Матеріал:

конспект. "Ступені порівняння якісних прикметників"

docx
17.02.2022
8 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Тема. Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення

Мета.

Формування предметних компетентностей: удосконалити вміння шестикласників розпізнавати та правильно утворювати ступені порівняння прикметників; розвивати вміння досліджувати, узагальнювати матеріал; виховувати повагу до матері.

Формування ключових компетентностей:

комунікативної: розвивати зв’язне мовлення, вміння доводити власну думку,

правильно формулювати висловлювання; дотримуватися етичних норм мовлення, культури спілкування; формувати загальнопізнавальні вміння доречно вживати прикметників вищого та найвищого ступенів у своєму мовленні та при складанні речень, творів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати з однокласниками та вчителем, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату.

спілкування державною мовою: реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ;

уміння вчитися впродовж життя: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, здатність до аналітичного типу мислення; формувати вміння доводити власну позицію, адекватно ставитися до критики;розвивати вміння досліджувати, узагальнювати матеріал;

загальнокультурну: виховувати увагу до слова, прагнення бути цікавою, ерудованою людиною.

Обладнання: дидактичний матеріал, підручник, презентація, мультимедійна дошка

Тип уроку: формування компетентностей.

Перебіг заняття

І. Організаційна частина

Учитель заходить у клас розмовляючи по телефону:

  • Ох, найдобрішого тобі дня! Яка я рада, що ти зателефонувала. Я сьогодні щасливіша людина в світі.

О, діти в школі хороші, я б сказала найкращі, більш хороших дітей я не бачила. Так, зараз урок. І з кожним уроком діти стають ще розумнішими, освіченіши- ми.

  • Діти, вибачте, але це моя подруга із Португалії, і я не могла не підняти слухавку. Моя подруга блогер, і вона хоче від вас дізнатися, що за матеріал ми вивчаємо.

Чи дозволите ви, щоб вас сьогодні фотографували, записували якусь частину уроку на відео?

Отже, пригадаємо все, що вам відомо про прикметник як частину мови

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Уявіть, що ви блогер і записуєте ваші щоденні дії, заповнюючи сторінки свого блогу, маючи свого оператора. Сьогодні ним буду я. Таким чином, чя знімаю – ви розказуєте. Невимушено, впевнено, посміхаючись, щоб всі бачили, які ви впевнені в собі люди.

Гра «Так - ні»

І варіант

  1. Прикметник – це службова частина мови –

  2. Прикметник – це самостійна частина мови +

  3. Прикметник називає дію предмета –

  4. Прикметник означає предмет –

  5. Прикметник виражає ознаку предмета +

  6. Прикметник відповідає на питання Який? Чий? +

  7. Уреченні прикметник виступає додатком –

ІІ варіант

  1. У реченні прикметник найчастіше буває означенням; рідше – присудком +

  2. Прикметник не змінюється за відмінками –

  3. Слова широкий, весняний, мамин – прикметники +

  4. Прикметник змінюється за числами, родами, відмінками +

  5. Слова весело, дзвінко – прикметники

  6. Прикметники використовуються для точного опису предметів, явищ, подій +

  7. За значенням прикметники поділяються на три групи +

  1. Фронтальне опитування

1)Що таке прикметник?
2) На які групи за значенням поділяються прикметники?
3) Які прикметники називаються якісними? Наведіть приклад.
4) Які прикметники називаються відносними? Наведіть приклад.
5) Які прикметники називаються присвійними? Наведіть приклад.

  1. А зараз, діти, граючись, повторимо матеріал:

Гра-розминка «Перевір себе» (слайд 2)

Якщо у словосполученні прикметник:

  1. якісний підніміть руки вгору,

  2. відноснийрозведіть у сторони,

  3. присвійний плесніть у долоні.

Солодка цукерка, студентський квиток, скляна ваза, Сергіїв зошит, глибока річка, вовча здобич, річний план, старий дід, батькова машина, розумна дитина

4) Продовжуючи тему блогерства, я прошу звернути увагу на такий текст

Уявіть собі, що блогер, на котрого ви підписані, говорить такий текст, як вам це сподобається? (слайд 3)

НОРМАЛЬНИЙ ДЕНЬ НОРМАЛЬНОГО БЛОГЕРА

Уранці я нормально проснувся і нормально добрався до маршрутки. Дорога була нормальна попутники нормальні, тому час пройшов нормально. У новому місті я нормально погуляв у нормальному парку.

Потім нормально дійшов до музею. Там нормальний екскурсовод нормально розповів про історію міста. Одним словом, день пройшов нормально.

Відредагуйте текст. Замініть слово, що невиправдано повторюється, синонімом чи синонімічним словосполученням. Запишіть слова, які використаєте для заміни.

  1. То, можливо, аналізуючи цей текст, ви зробите висновки про значення прикметників. Чи потрібні вони нам і для чого?

ІІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями заняття. Мотивація навчальної діяльності

1) Отже, прикметники потрібні нам, як людям розвиненим, таким, що уміють спілкуватися і хочуть цьому вчитися далі.

Діти, ви, мабуть, звернули увагу на прикметники, які я, розмовляючи зі своєю подругою, вживала

Так, я намагалася за допомогою цих прикметників показати свою повагу до співрозмовниці, те, як я скучила за нею.

І це не просто прикметники, а такі, що відносяться до вищого та найвищого ступенів порівняння

  1. Запишіть тему уроку: «Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення» (слайд 1)

  2. Визначення цілей уроку: (слайд4)

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Продовжіть речення, висловивши свої очікування від уроку

На уроці я зможу…

Я дізнаюся про…

Я навчуся утворювати…

Я навчуся правильно вживати…

VІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

1) Перед вами слова. Спробуйте розташувати їх у послідовності збільшення ознаки:

Добрий, добріший, найдобріший (спроектувати на дошку) (слайд 4)

(У процесі роботи над цими словами надписувати ступені).

-Різниця у значенні слів є?

- Який з цих прикметників не має збільшеної ознаки? Якщо не збільшена, то яка?

- Таку ознаку (добрийий) називають початковою формою.

- А який прикметник має більшу ознаку?

- Так, цей прикметник (добріший) називають вищим ступенем порівняння.

- А яку ознаку має цей прикметник(найдобріший)?

- Так, ще більшу. Це прикметник найвищого ступеня.

Як ви вважаєте, для чого потрібно вивчати «Ступені порівняння». Де ми можемо застосувати ці знання?

2)Опрацювання теоретичного матеріалу.

- Самостійна робота з теоретичним матеріалом підручника

- Опрацювання опорної схеми з теми. (слайд 5,6,7)

V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

1.Робота біля дошки

Перепишіть. Після кожного виділеного прикметника позначте в дужках його ступінь порівняння. Підкресліть усі члени речення.
1. А найсвятіша у світі стежка до рідної хати. (Д. Іванов). 2. Підкажи найлагідніше слово, я його слухняно повторю. (Л. Костенко). 3. Після зливи і грози світ чистіший од сльози. (Г. Чубач). 4. Небо синіше од моря, море синіше од неба. (М. Коцюбинський).

1. Вибірковий диктант

2.Запишіть. Визначте прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння. Які з них утворені від прикметників з іншим коренем?

1. Відпливуть за обрій темні хмари, стане більший, веселіший день. (О. Лупій). 2. Із Каліфорнії секвоя — найбільше дерево Землі. (М. Доленго). 3. Я вже не можу бути кращим, та гіршим теж не можу буть. (В. Крищенко). 4. Найгірше лихо, коли б'ються рідні брати. (В. Шелестюк). 5. Люди — прекрасні. Земля — мов казка. Кращого сонця ніде нема. (В. Симоненко). 6. А у скарбниці людських почуттів найкращий скарб — повага до людини. (Н. Забіла).

3. Вправа «Хто швидше»

- Утворіть вищий ступінь порівняння прикметників,поясніть зміни приголосних.

Глибокий, дужий, дорогий, близький, слабкий, легкий, високий,

молодий, багатий, тонкий, тяжкий, далекий, короткий, швидкий,

низький, товстий, поганий, рідкий.

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте

3.Гра «Ми – редактори»

  • У блогерів одним із засобів для заробітку є реклама. Тому наступне завдання пов’язане з рекламою

3.1Для початку виправте помилки, пов’язані з утворенням ступенів порівняння прикметників.

  • Самий спритніший, найбільш популярніший, більш кращий, найчорнявенькіший, маліший, тонкіший, найбільш сивий, гнідіший

3.2Знайдіть неправильно утворені форми ступенів порівняння прикметників і запишіть їх правильно.

Старший, поганіший, старіший, менш мокріший, більш віддалений,

найбільш здібніший, вузьчий, щонайдальший, найтовстіший, кращий,

багатіший, багатший, менший, маліший, більш відданий, менш

досвідчений, якнайдорожчий, ближчий, найменш грамотний.

(слайд 10)

3.3Виправ помилки у рекламних текстах(слайд 10)

  • 1-ша група:

  • Не можете викупати малюка без сліз? Мило «Карапуз» для дітей саме безпечне і не щипає оченята! Підходить навіть для найніжнішішої шкіри. Ми використовуємо лише натуральну найоливковішу олію та найбільш натуральніший барвник.

  • 2-га група:

  • Любиш бігати? Обирай більш зручніші кросівки ! Ультралегші і найекстракласні, кросівки «Adidas»- найкращіші! У них навіть найпредовша дистанція буде здаватися вам найкороткою. А ще наша ціна – сама доступна.

  • 3-тя група:

  • Волосся втратило блиск і випадає? Шампунь « Ромашка» - найпречудовіший засіб від усіх проблем . Ваше волосся стане більш довшим, найпухнастим і самим привабливим. Особливо рекомендовано блондинкам. Їхнє волосся стане ще білявішим. Акція : великіша пляшка за ту саму ціну!

VІ. Підбиття підсумків уроку

Тестові завдання

1.Як утворюється проста форма вищого ступеня порівняння прикметників?

А утворюється за допомогою префікса най-

Б утворюється за допомогою суфіксів -ш-, -іш-

2.Як утворюється складена форма вищого ступеня порівняння прикметників?

А утворюється за допомогою префікса най-

Б утворюється за допомогою суфіксів –ш-, -іш-

В утворюється додаванням до прикметника слів менш, більш

3.Як утворюється проста форма найвищого ступеня порівняння прикметників?

А утворюється за допомогою додавання префікса най- до прикметників вищого ступеня

Б утворюється за допомогою суфіксів –ш-, -іш-

В утворюється додаванням до прикметника слів менш, більш

4.Як утворюється складена форма найвищого ступеня порівняння прикметників?

А утворюється за допомогою префікса най- до прикметників вищого ступеня

Б утворюється за допомогою суфіксів –ш-, -іш-

В утворюється додаванням до прикметника слів найменш, найбільш

5.Як утворюються присвійні прикметники?

А Присвійні прикметники утворюються від назв людей і тварин за допомогою суфіксів –ш-, -іш-, -ач-, -яч-, -ин-, -ів-

Б Присвійні прикметники утворюються від назв людей і тварин за допомогою суфіксів –ин, -їн, -ів, -їв, -іч, -яч

6. Які прикметники мають ступені порівняння?

А якісні

Б відносні

В присвійні

(Ключ: 1.Б, 2.В, 3.А, 4.В, 5.Б, 6.А )

Рефлексія (слайд 9)

  • Сьогодні я дізнався…

  • Було цікаво…

  • Було складно…

  • Я зрозумів, що…

  • Тепер я зможу…

  • Я навчився…

VІІ. Домашнє завдання (слайд 11)

- Скласти власну рекламу обраного продукту, використовуючи різні ступені порівняння прикметників.

- Списати текст реклами, підкреслити прикметники, вказати ступінь порівняння.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

"Ступені порівняння якісних прикметників"

pptx
"Ступені порівняння якісних прикметників"

66

Аватар профіля Корчагіна Марина Валеріївна
Українська мова

19 грн

Ступені порівняння якісних прикметників

pptx
Ступені порівняння якісних прикметників

110

Аватар профіля Киричок Юлія Станіславівна
Українська мова
6 клас

20 грн

Ступені порівняння якісних прикметників

pptx
Ступені порівняння якісних прикметників

71

Аватар профіля Коврова Вікторія Олександрівна
Українська мова
5—12 клас та I—III курси

51 грн

Ступені порівняння якісних прикметників

pdf
Ступені порівняння якісних прикметників

110

Аватар профіля Кочко Юлія Володимирівна
Українська мова
6 клас

25 грн

Ступені порівняння якісних прикметників

docx
Ступені порівняння якісних прикметників

213

Аватар профіля Бондар Катерина
Українська мова
6 клас

50 грн

План-конспект "Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення"

docx
План-конспект "Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення"

156

Аватар профіля Методична скарбниця педагогічних ідей
Українська мова
6 клас

25 грн
