+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

Конспект уроку "Характеристика образу головного героя казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Характеристика образу головного героя казки О. Уайльда

«Хлопчик-зірка».

Мета: продовжити роботу над визначенням головної думки твору, вчити

висловлювати свої думки щодо характеристики художнього образу; прослідкувати причини і результати змін у характері головного героя казки Оскара Уайльда;

формувати навички аналізу літературної казки, уміння розв’язувати проблемні

питання; розвивати асоціативне мислення;

виховувати любов до матері, уміння розрізняти добро і зло, бачити прекрасне в

художньому творі та в житті.

Обладнання: портрет письменника, відео «Шепіт зірок», відео «Загадковий космос», фрагменти кінофільму «Хлопчик-зірка» ( режисери О.Дуборов та Е.Зільберштейн, Росія, 1958р.);, зірки, намальовані сніжинка, жаба, квітка, записи музики, презентація, ілюстрації до казки.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

Епіграфи:

Прости, Боже, прости, мамо,

Коли що було не так,

Хоч покаятись – це мало,

Та усе ж це добрий знак.

Роман Кузенко

«Чини з людьми так, як хотів би ти, щоб чинили з тобою».

(Святе Письмо)

  1. Організаційний момент.

  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Вступне слово вчителя

Звучить музика П. Чайковського «Пори року» (Зима). Музика стихає і вчитель таємничо розповідає.

Була зимова ніч, стояв пекучий мороз. Сніг товстою ковдрою покривав змелю й гілля дерев, і коли двоє бідних лісорубів продиралися крізь хащі, навкруги, потріскуючи, ламались примерзлі галузки, а коли вони підійшли до гірського водоспаду, то побачили, що він нерухомо завис, бо його поцілувала крижана королева.

Був такий холод, що навіть звірі й пташки не знали, як його перебути.

І ось такої морозної ночі сталося диво.

З неба впала зірка, і лісоруби кинулись на її пошуки.

  1. Бесіда за запитаннями

  1. Ми послухали опис чого? (зимової природи).

  2. А як ми називаємо опис в художній літературі? (пейзаж).

  3. А яке диво сталось в цю люту ніч? (впала зірка).

  4. Чому лісоруби так зраділи, побачивши падаючу зірку? Яке бажання штовхає їх на пошуки зірки?

  5. Чи зраділи лісоруби знахідці? («Оце такий кінець нашим великим сподіванням», лісоруби розчаровані).

  6. Чи випадково письменник розпочинає казку про лютий мороз? (ні, якби лісоруб не забрав дитину, вона б загинула).

У казці ми читаємо:

«І він обережно взяв дитинча на руки, вкутав його в плащ… і почвалав з горба в село».

  1. Словникова робота

Почвалав – пішов.

  1. Чому почвалав, а не пішов, не помчав? (мабуть думав про свою бідність, про своїх голодних дітей, про те, як покаже дитину дружині, як прогодувати сім’ю).

  2. Товариш лісоруба називає його вчинок «дурістю та м’якосердям». А як бив ви назвали його вчинок? (благородним).

  3. Як прийняла знахідку лісоруба дружина?

  4. Переконуючи дружину залишити знайдену дитину в домі, лісоруб говорить: «А хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам’яними серцями?». Як ви розумієте його слова?

  5. Що ви можете сказати про лісоруба і його дружину? (вони мали добре, щире серце).

  6. Отож, дитя-зірка росло й виховувалося в купі з дітьми лісоруба. Чому дивувалися всі жителі села? (його красі).

  1. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Перегляд відео «Загадковий космос»

Погляньте на загадкове небо.

Кажуть, що кожна зірочка – це чиясь душа.

Десь там, на якійсь планеті, народився зірковий хлопчик.

І туди на небо повернулася його душа.

Він втратив себе і пройшов тернистий шлях для того, щоб знову стати справжньою зіркою і повернутися.

Кожна людина хотіла б стати тією зіркою, яка яскраво світить на небі.

А як не звернути з шляху на небо і стати цією зіркою, ми сьогодні і поговоримо.

  1. Оголошення теми і мети уроку

Запис теми уроку в зошит

  1. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

І. Асоціативна робота

Вч: Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба.

  • Що гарніше: сніжинка чи жаба?

  • Схарактеризуйте сніжинку.

  • З якою порою року пов'язана сніжинка? (Зимою.)

  • Що ви відчуваєте, коли промовляєте слово "сніжинка?" З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха..)

  • Що ви може і є сказати, дивлячись на жабу?

  • А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому?

Висновок.

Отже, гарна зовні сніжинка одна ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї краси замало.

  • Що ви уявляєте, коли чуєте слово "краса?"

  • Чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.

Згадайте, при вивченні яких творів ми зверталися до цих понять. (Г.К. Андерсен «Соловей», Пушкін «Казка про мертву царівну і сімох богатирів»)

Ми зупинилися на тому, що всі жителі села дивувалися красі хлопчика. А давайте прочитаємо опис його зовнішності.

  1. Робота з підручником

Зачитування опису портрета Хлопчика-зірки.

Хлопчик «немов квітка в полі»

«золоті кучері, як пелюстки нарциса»

«губи,як пелюстки червоної троянди»

«очі, як фіалки»

Квітка – символ краси

троянда - кохання

фіалка – ніжність, доброта

Нарцис – гордість, себелюбство

  1. Слово вчителя

Автор нашої казки О. Уайльд невипадково використовує для портретної характеристики Хлопчика-зірка образ Нарциса.

Нарцис – символ самозакоханості, себелюбства.

  1. Зачитування легенди про Нарциса

Якось лісом ішов юнак, красень Нарцис, син річкового бога Цефіза, приречений на те, що сягне глибокої старості лише в тому разі, якщо ніколи не познайомиться з собою, тобто ніколи не побачить свого обличчя. Тоді це була звичайна річ, адже ніяких дзеркал не існувало, хіба що побачиш себе в спокійній воді.

Угледівши Нарциса, Ехо безтямно закохалась у нього й намагалася будь-що зробити так, аби він захопився нею. Але Нарцис залишався байдужим до її страждань. Тоді Ехо у відчаї звернулась до богів, благаючи змилосердитись і покарати Нарциса за його незворушність. І розчулені боги почули її молитву й покарали його.

Сталося так, що Нарцис, відчувши спрагу, зупинився край чистого, мов дзеркало, спокійного плеса. Нагнувся над водою, щоб напитися, і тут, уперше в житті, побачив своє відображення й так був зачарований, що закохався в себе. Не в змозі більше ні хвилину відірватися від того чарівного нетривкого образу, почав марніти й хиріти від кохання.

Проте милосердні боги не дали йому загинути остаточно, перетворили на чарівну квітку, яка чудесно пахне, а голівка її так і хилиться донизу, ніби намагаючись ще й ще раз помилуватися собою…

  1. Робота над характеристикою образу головного героя

  1. Що принесла краса Хлопчику-зірці? (гордість, себелюбство, жорстокість). Як ставився він до оточуючих? До своїх названих батьків? (зневажливо).

  2. А які почуття мали б у нього виникнути до людей, які врятували йому життя? (вдячність, любов).

  3. А чи любив його хтось? (лісоруб і його дружина, діти, селяни).

  4. Що сказано про це в тексті? («Не раз було… покірливо робили»).

  5. Який, на вашу думку, вчинок Хлопчика-зірки найганебніший? (зневажив матір).

5.Перегляд відеофільму «Хлопчик-зірка» (уривок)

6.Інсценізація уривку із казки «Зустріч хлопчика із матір’ю»

  1. Що відчув хлопчик при зустрічі з мамою? (розчарування, гнів, презирство).

  2. Чи відчув докори сумління хлопчик, коли матір пішла? (ні, він зрадів і побіг до своїх товаришів).

  3. Чому діти не захотіли гратися з ним?

7.Складання схеми

Характеристика хлопчика

гордість

жорстокість

себелюбство

зверхність

немилосердя

зневага

байдужість

9). Чому з гарної квітки хлопчик перетворився в бридку жабу?

Довідка вчителя. За народними повір'ями, з жабою пов'язували все лихе, бридке, недобре. Чимало прислів'їв було складено про жабу. Особливо недобрим знаком було, коли жаба наближалася до дверей помешкання. Про це свідчить прислів'я: "Жаба біля порогу - нещастя не за рогом". Зневагу в дорослих і острах у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, котрі за своє лиходійство були покинуті матерями і які силами природи були перетворені у жабенят.

8.

Асоціації (складання схеми):

Квітка Жаба

краса потворність

ніжність грубість

любов ненависть

ДОБРО ЗЛО

Вч: Тієї ж миті, коли Хлопчик скоїв найбільше зло - відштовхнув від себе свою матір, ще й до того ж безжально, презирливо і зверхньо розмовляв з нею, він став схожим на жабу: бридким, відразливим і потворним.

9.Робота з підручником, ст. 99 (обличчям він став… заридав)

Читання опису зовнішності Хлопчика-зірки

  1. А хіба не можна гратися з некрасивим? (хлопчик сіяв навколо зло, то й мусів пожинати те, що посіяв: діти теж стали жорстокими з ним).

Отож і перетворився наш герой з яскравої гарної зірки, яка світить, але не гріє, на потвору гидку і нікому не потрібну.

11)Чи усвідомив Хлопчик-зірка свою провину? Так. Про це свідчать такі рядки: "І він кинувся обличчям у траву і заридав, а потім сказав собі: "Це, певне, така мені кара за мій гріх. Адже я відмовився від рідної матері її прогнав її геть, я посоромився її і вчинив жорстоко з нею".) Читання тексту (цитата, ст. 99)

10Розкажіть, як шукав хлопчик свою матір? (ст. 100)

12)Чому він «ніде і ніколи не зустрічав ні любові, ні доброзичливості, ні милосердя»? (весь світ повівся з ним так само жорстоко, як він вчинив у дні своєї гордині).

11.Читання цитат із Святого Письма

«Не роби зла, й тебе зло не спіткає».

«Хто робить зло, до того повернеться воно».

Хлопчик усвідомлює свій гріх і допомагає зайченяті.

  1. Чому Хлопчик-зірка, знаючи, яке страшне покарання його чекає, віддає монети прокаженому? (він починає творити добро).

Це зламний етап у відродженні душі героя.

  1. Чому зайченя тричі допомагає Хлопчику? (бо хто робить добро, воно повернеться сторицею).

  2. А коли краса повернулася до Хлопчика-зірки?

  3. Але чи правильно сказати, що він став таким, як колись? (ні, він змінився внутрішньо).

  4. Як спокутує Хлопчик-зірка провину перед матір’ю?

  1. Слово вчителя

Тож будемо памятати, що любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.

Четверта Заповідь Божа нас вчить: «Шануй батька і матір свою, щоб тобі було добре і ти довго прожив на землі».

  1. Закріплення і узагальнення вивченого матеріалу

  1. Робота в парах «Запали зірку» під відео «Шепіт зірок»

В учнів на партах маленькі зірочки, на яких вони записують риси характеру героя, яких він набув, шукаючи свою матір. Доброта Милосердя Любов

Підсумок роботи: Зірка світиться. Це зірка любові. Вона повернула хлопчику його красу та дала йому щастя, бо він турбувався про інших.

  1. Слово вчителя

Тільки від самої людини залежить, що переможе в її серці: добро чи зло. Для того, щоб стати Людиною, треба робити добро. Своє життя потрібно звіряти за законами Добра і Краси. І Хлопчик-зірка зумів стати Людиною.

  1. Робота з ілюстраціями до твору

-До якого епізоду цей малюнок?

  1. Робота з епіграфом. Як слова Романа Кузенка розкривають зміст казки?

Вчитель. Любов до матері – одна визначальних, найголовніших окрас людини. Вона возвеличує людей.

  1. Вірш читає учень

Поклін матері

Встаньте! Встаньте на коліна,

Рідну матір попросіть,

Лиш одна вона єдина

Допоможе і навчить.

Бог і матір на цім світі

Справедливий нам суддя.

Бог і мат і р– це суцвіття,

Бо святішого нема.

Рідна мати нас з дитинства

На добро благословить

Рука ніжна материнська

Нагодує і приспить

Отож, Богу помолімося,

За здоров’я матерів

І у пояс поклонімося

За сердечність їх дарів

Прости, Боже, прости, мамо,

Коли що було не тік,

Хоч покаятись – це мало,

Та усе це добрий знак.

.

Вчитель. Діти, хай зігріває вас материнська ласка і любов. Бережіть своїх матерів, цілуйте їхні руки, говоріть їм ніжні і ласкаві слова

Мама, матусенька….

Мотивоване оцінювання.

  1. Домашнє завдання.1. Написати твір-мініатюру «Зірка мого щастя»

2.Дати письмову відповідь на запитання «Чому навчила мене казка О. Уайльда «Хлопчик-зірка»»?. Повторити тему: «Літературна казка», підготуватися до контрольної роботи.

  1. Підсумок уроку

  1. Гра «Мікрофон»

  • Казка змусила вас замислитись над тим… (що таке «добре» й що таке «погано»).

  • Навчила нас… (не чинити зла нікому та шанувати батька й матір, співчувати чужому горю).

  • Казка довела нам, що найголовніше в житті… (бути Людиною).

  1. Поучення дітям (презентація)

  1. Батько і Мати дали тобі життя і живуть для твого щастя. Не завдавай їм болю, образи, прикрощів, страждання.

  2. Справжня свобода сина й дочки – бути слухняними дітьми. Якщо не навчитися підкорятися волі батьків, то не зможеш стати стійким, мужнім громадянином, дисциплінованим керівником, вірним Батьком своїх дітей.

  3. Бути хорошими дітьми означає не допустити, щоб старість Батька і Матері була отруєна поганими вчинками. Вмій бути добрим в думках і почуттях. Бережи здоровя батьків.

  4. Найбільше вражає батьків дитяча невдячність, байдужість сина чи доньки. Будьте гідними своїх батьків.

Вчитель. Закінчити урок я хочу словами поета Расула Гамзатова

Трудно жить, навеки Мать утратив.

Нет счастливей нас, чья мать жива.

Именем моих погибших братьев

Вдумайтесь, молю, в мои слова.

Как бы ни манил вас бег событий,

Как ни влёк бы в свой водоворот,

Пуще глаза маму берегите,

От обид, от тягот и забот.

Боль за сыновей, подобно мелу,

Выбелит ей косы добела.

Если даже сердце очерствело,

Дайте маме капельку тепла.

Если сердцем стали вы суровы,

Будьте, дети, ласковее с ней.

Берегите мать от злого слова.

Знайте: дети ранят всех больней!

Если ваши матери устали,

Добрый отдых вы им дать должны.

Берегите их от чёрных шалей,

Берегите женщин от войны!

Мать умрёт, и не изгладить шрамы,

Мать умрёт, и боли не унять.

Заклинаю: берегите маму,

Дети мира, берегите мать!

11

Опис документу:
Конспект уроку до вивчення творчості О.Уальда, для вчителів зарубіжної літератури

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти