Конспект уроку читання у 4 класі на тему: " Київ – серце України і найстарше місто в світі. «Старовинне місто» Наталя Забіла".

Опис документу:
Конспект уроку читання у 4 класі на тему: " Київ – серце України і найстарше місто в світі. «Старовинне місто» Наталя Забіла". Під час уроку учні ознайомлюються з історією виникнення і розвитку Києва, розширюють уявлення про історичне минуле та удосконалюють читацькі навички.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Київ – серце України і найстарше місто в світі. «Старовинне місто» Наталя Забіла

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення і розвитку Києва, розширювати

уявлення про історичне минуле; удосконалювати читацькі навички;

розвивати пізнавальні інтереси школярів, зв’язне мовлення, допитливість;

виховувати інтерес до історії рідного краю, бажання її вивчати.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

1.Робота над віршем

Учитель. Уважно послухайте вірш Р. Купчинського і спробуйте дати відповідь: про яке місто ідеться?

серце України

І найстарше місто в світі.

Хоч пройшов усякі зміни,

Гарний і в зимі, і в літі.

Там церкви золотобанні,

А в них дзвони сріблом куті,

Як задзвонять на світанні,

То на всю Вкраїну чути. (Київ)

То про яке місто розповідає у вірші Р. Купчинський? (Про Київ).

Чому Київ називають серцем України? ( Київ – столиця України, з Києва почала утворюватись наша держава – Україна)

Що значить найстарше місто в світі?

Доберіть синоніми до слова давній (древнє, дуже старе)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Розповідь вчителя

Учитель. З Києва почалася утворюватись наша держава – Україна. З версіями походження нашого славного міста ми і спробуємо з вами сьогодні розібратись.

Одна з версій перед вами. У парі прочитайте деформований текст, з якого дізнаєтесь про першу версію походження назви міста Києва.

ПропоходженняКиєвабулирізніперекази.ОдніоповідалищоназвамістапішлавідКия,щобувперевізникомнаДніпрі(комутребабулопереїхатизодногобереганаінший,вінперевозивсвоїмчовном)

Про походження Києва були різні перекази. Одні оповідали що назва міста пішла від Кия, що був перевізником на Дніпрі (кому треба було переїхати з одного берега на інший, він перевозив своїм човном. Біля міста Київ був здавна перевіз через річку Дніпро. Перевозили через річку човнами, які на давньоруській мові називали куяви. Слов’янські письменники Київ часто називали Куявою.

2.«Кожен навчає кожного»

Учитель. Можливо хтось знає інші версії про походження міста Києва?

Вперше Київ згадується у ранніх літописах в 1093р. У 1113р. монах Печерського монастиря Нестор-Літописець на перших сторінках « Повісті минулих літ» записав переказ про людину яка першою розпочала князівство у Києві.

IV. Повідомлення теми уроку

1.Повідомлення вчителя

Учитель. Переписала цю легенду поетеса і письменниця Наталя Забіла у своєму творі «Старовинне місто» з якою ми познайомимось сьогодні на уроці

2.Метод «Мікрофон»

Учитель. Тему уроку ми визначили. А тепер давайте промовимо ,чого повинні на уроці навчитися.

Сьогодні на уроці я повинен(на) навчитися:

  • Висловлювати свою думку

  • Свідомо читати текст

  • Тлумачити незрозумілі слова

  • Ділити текст на частини та складати план

  • Бути терплячим і дисциплінованим учнем

V.Опрацювання твору Н. Забіли «Старовинне місто»

1.Підготовча словникова робота

А) Розчитування «луною» за вчителем

спогад заснували Старокиївська

будівлі освітлювали Кожум’яцька

укріплення припливли Почайна

домівки протікала Дігтярна

олені перехрещувалися Володимирська

Прочитайте найдовше, найкоротше слово. Прочитайте кожну колонку слів на одному диханні (напівголосно)

Доберіть синоніми до слів будівлі (помешкання), заснувати (створити).

б) «Пошуки людського скарбу»

Крутий підйом; вулиця, дорога, що мають підйом - ущент

Зовсім, остаточно, без залишку - узвіз

Головна чи велика церква міста - гавань

Природно захищена від вітру, хвиль частина моря

чи річки, зручна для стояння суден - собор

в) Тлумачення інших слів

У тексті багато нових слів, тому значення інших зачитаємо з підручника.

2.Первинне ознайомлення з текстом

Учитель. Ну, а тепер давайте дізнаємося, яку ж версію виникнення м. Києва освітила у своєму творі Наталя Забіла.

А)Читання тексту комбінованим способом

Учитель. Про що ви дізналися з цього твору?

Хто був засновником Києва за легендою, згаданою у творі?

Які князі згадуються у творі?

Які ж факти з тексту ви не знали?

Про що цікаве дізнались?

3.Повторне читання тексту (самостійне)

Учитель. Чому Київ називають «Мати міст руських»?

Що колись було на тому місці, де заснували Київ? (Гори, вкриті густим лісом).

Як потрапили сюди брати? (Припливли човном по річці).

Де оселилися брати?

4.Вибіркове читання

Учитель. Користуючись текстом скажіть: Скільки років тому виник Київ?

Прочитайте, як у тексті розповідається про заснування Києва?

З яких джерел люди дізнались про минувшину?

Прочитайте, як з’явилась центральна вулиця Києва.

Чим займалися і як жили в стародавні часи?

Прочитайте, хто нападав на киян?

Про яких князів згадується у тексті?

Прочитайте, які назви з минулого зберігає Київ?

5.Робота над ілюстрацією

Учитель. Зверніть увагу на ілюстрацію, що є у вас в підручнику. Біля підніжжя велетенського сучасного міста, за декілька кроків від Дніпра, став на вічний причал човен з відважними братами та сестрою.

Як ви вважаєте, для чого було зроблено цей пам’ятний знак у вигляді човна? ( Щоб ми і наші нащадки не забували, звідки ведеться наш родовід ).

6. Вправи на розвиток швидкості читання. Гра «Хто читає швидше?»

Учитель. А тепер перевіримо вашу уважність.

Скільки вулиць згадується в тексті?(4) А річок?(3)

Знайдіть і прочитайте абзаци у яких є речення:

«Багато чого можна дізнатися з розкопок»,

«Це головна вулиця нашого міста»,

«Чий град?»,

«Вони теж жили на Подолі»

7. Складання плану

Учитель. Давайте пригадаємо послідовність подій у тексті. Цю роботу ви будете виконувати в парах

Прочитайте пункти плану. Встановіть правильну послідовність частин. Розставте правильно її нумерацію.

__ Знахідки старовини.

__ Як жили люди у стародавні часи.

__ Київ – «Мати міст руських».

__ Роль князів у розбудові міста.

__ Легенда про заснування міста.

__ Історія Хрещатика – головної вулиці Києва.

__ Назви з минулого у сучасному Києві.

__ Вороги Киян – степові кочівники.

8. Переказ тексту за планом

9. Визначення головної думки твору

Учитель. Яка головна думка цього твору?

( Автор ознайомив нас з історичним минулим нашого народу. Адже, щоб бути справжнім патріотом своєї Батьківщини, потрібно не тільки любити її, але й знати її історію).

VI. Підсумок уроку

1. Незакінчене речення

На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було….

Сьогодні урок навчив мене….

Я вважаю, що потрібно вивчати історичне минуле свого народу для того, щоб…

Учитель. Любіть нашу країну і вивчайте її історію. Пам’ятайте: «Людина, яка не знає минулого свого народу, не варта майбутнього»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.