Конспект уроку "Поділ іменників на відміни"

Опис документу:
Мета: закріпити знання учнів про відмінки іменників; пояснити що таке відміни іменників, які відміни мають групи; формувати вміння визначати відміни та групи іменників; виховувати мовленнєву культуру учнів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова 6 клас

Тема. Поділ іменників на відміни. (слайд 1)

Мета: закріпити знання учнів про відмінки іменників; пояснити що таке відміни іменників, які відміни мають групи; формувати вміння визначати відміни та групи іменників; виховувати мовленнєву культуру учнів.(слайд 2)

.

Обладнання: підручник, інтерактивна дошка.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНЮ

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Бесіда

-Яка частина мови називається іменником?(Іменник-самостійна частина мови, що означає предмет і відповідає на питання хто? що?)

- Який рід мають іменники?(чоловічий, жіночий, середній, спільний)

- Як вони змінюються?(за числами та відмінками)

- Назвіть числа іменників(однина та множина)

- Що є початковою формою для іменника?(форма називного відмінка однини)

- Назвіть відмінки іменників(Н.,Р.,Д.,З.,О.,М.,К.)

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Проблемні завдання і запитання.(слайд 3)

Провідміняйте іменники вулиця, степ, мати та хлоп'я.

Прослідкуйте за змінами відмінкових закінчень і зробіть висновок. Чому, на вашу думку, слова, які вживаються в од­них і тих же відмінках, мають різні закінчення?

  1. ФОРМУЛЮВАННЯ УЧНЯМИ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

  2. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. За особливостями відмінювання іменники поділяють на чотири угруповання, що називаються відмінами.(слайд 4)

2.Опрацювання теоретичного матеріалу.(слайд 5)

3.До жодної відміни не належать: (слайд 6)

  • незмінювані іменники (табу, бюро, таксі);

  • іменники, що вживаються тільки у формі множини (двері, ворота, окуляри).

4. Запишіть іменники в чотири колонки за відмінами. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то з других букв іменників, записаних у перших трьох стовпчиках, складеться початок прислів`я: “… яскравіше засяє”.(слайд 7)

  • Спідниця, здоров`я, особистість, лоша, подорож, діжа,кошик, усмішка, ящичок, інтелігентність, ім`я, зозуленя, слава, дуб, оціпенілість, курча, теля, порося, державність, айсберг, в`язка.

5.Перевір себе (слайд 8)

6. Залежно від того, на який приголосний закінчується основа слова, іменники

першої та другої відмін поділяємо на групи: тверду, м`яку і мішану (слайд 9)

7. До твердої групи належать іменники, в яких основа закінчується на твердий нешиплячий приголосний: весна, вікно, Петро

До м`якої групи належать іменники, в яких основа закінчується на м`який приголосний:

земля, пісня, праця

До мішаної групи належать іменники, в яких основа закінчується на шиплячий приголосний: каша, пряжа, круча (слайд 10)

8. Запишіть іменники в три колонки за групами: а)тверда; б)м`яка; в)мішана. .(слайд 11)

Склянка, світлиця, удача, берегиня, подруга, правда, ноша, олія, насмішка, образа, круча, синиця, ворожнеча, злива, огорожа, акація, нація, людина, баржа.

Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних слів складається закінчення прислів`я: «Великому…»

9. Перевір себе (слайд 12)

  1. Закріплення вивченого матеріалу. Тести

1. Знайди рядок, де всі іменники І відміни (слайд 13)

А.Учениця, пряжа, мати,щука

Б.Книжка, лоша, борщ, дорога

В.Зоря, кімната, Микола, замазура

Г.Береза, парта, вечір, сосна

2. Знайди рядок, де всі іменники ІІ відміни (слайд 14)

А.Гараж, смуга, фарба, абажур

Б.Прізвище, батько, дощ, сонце

В.Товариш, радість, знання, суддя

Г.Сторож, водограй, ніч, край

3. Знайди рядок, де всі іменники ІІІ відміни (слайд 15)

А.Краплина, піч, любов, вартість

Б.Зустріч, повість, кущ, солома

В.Кров, листопад, ніч, мати

Г.Подорож, мати, якість, молодість

4. Знайди рядок, де всі іменники ІV відміни (слайд 16)

А.Теля, ім`я, порося, дівча

Б.Курча, дівчина, лоша, орля

В.Гуска, немовля, зозуленя, левеня

Г.Ягня, курка, орля, бобер
5. Знайди рядок, де всі іменники твердої групи (слайд 17)

А.Портрет, кран, склянка, кімната

Б.Груша, кізочка, щука, мрія

В.Синиця, стріха, дашок, праця

Г.Тітка, Марія, радість, книга

6. Знайди рядок, де всі іменники м`якої групи (слайд 18)

А.Нація, веселка, синиця, праця

Б.Радість, зброя, учениця, яблуня

В.Пісня, олія, акація, світлиця

Г.Стаття, слива, учитель, край
7. Знайди рядок, де всі іменники мішаної групи (слайд 19)

А.Дача, кущ, сестра, олія

Б.Тиша, баржа, удача, груша

В.Кладка, межа, стріха, дах

Г.Пряжа, ноша, ворожнеча, колиска

  1. Бесіда. Сьогодні на уроці Я…(метод «мікрофон») (слайд 20)

  2. Домашнє завдання

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
0
міс.
3
0
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!