Тема: Г.Тютюнник. «Климко». Ідея самопожертви. Аналіз епічного твору. Харакетеристика образу Климка
Мета – формувати компетенції:
предметні:
літературознавчу : вчити характеризувати образ головного героя, розвивати вміння аналізувати поведінку персонажів, формувати активну життєву позицію;
читацьку: удосконалювати навички виразного читання прозового твору, коментувати зміст твору, висловлювати власну думку про порушені проблеми;
ключові:
інформаційну: поглиблювати уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її;
комунікативну, соціальну: вдосконалювати уміння працювати в парі, групі, презентувати свої дослідження, володіти різними соціальними ролями;
загальнокультурну: через естетику художнього слова осмислити та сприйняти морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про близьких на прикладі взаємостосунків героїв твору Гр. Тютюнника «Климко»;
ціннісно-смислову: виховувати позитивні риси характеру, відповідальність за своїх близьких, розмірковувати про значення доброти й сутності в людському житті.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання:індивідуальні картки оцінювання, картки із завданням, комп’ютер, аркуші А4, презентація.
Методи, прийоми, форми роботи:асоціювання, бесіда, робота в групах, характеристика образу, складання таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотиваційний етап.
1. Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати повість Г.Тютюнника «Климко».
(Слайд №1).
Це урок аналізу літературного образу. Важливий урок! Адже характеристика образів, з’ясування їх суперечностей – основне в аналізі літературного твору.
Розкриваючи образи, ми знайомимося з моделями минулого, сучасного, вчимося жити, не повторюючи своїх та чиїхось помилок, виражати певне ставлення до героїв. Вчимося бачити не тільки зовнішню, а й внутрішню красу людини.
Отож запрошую вас до діалогу.
2. Актуалізація опорних знань:
Діалог:
Давайте пригадаємо значення слова альтруїзм.
Хто такі альтруїсти?
(Альтруїзм - безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати особистими інтересами).
Які асоціації викликає у вас слово самопожертва.
(Укладання асоціативного ряду):
Самопожертва – героїзм, смерть, необдуманий вчинок, вдячність, любов.
3. Знайомство з епіграфом уроку.( Слайд №2)
У мене слово самопожертва асоціюється зі словами М. Луківа, які я вибрала епіграфом до нашого уроку.
Людина ціниться по тому,
Чи вона зробила, що могла,
Скільки сил у неї вистачало,
Щоб на світі більше щастя стало
Як розумієте ці рядки?
До епіграфа ми ще повернемось, коли вам треба буде дати відповідь на таке проблемне запитання:
Чи можна словами М.Луківа охарактеризувати головного героя? Як саме?
А головним героєм повісті «Климко» є …Климко. (Слайд №3)
(Пропоную записати тему уроку)
ІІІ. Оголошення теми уроку.
«Г. Тютюнник. «Климко». Образ головного героя. Ідея самопожертви заради близьких, рідних» ( Слайд №4)
ІV. Основна частина.
1. Читаючи прозові твори, ми не раз говорили про те, що художній твір – це певна система, і все в ній підпорядковано з’ясуванню задуму автора – розкриттю образів, ідеї.
- Давайте ж пригадаємо, які прийоми образотворення використовує автор, щоб створити образ в художньому творі.
(Повторення прийомів за таблицею «Прийоми образотворення»).( Слайд №5).
1. Портрет.
2. Пейзаж.
3. Мовлення героя.
4. Авторська характеристика.
5. Характеристика героя іншими персонажами.
6. Вчинки за різних обставин.
2. Перевірка домашнього завдання:
- А які ж прийоми використав у своїй повісті «Климко» Григір Тютюнник, щоб «намалювати» образ Климка?
- Це питання досліджували вдома групи, і зараз ми дізнаємось про результати їх досліджень. Але спочатку заповніть чотири колонки таблиці. ( Слайд №6).
(Учні працюють самостійно на картках, перевіряємо написане)
Образ Климка
1. Ім’я | Климко |
2. Вік | 10 -11 років |
3.Освіта | Початкова |
4.Рідні, друзі | Дядько Кирило, Зульфат, вчителька… |
5.Риси зовнішності | |
6.Риси характеру |
(Далі слухаємо виступи і записуємо головне в таблицю)
1. Виступ І групи:
Досліджували портрет Климка і як саме він характеризує героя:
(Питання додаткові, які ставляться учасникам групи)
Чому Г.Тютюнник детально не описує рис обличчя героя?
Чому Г.Тютюнник наділив свого героя саме синіми, а не карими, сірими, зеленими очима. Адже Г.Тютюнник велику увагу приділяє очам. Спекулянт наділений кам’яними очима, бабуся, якій хлопчик подає милостиню, вилинялими, вологими, звірятко гадалки мало дрібні, хитрі очі, а Климко – сині.
( Слайд №7).
2. Виступ ІІ групи:
Досліджували, як автор використовує пейзаж, щоб охарактеризувати свого героя Климка.
Яка роль у цих описах таких деталей, як бузкове небо, червоно-вогненне. Адже Тютюнник надавав деталі неабиякого значення. Він писав: «Класичний аналіз психіки в наш час не пройде потрібна деталь…»
(Запис у таблиці)
3. Виступ ІІІ групи:
Дослідити таке: як говорить Климко, які риси вдачі виявляються в його мовленні?
Отже, які риси вдачі виявили?
(Запис у таблиці)
4. Виступ ІV групи:
Досліджували слово автора у творі, а саме, як автор характеризує свого героя.
Як автор ставиться до свого героя?
(«Я люблю стареньких і малих, і тих – і тих за мудрість і доброту»)
(Запис у зошитах)
5. Виступ V групи:
Досліджували, як інші герої ставляться до головного героя, характеризують його.
Чи є запитання до героя? Які саме? (Учні ставлять запитання герою(учню групи).
(Роблять запис у зошитах рис характеру героя)
V. Підсумок І частини уроку:
- Які прийоми образотворення уподобав автор?
- Виступ якої групи сподобався найбільше? Оцініть виступи.
VІ. Продовження роботи:
1. Слово вчителя:
- Який прийом образотворення не розглянуто нами?
- Так, учинки за різних обставин.
Дуже важливий прийом. Адже ніщо повніше не скаже про людину, як її вчинки.
Г.Тютюнник писав: «Мені потрібен факт, який максимально виразить мого героя». Давайте пригадаємо п’ять ключових епізодів повісті, в яких найяскравіше виявляються риси характеру героя.( Слайди 9-12)
(Показую ілюстрації, запитую, що на них зображено).
1. Зустріч із вчителькою на базарі.
2. Облога у Слов’янську.
3. Лікування у тітки Марини.
4. Милостиня бабусі.
5. Постріл на станції Дебальцево.
2.Робота в групах:
Завдання кожній групі: (Слайд № 8)
Прочитати виразно фрагмент, зображений на малюнку.
Визначити, які саме риси характеру героя виявилися у цьому вчинку?
Назвати провідні риси характеру, записати на аркушах.
3. Виступи груп:
(1учень – виразно читає, 2 - аналізує, 3 учень вивішує на дошці аркуш із записаною рисою характеру, що виявилася в певному епізоді).
(Учні роблять запис у зошитах рис характеру Климка, перевіряємо записане.).
( Слайд №13).
Яка риса характеру є провідною?
Що спонукає героя допомагати людям? (любов до людей).
4.Узагальнююча бесіда.
- Чи мав герой негативні риси характеру?
- Отже, автор у своїй повісті створив образ ідеальної людини?
- Яка ж людина, на думку автора, є ідеальною? Якими рисами характеру вона наділена?
- Повернімось до епіграфа уроку: ( Слайд № 2)
- Чи можна охарактеризувати словами М. Луківа головного героя? Чому?
(Климко жив не для себе, усім допомагав, жертвував собою не заради вигоди, а тому, що любив людей).
- Чому ж тоді автор свою повість закінчує смертю Климка?
- Чому такий герой гине?
- Можливо, автор цим хотів сказати, що такі люди, як Климко, не живуть довго, вони згорають, як свічки, швидко!
- Пригадайте героїв художніх творів української, зарубіжної літератури, історії, які жили б так, як Климко, віддаючи серце людям.
- А чи зустрічали ви таких людей у реальному житті, абсолютно ідеальних?
- Чому ж тоді Г.Тютюнник, який ставив собі за мету відтворювати реальні картини життя, створив образ нереальної людини?
(Прагнути бути схожим на нього, виховувати в собі ці якості).
-А яку ж саме провідну рису характеру втілив автор в образі Климка?
(Ідею самопожертви).
- Григір Тютюнник вірив, що якби в нашому суспільстві було б побільше таких людей, як Климко, які б не тільки споживали, а й віддавали, то ми б з вами жили в іншому суспільстві, у розвиненій країні і були б щасливі.
- Але це думка автора, моя думка. А ваші думки щодо того, чи риси характеру Климка є популярними в наш час, озвучте у своїх творах.
VI. Домашнє завдання. (Слайд № 15).
1.Скласти сенкан до образу Климка
2. Придумати власне закінчення повісті.
3.Написати листа Климкові або есе «Чи кожна людина здатна на самопожертву?»
VII. Релаксація. Оцінювання.
1. Оцінювання роботи в групах.( Спікери ставлять оцінки на карточках).
2. Незакінчене речення: ( Слайд № 16).
«Сьогодні на уроці я повторив….
я усвідомив…
мене схвилювало…
я навчився…



