Конспект уроку «Декорування виробів. Писанка як один з символів України. Аплікація»

Опис документу:
Даний конспект розроблявся під час дистанційного навчання, але зважаючи на всі фактори, які б могли трапитися в реальному житті під час роботи з учнями в класі. На мою думку, цей конспект можна в повній мірі використовувати під час вивення цієї теми на уроках Трудовго навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект пробного уроку з трудового навчання

Тема: «Декорування виробів. Писанка як один з символів України. Аплікація»

Мета:

  • розширити поняття учнів про декорування виробів, ознайомити з різновидами прикрашання великодніх яєць, навчати учнів декорувати писанки;

  • розвивати навички роботи в техніці аплікації; розвивати уяву, фантазію, творчість учнів;

  • виховувати дбайливе ставлення до матеріалів, естетичні почуття, старанність, акуратність, любов і повагу до народних традицій.

Обладнання: телевізор, папір, картон, клей, ножиці, презентація, запис фізкультхвилинки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь та навичок.

Використана література: Трудове навчання: підручник для 3 кл. загальноосвіт. навч. закладів / В.К. Сидоренко, Н. В. Котелянець, О. В. Агєєва. – Харків: Сиция, 2013. – 128 с. : іл.

План

І. Організація початку уроку.

1.1. Привітання.

1.2. Перевірка готовності до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

2.1. Бесіда за віршем М. Вереса «Христос Воскрес!»

ІІІ. Формування нових знань і умінь.

3.1. Розповідь про писанку.

3.1.1. Перегляд відеоролику «Писанки в різних частинах України»

3.2. Розповідь про види декорованих великодніх яєць.

3.3. Опрацювання таблиці кольорів.

3.4. Заочна подорож до музею писанки у місті Коломиї.

ІV.Фізкультхвилинка.

V. Практична робота.

5.1. Аналіз зразка виробу.

5.2. Пояснення послідовності виготовлення виробу.

5.3. Інструктаж з техніки безпеки.

5.4. Виготовлення писанки в техніці аплікації.

VI. Підсумок уроку.

6.1. Виставка та аналіз творчих робіт.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

1.1. Привітання.

Ось дзвінок сигнал подав –

До роботи час настав

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

Доброго дня діти!

1.2. Перевірка готовності до уроку.

Діти, для нашого уроку вам знадобляться: папір, картон, ножиці, клей та звичайний олівець. Перевірте будь ласка, чи є все це у вас на партах.

Відкладіть всі предмети і охайно складіть у верхньому кутку парти, щоб ні матеріали, ні приладдя вам поки що не заважали.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

2.1. Бесіда за віршем М. Вереса «Христос Воскрес!»

Діти, уважно послухайте вірш сучасного українського поета Миколи Вереса і подумайте, про яке свято у поезії пише автор. (Слайд 2)

Христос Воскрес! Усе радіє,

Сміється сонечко з небес,

Прозора річечка леліє –

Христос Воскрес!

Христос Воскрес!

В траві фіалочки зітхають

І пролісок тремтить увесь,

Розквітла яблунька аж сяє –

Христос Воскрес!

Христос Воскрес!

Дзвенять пташки у полі, в лісі;

І дзвін співає до небес,

Де білі хмарки розплилися –

Христос Воскрес!

Христос Воскрес!

Скажіть, про яке свято йдеться у вірш? (Про свято Великдень)

Діти, як ви думаєте, без чого ні в якому разі не може обійтися свято Великдень? (Без паски та писанки)

Так, я згідна з вами, що Великдень ні в якому разі не може обійтися без паски та писанки. Тож сьогодні ми з вами детальніше познайомимося з декоруванням виробів, дізнаємося про різновиди декорування саме великодніх яєць та будемо вчитися оздоблювати писанку в техніці аплікації.

ІІІ. Формування нових знань і умінь.

3.1. Розповідь про писанку.

Великдень – найбільше християнське свято після Різдва. Цього дня воскрес Ісус Христос. Святкують цей день в Україні ще з Х ст. і припадає він завжди на неділю. Це свято в українців завжди асоціюється з писанкою.

Діти, давайте згадаємо, що ж таке «писанка».

Писанка – це декороване яєчко, розмальоване різними візерунками. Орнаментів, якими оздоблюють писанки є дуже багато, але всі вони діляться на рослинні та геометричні. (Слайд 3)

3.1.1. Перегляд відеоролику «Писанки в різних частинах України»

Щоб детальніше познайомитися з різновидами орнаментів, якими оздоблюють писанки в різних частинах України, я пропоную вам переглянути відео. (Перегляд відео)

3.2. Розповідь про види декорованих великодніх яєць.

Окрім писанки, на території України не менш популярними є такі види декорованих яєць як:

  • крашанка;

  • крапанка;

  • шкрябанка.

Крашанка – це яйце пофарбоване в один колір. На крашанці немає ніяких орнаментів чи візерунків. (Слайд 4)

Крапанка – це яйця забарвлені в один колір та розмальовані крапками іншого кольору. (Слайд 5)

Шкрябанка – це крашанка, на якій голкою вишкрябують якийсь візерунок. (Слайд 6)

3.3. Опрацювання таблиці кольорів.

Але чим же керуються майстри, коли обирають колір для майбутньої писанки, крашанки, шкрябанки чи крапанки? Розгорніть свої підручники на сторінці 93 та погляньте на таблицю кольорів.

Зараз, ланцюжком давайте прочитаємо, яке ж значення має той чи інший колір. (Діти по черзі називають колір і читають його значення)

3.4. Заочна подорож до музею Писанки.

Сьогодні ми з вами не лише будемо говорити про писанку, а й здійснемо коротку заочну подорож до єдиного в світі музею Писанки, який знаходиться в місті Коломиї на Івано-Франківщині. (Перегляд відео)

ІV.Фізкультхвилинка.

Перш ніж створити власну писанку, давайте трішки відпочинемо та потанцюємо. (Фізкультхвилинка)

V. Практична робота.

5.1. Аналіз зразка виробу.

Діти, погляньте на писанку, яку виготовила я. (Демонструю виріб)

Як ви можете побачити, ця писанка виготовлена з паперу. Вона має форму яйця і не є дуже великою. Деталі на писанці складають візерунок, вони не повинні бути занадто великими, а повинні органічно поєднуватися з розміром і формою нашої аплікативної писанки.

5.2. Пояснення послідовності виготовлення виробу.

Зверніть увагу на екран телевізора. Зараз я вам розповім послідовність створення такої писанки:

  1. Візьміть лист кольорового паперу. (Слайд 7)

  2. Зігніть його навпіл. (Слайд 7)

  3. На згині намалюйте половину яйця. (Слайд 8)

  4. Виріжте фігуру. (Слайд 8)

  5. Розгорніть її. (Слайд 8)

  6. Продумайте та виріжте з кольорового паперу деталі візерунки. (Слайд 9)

  7. Наклейте деталі на яйце. (Слайд 9)

  8. Писанка готова! (Слайд 10)

5.3. Інструктаж з техніки безпеки.

Давайте згадаємо про техніку безпеки під час роботи з клеєм та ножицями.

Погляньте на телевізор. Давайте прочитаємо правила по черзі:

Правила користування ножицями: (Слайд 11)

1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно.

2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.

3) Не тримай ножиці вістрями догори.

4) Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.

5) Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.

6) Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

Правила користування клеєм: (Слайд 12)

1) Клей треба наносити пензликом від середини до країв.

2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою.

3) Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися матер’яною серветкою.

4) Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити.

5.4. Виготовлення писанки в техніці аплікації.

VI. Підсумок уроку.

6.1. Виставка та аналіз творчих робіт.

Ваші писанки дуже чудові. Ви сьогодні добре попрацювали, тож хай ці писанки милують око всіх, хто буде заходити до вашого класу!

На цьому наш урок закінчено, до побачення!

Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Декорування виробів. Писанка як один з символів України. Аплікація
Слайд № 1

Декорування виробів. Писанка як один з символів України. Аплікація

Христос Воскрес! Усе радіє, Сміється сонечко з небес, Прозора річечка леліє – Христос Воскрес! Христос Воскрес! В траві фіалочки зітхають І пролісо...
Слайд № 2

Христос Воскрес! Усе радіє, Сміється сонечко з небес, Прозора річечка леліє – Христос Воскрес! Христос Воскрес! В траві фіалочки зітхають І пролісок тремтить увесь, Розквітла яблунька аж сяє – Христос Воскрес! Христос Воскрес! Дзвенять пташки у полі, в лісі; І дзвін співає до небес, Де білі хмарки розплилися – Христос Воскрес! Христос Воскрес!

Писанка – це декороване яєчко, розмальоване різними візерунками.
Слайд № 3

Писанка – це декороване яєчко, розмальоване різними візерунками.

Крашанка – це яйце пофарбоване в один колір.
Слайд № 4

Крашанка – це яйце пофарбоване в один колір.

Крапанка – це яйця забарвлені в один колір та розмальовані крапками іншого кольору.
Слайд № 5

Крапанка – це яйця забарвлені в один колір та розмальовані крапками іншого кольору.

Шкрябанка – це крашанка, на якій голкою вишкрябують якийсь візерунок.
Слайд № 6

Шкрябанка – це крашанка, на якій голкою вишкрябують якийсь візерунок.

1 2
Слайд № 7

1 2

3 4
Слайд № 8

3 4

5 6
Слайд № 9

5 6

7
Слайд № 10

7

Правила користування ножицями: 1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно. 2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб...
Слайд № 11

Правила користування ножицями: 1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно. 2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти. 3) Не тримай ножиці вістрями догори. 4) Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця. 5) Передавай ножиці закритими і кільцями вперед. 6) Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

Правила користування клеєм: 1) Клей треба наносити пензликом від середини до країв. 2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою. ...
Слайд № 12

Правила користування клеєм: 1) Клей треба наносити пензликом від середини до країв. 2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою. 3) Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися матер’яною серветкою. 4) Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»