конспект уроку "Я досліджую світ"

Опис документу:
Урок "Я досліджую світ" з використанням ефективних прийомів та методів активіації пінавальної діяльності молодших школярів та здоров'язбережувальними техніками. Конспект буде корисний вчителям перших класів, які працюють а програмою НУШ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок у 1 класі «Я досліджую світ»

Тема. Що належить до природи. Природа жива і нежива

Мета: розширити знання учнів про різноманітність природи; формувати уявлення про живу та неживу природу, про перетворювальну діяльність людини; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розвивати вміння групувати предмети за певними ознаками (належить, не належить до природи), порівнювати предмети живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; вчити аргументувати та доводити свої думки про живу та неживу природу; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи та речей, створених людиною.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

Привітання.

Ось і все дзвенить дзвінок,

В гості йде до нас урок

На місця треба сідати,

Час урок розпочинати

Привітаймо гостей, що до нас завітали.

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

Учні. Всім присутнім здоровя ми зичим й добра,

А тепер до роботи нам братись пора.

Вчитель. Сьогодні на уроці багато гостей. Вони прийшли, щоб побачити, як ви вмієте працювати на уроці, які ви слухняні. Наші предки вірили,що кожний гість посланий від Бога; гостей пригощали, радо зустрічали. А для наших гостей ми подаруємо цей урок.

Починаємо з доброго настрою і гарних побажань один одному.

Вправа «Долоньки»

Тепло своїх долоньок я друзям віддаю,

Урок новий цікавий із радістю почну.

Вчитель. На нашому уроці з хвилини на хвилину повинен зявитися ще один гість. Прислухайтесь. (гул бджіл) ( під музику заходить дівчинка в костюмі бджілки)

Бджілка. Доброго дня, дорогі діти! З нетерпінням чекала зустрічі з вами. Прийшла до вас не з порожніми руками, бо принесла вам завдання до уроку. ( бджілка віддає конверт із завданням)

Вчитель. Мабуть, ви знаєте, що бджіл називають трудівницями, тому пропоную вам потрудитись на уроці, як бджілки, і відмінно справитись із цими завданнями.

Ось перше завдання від нашої гості. Погода відіграє важливу роль не лише у нашому житті, а й житті бджіл. Тому вам пропонується підвести підсумки синоптичних досліджень. ( звучить музика)

СИНОПТИК

Зараз у природі панує мальовнича красуня осінь. Завершується її останній місяць. Дні стають коротшими, а ночі довшими, повітря холоднішає, сонечко світить все менше, переважають похмурі дні. З дерев вже опало листя, засохла трава, сховалися комахи, а птахи відлетіли у теплі краї.

Сьогодні 25 вересня. Небо похмуре, повіває легенький вітерець, опадів не передбачається.

Погода сприяє гарному настрою на уроці.

Вчитель. Дякуємо за змістовне повідомлення.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про навколишній світ, у якому ми живемо, про те що нас оточує, без чого ми не можемо жити. Ви вже здогадались, що йтиметься про природу. Дорослі називають це словом довкілля. Що ж таке довкілля? Про це нам розкажуть учні нашого класу.

  1. Тебе оточують будинки і сади,

Ліси і парки, гори і долини.

Ти тут живеш, знаходишся завжди

І це усе потрібне для людини.

  1. Озерні плеса, сині небеса,

Повітря й сонце, і хмаринка біла.

Краплиста й чиста вранішня роса.

І річечка, що вдалечінь побігла.

  1. Джерельце, що струмує із землі

Рясний метелик, що присів на зілля.

Тваринки всі – великі і малі,

Пташки й жуки – усе це є довкілля.

  1. І кожне дерево, травинка й стебельце,

Й дорога, що біжить за видноколом

Все, що створило людство – все оце

І є довкілля, бо воно – довкола.

Висновок . Усе, про що розповіли діти, оточує нас. Отже довкілля – це середовище, в якому живе людина. А ще це природа, частинкою якої є і ми з вами.

Діти, ми знаємо чудовий вірш про природу. Давайте прочитаємо його для наших гостей і скажемо, що таке ПРИРОДА.

Повітря, земля і вода – це Природа.

Природа – це я, і ти – це природа.

Пустелі і гори, поля і ліси,

І ми – тільки частка цієї краси.

Учитель. На уроці ви:

  • дізнаєтесь про те, що належить, а що не належить до природи; (що належить до природи)

  • навчитеся розрізняти живу і неживу природу;( жива і нежива природа)

  • складете правило, як потрібно ставитися до природи та речей, створених людьми; (як ставитися до природи та речей, створених людьми)

У ч и те л ь. Бджілка просить слово і пропонує вам наступне завдання.

  • Жаль,- жалілася бджола:

  • - Я у лісі, не жила,

  • Я не вчилася у школі,

  • Бо збирала мед у полі.

  • Тому з вами, діточки,

  • Гру пограю залюбки!

Учитель. Пограємо у гру з бджілкою?

3. Гра «Я почну, а ти закінчуй»

  • Сьогодні по дорозі до школи я бачив...

  • Біля школи росте...

  • Нашу землю вдень освітлює...

  • Вночі я бачила на небі...

  • Ми п'ємо...

  • Риби живуть у..

  • Ми дихаємо...

(На дошці з'являються малюнки: людина, собака, кішка, пташка, дерево, кущ, сонце, місяць, зорі, хмарки.)

Як назвати одним словом все, про що ви говорили? Де ми це зустрічаємо? Так, навколо нас. Це і є природа. (на дошці зявляється плакат зі словом «природа».)

Учитель.

Чи ростуть люди, тварини, рослини?

А чим вони живляться?

Чи розмножуються?

Чи помирають?

Висновок. Усе живе у природі живиться, росте, розмножується, і помирає. Це люди, тварини і рослини. Усе це жива природа.

А чи хотіли б ви здійснити подорож у той куточок природи, де ви
відпочивали влітку?

Починаючи подорож

Наберем в долонькі сміху

І розсиплем всім на втіху

Ми потремо оченята,

Щоб могли спостерігати

Нашорошим швидше вуха,

Щоб могли усі ви слухать

Будем разом працювати

Щось цікаве пізнавати.

4. Хвилинка відпочинку.

Учитель. Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. (Звучить музика.)

Уявіть, що ви опинилися на білій пухнастій хмаринці, яка схожа на м'яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувались на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається в синє небо. Відчуваєте, як легенький вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, все спокійно і тихо…

Ми наближаємось до місця вашого відпочинку... Розплющте очі; Як красиво! Розкажіть, що ви бачите. (Карта України з дитячими фотографіями про літній відпочинок.)

Учитель. Дуже хочеться поближче роздивитися, які предмети природи там є. Але наша хмаринка так високо, що це зробити неможливо без спеціального приладу — телескопу, який допомагає спостерігати за предметами на далекій відстані. (На дошці з'являється малюнок телескопа.)

У ч и т е л ь. У мене він є! Допоможіть, будь ласка, його налагодити.

Фізкультхвилинка

  • Встаньте.

  • Протріть лінзу.

  • Витягніть трубу.

  • Наведіть різкість.

  • Нахиліться уперед.

  • Присядьте.

  • Встаньте навшпиньки.

Учител ь. Все! Зупинилися! Дуже гарно видно. (Учні сідають.)

Що допомагає влітку загартуватися, отримати задоволення і неймовірні відчуття? (сонце, вода, повітря, пісок, гори і т.д)

- Ми вже сказали, що тварини, люди і рослини Пють воду, дихають повітрям. А чи чули ви, щоб сонце, зорі, чи повітря просили їсти? А чи було так, щоб сонце чи вода зникли назавжди?

Висновок: сонце, місяць, зорі, вода, повітря, гори не живляться, не ростуть, не розмножуються. Тому належать до неживої природи.

-А наша гостя хоче, щоб ви пограли в ще одну гру. Ви не проти?

5. Гра «День, ніч». ( два малюнки: про природу і речі створені людиною)

- Коли я скажу «ніч», ви заплющуєте очі і відпочиваєте, а коли – «день» -, розплющуєте очі і включаєтесь до роботи.

  • Отже, почали! Ніч!

  • Відпочили? День!

  • Подивіться на картинку і назвіть те, що належить до природи.

  • Знову Ніч!

  • День! Чи змінилась картинка? Чи можемо ми ці предмети віднести до природи? Як ми їх назвемо? (Речі, створені людьми) Давайте прочитаємо ще раз.

Вчитель. Дякую! Бджілці дуже цікаво все, що відбувається у нас на уроці, і їй дуже хочеться заглянути до вас у підручники. Давайте себе перевіримо, чи ж правильно ми зрозуміли матеріал.

6. Робота за малюнками. Вправа «Мікрофон».

- Продовжте перелік предметів, розпочатий художником.

- Як назвемо ці всі предмети?

Продовжте перелік, розпочатий художником на другому малюнку.

(Діти називають те, що створене руками людини: будинки, машини,

меблі, шкільне приладдя тощо.)

-Як назвемо цей ряд предметів?

У ч и т е л ь. Ці речі ще називають «винаходами людства». Адже з того часу, як руками і розумом людей вони створювались, покращувалось наше життя, полегшувалась робота людини.

РУХЛИВА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Встали рівно біля парт, починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися,

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім’яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.

Продовження роботи .

- Діти, а до якої ж природи належить наша гостя?

- Так, бджілка – це комаха, а комахи належать до царства тварин.

- Наступне завдання: Попрацюй в парі!

7. Завдання «Попрацюй в парі». (дві дитини працюють біля дошки із предметними малюнками)

- На кожній парті є конверт із завданнями. Дістаньте їх. Розгляньте вміст конвертів. Розподіліть всі предмети на дві групи живу і неживу природу. Працюйте в парах дружно, як бджілки у вулику.

Перевіримо виконане. (перевірка по рядам)

- Чи є дітки, які допустили помилки? (проаналізувати і пояснити)

БДЖІЛКА ВАМ ДЯКУЄ(ПОКЛОНИЛАСЬ)

Наша гостя бачить, що ви легко впорались із завданням, а тому пропонує вам логічне завдання, більш складне.

8. Робота в групах . Гра «Розгубилися слова»

Діти, впродовж уроку ви здобули нові знання про природу і про речі, що створені людьми. А тепер у групах складіть речення, як потрібно ставитися до природи та речей, створених людьми.

  • Потрібно берегти природу

  • Шануй працю людей

Висновок: Потрібно берегти природу і речі створені людиною

9. Підсумок уроку.

Молодці! І це ви подолали. Працювали ви справді, як бджілки-трудівниці.

А наш урок добігає кінця і для підсумку проведемо гру

Гра «Уважний ряд»

1 ряд плескає в долоні, якщо вчитель показує предмети живої природи

2 ряд – неживої

3 ряд – предмети створені руками людей.

А наша гостя підказує, що дуже була рада зустрітись з вами, але, на жаль, їй пора летіти додому. Вона хоче з вами попрощатися і дати вам пораду.

Поглянь, дитино, все довкола

Так щиро посміхається тобі:

І сонце, й небо, ліс і поле –

Ти теж у відповідь їм посміхнись.

Ти привітайся з днем чудовим,

З пташками, травами, струмочком голубим,

І знай: усе це є природа,

Її люби, примножуй, бережи!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»