Конспект уроку "Я у світі" 4 клас.

Опис документу:
Тема уроку: Бюджет сім'ї. Навчальний проект «Дослідження своїх витрат за тиждень». Мета: розширити знання дітей про прибутки, про джерела їх надходження та шляхи використання; розвивати пізнавальні інтереси учнів , вміння працювати в групі , логічне мислення, виховувати ощадливість, діловитість, організованість, уміння робити вибір; творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Бюджет сім'ї. Навчальний проект «Дослідження своїх витрат за тиждень».

Мета:  розширити знання дітей про прибутки, про джерела їх надходження та шляхи використання; продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати пізнавальні інтереси учнів , вміння працювати в групі , логічне мислення, виховувати ощадливість, діловитість, організованість, уміння робити вибір; творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.

Обладнання: роздатковий матеріал з теми.

Хід уроку:

І.Організація початку уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Економічна розминка.

Почнемо урок з економічної розминки.

(показую зашифровані слова).

ИРБЕОТП - бажання споживача придбати і використати

конкретний товар або послугу.

Назвіть головні потреби людини. (Їжа, одяг, житло...) ПОТРЕБИ

Людина від самого народження стає споживачем.

ВТАРО - продукт діяльності, призначений для продажу.

ТОВАР

УПГСИЛО - види діяльності, що можуть задовольнити

потреби людини. ПОСЛУГИ

ІРГШО - це така річ, яку можна обміняти на будь-яку

іншу річ, послугу. ГРОШІ

ГРОШІ

Це посередник при обміні різноманітних товарів чи послуг. Це не товар, а загальний еквівалент, який вимірює ціну товару.

Які види грошей ви знаєте? Повноцінні монети (золоті або срібні); неповноцінні монети; паперові гроші (казначейські білети); кредитні гроші (вексель, чек, банкнота).

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Любі діти, наш урок –

Це до знань наступний крок,

Будем з вами ми вивчати,

Як нам гроші заробляти,

Як їх мудро витрачати.

- Сьогодні на уроці ми здійснемо «Дослідження «своїх» доходів та витрат».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Недарма кажуть, що не господар той, хто не господарює. Актуальною проблемою сьогодення є питання отримання та розподілу прибутків в сім’ї на її потреби. Щоб краще зрозуміти це питання, спробуємо розглянути деякі ситуації.

  • Чи любите ви ходити до магазину? Чому?

  • А чи завжди такий похід приносить вам задоволення?

  • Від чого залежить ваш настрій, коли ви виходите з магазину?

  • Чому батьки не завжди купують вам те, що так хочете? Невже їм шкода придбати для вас нову іграшку чи солодощі?

  • Чому вони кажуть, що у них немає грошей, тоді як отримують, на вашу думку, велику заробітну плату, на яку можна стільки всього накупити!

Так, за свою працю батьки отримують гроші. Всі гроші, зароблені за місяць, вони складають разом – в сімейний бюджет.

  • Що означає слово «Бюджет»? Слово бюджет означає в перекладі з англійської "сумка", а "сімейний бюджет" – це велика сімейний "кошик".

  • А сімейний бюджет? – це доходи і витрати сім’ї за певний період (тиждень, місяць, рік).

  • Які є види витрат? Молодці.

  • Чи добре буде, коли ці гроші сім’я витратить за один день?

  • Як потрібно витрачати гроші? (економно, бережливо).

Так, кожна сім’я гроші повинна витрачати бережливо, економно. Від цього буде залежати добробут кожної сім’ї, тобто сім’я буде жити краще, буде мати все необхідне.

Отже, сімейний бюджет – це співвідношення доходів і витрат родини. Проте, в залежності від величини доходів і витрат бюджет може бути трьох видів. Якщо доходи дорівнюють витратам, то бюджет є збалансованим, якщо витрати перевищують доходи – бюджет дефіцитний, якщо доходи перевищують витрати – бюджет надлишковим. (Пояснення супроводжується показом терезів).




Бюджет, у якому витрати

дорівнюють доходам -

збалансований


Бюджет, у якому витрати Бюджет, у якому доходи

перевищують доходи – перевищують витрати -

дефіцитний надлишковий

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Навчальний проект «Дослідження своїх доходів витрат».

Ділова гра «Бюджет сім’ї» . Клас поділяється на сім'ї. (Волошенки, Ромашенки, Чорнобривченки). Кожна сім'я бере участь у змаганнях і отримує за це кошти. За правильно виконане завдання сім'я отримає 20 гривень.

1 конкурс. «Сімейний бюджет»

Завдання: Вчитель пропонує дітям пригадати шляхи надходження грошей в сімейний бюджет . Дітям потрібно з'єднати ілюстрації із зображенням членів сім`ї з складовими сімейного бюджету, відповідно до їхнього внеску в сімейний бюджет.

2 конкурс. «Розподіли витрати»

Завдання: Діти обирають конверт із завданням. Вчитель пропонує зробити покупки, визначившись, що в першу чергу потрібно купити та пояснити свій вибір. Дітям пропонують набір предметних картинок та картку з пронумерованими віконцями. Дітям потрібно викласти в порядку життєвої необхідності від 1 до 4 (6, 8) запропоновані предмети та пояснити свій вибір.

Фізкультхвилинка

3 конкурс «Мій вклад в сімейний бюджет»

Матеріал: кошик, стікери.

Завдання: дітям необхідно написати на стікерах і прикріпити на кошик : пригадати чи придумати, як вони самостійно можуть поповнити сімейний бюджет (здати макулатуру, склотару, виготовити щось власноруч та продати та т. ін.). Для допомоги вчитель може запропонувати набори сюжетних картинок, що зображують різні дії та вчинки дітей (кран з водою, ввімкнена лампочка, вереда-малюк в магазині іграшок, город з овочами, сад, поламані іграшки, порвані речі, дитина, що піклується про речі тощо).

4 конкурс «Оздоровчий» Учитель: Бюджет сім’ї потрібно розподіляти так, щоб вистачало на оздоровлення. Адже економічно вигідніше попередити хворобу, ніж потім витрачати гроші на ліки. Якщо ж людина захворіла, то вона повинна знати, що народні ліки дешевші та корисніші. Зараз ми перевіримо, чи знають про народні ліки наші сім’ї.Увага! завдання! Відгадайте загадки і поясніть, як можна використати відгадки у лікуванні. ( Командам пропонують загадки про лікарські рослини).

Він бур'ян, він квітка,
Від хвороби мені допоміг.
Як сяду на диванчик,
Згадаю жовтий...
(Кульбаба)

Уздовж доріжок його зустрінеш,
Ранки, подряпини излечишь,
Зірвеш листочок обережно.
Хто нас вилікує? (Подорожник)

Якщо щось заболить,
Навіть звір не встоїть.
З якою ж травичкою пити настій?
З диво-травичкою... звіробій

Смачний чай і ароматний,
З нею він легкий і приємний:
Зірвані листочки, пом'ято.
Що ти вдихаєш? - Запах.. м’яти.

Шовково коси пломеніють, Дуже злючою бува

Коли настоєм їх помиють. Ця трава.

А що, скажіть, за квітка, дітки? Називається вона...

( Ромашка) (Кропива)

5 конкурс «Вчимося економїї»

- Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:

1.​ Не використовуйте....... плиту для опалення.

2.​ Слідкуйте, щоб плита завжди була .....

3.​ Вода в чистому чайнику закипає ... , ніж в брудному.

4.​ Працювати в кріслі або за столом краще використовуючи ... світло.

Слова для довідки: (газову, чистою, швидше, місцеве,)

Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:

1.​ Не забувайте вимикати ....

2.​ У підлозі не повинно бути щілин, їх треба ......

3.​ На 1/3 менше палива потрібно для обігріву квартири вікна і двері якої добре ....

4.​ Перш ніж зайти до магазину, подумай, що вам слід купити і скільки ... на це потрібно.

Слова для довідки: (електроприлади, замазати, утеплені, грошей).

Складіть «Поради для економних людей», вставляючи потрібні слова з довідки:

1.Коли чистиш зуби … кран. Користуйся …

2.До магазину необхідно заходити не …

3.Використаний папір здавайте на …

4.Купуйте товари в … упаковці.

Слова для довідки: (закривай, склянкою,голодним ,переробку, економній)

6 конкурс «Скарбничка»

Родина Волошенків вирішила підрахувати, свої витрати і доходи за місяць, щоб дізнатися чи вистачить їм грошових коштів до наступної зарплатні. Допоможіть родині підрахувати їх доходи та витрати та визначіть яким є їх бюджет.(ДЕФІЦИТНИЙ)

Доходи (в гр. одиницях): Витрати (в гр. одиницях):

заробітна плата 200 купівля взуття 50

виграш у лото «Забава» 50 плата за ремонт телевізора 70

стипендія 50 плата за комунальні послуги 180

проценти за вкладами 100 витрати на харчування 70

доходи від оренди житла 65 плата за проїзд 20

премія мами 70 плата за навчання 150

доходи від домашнього господарства 120 купівля комп’ютера 150

пенсія 50 ремонт холодильника 30

додаткова грошова винагорода 20 відвідування театру 20

Родина Ромашенківвирішила підрахувати, свої витрати і доходи за місяць, щоб дізнатися чи вистачить їм грошових коштів до наступної зарплатні. Допоможіть родині підрахувати їх доходи та витрати та визначіть яким є їх бюджет.(надлишковий)

Доходи (в гр. одиницях): Витрати (в гр. одиницях):

заробітна плата 300 купівля взуття 100

відвідування театру 50 плата за ремонт телевізора 10

стипендія 180 плата за комунальні послуги 180

проценти за вкладами 70 витрати на харчування 200

доходи від оренди житла 80 плата за проїзд 90

премія мами 20 плата за навчання 170

доходи від домашнього господарства 85 ремонт холодильника 10

пенсія 110

Родина Чорнобривченків вирішила підрахувати, свої витрати і доходи за місяць, щоб дізнатися чи вистачить їм грошових коштів до наступної зарплатні. Допоможіть родині підрахувати їх доходи та витрати та визначіть яким є їх бюджет.Збалансований

Доходи (в гр. одиницях): Витрати (в гр. одиницях):

заробітна плата 600 купівля взуття 250

відвідування театру 40 плата за ремонт телевізора 100

стипендія 210 плата за комунальні послуги 230

проценти за вкладами 50 витрати на харчування 330

доходи від оренди житла 40 плата за проїзд 100

премія мами 100 плата за навчання 130

додаткова грошова винагорода 100 ремонт холодильника 60

пенсія 80

7. Заключний конкурс «У родині зарплата»

Завдання: Дітям пропонується уявити собі сімейну ситуацію: "Ви будете виконувати роль тата (мами) і сьогодні у вас день зарплати. Необхідно скласти перелік витрат родини за тиждень, враховуючи комунальні платежі на основі вашого випереджувального завдання, яке ви виконували з батьками.. Родини отримують конверти із завданням, в яких зароблена кількість грошей.

VІ. Підведення підсумків уроку .

Учитель: Гра закінчилась. Сьогодні наші сім’ї показали міцні економічні знання, проявили свої здібності, стали дружнішими і заробили гроші - поповнили свій бюджет. Найцінніше те, що вони зуміли як правильно розприділити його.

Гра «Закінчи речення»

  • Сьогодні на уроці я дізнався...

  • Мені цікаво було...

  • Я вчився...

VІІ.Домашнє завдання.

  1. Намалювати і обґрунтувати споживчий кошик учня на рік.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн