться візуальний висновок про обізнаність учнів з даного питання.

Вправа «Асоціативна схема»

Мета: визначити ключові асоціативні поняття з даної теми

На дошці учні, разом з вчителем, створюють схему асоціацій до поняття «Психологічні та соціальні наслідки ранніх статевих стосунків»




Інформаційне повідомлення

У підлітковому віці багато починають раннє статеве життя. Щороку створюється безліч підліткових сімей із-за ранньої вагітності дівчинки-підлітка, але позашлюбна народжуваність має тенденцію до зростання. В останні роки безладний початок статевого життя став типовим явищем (вважається, що серед підлітків ця величина може бути визначена 40-60%).

У дискусіях про підліткові статеві стосунки дуже багато згадується про таку небезпеку як небажана вагітність та різні інфекційні хвороби, але набагато менше - про емоційний стрес.

Чому ж так важко поговорити про статеві стосунки та емоційний стрес, назвати та обговорити психологічні наслідки, які витікають з дострокових статевих зв’язків? Перш за все тому, що багато з нас ніколи не чули, щоб дані аспекти статевих зв’язків коли-небудь обговорювались.

Якими ж є емоційні чи психологічні наслідки ранніх статевих стосунків? Ці наслідки можуть бути різними, в залежності від особистості. Деякі емоційні наслідки є короткостроковими, проте серйозними. Деякі з них можуть спостерігатися навіть після того, як людина вступила в шлюб та стала батьком чи матір’ю. Більшість таких наслідків навіть важко уявити, аж поки не переживеш їх сам. У всіх випадках, емоційні наслідки сексуального досвіду не слід сприймати легковажно. Дещо подумавши можна сказати, що емоційні проблеми можуть мати шкідливий, навіть критичний вплив на можливість людини вести щасливе та повноцінне життя. Давайте розглянемо негативні психологічні наслідки ранніх сексуальних зв’язків.

Робота в парах

Мета: ознайомити учнів з негативними соціальними та психологічними наслідками ранніх сексуальних зв’язків.

Учні об’єднуються в пари і виконують завдання працюючи з табл.1: визначити , які з визначень відносяться до негативних психологічних наслідків ранніх статевих стосунків ( 1,2,3,4,5,7,8,10,11 ,13) а які до соціальних . (6,9,12). В кінці 2 учні роблять висновок про негативні наслідки ранніх статевихстосунків.

Табл.1.

1

Хвилювання щодо небажаної вагітності та ВІЛ/СНІДу.

Для багатьох сексуально активних людей страх завагітніти чи захворіти на СНІД є найголовнішим емоційним стресом.

2

Жаль та самозвинувачення.

Дівчата більше страждають, ніж хлопці тому, що дівчата частіше вважають, що секс є одним із способів виявлення того, що ти дійсно маєш якісь почуття до свого партнера. Вони частіше, ніж хлопці, вважають секс знаком прояву відданості у взаємовідносинах. Якщо дівчина очікує, що сексуальні стосунки будуть сповнені любові, то вона може почувати себе обманутою і використаною, якщо хлопець не покаже більш романтичної зацікавленості після першої ночі.

3

Провина.

Провина - особлива форма жалю, сильне відчуття того, що людина скоїла щось “аморальне”.

4

Втрата самоповаги та почуття власної гідності.

Багато людей страждають від втрати почуття власної гідності, коли дізнаються про те, що захворіли на хворобу, що передається статевим шляхом. Але навіть якщо пощастить уникнути хвороби, яка передається статевим шляхом, тимчасові статеві стосунки можуть знизити почуття власної гідності як того, хто постраждав, так і того, хто виступав у ролі ініціатора цих стосунків.

5

Моральний занепад характеру та зменшення цінності сексу.

Коли люди ставляться до інших як до речей, що приносять задоволення та насолоду, вони не тільки втрачають самоповагу, але й руйнують свій характер та, як наслідок, занижують свою сексуальність.

6

Раннє материнство

Неготовність до материнських обов’язків


7

Послаблена довіра та страх бути вірним та відданим іншій людині.

Молоді люди, які почувають себе використаними чи зрадженими через розрив у сексуальних стосунках, можуть відчувати труднощі у майбутніх взаєминах.

8

Злість через зраду.

Іноді емоційна реакція на розрив стосунків - це не просто втрата довіри чи страх ділитись з кимось. Це також і злість, шаленство. 

9

Матеріальна неспроможність

Неможливість матеріально утримувати свою сімю

10

Депресія та самогубство.

Інколи емоційне сум’яття, викликане розривом в стосунках призводить до глибокої депресії.

11

Зруйновані стосунки.

Секс може мати ще один емоційний наслідок: він може перетворити добрі взаємостосунки на погані. Тоді перестають розвиватись інші сторони цих стосунків і дуже скоро негативні емоції виходять на поверхню.

12

Соціальна неадаптованість в житті

Неможливість розв’язання «дорослих проблем»

13

Затримання розвитку в особистості.

Дострокові сексуальні зв’язки не тільки можуть затримати розвиток стосунків, але й розвиток самої людини та її особистості.


Робота в одностатевих групах

(Перед початком роботи на столи, де будуть працювати групи, покласти імпровізовані конверти з тестами на вагітність.)

Вчитель: у вас на партах лежать конверти відкрийте їх і скажіть про що ми будемо з вами говорити далі протягом уроку?


Інформаційне повідомлення.


За статистичними даними, з трьох вагітних вирішує народжувати тільки одна, 60% дівчат-підлітків переривають першу вагітність абортом. Штучні аборти завжди супроводжуються низкою ускладнень, як під час операції, так і через роки і навіть протягом решти життя. При вагітності, як відомо, в жіночому організмі відбувається ряд змін, аборт порушує багато процесів , все це призводить до негативних наслідків. Крім завданих травм окремим органам і організму в цілому (пошкодження матки під час операції, кровотеча, запалення, гормональні порушення, безпліддя), аборт наносить душевну травму, яка залишається з людиною протягом всієї решти життя.


Вправа «Час кохати – час думати»

Мета: виявлення відношення до проблеми ранньої вагітності та аргументація своєї точки зору.

Учнів обєднати 2 групи - дівчата та хлопці. Завдання групам : створити буклет ( додаток 1). Обговорити в групах причини вступу в ранні статеві відносини та дати поради щодо попередження щодо попередження вступу в ранні статеві відносини та запобігання ранньої вагітності. По закінченню презентації буклетів груп – обговорення байки Езопа.

Байка Езопа: «Дві Жаби жили в ставку. Коли під променями жаркого літнього сонця ставок висох, вони пішли шукати собі інше житло. По дорозі їм попався глибокий колодязь. Одна Жаба і каже: «Давай стрибнемо в нього, і будемо там жити - у нас буде і дах над головою, і їжа». Інша Жаба відповідала з великою розсудливістю: «А що, якщо вода в колодязі висохне, як і в ставку, як ми виберемося з такої глибини?»

В чому сенс цієї байки?

( Щоб ти не робив – завжди думай про наслідки)

Робота в змішаних групах.


Рольова гра «Вибір»

Мета: знайомство зі способами відмови від статевих відносин, усвідомлення важливості вибору.

Клас об’єднати в три змішані групи. Кожна група отримує завдання: ознайомитися зі способами відмови від статевих стосунків і продемонструвати їх у вигляді міні –сценки.

група

Способи відмови

Опис способу відмови






1

Обрати однодумця

Спілкуйся з друзями, які також вважають, що можна дружити і без сексуальних відносин. В такій компанії ти будеш відчувати себе комфортно

Проявити «впертість»

Якщо ти хочеш сказати «ні», то скажи тверде «ні» не вагаючись. Ти маєш на це право. Це говоритиме про твою твердість характеру



2

«Продинамити»

Відмовитися і сказати, що будеш згодним(згодною) наступного разу

Злякати

Повідомити про те, що він(вона) не знає можливих наслідків, навести приклади, факти




3

«Обійти стороною»

Не спілкуватись з тими, хто чинить на вас тиск і може втягнути в небажану ситуацію

Змінити тему розмови

Відволіктися від теми розмови, вигадати інше заняття


Якими були б ваші дії, якби з вами трапилася подібна ситуація, описана в задачі? Поясніть свою позицію.


В) Старшокласниця написала листа в рубрику: “Дайте пораду”. В ньому йшлося про те, що вона шкодує, що не може покинути хлопця, але відчуває, що потрапила до пастки через їхні сексуальні стосунки. “Мені 16 років, я навчаюся у дев’ятому класі і, як і більшість дівчат мого віку, я вже втратила свою невинність. Хоча більшість вважають цю тему дуже особистою, я почуваю потребу поділитися цією частиною мого життя з іншими дівчатами, які роздумують над тим, розпочинати статеві стосунки чи ні. Секс не відповідає тим яскравим епітетам, з якими його описують у фільмах. У ньому не має нічого незвичайного. Насправді це лише розчарування. Я дуже шкодую з того приводу, що вперше займалася сексом із тим хлопцем, до якого в мене не було особливих почуттів. Я все ще продовжую зустрічатися з ним, хоча відчуваю, що стає все важче. Мені хотілося б порвати наші стосунки і зустрічатися з кимось іншим, але після того, як ми стали близькими одне одному, це дуже важко. Тепер після першої нашої ночі він думає, що ми будемо займатися цим кожного разу, ніби ми одружені. Коли ж я не відчуваю бажання, він починає заводити сварку. Виходить так, ніби я йому щось винна. Я не думаю, що цей хлопець кохає мене, принаймні, він ніколи мені в цьому не признавався. Я також знаю, що не кохаю його, - і це примушує мене почувати себе дуже погано. Зараз я прекрасно усвідомлюю, що це дуже важливий крок у житті дівчини. Після того, як ви це зробите, все зміниться. Моя порада - ніколи не поспішайте. Це - головний біль та переживання («Чи бува не завагітніла я?»). Секс - це не розвага. Він повинен бути вираженням відданості іншій людині. Будьте розумні та бережіть себе заради людини, з якою ви хотіли б провести все своє життя. Я шкодую, що не змогла цього зробити, а тепер уже пізно”.

Як ви думаєте, що змусило дівчину написати такого листа?

Яким може бути вихід для неї? Які поради ви їй дали б?


Г) 33-річна жінка, психіатр, виразила свою стурбованість тими впливами, яким піддається сучасна молодь. Вона хотіла поділитися тими уроками, які вона взяла зі свого особистого досвіду.

Після закінчення школи вона провела цілий рік за кордоном за програмою обмінів студентами. “Я була незайманою, коли приїхала, і тому почувалася захищеною. Та почала використовувати внутрішньо-матковий протизаплідний засіб для того, щоб мати змогу приймати свої власні рішення. Я не хотіла постійних зв’язків, не думала про дітей чи одруження. Моєю головною метою була кар’єра. Протягом того року за кордоном, коли мені йшов вісімнадцятий рік, я стала нерозбірливою в статевих стосунках. Але насправді це призвело лише до того, що я стала несхожою на себе: відчула, що віддала найсокровеннішу частину свого серця і душі, і ця рана ще до цих пір не загоїлась. Я ніколи не думала, що заплачу таку дорогу ціну і що на це піде так багато часу”.

Ця жінка зараз щаслива і має здорові статеві стосунки зі своїм чоловіком. Але вона все ще відчуває емоційний тягар раннього статевого досвіду. Вона хоче сказати всім підліткам, що «секс без відданості може принести багато душевного болю».

Висловіть свої думки щодо сюжету задачі. Назвіть психологічні та соціальні наслідки ранніх статевих стосунків, описані в ньому.

VIIІ. Творчі вправи

  1. «Аукціон ідей». Поведінка підлітка в умовах тиску

  • Які можете «продати» ідеї щодо толерантної та безконфліктної поведінки підлітка з людьми, що маніпулюють або тиснуть, нав’язуючи небезпечні пропозиції?

  1. «Лінійка ризиків» (за ілюстративними картками)

  • Запишіть на відповідних числових показниках поданої шкали-лінійки можливі ризики ранніх статевих стосунків для підлітка: від найменшого до найбільшого.

  • Що ви запишете на показнику, рівному нулеві?

(Відповіді учнів.)

ІХ. Підбиття підсумків уроку

1. Вправа «Сходинки успіху»

Куб 5120 Куб 5121 Куб 5123











2. «Незакінчене речення»

Продовжте: «Я буду…».


X. Домашнє завдання

Обов’язкове:

  • опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ __, с. _____);

додаткові (на вибір, за бажанням):

  • підготувати презентацію до тему уроку;

  • скласти «модель» здорових романтичних стосунків між дівчатками і хлопцями в підлітковому віці.








































Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.