Конспект уроку "АРАБО-МУСУЛЬМАНСЬКА КУЛЬТОВА АРХІТЕКТУРА"

Опис документу:
ознайомити учнів з характерними рисами культової архітектури арабо-мусульманського культурного регіону; визначити основні архітектурні пам’ятки цього культурного регіону, розглянути історію їх створення і значення для культурного життя; розвивати вміння порівнювати пам’ятки культури, креативне мислення; розширювати загальний кругозір, виховувати повагу до храмів мусульманського світу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ТЕМА: АРАБО-МУСУЛЬМАНСЬКА КУЛЬТОВА АРХІТЕКТУРА

МЕТА: ознайомити учнів з характерними рисами культової архітектури арабо-мусульманського культурного регіону; визначити основні архітектурні пам’ятки цього культурного регіону, розглянути історію їх створення і значення для культурного життя; розвивати вміння порівнювати пам’ятки культури, креативне мислення; розширювати загальний кругозір, виховувати повагу до храмів мусульманського світу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми і мети уроку. Сьогодні ми з вами поринемо у світ архітектури Близького Сходу, дізнаємося про історію створення мусульманських культових споруд.

Словничок:

МЕЧЕТЬ — місце для молитви і богослужіння, молитовний дім у мусульман, прихильників ісламського віровчення.

МЕДРЕСЕ — мусульманські релігійні навчальні заклади,які відкривалися при великих мечетях та слугували для підготовки служителів культу а також вчителів початкових мусульманських шкіл.

КАРАВАН-САРАЙ – заїжджий двір, який являв собою прямокутне подвір'я з приміщеннями в один або кілька ярусів для розміщення людей (на кшталт сучасних готелів з наданням додаткового сервісу : харчування, бані, пункти обміну і торгівлі).

ІV. Викладання нового матеріалу.

Розглянемо деякі культові споруди:

1. У самому центрі старого Дамаску розташована одна з найбільших святинь мусульманського світу – Умайя, або мечеть Омейядів, Велика мечеть, побудована на початку VIII ст. халіфом аль Валід ібн Абд аль-Маліком.

Мечеть Омейядів, також відома як Велика мечеть Дамаску, – одна з найбільших та найстаріших мечетей в усьому світі. Вона розташована в історичному центрі сирійського міста Дамаск і являє собою величезну історико-архітектурну цінність.

Мечеть Омейядів була побудована на початку восьмого століття на місці колишнього християнського храму Іоанна Хрестителя. Мечеть названа в честь халіфа Валіда I з династії Омейядів, який і дав наказ про будівництво. Для спорудження будівлі були запрошені найкращі архітектори з Риму, Константинополя, Персії, Індії. В архітектурному плані мечеть нагадує візантійський палац. Будували її більш десяти років, в обробці широко використовувалися золото, перли, перламутр і мармур, прикрашена мозаїками на золотому тлі, інкрустована різьбленням по мармуру, яка навіть сьогодні, через тринадцять століть, приголомшує своєю величчю і пишністю форм. Її облицьовано керамічною плиткою та прикрашено мозаїкою, внутрішній двір вимощено квадратними чорно-білими полірованими плитами, а долівку молільної зали встелено великою кількістю килимів - їх тут понад 5000! Двір мечеті з усіх боків оточує аркова галерея.

Творіння «заради Аллаха» воістину грандіозне. Те, що створили арабські архітектори на початку VIII ст., протягом століть служило зразком всьому мусульманському світу. При будівництві мечеті Омейядів використовувалися технічні та художні прийоми сасанидского і візантійського зодчества, було навіть збережено чимало елементів древніх храмів, на місці яких йшло будівництво. Однак план мечеті і внутрішній устрій отримали абсолютно інше трактування. А її декор славиться незрівняною досконалістю.

Для мусульман мечеть Омейядів має статус культової святині, до неї здійснюються релігійні паломництва. У мечеті зберігається голова і мощі Іоанна Хрестителя, який вважається великим пророком як в ісламі, так і в християнстві. Також на території мечеті розташована усипальниця Салах-ад-Діна, знаменитого мусульманського султана і релігійного лідера.

(перегляд відео)

2. Ісфахан: мечеть Імама(Іран)

Мечеть Імама - найвища споруда міста Ісфахан, шахська мечеть з куполом 52-метрової висоти і парою мінаретів заввишки по 42 метра була побудована при шаху Аббасі I, будівництво якої почато у 1611 році і закінчено у 1641-му. Фасади та інтер'єри мечеті оформлені мозаїкою, орнаментами і химерної арабською в'яззю, виконаної придворним художником Аббаса I - Резою Аббасі

З боку площі Імама мечеть зустрічає шикарним порталом з традиційним персидським склепінням - "зоряним небом". Як всередині, так і зовні стіни мечеті і мінаретів декоровані бірюзовими кахлями з геометричними і рослинними орнаментами. Щоб надати облицюванні особливу виразність, шах наказав використовувати не набірну керамічну мозаїку, а багатобарвні глазуровані плитки, розписані в техніці «хафт-ранги» — перс. «сім кольорів» («небесна веселка»). Підраховано, що на облицювання мечеті пішло 472 500 поливних кахлів. З кожної сторони двір обрамлений айванами — високими арочними приміщеннями, які служать входами.

Найбільший інтерес викликає приголомшлива акустика: під одним з склепінь будь-який звук повторюється луною 12 разів.

(відео)

3. На місці зруйнованого римлянами храму біблійного царя Соломона було побудовано знамениту мечеть Куббат ас-Сахра («Купол скелі») – один з найдавніших храмів ісламу.

В середні віки він переходив з рук в руки, обзаводячись то хрестом, то півмісяцем. В кінці XII століття Саладін відбив Єрусалим у християн і назавжди перетворив Купол Скелі в ісламський храм.З тих пір мечеть переживала в основному архітектурні потрясіння: кожен видатний правитель вважав своїм обов’язком переробити мозаїку або додати деталь інтер’єру. У 1927 році будівля серйозно постраждало від землетрусу, його відновлювали кілька десятиліть на йорданські і турецькі гроші за допомогою європейських майстрів. Після утворення держави Ізраїль мечеть була залишена мусульманам. В ході Шестиденної війни в 1967 році на її купол поставили ізраїльський прапор, але розпорядженням уряду мечеть повернули мусульманам.

Іудейські та мусульманські святині в Куполі Скелі.

На території мечеті розташоване місце, священне для всіх авраамічних релігій, – Наріжний камінь. Вважають, що за часів Першого храму тут зберігали Ковчег Завіту – оббитиу золотом дерев’яну скриню, в якій лежали Скрижалі з 10 заповідями. На цьому ж камені проводилися ритуальні жертвопринесення. Мусульмани, в свою чергу, шанують скелю як місце, звідки в супроводі ангела Джабраїла вознісся на небеса пророк Мухаммед, потім благополучно повернувся назад.

Зараз це скеля висотою 2 м і площею 13 х 17 м, огороджена позолоченими ґратами. У південно-східній частині каменю ховається невеликий отвір, провідне в нижню печеру – Колодязь Душ. Власне, і назва храму прямо пов’язана з Наріжним каменем – саме його називають Скелею, покритої куполом.

Архітектурні особливості. Будівля являє собою присадкуватий восьмикутник з мармуру, увінчаний блискучим куполом заввишки 34 м і діаметром 20 м. Не помітити мечеть Купол Скелі на тлі світлих будівель історичного центру Єрусалима складно – не дарма король Йорданії пожертвував 80 кг золота на обробку купола. Мармурову підставу в верхніх ярусах повністю закрито строкатою мозаїкою в зелено-блакитних тонах. Усередині всі стіни і купол також викладені мозаїкою з ще більш яскравим і складним візерунком. (відео)

V. Підсумок уроку.

Рефлексія:

Я знаю…

Я хочу…

Я буду…

VІ. Домашнє завдання.

Поповннити ел.альбом зразками культової архітектури

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»