Тема. Визначаємо час за годинником
Мета:
формування предметних компетентностей
узагальнити й систематизувати знання учнів про час та його вимірювання; удосконалювати обчислювальні навички додавання й віднімання двоцифрових чисел із переходом через розряд; систематизувати знання про одиниці вимірювання часу, пов’язані з обертанням небесних тіл: рік, місяць, доба; ознайомити з новими одиницями вимірювання часу: хвилиною, секундою, із співвідношеннями між одиницями вимірювання часу;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, ровивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
загальнокультурної: розширити знання учнів про різноманітні види годинників;
розвивати вміння цінувати свій час та час інших людей.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійний комплект, картки, прилади для вимірювання довжини, маси, місткості, годинники.
Хід уроку
І Організація класу
Каліграфічна хвилинка
4 44 14 40
Охарактеризуйте ці числа.
ІІ Актуалізація опорних знань
Дослідницька групова робота
Клас поділений на 4 групи
Група досліджує висоту довжину і ширину парти
Група досліджує вагу зошита, книги, пеналу з фломастерами
Група досліджує периметр книги з математики
Група досліджує вміст води в посудині
ІІІ. Основна частина
Повідомлення теми і мети уроку .Загадка.
Ніг не маю, а ходжу, рота не маю, а скажу, коли обідати, коли спати, коли роботу починати. (Годинник)
Який висновок можна зробити? (Що ми сьогодні на уроці говоримо про годинник, час)
Мотивація навчальної діяльності
А для чого нам потрібно вміти визначати час за годинником? Орієнтуватися в часі?
Перегляд відео-ролика «Історія визначення часу»
https://www.youtube.com/watch?v=v6nvqqOj2do
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Робота з макетом годинника
Час визначається за годинником. Розгляньте макет.
- У годинника обов'язково є дві стрілочки: коротка і довга.
- Коротка стрілка називається годинною.
- Скільки годин пройде, якщо вона зробить повний оберт? (12 годин) -Якщо мала стрілка зробить 2 повні оберти, то скільки пройде годин? (24 години або доба)
-Тому на годиннику 12 поділок, позначених цифрами, адже 12 і 12 — це 24, тобто 12 годин — це лише півдоби.
За добу годинникова (коротша) стрілка проходить циферблат двічі. (Демонстрація за моделлю годинника.)
Тому на кожній цифрі вона буває за добу двічі, тож буває, скажімо, дев’ята година ранку, коли ви вже в школі, а буває й дев’ята вечора, коли час лягати спочивати. Це вже час, коли доба от-от скінчиться, — двадцять перша година доби.
- Ранок, день, вечір, ніч становлять добу
- Коли мала стрілка проходить від однієї поділки до наступної, проходить година.
-Велика стрілка називається хвилинною. Одна година становить 60 хвилин.
- Є ще секундна стрілка. Повний оберт вона робить за 1 хвилину, або за 60 секунд.
-Діти, розгляньте таблицю(с.72) із одиницями часу, прочитайте, як вони пов'язані:
Фізкультхвилинка.
(Діти утворюють годинник з циферблатом та стрілками годинною та хвилинною і демонструють час який називає вчитель.
Колективне виконання завдання. Арабські та римські цифри(с.73)
Робота в зошиті. Створення пам’ятки Римські цифри.
6. Формування вміння розв’язувати рівняння. Виконання індивідуальних завдань біля дошки з подальшою колективною перевіркою.
Завдання. Розв’яжи рівняння. Знайди суму коренів рівнянь.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Робота на інтерактивній платформі «Розумники»
Виконання завдання: 4, 5,7, 6.
https://edugames.rozumniki.com/task-online/task.php?u=0&book=14748&theme=330
V. Рефлексія
Чого навчилися на уроці?
Скільки годин триває доба?
Скільки хвилин має 1 година?
Що особливо сподобалось на уроці?
IV. Домашнє завдання
Робота з картками














