Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок української мови, проведений 04.02 у 43-А класі Вчитель Біюн С.Л.
Тема. Правопис відмінкових закінчень іменників у множині.Називний та знахідний відмінки.
Мета: познайомити з системою відмінювання іменників у множині, звернути увагу на відмінність у закінченнях іменників деяких відмінків, вчити відмінювати іменники у множині; розвивати мовне чуття розширювати коло мовних умінь; виховувати вміння бачити й насолоджуватись красою природи.
Обладнання: картки індивідуального опитування, особисті орфографічні словнички.
ХІД УРОКУ
Актуалізація опорних знань
1. Хвилинка чистопису
Краса України — Запоріжжя!
Письмо по пам’яті.
— Поясніть вживання великої літери.
— Визначте число іменників. Чи мають вони форму множини?
2. Перевірка домашнього завдання
3. Робота із вправою 178
4. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Постав іменники у дужках в орудному відмінку. Вимови прислів’я.
Зло кінчається (прикрість), а доброта — (радість). (Наполегливість) гору можна розрубати. Перед (матір) ми завжди в боргу. Не змагайся з (вітер), не женись за (тінь).
Серед змінених знайди і підкресли зайве слово.
Картка 2
Спиши, ставлячи іменники в дужках у потрібному відмінку.
Пізнай свої можливості
і жити вчись по (щирість).
По (щирість), без (хитрість),
без (заздрість), (зрадливість).
Хай буде більше (радість)
від (юність) до (старість).
Хвала (відвага) й (смілість),
Війна — (зарозумілість).
Визнач відмінок іменників.
II. Оголошення теми та мотивація навчання
Визначення закономірності групи (робота з дошки).
— Зверніть увагу на слова, записані на дошці.
Листки, мороз, добро, олень, очі, хмари, окунь, козаки, знання, ворота, молоко, ножиці.
— На які групи можна їх розділити? (Однина і множина)
— Запишіть слова у два стовпчики.
— Спробуйте змінити число іменників. Що цікавого помітили? (Іменники «добро», «молоко» мають тільки форму однини, а «ворота», «ножиці» — тільки множини.)
— Чого не можна визначити для іменників у множині?
— Як ви думаєте, чи можна змінити за відмінками іменники у множині?
— Сьогодні ми й присвятимо урок спостереженню за відмінюванням іменників у множині, будемо вчитися відмінювати такі іменники.
ІІІ Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Спостереження за мовним матеріалом
Розгляд та аналіз таблиці відмінювання іменників у множині
— За яким принципом побудована таблиця?
— Порівняйте відмінкові закінчення різних груп іменників. Що ви помітили? (У множині варіантів закінчень значно менше, ніж в однині.) З чим це пов’язано? (Відсутність поділу на роди)
— В яких відмінках іменники у множині мають однакові закінчення? Про що це свідчить?
— Як можна розрізняти форми родового і знахідного відмінків множини у назвах істот?
— А форми називного і знахідного відмінків множини у назвах неістот?
2. Робота із словниковим словом
— Назвіть відомі вам одиниці довжини.
— Яка з них найбільша?
— Зверніть увагу на написання слова кілометр на с. 87. Що можете про нього розповісти?
— Занесіть це слово у словничок, підкресліть орфограму.
ІV. Закріплення та систематизація знань
1. Практична робота
— Визначте число іменника кілометр. Чи має цей іменник форму множини? Давайте спробуємо провідміняти слово кілометри. Яка таблиця відмінювання може стати нам у пригоді? Чому?
2. Самостійна робота з підручником (вправа 180)
V. Підсумок уроку
2. Гра «Знавці»
— Наведіть приклади іменників, які мають форму й однини, і множини.
— Провідміняйте усно іменник у формі множини.
— Що ми з вами навчилися сьогодні робити?
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання с. 84, впр 181
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»