конспект уроку для 10 класу з теми "Живопис Індії"

Опис документу:
Мета: 1. Ознайомити учнів з особливостями світогляду індійського народу, видами і школами живопису; 2. Розвивати пізнавальний інтерес, аналітичне мислення й уяву учнів, розширення культурного кругозору; 3. Виховувати прагнення до пізнання життя, почуття прекрасного, ціннісне ставлення до традицій образотворчого мистецтва

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: «Живопис Індії»

Мета:

  1. Ознайомити учнів з особливостями світогляду індійського народу, видами і школами живопису;

  2. Розвивати пізнавальний інтерес, аналітичне мислення й уяву учнів, розширення культурного кругозору;

  3. Виховувати прагнення до пізнання життя, почуття прекрасногоНачало формы

  4. Конец формы

  5. , ціннісне ставлення до традицій образотворчого мистецтва

ТИП УРОКУ: комбінований

МЕТОДИ: аудіовізуальний, комплексний вплив мистецтва, художня драматургія, діалог культур

Хід уроку

1.Актуалізація опорних знань

*Назвіть архітектурні й скульптурні пам’ятки індійського культурного регіону.

*Які світоглядні й релігійні погляди мали люди в Індії?

2.Мотиваційний етап

Традиція живопису на індійському субконтиненті сягає корінням в далеке минуле. Доказами високої майстерності індійських художників служать збережені до нашого часу фрески в печерах Аджентів та Еллори, буддійські манускрипи на пальмовому листі, мініатюрний живопис мого і раджпутської школи та багато чого іншого.

За допомогою малюнків індійське класичне живописне мистецтво виражає радість життя, щастя її дарів, релігійні почуття і торжество духовного ідеалу. Характерною чертою індійської живопису є відсутність у ній, в відмінності від європейської, теми трагічності.

Індійське класичне образотворче мистецтво можна умовно розділити на два види: на настінну картину (фрески) та на мініатюру. З часом ці види розвивалися як сукупність різноманітних стилів, впливали один на інший. Наприклад, від печерного настінного живопису як наслідок виникає індійський храмовий настінний живопис. Прослідкуємо за його розвитком.

3.Етап засвоєння нових знань

Печерні (наскальні) фрески

Історія наскального живопису Індійського полуострова сходить до II тисячоліття до н. е. Яскравим прикладом цього можуть служити печерні фрески Багха, Ситтанавасала. Окремої уваги заслуговують фрески Аджентів та Еллори, внесених до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що являють собою скарбницю стародавнього художнього мистецтва.

Печери Аджанти (Аянта), датовані II ст. до н.е. - V ст. н.е., колись були помешканням буддистських монахів. Пізніше, покинуті, як вважається, під час розквіту Еллори, вони були забуті аж до 1819 року. Знайдені випадково англійським охоронним загоном, печери відкрили світу вищу художню майстерність давньої Індії. У печері знаходиться безліч чудових фресок, написаних темперою. Відреставровані в 20-х роках ХХ століття фрески Аджанти демонструють історії життя Будди, а також царських особистостей та оточення. Сьогодні наскальний живопис Аджанти визнані історичним та культурним надбанням Індії.

У печерному храмовому комплексі Еллори (Ellora) наскальні фрески збереглися в основному в храмі Кайласа. Одні з них зображують бога Вішну і його дружину Лакшмі, інші - небесних куртизанок апсар, а також риши - святих мудреців. Викарбувані в скелі печери багх (Bagh), розташовані в штаті Мадхья-Прадеш, славляться своєю настінним живописом. Згідно з легендою, ці печери були засновані буддистським ченцем ДАТАКОМ. Раніше вважалося, що печери багх датуються VII ст. н. е., але знайдені в них настінні написи вказують на те, що печери були створені в період з IV по VI ст. н.е.

У X ст. із занепадом буддизму печери були занедбані, але в 1982 р їх відреставрували. Найзнаменитіші фрески багха виконані темперою.

Печера Сіттанавасал (Sittanavasal / Chithannavasal) - це прекрасний приклад наскального живопису середньовічної Індії, розташований в штаті Таміл-Наду. Печера являє собою вирізаний в скелі джайнійскій храм-монастир, відомий як Арівара Койл (Arivar Koil), що датується VII-IX ст. н.те. Він примітний своїми фресками, які були написані рослинними і мінеральними фарбами по нанесеній тонким шаром мокрій штукатурці. На стінах зображені прекрасний лотосовий ставок, танцюючі фігури людей, тварини, птахи.

Індійська мініатюра

Мініатюра - це витончений вид живопису Індійського субконтиненту. Родзинкою цього мистецтва є складна і делікатна манера письма. Фарби для написання мініатюр традиційно робили з натуральних матеріалів: мінералів, рослин, дорогоцінних каменів, золота, срібла, раковин молюсків. Написання мініатюрних картин є дуже складним, клопітким мистецтвом, де без уваги не залишається жодна з деталей.

Східно-індійська школа мініатюрного живопису XI-XII ст.

Школа живопису Пала

Найбільш ранні екземпляри індійської мініатюри відносяться до періоду правління буддистської імперії Пала, що охоплювала території сучасних Зап. Бенгалії, Бангладешу і Бихара. Мініатюри Пала являють собою ілюстрації до релігійних буддистських манускриптів, що датуються XI-XII ст. Стиль школи Пала - це вправні витончені лінії, приглушені тони, вміле моделювання фігур, використання натуральних фарб. Цей натуралістичний стиль нагадує ідеально відлиті форми бронзових скульптур і перегукується з фресками Аджанти. Школа Пала приділяє особливу увагу символічному використанню кольору в картинах, запозиченого з тантризму.

Західно-індійська школа мініатюрного живопису XII-XVI ст.

Джайнська мініатюра

Західно-індійський стиль мініатюрного живопису розвинувся і домінував на територіях Гуджарату, Раджастана і Мальви. Однією з рушійних сил творчості в цьому регіоні, на той період часу, був джайнізм, покровителями якого з середини X ст. до кінця XIII в. були правителі династії Чалукьєв. Величезна кількість релігійної джайнійской літератури широко використовувалася серед знаті і багатих купців того часу. Безліч з цих манускриптів зберігаються сьогодні в джайнійскіх книгосховищах (Бхандарі / Bhandara) у багатьох місцях Західної Індії. Малюнки в цих рукописах сильно стилізовані і спотворені. Акцент в джайнской мініатюрі робиться на невідповідність частин тіла, очей, стегон і грудей, на їх суттєве перебільшення. Джайнская школа мніатюрного живопису приділяє особливу увагу чистим кольорам, важким золотим контурам і мінімізації одягу.

Починаючи з XV ст. на західно-індійську школу живопису починає впливати перський стиль образотворчого мистецтва. Про це свідчать властиві перському живопису типи осіб на картинах, форми квітучих дерев, присутність сцен полювання, трава, що росте пучками, небеса і хмари. Особливо помітний цей вплив у використанні ультрамаринового і золотого кольорів, переважаючих в образотворчому мистецтві Персії. Ранніми прикладами перського живопису в Індії були ілюстровані манускрипти, багато з яких копіювалися і поступово поширювалися по всьому Індостану.

Могольська школа мініатюрного живопису

Могольський мініатюрний живопис відображає поєднання індійського та перського стилів. Як мистецтво вона виникла в період правління могольского імператора Хумаюна (1530-1540 рр .; 1555-1556 рр.). Повернувшись на Батьківщину в Індію з Персії, де він перебував у вигнанні, Хумаюн привіз з собою двох перських художників, що поклали початок розвитку могольского мініатюрного живопису. Згодом перський живопис, який ввібрав місцеві традиції, сформував свій характерний стиль. Основною тематикою могольской мініатюри є сцени полювання, бою, сцени з придворного життя, моменти із легендарних історій, природний ландшафт, зображення тварин і портрети.

Під покровительством імператорів Акбара, Джахангира і Шах Джахана Могольська школа живопису піднімається на новий щабель свого розвитку. За часів правління Акбара Великого (1556-1605 рр.) відзначалось велике зростання художніх майстерень. Сотні художників працювали при дворі, дотримуючись стилю, заснованого двома перськими живописцями, які прибули колись з Хумаюном в Індію. Оскільки імператор Акбар обожнював легенди і історії, головними темами в цей період були сцени з Махабхарати, Рамаяни і перських епосів.

За часи правління імператора Джахангира (1605-1627 рр.) мистецтво отримує величезну підтримку, особливо живопис. У цей період манера письма картин стає більш витонченою, кольори більш легкі і приглушені. Поряд з портретами, зображеннями тварин, птахів і природи, головними темами картин стають події з життя самого Джахангира. Яскравим прикладом є ілюстрації до «Джахангир-наме» (автобіографічний щоденник імператора).

У період правління Шах Джахана (1628-1658 рр.) чутливість в картинах поступово була замінена холодністю і суворістю. Тематика картин оберталася навколо музичних творів, закоханих пар, святих подвижників.

Тенденція розвитку живопису, відмічена в періоди правління Акбара, Джахангира і Шах Джахана, поступово стала знижуватися, коли до влади прийшов імператор Аурангзеб (1658-1707 рр.). Чи не надаючи належної підтримки художникам, імператор поклав початок занепаду могольскому живопису. І вже до середини XVIII ст. в період правління Шаха Алам II (1759-1806 рр.) мистецтво живопису Великих Моголів майже зникло, залишивши після себе лише одну гілку, відому як раджпутська школа живопису.

Раджпутська школа мініатюрного живопису

З часів правління Аурангзеба придворні художники, що залишилися без покровительства імператорського двору і засобів до існування, були змушені шукати притулку в інших землях. Поступово переселившись в Раджастан, майстри могольской живопису стали відроджувати могольську мініатюру, але вже під особливим впливом місцевого образотворчого мистецтва. Так в кожному з раджпутських князівств зародився власний стиль. Проте, всі вони мають схожі риси, що розвинулися ще при дворі Великих моголів. Згодом раджпутска мініатюра стала більш масштабною, перемістившись на внутрішні стіни палаців і фортів. Основними темами раджпутского живопису стають історії з Махабхарати і Рамаяни, місцеві пейзажі і повсякденне життя людей, а також історії з Бхагавата Пурани, Крішналіли і Рагамали. Фарби для живопису місцеві художники отримували з природних матеріалів.

Рагамала (букв. «Гірлянда раг (мелодій)») емоційно-музичний настрій переданий мовою малюнка - класичний приклад злиття живопису, поезії і музики, втілений в прекрасних мініатюрах. Це живопис, в основу якої лягли різні індійські музичні мотиви з раг. Загальною темою рагамал є любов між чоловіком і жінкою. Абсолютно все рагамали зображуються в конкретних колірних гамах, в залежності від часу доби або сезону, в які виконують ті чи інші раги. Робиться це з метою передачі емоції і настрю, що викликаються рагами.

Школа живопису Пахарі

Вважається, що живопис Пахарі - це відображення раджпутской мініатюри, яка розвивалася і процвітала в період з XVII по XIX ст. на землях, підвладних раджпутским князям (області сучасних штатів Хімачал-Прадеш і Джамму і Кашмір).Живопис пахарі можна класифікувати в межах двох стилістичних шкіл, а саме басолі і гюлер-кангра.

З незапам'ятних часів провінція Джамму була розділена на незалежні князівства, серед яких басолі завжди займало важливе місце, де і виник знаменитий центр мистецтва. Зародившись в басолі (Basohli / Basholi) цей однойменний стиль широко поширився, поступово перетворившись в інші відомі стилі живопису пахарі, а саме чамба, гюлер, кулу і манді. Живопис басолі легко розпізнати по енергійних, сміливих лініях і яскравим кольорам (червоному, гірчичному і синьому). Вона також характеризується геометричними візерунками, глянцевою емаллю, разючими обличчями з високими лобами і виразними очима, подібними до пелюсток лотоса, а також одягом в могольського стилі. Улюбленими темами художників того часу були сцени з "Гіта Говінди", "Бхагавата Пурани", а також Рагамали.

З поступовим зникненням стилю басолі в середині XVIII ст. на арені Індійського образотворчого мистецтва з'явився cтиль кангра або гюлер-кангра, названий так на честь області Кангра, де він виник. Розвиваючись і знаходячи популярність, школа майстрів живопису кангра, стала помітно виділятися в гірському регіоні. Даний стиль виник в невеликому князівстві Гюлер (Guler), розташованому на території сучасного округу Кангра в Хімачал Прадеш. Особливістю стилю Кангра є широке використання відтінків зеленого. Цей стиль більш ніж натуралістичний, так як величезна увага в ньому приділяється деталям навколишньої природи: квітучих рослин, ліан, струмків, природним стихіям. У своїх роботах художники використовують основні кольори, розбавляючи їх ніжними, свіжими відтінками. Композиції багатьох картин складаються зі складних ландшафтів. Але особливу увагу майстра стилю Кангра приділяють жіночності, зображуючи жінок витонченими. Натхненні культом бхакті, що поширився на той час в цих місцях, художники, зображували на своїх картинах історії з "Гіта Говінди" і "Бхагавата Пурани".

Деканська школа живопису

Деканська школа, що розвивалася на території Деканского плоскогір'я з XVI ст., поглинала в себе традиції живопису Малавского султанату, а також південноіндійських традиції Віджаянагарської школи живопису. Видатним прикладом живопису Малавського султанату є ілюстрований рукопис «Кальпа-сутри», що датується 1439 роком, а також трактат про мистецтво приготування їжі «Німат Нама».

Деканська школа живопису характеризується соковитими і яскравими квітами, що ставить її на противагу школам півночі. Основними кольорами в Деканській мініатюрі є синій, червоний і рожевий. Головну роль тут відіграє симетрія. Фігури людей, архітектурні споруди, дерева, квіти, подушки, складки на одязі і навіть становище різних частин тіла розміщені на полотні так, щоб у всьому було дотримано рівновагу.

Багато зразків деканського живопису XVI ст. витримані в перському стилі, оскільки місцеві художники були нащадками запрошених до Індії живописців з Персії. Однак з плином часу перські елементи були в значній мірі замінені на місцеві.

Пізніше, коли могольский стиль живопису з приходом до влади імператора Аурангзеба став проникати на територію деканських султанатів Ахмаднагара, Біджапура і Голконди, деканська школа перевтілилася, увібравши в себе його особливі риси.

Найбільш відомим прикладом живопису Ахмаднагара (Ahmadnagar) є ілюстрована рукопис поеми «Тариф-і-Хуссейн Шахи» (Tarif-i-Hussain Shahi) перською мовою, літопис правління Хуссейна Низам Шаха (Husain Nizam Shah) 1565-1569 рр

Живопис Біджапура (Bijapur) відомий своїми ілюстраціями до книги «Зірки наук» (Nujum-al-ulum) з численними слайдами, виконаними в характерному перському стилі. Відмінною особливістю даного стилю є велика кількість золотого кольору і численних квітучих рослин, оскільки при дворі Алі Аділ Шаха (Ali Adil Shah), що правив в період з 1558 по 1580 рр., працювали перські майстри живопису.

Голкондський  (Golkonda) стиль також схожий з персидським.

Міграція художників з могольского держави сприяла виникненню нових центрів живопису на Деканському плато, таких як Хайдарабад. Хайдерабадська (Hyderabad) школа живопису стала розвиватися після становлення династії Асаф Джаха (Asaf Jahi) в 1724 р. Основними характеристиками хайдерабадского стилю живопису є, подібно деканському, соковиті і виразні кольори.

Традиції деканської школи живопису виявилися настільки міцними, що навіть незважаючи на занепад деканське султанатів, вони продовжують жити і радувати погляди

Південноіндійський живопис

Танджорский живопис - одна з найпопулярніших форм класичної південноіндійського живопису. Щільне заповнення, велика кількість елементів розкоші, яскраві кольори, а також використання інкрустації напівдорогоцінним камінням, перлами і різнобарвним склом відрізняють танджорскій стиль від інших видів живопису. Така рельєфна робота надає картинам тривимірний ефект. Танджорський живопис зародився в XI ст. за часів правління Таміла династії Чола. Цьому мистецтву також сприяли князі династії Наяка. Падіння Віджаянагарской імперії призвело до масової міграції віджаянагарських художників в Танджор (Танджавур), що призвело до змішання художніх стилів і вивело унікальну танджорскую школу живопису на новий виток розвитку. За часів правління монархів династії Чола ранній танджорський живопис зустрічався лише у вигляді фресок на стінах храмів і палаців. Пізніше, з переважанням впливу династії Наяків фрески стали поступатися своїм місцем картинам. Яскравим прикладом танджорського живопису часів Чола і Наяка є фрески храму Бріхадішвара в Танджавурі.

Картини танджорскої школи можуть бути як досить величезними, так і дуже мініатюрними. Головними сюжетами танджорського стилю є зображення богів, богинь, святих особистостей, сцени палацового і суспільного життя. Центральний персонаж картин завжди детально промальовується. Фігури в танджорского живопису мають округлі формами і досить масивні. Класичний традиційний малюнок наносився природними барвниками на дерев'яні дощечки, відомі як Palagai Padam (Palagai означає дерев'яна дощечка, Padam - малюнок), для яких використовували деревину джекфрута (Artocarpus heterophyllus) або тика (Tectona grandis). Сучасні ж художники застосовують звичайні фарби і фанеру, на яку натягується полотно.

Майсурський живопис

Майсурський стиль так само як і танджорский вважається класичною формою південноіндийськой школи живопису, яка є відгалуженням віджаянагарської школи. Вона розвинулася в князівстві Майсур (Карнатака), підпорядкованому Віджаянагарской Імперії. З 1399 р Майсур правила династія Вадьярів, яка підтримувала розвиток мистецтва, зокрема живопису, що в цей період досягнув найвищого розквіту. Художники Майсур розписували своїми картинами стіни і стелі храмів і палаців. Наочним прикладом раннього майсурськой живопису є все ще діючий храм Вірупакша в Хампі, що датується VII ст. н.е.

Схожий з танджорським стилем майсурський заворожує своєю красою і складністю виконання. Приглушені тони, вишуканість і найтонша деталізація предметів - основні характеристики майсурського живопису. Основна тематика майсурськой живопису - це зображення богів і богинь, а також сцени з індуїстських і джайнійських епосів. Майсурський живопис виконується на щільному папері, що наклеєний на дерев'яну дощечку. Раніше для створення картин використовували природні барвники і золоту фольгу, сьогодні ж замість природних фарб художники використовують акварель.

У наш час картини, виконані в майсурському стилі, жителі південної Індії підносять як пам'ятний подарунок.

Інші стилі індійського образотворчого мистецтва

Мадхубані

Згідно з легендою, розпис Мадхубані (madhubani), або як її ще називають майтхили / Мітхо, зародилася як мистецтво за часів правління легендарного правителя країни Відеха, царя Джанаки. Палац Джанаки, батька принцеси Сіти, знаходився в місті Мітхіла. До весільної церемонії єдиною, а тому улюбленої дочки Сіти і царевича Рами, цар і розпорядився прикрасити свій палац. З тієї пори жодне з весіль не обходиться без прикраси внутрішніх стін будинків чудовим живописом.

Спочатку картини малювали на внутрішніх стінах будинків по свіжій штукатурці. Штукатурний розчин готували з землі, змішаної з коров'ячим гноєм. Розписом займалися виключно жінки і лише з нагоди весілля. Так настінний живопис, звана місцевими жителями Бхітта Чітре (Bhitta Chitra), переросла в культурну традицію, шановану протягом століть.

Тематика мітхільского живопису обертається навколо індуїстських божеств, небесних світил, Сонця і Місяця, священних рослин, а також сцен з життя, пов'язаних з усілякими урочистостями, в основному весільними.

Цей традиційний живопис має п'ять відмінних стилів: Бхарні, Качни, Тантрік, Годна і Гобар (Bharni, Katchni, Tantrik, Godna і Gobar). Перші три стилі заснували і застосовують жінки з вищого стану (брахманів). Основною спрямованістю цих стилів є релігійні теми, що зображують богів і богинь. Інші два стилі включають аспекти повсякденного життя, а також божественну символіку (без зображення богів і богинь) і виконуються представницями нижчих станів (шудри).

Для створення фарб використовують тільки натуральні барвники, отримані з рослин або інших природних речовин. Для чорного кольору застосовують деревне вугілля або сажу, для білого - рисову муку. Жовтий колір отримують з кореня куркуми, синій - з індігофери фарбувальної (Indigofera tinctoria), червоний - з квіток гібіскуса (Кусама / kusam) або червоного сандалу, зелений - з листя. Картини пишуть або пензлем, або паличками, іноді просто пальцями.

Аж до 1934 року мітхільський живопис був недоступним для зовнішнього світу. Тільки лише після сильного землетрусу 1934 р, що потряс штат Біхар, живопис Мадхубані став загальним надбанням.

Під час огляду пошкоджень будинків британський офіцер Уільм Г. Арчер був приголомшений і зачарований красою і незвичайністю, знайдених ним зображень, що прикрашали внутрішні стіни споруд. В результаті цього відкриття мітхільске образотворче мистецтво зійшло на чергову сходинку свого розвитку. Під час посухи 1966-68 рр., яка потягнула за собою голод в регіоні, яка має на меті популяризацію мітхільського живопису, а так само надання допомоги населенню, г-жа Пупул Джайакар (Pupul Jayakar) (пізніше глава Всеіндійської ради з ремесел), рекомендувала субсидувати місцевих умільців, запропонувавши їм малювати свої картини на папері й полотні. Сьогодні розпис Мадхубані широко відомий по всій Індії, а також і за її межами.

Паттачітра - це традиційний народний живопис жителів Орісси. Патті означає «тканина», чітре - «картина». Розпис виробляють на шовку або бавовні, яку клеять на папір. Основною тематикою паттачітри є сюжети з "Бхагават-пурана" і Гауді-вайшнавский культ. Місцеві майстри, відомі як чітракари (chitrakar), дотримуються класичних традицій, застосовують в роботі природні барвники.

Існує також різновид паттачітри, відомий як тала паттачітра (Tala Pattachitra), тобто розпис на пальмових листках.

У Західній Бенгалії існує свій аналог паттачітри - це традиційний живопис пата (pata). Розпис виконують на бавовні, шовку або будь-якій іншій тканині. Для барвників використовують тільки природний матеріал. Сюжетами картин можуть служити як індуїстські релігійні мотиви вайшнавського (вішнуїтів) спрямування, так і пов'язані з буддизмом історії. Також вельми популярною є природна тематика (тварини, морські мешканці та рослини).

Каламкарі (kalamkari) - це особлива техніка розпису або штампування по бавовняній тканині або шовку органічними барвниками. Цей вид мистецтва прийшов в середині століття на територію Індії з Персії. У перекладі з фарсі калам - це «перо, паличка для письма», а карі означає «майстерність / мистецтво». Каламкарі підрозділяється на два стилі: стиль Шрікалахасті і стиль Мачиліпатнам.

У Шрікалахасті Каламкарі (shrikalahasti kalamkari) розпис виконується вручну за допомогою калам - палички з бамбука або фінікової пальми, яку наповнюють органічними барвниками. Спочатку малюють контур традиційних візерунків, а потім розфарбовують кольоровими фарбами. Основною тематикою цього стилю є історії з «Рамаяни», «Махабхарати» і пуран, а також життя Будди. За старих часів різнокольорові панно з зображеннями богів в стилі шрікалахасті каламкароі прикрашали стіни храмів. Бродячі артисти влаштовували вистави, використовуючи величезні полотна, що демонструють історії з пуран (давньоіндійські писання), виконаних в цій техніці.

Мачиліпатам Каламкарі (machilapatnam kalamkari) - це розпис по тканині за допомогою дерев'яних штампів. Цей стиль розвинувся за часів правління Великих Моголів і знайшов особливу підтримку Султанату Голконда. Відмінною особливістю цього стилю є перські квіткові мотиви.

У техніці Каламкарі виконуються різні текстильні вироби, такі як настінні панно, фіранки, покривала, подушки, сумки, а також сарі і накидки. Сьогодні, як і багато століть назад, Каламкарі є основним джерелом доходу багатьох сімей Андхра-Прадеш.

Живопис Гонд (gond) є однією з форм індійського народного мистецтва, що практикується плем'ям гонд, колись найбільшиою племінною спільнотою Центральної Індії. Термін гонд походить від дравідського конд, що означає «пагорб». Хоча живопис гонд відноситься переважно до племінного мистецтва Мадхья-Прадеш і його околиць, ця форма образотворчого мистецтва досить широко поширена в Андхра-Прадеш, Махараштра, Чадісгархе і Оріссі.

Згідно з давнім повір'ям племені гонд, красиві зображення, безсумнівно, приносять удачу і відганяють злих духів. Тому традиція прикрашати стіни і підлоги жител стилізованими малюнками збереглася до сих пір. Гонди, хоча і сповідують індуїзм, залишаються прихильниками анімізму, тому їх картини наділені повагою до всього оточуючого їх світу, будь то гори, ліс або річки. Деякі зображення розповідають історію народу, а також індійські легенди і міфи. Художники малюють свої картини короткими штрихами і крапками. Кольори, які використовуються в живопису гонд яскраві, наповнені жвавістю. Для фарб традиційно використовують тільки натуральні барвники, такі як деревне вугілля, земля, коров'ячий гній, сік розтертих листя і квітів. Однак останнім часом активно використовуються папір, чорнило і акрилові фарби, що надає картинам довговічність. Завдяки своїй унікальності живопис гонд зайняла міцне місце на світовому ринку. Сьогодні попитом користуються не тільки настінні панно, але і сувеніри (ручки, чашки і всякі дрібнички), розписані в цій техніці.

4.Етап закріплення засвоєних знань

-Що керувало тематикою зображення індіанських картин?

-Які види живопису були улюбленими для художників Індії?

-Які школи живопису Індії запам’ятались найбільше?

5. Практичне завдання. Намалювати ескіз тварини (хижака, птаха) в індійському стилі, як варіант – рослини (квітки, дерева)

6.Рефлексійно-підсумковий етап.

Перегляд відеороликів з теми

https://www.youtube.com/watch?v=TsU0gL6gufg

https://www.youtube.com/watch?v=R-GPpETb0VY

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розроблення і використання цифрового освітнього контенту в освітньому процесі Нової української школи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн