• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Математика
  • Конспект уроку математики у 3 класі на тему "Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Задачі з буквеними даними"

Конспект уроку математики у 3 класі на тему "Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Задачі з буквеними даними"

Опис документу:
Розробка уроку-змагання , що має на меті продовжити ознайомлення із задачами з буквеними даними, закріплювати знання таблиць множення і ділення чисел 2-8, ознайомити з грошовою одиницею України – гривнею, удосконалювати навички розв’язування задач на зведення до одиниці і на різницеве порівняння, розвивати спритність в обчисленнях, увагу, логічне мислення, виховувати інтерес до уроків математики. (до підручника Богданович М.В.)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок математики у 3 класі

Тема: Вправи і задачі на засвоєння таблиць множення і ділення. Задачі з буквеними даними

Мета: продовжити ознайомлення з задачами з буквеними даними, закріплювати знання таблиць множення і ділення чисел 2-8, ознайомити з грошовою одиницею України – гривнею, удосконалювати навички розв’язування задач на зведення до одиниці і на різницеве порівняння, формувати переконання в необхідності знання таблиць множення і ділення, розвивати спритність в обчисленнях, увагу, логічне мислення, виховувати інтерес до уроків.

Обладнання :мультимедійна презентаія

Тип уроку : урок узагальнення і систематизація отриманих знань.

Форма проведення уроку : урок-змагання

Хід уроку

І. Організація класу. Налаштування на гарний настрій на уроці.

Пролунав уже дзвінок.

Починаємо наш урок!

Правила роботи на уроці:

  • Не викрикуй, не крутись, на учителя дивись.

  • Якщо хочеш щось сказати – треба руку піднімати.

  • Будь уважним і терплячим – результат тоді побачим.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Сьогодні в нас незвичайний урок. А який саме, ви підкажете мені, розв’язавши приклади.

П 8 * 3 = 24

О 8 * 5 = 40

Д 6 * 7 = 42

Р 4 * 4 = 16

Ж 8 * 6 = 48

24

40

32

40

16

40

48

п

о

д

о

р

о

ж

  • Молодці! Сьогодні ми з вами будемо подорожувати на острів скарбів. Їхати ви будете 3 командами. А перемогу у сьогоднішній грі отримає той, хто зможе найшвидше і найправильніше виконати усі завдання і набере більшу кількість балів. Якщо дасте правильну відповідь на власне питання, отримаєте 2 бали, якщо один гравець допуститься помилки при відповіді, але буде виправлений гравцем власної команди, то отримаєте 1 бал, але якщо виправите помилку команди-суперника – то 3 бали. Тому, будьте уважні.

  • А на чому ми будемо подорожувати, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:

Ні сани, ні віз, а їде без коліс (корабель)

  • Подорожувати будемо по морю, перепливаючи з острова на острів. Правильні ваші відповіді дозволять вам продовжити подорож. Вашими помічниками в подорожі стануть: уважність, пам’ять, кмітливість, організованість та взаємодопомога. Я розділю вас на три команди: команда «Кмітливі», «Спритні» та команда «Винахідливі».

Команди, обміняйтеся привітаннями:

«Кмітливі труднощі долають

Та завжди перемагають.

Перемогу ми здобудемо,

В боротьбі ми перші будемо.»

«Винахідливі завжди

Сухими вийдуть із води.

Важких завдань для нас немає,

Сьогодні ми перемагаєм»

Ми – команда «Спритні»:

Ми покажемо, що вмієм

Хай дивується весь світ

Приготуйтесь, командо!

Усім спритний наш привіт.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Але щоб потрапити до моря, варто перевірити, чи готові ви до подорожі.

  • Чи відомо вам, від якого слова походить «корабель»?

Слово « корабель « походить від слова « кора ». Виявляється, що давні слов’яни плавали по річках на легеньких човнах, які були обшиті березовою корою.

  • Вдома вам треба було дізнатися, на скільки більше осіб може розміститися на восьми чотиримісних човнах, ніж на двох шестимісних. (задача №376)

  • Відкриваємо зошити. Доки ми перевіримо задачу , 1 учень на дошці запише відповіді до прикладів № 377 у порядку зростання (2, 4, 8, 8, 9, 28, 39, 94)

  • Про що дізналися у першій дії? ( скільки осіб може розміститися на 8 чотиримісних човнах: 8*4=32)

  • Про що дізналися у другій дії? (Скільки осіб може розміститися на двох шестимісних човнах: 2*6=12)

  • Як дізналися, на скільки більше осіб може розміститися на…(32-12=20)

  • Яка відповідь у задачі? (на 20 осіб більше)

  • Перевіримо відповіді на приклади 377 на дошці. Чи згодні ви з таким записом?

Додаткові запитання задають діти.

ІV. Оголошення теми і мети

  • А ми попливемо на сучасних кораблях. Але нам треба поставити перед собою чіткі цілі.

Отже, сьогодні ми будемо:

  • Закріплювати знання таблиць множення і ділення;

  • Продовжити роботу над задачами з буквеними даними;

  • Розширити свій словниковий запас;

  • Вчитися мислити логічно, творчо, швидко.

V.Актуалізація опорних знань

У свої зошити запишемо дату подорожі: 28 листопада

Класна робота

  1. Каліграфічна хвилинка

Щоб розпочати подорож, потрібно придбати квитки. Підрахуйте, скільки вони коштують.

Гра «День – ніч»:

Ніч – 48:8*4:3+92

День : 100

Які цифри знадобляться для запису числа 100? Пригадайте, що всі цифри пишуться у верхньому правому куточку під нахилом. Кожна цифра живе у власній клітинці. Напишіть рядочок числа 100.

  • Що ви знаєте про число 100?

  • Це трицифрове число.

  • Воно складається із 1 сотні, 10 десятків та 100 одиниць.

  • Як називають 100 копійок?

  • Грошова одиниця України – гривня – вперше з’явилася ще за часів князя Володимира Великого. Пройшло багато років, гроші змінювалися, і в 1996 році в Україну знову була введена гривня, яка і є сучасною грошовою одиницею нашої країни.

  1. Робота на індивідуальних картках

  • Ті діти, хто найкраще впорався із завданням, в додаток до квитків отримують акційні індивідуальні картки:

  • Обчислити приклади , останньою дією яких є дія множення :

2*5+34 64:8*6 (5*9 – 24)+16 (33-26)*8 ( 15-7)*3

  1. Усний рахунок

Квитки ми придбали і маємо право вирушати у путь.

Обираємо напрям руху:

(таблиця множення і ділення на 8 штурвалах)

  1. Фронтальне опитування

Діти, ми не можемо рушити, бо наш якір заплутався. Щоб його розплутати, ми повинні виконати завдання усно. Дайте відповідь на питання для своєї команди.

«Кмітливі»:

  • Як називають числа при відніманні? (Зменшуване, від’ємник, різниця)

  • Як знайти невідоме зменшуване? (від’ємник)?

«Спритні»:

  • Як називаються числа при діленні? (ділене, дільник, частка)

  • Як знайти невідоме ділене (дільник)?

«Винахідливі»

  • Як називаються числа при множенні? (множник, множник, добуток)

  • Як знайти невідомий множник? (доданок)

5.Острів рівнянь

Відкриваємо підручники на ст.. 58 №379. Розв’яжемо рівняння усно по командам. І стовпчик – 1ряд; 2 стовпчик – 2ряд; 3 стовпчик – 3ряд.

Х=15 х=10 х=32

Х=15 х=9 х=16

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Встали.

Взяли біноклі.

Протріть лінзи.

Подивились направо, наліво.

Нахилились вперед.

Встаньте навшпиньки

Що бачите?

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Підготовча робота

Далі нас чекає довгий і складний шлях, тому потрібно запастися питною водою на цьому острові.

Робота в парах. Гра «Продавець – покупець»

На дошці 2 предметних малюнка – сік – за ціною 4 гривні і пляшка мінеральної води по ціні 6 гривень.

Робота в парах (діалог). Учні І варіанту – продавці, ІІ варіанту – покупці. Покупці просять продавців обрахувати вартість покупки, продавці підраховують, покупці перевіряють правильність обчислень.

Хто з продавців допустив помилку?

  1. Пояснення вчителя

Як би ви порахували вартість такої покупки: 2 пляшки мінеральної води по 6 грн. і пакет соку за 4 грн.?

Як треба записати цей вираз?

  • Якби ви хотіли купити 3, 6, 7 , 4 пляшки олії, якби ви записували цей вираз? Бачимо, що одне число постійно змінюється. В математиці число, що може змінюватися, заміняють буквою латинського а, називають задачами з буквеними даними.

Що означає в нашій задачі число а? (кількість пляшок олії)

Що означає вираз 6*а? (вартість олії)

Що означає вираз 6*а+4? (вартість покупки) Чи можемо назвати, яке число є відповіддю задачі? Тому відповідь задачі така:

6*а+4

  1. Первинне застосування знань

Колективна усна робота над задачею №382.

Про що мова в задачі?

Скільки надоїли молока від І корови? Від ІІ корови?

Яке запитання задачі? Виберіть розв’язання задачі, яке є правильним

А) (а+3)*2 Б)а-а+3 В) а+(а+3)

Підніміть руки, хто згоден із відповіддю а (б,в)

  • Чому зробили такий вибір?

  • Оживити задачу.

  • У виразі букву замінити числовим значенням.

VІІ.Розвиток знань, умінь, навичок

  1. Письмове розв’язання задачі 380

Морська подорож триває!

Ми з вами вже подолали більшу частину шляху, витратили чимало сили і схотіли підкріпитися. Уявімо, що, доки ми рухаємося по морю, дівчатка кожної команди вирішили спекти пиріжки. Дізнаємося про їх успіхи, розв’язавши задачу 380.

Читання задачі.

Скільки груп було в пекарні? Що відомо про І групу? Що відомо про ІІ групу? Яке запитання задачі?

Прочитайте вказівку. Як знайти , скільки пиріжків спекла 1 дівчинка з першої групи? З ІІ групи?

Як дізнатися , яка ж група працювала краще? Запис задачі в зошити. Кращі учні виконують задачу самі, і, виконавши, піднімають руку (по 1 учню з кожної команди).

4 дівчинки – 24 пиріжки

5 дівчаток – 25 пиріжків

Розв’язання

  1. 24:4=6 (п.) – 1 дівчинка першої групи;

  2. 25:5=5 (п.) – одна дівчинка з другої групи;

Фізкультпауза для очей

Оченята роблять вправи:

Вліво-вправо; вліво-вправо;

Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись.

Море розхвилювалось, не хоче пускати нас до скарбу.

2.Самостійна робота

Але морські жителі прийшли нам на допомогу і готові допомогти нам дістатися до берега, якщо ми правильно обчислимо запропоновані приклади .

Кити: (високий рівень):

  • Обчисли вирази. Випиши у зошит вирази, значення яких ділиться на 8:

8*8+16=80 (85-76)8*-16=56

(12-6)*3+6=24 7*6-3=59 13+8*3=37

Дельфіни (достатній рівень): №383

8*8+8=72 72:8+9=18 18:2+39=48 48:8+30=36 36:6+50=56

56:8+1=8

Морські зірочки (середній та початковий рівень):

Розв’язати приклади:

72:8=9 8*3=

32:8=4 8*5=

64:8=8 8*7=

18:2=9 6*8=

Молодці! Розв’язали приклади.

3.Цікава задача

Подивіться уважно далі. Чий це прапор майорить? Це ж пірати!!!

Вони старанно охороняють скарб. Якщо ми дамо відповідь пароль – скарб наш.

Уяви, що ти капітан корабля. На кораблі 2 ящики з фруктами, 5 пасажирів. Скільки років капітану?

VІІІ. Підсумок уроку

VІІІ. Підсумок уроку

  • Молодці! Скарб наш! ( Діти беруть із-під картинки бочку з золотими монетами-медалями)

Що допомогло нам знайти скарб?

В житті ще багато зустрінеться скарбів. А для того, щоб їх знаходити, ви повинні вчитися, розв’язувати задачі, бути слухняними і допитливими. Тому не забувайте виконати домашнє завдання:

Кити - №384,385,386.

Дельфіни - №385,386.

Морські зірки - №383,385.

12

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн