До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
6
міс.
1
6
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Конспект уроку «Енергоефективні поради: Як зберегти енергію вдома»

Опис документу:
Завдання: Зробити свій учбовий заклад та свій будинок або квартиру затишними, теплими та сприятливими для здоров’я учнів та робітників, зменшивши при цьому споживання енергії та заощадивши кошти. Методи вирішення: ознайомити учнів з особливостями та розвитком енергетики.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6

Структура проекту:

-- Вступ: Актуальність проблеми енергозбереження - значний рівень цін на енергоносії і різке збільшення енергоємності валового внутрішнього продукту (ВВП). Недооцінка енергозбереження зменшила до критичного рівня надійність енергозбереження України, а подальший ріст енергоємності ВВП, без прийняття екстрених мір по енергозбереженню викличе серйозні негативні наслідки для всієї економіки країни в цілому. Існує безліч корисних порад, які допоможуть припинити марно витрачати енергію та гроші.

-- Завдання: Зробити свій учбовий заклад та свій будинок або квартиру затишними, теплими та сприятливими для здоров’я учнів та робітників, зменшивши при цьому споживання енергії та заощадивши кошти.

-- Методи вирішення: ознайомити учнів з особливостями та розвитком енергетики.

--Результат: реалізація проекту полягає в тому, що учні, які були присутні на запропонованому нижче уроці, можуть донести цікаву та корисну інформацію друзям та родині. Якщо кожен почне притримуватись порад, то протистояти глобальній зміні клімату стане набагато легше.

Урок: «Енергоефективні поради: Як зберегти енергію вдома»

Мета: ознайомити учнів з особливостями та розвитком енергетики; поглибити знання про альтернативні види палива і енергії; продовжити розвивати практичні навички з проблем енергетики; вміти знаходити шляхи їх вирішення; виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів та формувати в учнів риси справжніх господарів країни. 

Тип уроку: урок-семінар

Обладнання: учнівські пошукові матеріали

Структура уроку та зміст уроку:

І. Організаційний момент.

У класі тихо звучить музика, учні розсаджуються по розподіленим заздалегідь місцям. На попередньому уроці вчитель дає домашнє завдання: знайти й опрацювати матеріали про те, як правильно використовувати природні ресурси та заощадити на цьому кошти.

ІІ. Мотивація і активація навчальної діяльності.

Учитель: Добрий день, шановні учні! Сьогодні урок посвячений енергозбереженню. Історію енергоспоживання людство розпочало з дбайливого використання поновлюваних джерел енергії, а згодом перейшло до безглуздої експлуатації не поновлювальних джерел. Перш ніж розпочати пошук способів розумного споживання енергії та ресурсів, ми повинні отримати ключ до розуміння багатьох проблем довкілля і переконатися в необхідності пошуку нових шляхів отримання енергії в майбутньому.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел в 2011 році збільшилися на 22,07% (на 37,346 млн тонн) у порівнянні з 2010 роком - до 206,578 млн тонн. Про це повідомляє Державна служба статистики, передає "Інтерфакс-Україна".

Згідно з її даними, зокрема, за минулий рік в атмосферу викинуто 202,204 млн тонн діоксиду вуглецю, що впливає на зміну клімату, що на 22,5% вище аналогічного показника 2010 року.

На кожного жителя України в 2011 році припадало 4,4 тонни викидів діоксиду вуглецю і 95,7 кг інших викидів в атмосферу. У територіальному розрізі на кожен квадратний кілометр території країни припадало 335 тонн діоксиду вуглецю і 7,2 тонн інших забруднюючих повітря речовин. У розрізі галузей економіки найбільша частка викидів забруднюючих речовин - 41,3% (без урахування діоксиду вуглецю, за яким статистика не деталізована) - припадає на виробництво і розподіл електроенергії, газу, води. У 2011 році ці галузі збільшили викиди в атмосферу на 12,7%. Другим за обсягами забруднювачем є переробна промисловість: на неї припадає 31,7% викидів.

Зокрема, частка металургії в загальному обсязі викидів по країні становить 25,2%, в минулому році металургія наростила викиди на 2,3%. У свою чергу, на добувну промисловість припадає 19,6% від загальних викидів в атмосферу, в минулому році ця галузь наростила викиди на 0,5%.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Учитель: тема сьогоднішнього уроку «Енергоефективні поради: Як зберегти енергію вдома». Розкрити її спробуємо за допомогою виступів ваших одногрупників.

IV. Виступи учнів, що працювали самостійно.

Учитель: Заслухаємо виступи Експертів, які робили дослідження протягом попереднього тижня, про те як економити енергетичні ресурси в домівках та учбових закладах.

Виступ 1. Слово надається Експерту з миттєвого вирішення питань енергозбереження:

Ось що можна зробити вже цього тижня – і не витративши жодної копійки!

Виключайте всі електричні прилади, які не використовуються, оскільки навіть у режимі очікування вони споживають енергію. Це допоможе вам зберегти приблизно 80 гривень на рік. Не залишайте заряджатися мобільні телефони та ноутбуки всю ніч.

Витерта лампа світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена. Закривайте штори наприкінці дня, аби тепло не залишало приміщення. Використання сонячного світла – це один із найсуттєвіших резервів економії електроенергії. Використовуйте більше природного світла, коли це можливо. На вулиці почало темнішати – подумайте, можливо, настав час для вечірньої прогулянки або вже час подумати про сон? Стало важко читати? Спробуйте сісти ближче до вікна або відкладіть читання на завтра. Запилене скло може поглинати до 30% світла, тримайте їх чистими.

Якщо ви будете кип’ятити лише необхідну вам кількість води, ви зможете заощадити десь 61 гривню на рік. Але не забувайте про те, що нагрівний елемент електричного чайника має бути вкритий водою; накип у чайнику проводить тепло майже в тридцять разів гірше, ніж метал, тому істотно збільшує кількість енергії, що потрібна для кип’ятіння води.

Щодня приймайте душ замість ванної. Так лише за тиждень ви зекономите 1400 л води, що дозволяє зекономити 25 грн за місяць. Та й психологи радять митися під проточною водою. Виходячи з того, що на прийом ванної витрачається до 250 л води, а на прийом душу до 50 л. Тобто за один прийом душу економиться до 200 л води, а якщо щоденний прийом ванної замінити на душ, то економиться 1400 л.

Щільно закривайте крани гарячої води. Стежте, щоб вони не протікали. Витікання гарячої води не лише збільшує ваші рахунки за гаряче водопостачання, але й призводить до підвищення вологості житла.

Сушіть білизну на свіжому повітрі. Користуйтеся пральною машиною лише при повному завантаженні та періть одяг при температурі 30ºС, аби заощадити енергію та гроші.

Раз на тиждень замість того, аби здійснити коротку подорож машиною, прогуляйтеся. Слідкуйте за тим, аби шини вашого автомобіля були правильно наповнені повітрям та переключайте передачі трохи раніше, щоб заощадити місяць пального на рік.

Спробуйте не витрачати продукти харчування марно. Заздалегідь плануйте меню, пишіть список покупок та розсудливо використовуйте залишки їжі.

Виступ 2. Слово надається Експерту з питань малих вкладань коштів задля заощадження грошей:

Заходи, які вимагатимуть деяких вкладень, але допоможуть заощадити гроші майже одразу.

Будинки втрачають чверть свого тепла через дах. Отже під час ремонту або заміни даху обов’язково скористайтеся ізоляційними матеріалами. Товщина ізоляції горищних приміщень повинна бути не меншою 25 см.

Будинки втрачають третину тепла через стіни. Лише кілька годин потрібно, аби встановити теплоізоляцію порожнистих стін. До того ж це легко зробити із зовнішньої сторони будинку. Така теплоізоляція може заощадити вам майже 700 гривень на рік. Якщо ваші стіни суцільні, вони також можуть бути утеплені. Установлення заслінок від протягів допоможе вам зберегти тепло у вашій оселі. До 20% загальних втрат тепла спричиняють негерметичні двері й вікна. Вікна з подвійним або потрійним заскленням забезпечать надійний захист від протягів і зменшать втрати тепла до 50%.

Замість традиційних лампочок розжарювання використовуйте енергоефективні флуоресцентні лампочки. Вони технологічно досконаліші й служитимуть вам удесятеро довше, а рахунок за електроенергію зменшиться приблизно на 20-25%.

Стіна за радіатором може нагріватися до 50ºС. Шкода витрачати стільки тепла на розігрів цегли чи бетонних плит, особливо коли в оселі холодно. Закріпіть на стіні поза радіатором тепловідбивний екран з листа фольги, який буде відбивати тепло в приміщення та підвищить ефективність обігріву кімнати.

Виступ 3. Слово надається Експерту з питань великих вкладань коштів задля заощадження грошей:

Заходи, які вимагатимуть значних вкладень, але водночас допоможуть заощадити гроші протягом більшого часу в майбутньому.

Встановіть енергоефективний бойлер. Під час вибору бойлера поцікавтеся не тільки його потужністю, але й рівнем його енергоспоживання (найменший рівень енергоспоживання позначається «А» або «А+»).

При виборі таких побутових приладів, як холодильник, плита, пральна машина, тощо, звертайте увагу на їхній рівень енергоспоживання. Прилади з найменшим рівнем енергоспоживання маркуються літерами «А» або «А+». Так, наприклад, холодильник класу «А» або «А+» споживає на 30 - 50% менше електричної енергії від загального споживання електроенергії холодильником класу «В».

Надайте перевагу паливозберігаючому автомобілю -- ваші витрати на придбання палива можуть бути зменшеними на чверть.

Виступ 4. Слово надається Експерту з питань заощадження на кухні:

Електроплита – найбільш витратний з усіх електроприладів. Якщо телевізор споживає на рік десь 300 кВт/г, холодильник – 450 кВт/г, то електроплита – більше 1000 кВт/г. Тому правильне користування електроплитою є одним з головних засобів економії електроенергії. Завжди користуйтеся каструлею того розміру, який вам необхідний для приготування їжі. Використовуйте конфорку потрібного вам розміру для приготування їжі. Готуючи їжу, користуйтеся посудом з рівним дном, що дозволить Вам зберегти близько 50% енергії. Вмикайте конфорки на повну потужність тільки на час, необхідний для закипання. Готування їжі на малих потужностях значною мірою скорочує витрати електроенергії. Радше розморожуйте продукти у холодильнику протягом ночі, ніж у мікрохвильовій печі.

Час приготування страви можна скоротити, якщо порізати складові інгредієнти на маленькі шматочки. Переконайтеся в тому, що теплі страви встигли охолонути, перш ніж ставити їх у холодильник. Заморозьте залишки або з’їжте їх наступного дня. Харчові відходи значною мірою сприяють викидам вуглекислого газу.

На приготування їжі в мікрохвильовій печі витрачається значно менше енергії, ніж на газовій чи електричній плиті. Під час приготування їжі у мікрохвильовій печі закривайте їжу спеціальною або харчовою дірчастою плівкою для того, щоб утримати вологу та прискорити приготування.

Не встановлюйте холодильник або морозильну камеру поблизу опалювальних приладів, радіаторів, кухонних плит. Холодильник працює краще, якщо навколо нього вільно циркулює повітря. Не залишайте дверцята холодильника або морозильника відкритими на довше, ніж потрібно. Часто відкриваючи холодильник, ви втрачаєте гроші, тому що для відновлення необхідної температури споживається більше електроенергії. Перевірте, що є у вашому холодильнику або морозильнику, перш ніж піти за покупками.

Якщо ви плануєте купити посудомийну машину, обирайте машину необхідного вам розміру: якщо у вас невелика родина, подумайте про придбання компактної моделі, якщо ж у вас велика, можливо, є сенс купити повнорозмірну машину.

Переконайтеся в тому, що ви повністю завантажили машину: програма половинного завантаження зазвичай використовує більш ніж половину енергії, необхідної для миття посуду за програмою повного завантаження.

Виступ 5. Слово надається Експерту з питань заощадження в спальній кімнаті:

Постійно відкрита кватирка, як це не дивно, охолоджує, а не провітрює. Якщо ж провітрювати кімнату «залпом», на короткий час широко відкривши вікна, то повітря в кімнаті встигне змінитися, але при цьому не встигне охолодити кімнату – поверхні у приміщенні залишаться теплими.

Добре витирайте мокре волосся рушником, аби скоротити час, який витрачаєте на його сушіння феном. Щоб зігріти ліжко, радше використовуйте пляшку або грілку з гарячою водою, аніж електричну ковдру. Купіть затулки від протягів для дверей у спальню, аби зберігати тепло в кімнаті протягом усієї ночі.

Виступ 6. Слово надається Експерту з питань заощадження у дитячій кімнаті:

Користування телевізором, DVD-програвачем або стереосистемою коштуватиме приблизно 140 гривень на рік. Але рахунок може збільшитися, якщо залишати їх включеними увесь час. Заохочуйте ваших дітей виключати електроприлади з розетки. Закривайте штори ввечері, аби в кімнаті залишалося тепло та не було протягів. Виробіть звичку тримати двері зачиненими. «Загубіть» дистанційне управління від телевізора, аби зменшити спокусу залишити його в режимі очікування. Навіть у режимі очікування побутові електроприлади використовують електроенергію. Якщо ви плануєте купити новий комп’ютер, зважте, що новий ноутбук зазвичай використовує десь на 85% менше енергії, ніж новий настільний комп’ютер. До того ж він займає набагато менше місця.

Виступ 7. Слово надається Експерту з питань заощадження у вітальні:

Ось кілька порад щодо того, як підтримувати затишок у вітальні та не збільшувати рахунки. Закривайте штори увечері, аби у кімнаті залишалося тепло та не було протягів. Закривайте внутрішні двері, аби утримати тепло в кімнатах, в яких ви знаходитесь, та виключайте радіатори в кімнатах, що не використовуються. Подумайте про те, аби одягнути щось тепліше, перш ніж включати опалення.

Виступ 8. Слово надається Експерту з питань заощадження води:

Підраховано, що третина води в побуті витрачається марно. Щоб запобігти втратам, перевірте та відремонтуйте труби та сантехніку. Пам’ятайте, що із крапаючого крану витікає 60 літри води на добу або 1800 - 1860 літрів на місяць, що складає близько 10 грн. на місяць. Установіть лічильники води, щоб простежити за витратами.

Унітаз з двома режимами зливу (повним та економічним) допоможе вам зекономити десь 15 літрів води на добу для родини із трьох осіб.

Не мийте посуд під проточною водою, а натомість набирайте її в раковину. Для миття овочів та фруктів також наберіть воду в раковину або велику миску. Для наповнення раковини або миски вам знадобиться лише три літри води, в той час як під час миття овочів або посуду під проточною водою витрачається близько 15 літрів води щохвилини, що дозволяє зекономити до 20 грн на місяць.

Виступ 8. Слово надається Експерту з питань заощадження у власному будинку:

Кожного року на покрівлі вашого дому збираються тони літрів води, які потім йдуть прямісінько у стічні жолоби. Купіть діжку для дощової води – так ви зможете використовувати дощову воду для поливання вашого саду, домашніх рослин та миття машини. Дощова вода краще підходить рослинам, ніж вода з-під крану, оскільки вона є м’якшою.

Зимою виключайте опалення незадовго до того, як підете спати: у такий спосіб, поки ви готуєтесь до сну, в оселі все ще буде тепло та затишно, але опалення не залишатиметься включеним усю ніч, як тільки ви заснете.

V. Практична частина. Закріплення знань.

Учитель: Українські стандарти передбачають комфортну температуру 18-20 °С. Проблема енергозбереження полягає в тому, як зберегти це тепло. У нашому класі й будинках тепло витрачається двома способами:

-- Протяг або вентиляція, у результаті чого тепле повітря виходить, а холодне надходить;

-- Передача теплоти від теплих внутрішніх поверхонь приміщення до холодних зовнішніх. Проведення експерименту: запалюємо свічку і підносимо до вікон і дверей, з’ясовуємо чи є протяги. Просочування повітря є найбільшим джерелом втрат енергії (40%). Оцінено, якщо взяти для будинку середнього розміру всі маленькі щілини та додати, то вони утворять дірку діаметром 1м.

Учитель: Які засоби для запобігання втрати тепла ви можете запропонувати для нашого класу?

Задача 1.

Скільки електроенергії можна зекономити в Україні за один день, якщо кожна сім’я на 1 годину менше користуватиметься електричною лампочкою потужністю 100 Вт. В Україні приблизно 10 млн. сімей.

(Учні розв’язують задачу на місцях у групах). Розв’язок перевіряємо на дошці (там вже є розв’язок, але попередньо закритий).

Дано:

= 100 Вт =  p · t · N = 100 Вт · 3600 с · 107 = 3,6 · 1012 Дж

= 1 год або у кВт · год: = 106 кВт · год

N =  107 1 кВт · год – 0,156 грн

W-? Ця електроенергія буде коштувати: 156 · 103 грн

156 тис. грн.

Отже ми можемо в масштабах України зекономити 1 млн. кВт · год. або 156 тис. гривень за одну годину!

Задача 2.

Скільки можна зекономити кам’яного вугілля, користуючись даними задачі 1, за умови, що лише 30% енергії палива перетворюється на електричну енергію (Питома теплота згоряння кам’яного вугілля q=30·106 ).

Дано:

q=30·106  =   = = 0,4 · 106 кг =

= 3,6 · 1012 Дж Q = = 400 · 103 кг = 400 т.

W =  0,3 Q m =

m-?

Можна зекономити цілих 400 т вугілля!

VІ. Заключне слово вчителя.

Учитель: На сьогоднішній день енергозбереження займає одну з ключових позицій у розвитку та економіці ринків споживчих послуг і матеріалів.

Застосування енергозберігаючих матеріалів є практичною гарантією скорочення витрат на експлуатацію та обслуговування будь-яких об'єктів, раніше вимагали великих матеріальних витрат на енергообслуговування, в тому числі з теплоенергетики.

Підвищення енергоефективності у виробництві, у побуті і в сфері ЖКГ, вимагає добре продуманого і чіткого визначення конкретних цілей і методів їх досягнення, які можуть стати основою програми енергозбереження. Практична реалізація такої програми у великій мірі може знайти опору в прямій матеріальній вигоді між суб'єктами відносин. Порівняльні характеристики енергозберігаючих матеріалів дозволяють робити оптимальний вибір з урахуванням необхідних властивостей і якостей при плануванні робіт з підвищення рівня енергозбереження об'єктів.

Дякую всім за участь у сьогоднішньому уроці. Сподіваюсь, що здобуті сьогодні знання будуть для вас корисними. Вашим родинам принесуть відчутні заощадження, а Ваша свідомість у раціональному використанні енергоресурсів буде першим кроком України до заможного життя.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн
590 грн