• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Мистецтво
 • конспект уроку №15 для 10 класу з теми " Бразильський карнавал. Карнавали в різних країнах. Ескізи карнавальних костюмів"

конспект уроку №15 для 10 класу з теми " Бразильський карнавал. Карнавали в різних країнах. Ескізи карнавальних костюмів"

Опис документу:
Мета: 1) формувати комплекс ключових міжпредметних компетентностей у процесі опрацювання теми про карнавальні свята Бразилії та інших країн; визначити походження карнавалу, розглянути традиції святкування в країнах Латинської Америки та Європи; 2) розвивати вміння порівнювати обряди й культурні традиції країн – карнавальних епіцентрів, креативне мислення, вміння інтегрувати предметні знання; розширювати загальний кругозір;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок 15

Тема: Бразильський карнавал. Карнавали в різних країнах. Ескізи карнавальних костюмів

Мета: 1) формувати комплекс ключових міжпредметних компетентностей у процесі опрацювання теми про карнавальні свята Бразилії та інших країн; визначити походження карнавалу, розглянути традиції святкування в країнах Латинської Америки та Європи;

2) розвивати вміння порівнювати обряди й культурні традиції країн – карнавальних епіцентрів, креативне мислення, вміння інтегрувати предметні знання; розширювати загальний кругозір;

3) виховувати ціннісно-світоглядні орієнтації, потреби у творчому самовираженні та естетичному самовдосконаленні

Наскрізна змістовна лінія: «Громадянська відповідальність»

Обладнання: комп’ютер, медіапроектор, мультимедійна презентація, відеоматеріал

Тип уроку: комбінований

Методи: аудіовізуальний, комплексний вплив мистецтва, художня драматургія, порівняння і зіставлення

Хід уроку:

1.Організаційний етап

 • Карнавал (з фр. саrnаval від італ. саrnevalе: сагпе «м'ясо» і vale «прощавай») — свято, пов'язане з переодяганнями, маскарадами і барвистими ходами, що відзначається перед Великим постом.

 • «Carrun novalis” з лат. – за назвою ритуального возу-корабля, що служив у давнину в європейських країнах для переміщення під час свят на вулицях міста ідолів родючості

 • Дійство супроводжується масовими народними гуляннями з вуличними ходами і театралізованими виставами.

2.Мотиваційний етап

ВИТОКИ КАРНАВАЛУ

Всі свята подібного роду тривали по кілька днів. Вони супроводжувалися перевдяганнями, піснями і танцями в честь богів. Діонісії (давньогрецькі свята на честь бога виноробства і родючості Діоніса) святкувалися двічі на рік — навесні і восени, під час посіву насіння і під час зняття врожаю. На ці дні забувалися всі роботи і знімалися всі зобов’язання, залишалося тільки воістину нестримні веселощі з обжерливістю, вином і оргіями. (Цікаво, що дитина, зачата під час Великих Діонісій, вважався дитиною бога і мав особливу шану в суспільстві).

Тоді ж, під час Великих Діонісій було велике релігійне хід — чоловіки в шкурах козлів і сам бог Діоніс (якого теж зображував хтось із городян) йшли по полях і «запліднюють» їх. Повторюю, все це супроводжувалося веселощами, піснями, танцями і переодяганнями. (Власне, з культу бога Діоніса народився театр). Отже, карнавал з’явився ще дуже і дуже давно. Але тоді, як видно, його метою служило зовсім звеселяння населення, а підтримку життя.

 Масляні святкування, тобто прощання із зимою і підготовка до весни, так само були заповнені веселощами, їдою і ігрищами. Тоді ж свято остаточно оформилося в процесії вулицями міста. До них же потім «прилаштувалися» і театральні ходи. Три дні поспіль ряджені розгулювали по вулицях. Люди мінялися місцями, зображували один одного, нижчі стани, вищі стани, сценки зі Старого завіту, сценки з Нового завіту. Тоді ж до цих ходи приєдналися і колісниці. Вони були пересувний сценою.

Як з’явились карнавали в різних країнах? Як святкують їх зараз?

3.Етап засвоєння нових знань

Думка про те, що карнавал це “народне свято, не повязане з церковними обрядами”, доволі поширена у фольклористиці й мистецтвознавстві, проте неможливо не визнати, що час його проведення визначається за церковним календарем – він відраховується від Великодня (за 64 дні до Великодня). Карнавал - це святковий час від Богоявлення або Свята Трьох Царів (Epіphanіa) до початку Великого Посту. Отже, карнавал залежний від християнського календаря.

Історично карнавал виник як популярне видовищне масове дійство в культурі середньовічного європейського міста. У Новий час, коли сформувалися тонші взаємини між цариною тілесності й духовності, між карнавалом та містерією, ніж у середні віки і добу бароко, роль карнавалу стала навязливою, часом реакційною. Нині, у час суцільного постмодерного карнавалу здається, що містерія остаточно відтіснена на задній план. Це повязане з тим, що відсунута на задній план сама ідея людства, ідея людського роду як спільноти.

Перше повідомлення про карнавал у Нормандії датоване 1091 роком, а вже у ХІІ ст. карнавал поширюється і в Італії. У цей же час, на думку сучасних дослідників, утворилися “класичні форми” карнавалу. “Один з найдавніших описів карнавалу, що зберігся до нашого часу, -- писав Михайло Бахтін, -- подає у формі містичного бачення Пекла. Нормандський історик ХІ ст. Ордерик Вітал змальовує бачення якогось священика Гошеліна, який першого січня, вертаючись вночі від хворого, бачив військо, що посувається пустельною дорогою під проводом “Ерлекіна” (він посідав одне з найзначніших місць у середньовічній пекельній ієрархії). Сам Ерлекін зображений у вигляді велетня, озброєного величезною палицею (фігура його нагадує Геракла). Військо, яке він веде, вельми строкате: попереду йдуть люди, вдягнені у звірячі шкіри, потім ідуть люди, що несуть пятдесят гробів, на гробах сидять маленькі чоловічки з великими головами та великими кошиками у руках. Потім ідуть двоє ефіопів з дибою, на якій чорт налигає чоловіка, встромляючи в нього вогняні шпори. Далі йде велика кількість жінок: вони їдуть верхи на конях, весь час підстрибуючи на сідлах, оздоблених розпеченими цвяхами; жінки весь час підскакують і знову падають на ці цвяхи; серед них були шляхетні дами, у тому числі й ще живі. Потім ішло духівництво, а наприкінці - воїни, оточені полумям”.

У Венеції свята, що передували карнавалові, відомі з XІІ століття, а з 1296 року спеціальним декретом переддень Великого посту був оголошений святом, до структури якого увійшли процесії, різноманітні ігри, спортивні змагання, маски тощо. Відтоді, ймовірно, й зявилася назва “карнавал”. З 1310 року, наслідуючи традицію імператорського Риму, карнавал було влаштовано з політичною метою: після придушення заворушень, викликаних заколотом Байамонте Тьєполо дож Пєтро Граденіго, маючи намір переключити увагу народу й заспокоїти його, влаштував карнавальні розваги спеціально для моряків і робітників арсеналу, найактивнішої частини венеційського плебсу. Сам він під час карнавалу тинявся у натовпі й, удаючи, що розважається, провадив “обережну агітацію”.

З плином часу карнавал ставав усе пишнішим і пишнішим, його початок став супроводжуватися офіційною церковною службою й різноманітними виступами влади. Невдовзі в Італії постали і спеціальні розважальні компанії - “Compagnіe delle Calze”, члени яких носили символічні емблеми, прикрашені дорогоцінним камінням.

Про те, що карнавальне і містеріальне світовідчуття ще в середні віки не лише співіснували і взаємодіяли, але й затято боролися між собою за душу людини, свідчить важливий середньовічний метажанр -- “танок смерті”. “Танок” зображав шлях людини від гріхопадіння через загибель до вічного відродження. Карнавал тут латентно був підкорений меті містерії. Смерть виступала як викривач, але для того, щоб дискредитувати не всю реальність, а вади в ній і вказати шлях до вічності. 

Один з найхарактерніших елементів карнавальних розваг, що, безумовно, нагадує чи то містерії, чи то самі хрестові походи - “Кораблі блазнів” (нім. - Narrenshіff) - кораблі з рядженими блазнями, за якими випливали вершники, що сиділи верхи на іграшкових, зроблених із тканини, конях, неначе циркові блазні. Серед них були колісниці у вигляді “Пекла”, тобто вежі, на якій розміщалися ряджені в костюмах “дияволів”, які виступали з імпровізованими жартами сатиричного характеру. Таким чином, корабель дурнів, своєрідний Ноїв ковчег на колесах, який везли хлопчики-підмайстри, став центром карнавалу. 

З карнавалом повязані й перші згадки про фестивалі блазнів (fеstа stultоrum, fаtuоrum, fаllоrum) і свята віслюків, які відносяться до кінця ХІІ ст., а до 1381 року -- й повідомлення про організацію “Ордену дурнів”. У ХV столітті гільдії блазнів і корпорації дурнів, товариства й асоціації обєднували чиновників, школярів, нижчу церковну й монастирську братію, студентів-вагантів. На чолі цих спілок стояли обрані шляхом голосування Князь Дурнів, Матір Дурепа, Король або Імператор, Єпископ, Архиєпископ чи Принц Дурнів, Лорд Безладу, Повелитель Бешкетів або Король Рогоносців. У дні католицьких свят - Св. Стефана (26 грудня), Івана-євангеліста (27 грудня), Памяті Невинно вбитих немовлят (28 грудня), Нового року (1 січня), Богоявлення (6 січня), Великодня, - а також під час міських карнавалів братчики влаштовували Свята Дурнів, змістом яких були пародійні культові ритуали - і не лише на вулицях, а й біля священних церковних вівтарів.

У середньовічній Франції до карнавальних свят приурочувалися шаріварі (франц. - charіvarі - котячий концерт) - ігри ряджених, що “виганяють стару бабу” - втілення старого року. Вперше слово згадується 1318 року. Наповнюючи вулиці безладними веселощами, ватаги ряджених у “косматих сатирських царях” спинялися перед кожним будинком і вимагали викупу. Вони мавпували, танцювали і стрибали, колотили у цеберка, миски та інші “дзвінкі” предмети. Неймовірний шум з криком півнів і нявканням котів піднімався задля нейтралізації нечистої сили: вважалося, що чим більше гуркоту й галасу, тим більше користі. З плином часу ритуальний зміст шаріварі забувся й обряд переродився на жорстоке осміяння людини, чий шлюб вважався ненормальним. Дикий концерт котів виконували під вікнами літнього удівця, що одружився на молодій дівчині, чи удови, що уклала шлюб з юнаком. Жорстоко глумилися із чоловіка, якого била лайлива жінка, знущалися з жінки легкого поводження. Шаріварі подібні до “дияблерій” - ігор дияволів з їх бешкетними пристрастями і непристойними жартами.

КАРНАВАЛИ СВІТУ

Як видно, карнавал — не просто свято, не просто веселощі, а цілий культ, висхідний до дуже і дуже далекого минулого. Далеко не всі давні свята мають таку стійкістю! Звичайно, зараз карнавали виглядають зовсім по-іншому, та й означають собою набагато менше, ніж раніше, але, тим не менше, і зараз вони проводяться повсюдно.

Що ж це все-таки таке, цей карнавал? Що такого привабливого в ньому залишилося і для нас, сучасних жителів планети, чиє існування в багато-багато разів менше залежить від примх природи?

Відомо, що вперше з'явився карнавал в IXX ст. в Італії — у Венеції, де раніше всього утворились великі незалежні міста. Потім вони набули популярності у Франції, пізніше — в Німеччині: Майнці, Дюссельдорфі й Кельні.

ПІДГОТОВКА ДО КАРНАВАЛУ:

Найголовніша частина — хода головними вулицями міста. Столи зазвичай прикрашають квітами, стравами, якими годують всіх бажаючих. Все, що відбувається під час ходи має ігровий характер. Основна фігура на карнавалі — блазень. Він задає тон і ходи, та виставі, яке потім розгортається на центральній площі міста.

КАРНАВАЛ В РІЗНИХ КРАЇНАХ (варіант: учні в групах (або парах) самостійно знаходять інформацію, якою діляться на уроці)

 • Карнавал у Венеції (Італія) є найстарішим з усіх і залишається найцікавішим і вражаючим. Він починається дивовижними феєрверками, концертами і маскарадами.

 • Карнавальні маски прикрашають дорогоцінним камінням і пір'ям.

 • Одним з найбільш важливих подій – вибір найкращої маски.

 • Учасники святкування люблять перевтілюватися в п'єро і коломбін, демонів і ангелів, лицарів, маврів, турків, амазонок і звіздарів.

 • Уже 1262 року карнавал придбав статус справжнього свята. Відкриття карнавалу проходить на площі перед собором театралізованою виставою, де трупи розігрують звільнення венеціанок. Невід’ємної частини програми є і футбол. Матч проходить на п’ятий день карнавалу. Венеціанці впевнені, що саме у них з’явився цей вид спорту, тому, під час карнавалу, вони реконструюють середньовічний футбольний матч. Зазвичай цим і закриває свято, а маски засипають до майбутнього року.

 • Вважається, що саме звідси пішла традиція носіння масок. Костюм приховував справжнє обличчя і тіло людини, стирав соціальні кордону, щоб не заважати головному гостю карнавалу — веселощам. Цікаво, що в якийсь момент жителі Венеції так перейнялися ідей приховувати своє обличчя, що користувалися масками постійно. Це, звичайно, породжувало і різного роду злочини, через що міській владі довелося заборонити постійне носіння масок. Зараз Венеціанський карнавал збирає величезну кількість туристів. Через це, звичайно, свято багато втрачає, стаючи чисто розважальним заходом.

Таїланд стає величезним садом наповненим квітами та весняним настроєм.

Під час карнавалу організовують барвисті ярмарки, паради, конкурси садівників, закінчується карнавал обранням королеви.

 • В Німеччині по всій країні 11 грудня об 11 годині 11 хвилині проходять перші збори активістів карнавалу та офіційно оголошують його початок. Столиця карнавалу – місто Кельн.

 • В 11.11 починається матріархат! Жінки штурмують міську ратушу, а з усіх зустрічних чоловіків зрізають краватки! Хоча свято йде по всьому місту, а особливо в пабах і барах, є і головне хід. Карнавальні спільноти йдуть вулицями і везуть за собою вози. На возах, як правило, смішні фігурки політиків, зроблені з пап’є-маше.

 • Свято називають "П'ята пора року". Місто наповнюється веселими людьми, вбраними в яскраві костюми. Вони радіють і роблять нешкідливі дурниці. Починається карнавал з бабиного четверга. В цей веселий час завжди люди можуть досхочу похуліганити.

 • Перлина французького карнавалу – місто Ніцца. Це один з кращих карнавалів у світі. Барвисте свято два тижні причаровує своїх гостей музичними концертами, парадами велетенських ляльок і квітковими баталіями.

 • Існує з 1924 року (Нібито герцог Анжуйський приїхав сюди відпочити і привіз з собою веселощі, незабаром переродилося в карнавал). Зараз карнавал в Ніцці триває два тижні. За карнавальної традиції в перший день городяни і гості Ніцци зустрічають Веселощі. На площі Массенафасади будинків, заздалегідь «обклеєні» фанерою і розписані художниками, загоряються безліччю лампочок. Відмітна особливість карнавалу в Ніцці — битва квітів. Величезні платформи суцільно прикрашають живими квітами, і вся ця краса радісно котиться по вулицях Ніцци. У фіналі карнавалу, за вже відомою нам карнавальної традиції, на вулицях спалюється «опудало» карнавалу.

 • «Битва квітів» проходить на легендарній набережній Променад.

 • У Ментоні (Франція) для підготовки до цього свята використовують не менше сотні тонн цитрусових для будівництва величезного лимона, апельсина або грейпфрута.

 • Святкування супроводжується гучною музикою, яскравими танцювальними та вуличними виставами.

 • Карнавал в Барранкильї називають фольклорним і національним карнавалом Колумбії. Починається він так само в кінці лютого, але репетиції карнавалу повним ходом йдуть заздалегідь. Свято починається в найближчу до великого посту суботу з коронації королеви і урочистої промови.

 • У суботу можна побачити парад платформ. У ньому беруть участь безліч фольклорних гуртів.

 • Неділя присвячується великому параду, а неділя — популярної в цьому регіоні фольклорній музиці.

 • Вівторок — закриття карнавалу — присвячений похорону Хоселіто. Хоселіто — вигаданий персонаж, уособлення веселощів карнавалу. Але щороку в лютому Хоселіто воскрешає і знову живе кілька днів веселого карнавалу. В цілому карнавал в Барранкилье дуже яскраве і пізнавальне видовище, адже тут можна побачити всі відтінки Колумбії з усією їй багатоколірністю.

 • Карнавал  Санта-Крус-де-Тенеріфе спанія) вважається другим за величиною на планеті - щороку в ньому беруть участь не менше одного мільйона туристів. Тут на вулицях можна побачити акторів у святкових, барвистих костюмах, які танцюють і співають народні пісні.

 • Так само, як і всі інші карнавали, іспанська карнавал триває тиждень. Карнавал вважається міжнародним туристичним фестивалем. Карнавал формально ділиться на дві частини. Це карнавал офіційний і карнавал вуличний. Всі основні вулиці міста заповнюються рядженими. Звідусіль чується музика, як народна, так і сучасна, йдуть театралізовані вистави і колісниці з величезними ляльками на них.

 • В кінці фестивалю вибирають королеву балу.

  Карнавал у Ріо-де-Жанейро (Бразилія) – найбільший і найпопулярніший в світі. Глядачі зможуть насолодитися танцювальними битвами з участю тисяч людей. Незабутня частина святкування - парад чемпіонів.

  Карнавал в Ріо традиційно починається на останньому тижні лютого. Так само, як і раніше, він означає близьке початок Великого посту і починається за сорок днів до Великодня. Карнавал в Ріо триває п’ять днів. Подивитися на це грандіозне театралізована хода приїжджають люди з усього світу.

  Початок самого карнавалу позначається передачею ключів від міста «королю карнавалу». На весь час свята цей король має повне право вводити свої закони. Перший і найголовніший наказ, який він віддає своїм «підданим» простий і приємний: веселощі! Веселощі має розлитися по всьому місту! Зрозуміло, незгодних немає. Весь тиждень народ відпочиває від роботи. Вулицями розгулюють напіводягнені жінки і чоловіки, все танцюють і радіють життю.

  Саме хвилююче в Бразильському карнавалі — парад шкіл Самби. Школи змагаються між собою за звання кращої. Репетиції для наступного року починаються майже відразу ж після закінчення карнавалу.

  Карнавал в Гоа (Індія) запровадили португальці.

  Протягом трьох днів можна помилуватися карнавальними ходами, вуличними гуляннями і виставами на узбережжі.

  В останній день заходу в Індії проводиться червоно-чорний танець, в якому натовп поливають фарбою.

  Важливою складовою карнавалу на Гоа є велика кількість їжі

 • В Угорщині на карнавалі можна побачити, як одягнені в довгошерсті звірині шкури, в розфарбованих яскравих масках жителі прощаються з зимою. У руках у всіхдзвіночки, які звеселяють або лякають все місто. Це свято прощання з зимою і зустріччю весни закінчується урочистими і дуже веселими похоронами Масляної.

  Карнавал у Нідерландах починається в неділю, після того, як мер вручає символічний ключ від міста Принцу карнавалу, обраному на час його проведення. вся влада над містом належить йому. Він святкує народження Королівства дурнів, де все підпорядковане законам феєричного шоу. Міста наповнюється яскравими фарбами карнавальних костюмів, веселою музикою, піснями і танцями.

  У Польщі карнавал починають у «Жирний четвер" – день, у якому панують солодощі: пончики з дріжджового тіста з джемом і печиво "хмиз".

  Карнавал закінчується бурхливими веселощами з вівторка на "попільне" середовище, так званим «оселедчиком". На вечерю подають, приготовлений оселедець як нагадування про майбутний піст.

 • У Празі (Чехія) карнавальні дні проводяться на Масляну. Всіма кольорами веселки сяють театральні дійства, паради, вистави та унікальні кулінарні фантазії.

 • На вулицях грає музика та шалена веселість.

 • Карнавал Мардігра в Новому Орлеані (США) починають у «жирний вівторок». Свято чимось схожий з Масляною і є її аналогом. У 1872 році в Новому Орлеані утвердилися правила проведення карнавалу МардіГра.

 • Карнавал має своїх короля і королеву, коронованих в самому початку свята.

4. Етап закріплення засвоєних знань

-З яким християнським чи язичницьким святом асоціюється бразильський (венеціанський тощо) карнавал?

-Які елементи карнавалу відчуваються в святах Івана Купала, проводів Масляної, Великдень, новорічних маскарадах?

-В якій країні карнавал триває найдовше? Найкоротше?

5.Практичне завдання

*Перегляд відео про карнавальні святкування, карнавальні костюми;

https://www.youtube.com/watch?v=OnLbTTziKSQ

https://www.youtube.com/watch?v=bJWoBWNrO-M

https://www.youtube.com/watch?v=fVPD_ZY20qM

https://www.youtube.com/watch?v=EOS5sZ2bfBk

*Виготовлення власних ескізів карнавальних костюмів (довільне виконання: індивідуальне, в парах, групове)

6.Рефлексійно-підсумковий

Карнавал слід оцінювати як засіб масової комунікації. Вплив карнавалу, його способи мислення, принципи існування був величезним для всіх областей культури. Література, живопис, музика, театр (і ляльковий) відкрили в карнавальній традиції для себе нові можливості, які збагатили і розширили їх палітру. Тож, карнавал має свої функції: трансляційна, виховна, художньо-
естетична, креативна, компенсаторна, релаксаційна. Серйозний вплив карнавал має і на розвиток літератури, мистецтвознавства, філософії.

Д/з: -закінчити виготовлення карнавальних костюмів (розфарбувати, презентувати)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»