Конспект уроку "Додавання двох чисел з різними знаками."

Опис документу:
Конспект уроку "Додавання двох чисел з різними знаками."

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів села Городниця

Конспект уроку

з математики у 6 класі

«Додавання двох чисел з різними знаками»

Підготувала

вчитель математики

Люба Г.І.

2016

Тема уроку. Додавання двох чисел з різними знаками.

Мета уроку:

  • навчальна:формувати уявлення учнів про зміст дії додавання раціональних чисел з різними знаками (в тому числі й протилежних чисел), також виробити вміння використовувати це правило для розв’язування вправ;

  • розвивальна: розвивати пізнавальну діяльність, усне мовлення (наводити приклади, пояснювати хід практичних дій); розвивати увагу, логічне мислення (вміння лаконічно висловлювати математичну думку); розвивати вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість; формувати комунікативні, здоров’язбережуючі і соціальні компетенції, навички раціонального використання часу;

виховнана: виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, охайність записів, працьовитість, інтерес до математичних знань; виховувати вміння вислухати інших, активність, самокритичність, самостійність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання та наочність: план-конспект, картки із задачами, демонстраційний термометр, сигнальні картки, комп’ютери, програмне забезпечення (Power Point, Test-W2), підручник математика для 6 класу Н.А. Тарасенкова, І.М. Богатирьова, О.П. Бочко, О.М. Коломієць, З.О. Сердюк.

Епіграф уроку. Найкращий спосіб вивчити що-небудь – це відкрити його самому. Д. Пойа. (Слайд 3)

Методи, форми, прийоми:

  • словесні, наочні, практичні;

  • індивідуальна, групова, колективна;

  • прийом «Інтерв’ю»;

  • гра «Загублені знаки»;

  • рефлексія.

Хід уроку

І Організаційний момент

Добрий день, славні, милі, українські діти.

Буду я за вас сьогодні радіти? Буду!

Бо всі ви математичні,

І до усього завжди звичні.

А дзвінок знов пролунав

За розкладом сьогодні.

Отож, озбройтесь книгою і пером,

Щоб знов пірнуть в математичну вам безодню.

Та старайтесь добре, діти,

Домовляймось не шуміти,

Гарно руку піднімати і знання мерщій хапати.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку?

Тож мерщій, часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

ІІ Перевірка домашнього завдання.

Діти, усе в нашому житті поєднується в трикутник. Що ж об’єднує такі поняття як завдання, вміння і навички? Звичайно, домашнє завдання.

Оскільки, попереду жде вас тестування,

Про це знає кожен з вас.

Тож готуймось ми старанно,

Тести нам виконувати час.

(Тестування проводимо за допомогою комп’ютерів у програмі Test-W2 )

Тести

  1. Яке з наведених чисел є цілим, від’ємним?

  1. 2;

  2. –(-35);

  3. -19;

  4. 8/2.

  1. Яке з наведених чисел розташовано на координатній прямій між числами -6,2 і -5,8?

  1. -7;

  2. -6;

  3. -5;

  4. -4.

  1. Яке з наведених рівнянь не має розв’язків?

  1. ІхІ=1/3;

  2. ІхІ=0;

  3. ІхІ=46;

  4. ІхІ=-1

  1. .

  1. Яке з наведених чисел є найбільшим?

  1. -4,04;

  2. -4,44;

  3. -4,404;

  4. -4,044.

  1. Порівняйте числа -4 і -5

  1. -4=-5;

  2. -4>-5;

  3. -4<-5;

  4. -4-5;

  1. Яке з наведених тверджень є неправильним?

  1. Існує два числа, модуль яких дорівнює 5;

  2. Протилежні числа мають рівні модулі;

  3. Одне і те саме число може мати два різних модулі;

  4. Модуль від’ємного числа є протилежне йому число.

ІІІ Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна вправа «Інтерв’ю» (Слайд 4)

  • Чи існують числа які не є ні додатними, ні від’ємними?

  • Які числа називаються протилежними?

  • Наведіть приклади.

  • Що таке модуль числа?

  • Що можна сказати про модулі протилежних чисел?

  • Наведіть приклади.

  • Чому дорівнює модуль додатного числа?

  • Чому дорівнює модуль від’ємного числа?

  • Сформулюєте правило порівняння від’ємних чисел.

  • Наведіть приклади.

  • Сформулюйте правило порівняння додатного і від’ємного чисел.

  • Наведіть приклади.

  • Що більше -5 чи -4?

  • Що більше 5 чи -4?

  • Як давні індуси називали додатні числа? (від’ємні)

ІV Мотивація навчальної діяльності.

Уявіть собі, що сусід заборгував вам 40 грн, а повернув – 25 грн. Скільки грошей ще винен сусід? Якщо пригадати, що борг можна позначити від’ємним числом, а прибуток – додатним, то для того, щоб дати відповідь на запитання задачі, потрібно знайти суму чисел -40 і 25

V Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як додають числа з різними знаками, навчимося додавати числа з різними знаками. Діти, пам’ятайте: «Найкращий спосіб вивчити що-небудь – це відкрити його самому» (Д. Пойа)

Саме ці слова є епіграфом нашого уроку.

VІ Формування нових знань.

Сьогодні наш урок – це урок ідей. І хоча їх ще не можна назвати великими, пам’ятаймо велике починається з малого. Разом навчатися і змагатися не тільки легше й цікавіше, але значно ефективніше.

Думаємо колективно,

Пропонуємо оперативно,

Сперечаємося доказово

Це для всіх обов’язково.

  1. Дослідження (Робота в групах) (Слайд 5)

Завдання. Розв’язати задачі. Сформулювати правило додавання двох чисел з різними знаками.

Група 1 «Соколи»

(У нашій школі діє патріотичне товариство «Соколи». Щорічно 14 жовтня, у свято Покрови ,відбувається сокільський змаг, присвячений УПА та Дню захисника України)

Задачі.

  1. Команда одержала за один конкурс два штрафних очки, а за інший конкурс – 2 виграшних. Який результат команди? (-2+2=….)

2. Команда за один конкурс отримала 6 штрафних очків, а за інший – 7 виграшних. Внаслідок двох конкурсів команда має …. (-6+7=…)

3. Команда за один конкурс отримала 6 виграшних очків, а за інший – 7 штрафних. Внаслідок двох конкурсів команда має ….(6+(-7)=…)

4. Команда за один конкурс отримала 0 очків, а за інший – 7 штрафних. Внаслідок двох конкурсів команда має ….(0+(-7)=…)

Група 2 «Метеорологи»

(Дослідження на демонстраційному термометрі)

Задачі.

  1. Зранку на термометрі було 4 градуси морозу. Вдень температура підвищилась на 4 градуси. Яку температуру на цей момент показує термометр? (-4+4=…)

2. Вчора було 4 градуси морозу. Сьогодні температура підвищилась на 6 градусів. Яка зараз температура? (-4+6 = …)

3. Було 5 градусів тепла. Температура понизилась на 8 градусів. Яка стала температура? (5+(-8) = …)

4. Спочатку було 0 градусів, температура понизилась на 4 градуси. Яка стала температура? (0+(-4)= …)

Група 3 «Банк»

Задачі.

  1. Людина в банку взяла позику 1000 грн. Через деякий час людина повернула борг 1000 грн. Скільки грошей на даний момент на рахунку людини? (-1000+1000= ….)

  2. Людина в банку взяла позику 2000 грн. Бізнес налагодився,людина за деякий час заощадила 5000 грн. і повернула позику. Скільки грошей на даний момент на рахунку людини? -2000+5000 = …)

  3. Підприємець заробив 1000 грн. За оренду та податки треба віддати 2000 грн. Який баланс на рахунку підприємця? (1000+ (-2000) = …)

  4. Людина вирішила зайнятися бізнесом, не маючи капіталу. В банку взяла позику 1000 грн. Який баланс на рахунку підприємця? (0+(-1000)=….)

  1. Представники кожної групи демонструють, як проходили їхні дослідження та роблять висновки ,до яких вони прийшли.

  2. Формулювання правила додавання двох чисел з різними знаками.

  3. Знову ми зустрілися з бідою –

Суму чисел треба нам знайти.

Та от знаки в них неоднакові,

Просимо нам допомогти.

І підручники ми відкриваємо,

Правило там читаємо:

Щоб додати два числа,

Знаки яких різні, треба

Модуль більшого з них відшукати,

Від нього модуль меншого відняти,

А перед різницею модулів цих

Поставити знак модуля більшого з них.

  1. Робота з підручником (учні читають правило на с. 194)

  2. Хвилинка-цікавинка (Слайд 6)

Індійські математики Брахмагупта (VII ст) і Бхаскара (ХІІ ст) використовували такі правила дій для від’ємних і додатніх чисел:

  • «Сума майна і майна є майно»;

  • «Сума двох боргів є борг»;

  • «Сума майна і боргу дорівнює їх різниці»;

  • «Сума майна і такого самого боргу дорівнює нулю».

Завдання. Спробуйте перевести вивчене сьогодні правило додавання двох чисел з різними знаками на мову давніх індусів.

VІІ Фізкультхвилинка

Всі ви, діти, вже втомились,

Бо на славу потрудились,

А щоб краще вам навчатись

Зараз будем сили набиратись.

Ні хвилинки не дармуєм,

І на місці всі крокуєм,

Переходимо на біг,

Дуже корисний для всіх.

Біг завжди допомагає –

Всі хвороби проганяє.

Досить бігти, час спочити

Будем вправи ми робити.

Раз – підняли руки вгору,

Два – нагнулись всі додолу.

Не згинайте, діти, ноги

Як торкаєтесь підлоги.

Не згинайте ноги, ні –

Як торкаєтесь землі.

Будем дружно присідати,

Щоб ногам роботу дати.

Встати – присісти (3 рази)

Як перед грою всі футболісти:

Київ «Динамо», Тернопіль «Нива».

Будемо жити діти щасливо.

Щоб стрибучість добру мати,

Треба кожний день стрибати.

1,2,3,4 – виростай і мужній

3,4,1,2, - наша славна дітвора

1,2,3,4, - виростай і мужній

3,4,1,2, - українська дітвора.

Ви зробили гарні вправи,

А тепер нам учитись час,

Щоб усі любили вас.

VІІІ Первинне застосування набутих знань.

Усно. (Слайд 7)

  • Визначте знак суми

  1. -25+20;

  2. 14+(-16)

  3. -10+17

  4. 25+(-15)

  • Виконайте додавання

  1. 18+(-10)

  2. -18+10

  3. -40+25(скільки грошей винен сусід?)

  4. -1+4/7

  • Знайти суму цілих розв’язків нерівності ІхІ≤1.

ІХ Формування вмінь і навичок.

  • Колективне розв’язання під контролем вчителя вправи №1129 (2,3,7) з підручника.

  • Експрес-контроль (індивідуальна робота) – кожен учень отримує «тренажер» і виконує завдання.

1

2

3

4

1

8+(-3)

26+(-6)

2,2+(-3)

3,4+(-5)

2

4+(-4)

-70+50

-5+2,5

-4,2+7

3

7+(-2)

-12+40

7+(-3,4)

-7,8+2

Учні сигналізують про виконання роботи. Самоперевірка (Слайд 8)

1

2

3

4

1

5

20

-0,8

-1,6

2

0

-20

-2,5

2,8

3

5

28

3,6

-5,8

  • Гра «Загублені знаки» Замість зірочок поставити знак «+» або «-»

(Слайд 9)

(*15)+(*11)=-4

(*15)+(*11)=+4

(*7)+(*7)=0

(*15)+(*15)=30

  • Установіть відповідність між виразами (1-4) та їхніми числовими значеннями (А-Д)

  1. -4.5+5,5

  2. 13,7+(-4,7)

  3. 5,7+(-5,7)

  4. -18,2+27,2

  1. 5

  2. 2

  3. 1

  4. 9

  5. 0

Задача практичного змісту. Саджанці агрусу витримують температуру повітря -40 градусів, а саджанці смородини витримують на 5 градусів вищу. При якій температурі повітря саджанці смородини не замерзають?

Домашнє завдання Опрацювати П. 26 (с. 194), виконати вправи1139(І), 1157 (ІІ,ІІІ), 1159(ІV). . (Слайд 10)

Рефлексія. (Слайд 11)

  • Чого ви навчилися на уроці?

  • Що корисного взяли від уроку?

  • Що вам найбільше сподобалося?

  • Хто може похвалитися своїми записами в зошиті?

  • Де в житті ви зможете використати ці знання?

Закінчення уроку.

Діти, в шкільні роки не треба ховатися від труднощів, боятися бездіяльності мозку, привчати його до напруженої праці, здобувати знання щоденно. Знання збираються по краплині, як роса в долині.

Завершити урок я хочу словами О.М.Крилова «Рано чи пізно будь-яка правильна математична ідея знаходить застосування в тій чи іншій справі. Завтра математика стане ще могутнішою, ще важливішою для людей, ніж сьогодні.» Проникаючи в зоряні далі, в таємниці земної кори, математика всіх закликає: ти міркуй, дерзай і твори!

Дякую за співпрацю! Урок закінчено. До побачення!

Література

  1. Державний стандарт базової та повної загальної середньої освіти. 2011.

  2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів. 5-9 класи. К. 2015.

  3. Дзюбинська М.М. Зроби цікавим урок математики. 5-10 класи. – Тернопіль: Мандрівець, 2009.

  4. Інтерактивні технології на уроках математики/І.С. Маркова.- Х. : Вид. група Основа, 2009.

  5. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій/Н.П.Наволокова. – Х.:Вид. група Основа, 2010.

  6. Ворожейкіна О.М. 100 цікавих ідей для проведення уроку.-Х.: Вид група Основа,2011.

  7. Журнал «Математика в школах України» № 16-18, 2014.

  8. Дидактичні ігри на уроках математики. 5-6 класи / І.С. Маркова. – Х.: Вид група Основа,2006.

  9. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: –К.: Вид.. А.С.К.,2004.

  10. Світлана Вихор. Самостійні та контрольні роботи математика 6.

  11. М.Гук., Л. Кондратьєва. Збірник рівневих завдань для поточного і тематичного контролю знань.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»