Конспект-презентація уроку з біології в 6 класі "Листок. Зовнішня будова листка. Видозміни листків. Листопад

Опис документу:
Конспект-презентація уроку на заявлену тему, мета якого – познайомити із зовнішньою будовою листків, різноманітністю форм листків, типами жилкування, розташуванням листків на стеблі; розвивати спостережливість, допитливість; виховувати бережливе ставлення до природи, працелюбність, любов до біології як науки

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок № _________(слайд 1,2)

Тема №3: Листок. Зовнішня будова листка. Видозміни листків. Листопад.

(слайд 3)

Мета:

  • формування ключових компетентностей:

    • спілкування державною мовою;

    • основні компетентності у природничих науках і технологіях;

    • екологічна грамотність і здорове життя;

    • уміння вчитися впродовж життя;

  • формування предметних компетентностей:

    • сформувати знання про зовнішню будову листка як бічної частини пагона, різноманітністю листків, розміщенням їх на стеблі, жилкуванням, значенням і видозмінами листків;

    • розвивати допитливість, спостереження учнів, уміння робити висновки та узагальнення;

    • виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, працелюбність, культуру спілкування.

Обладнання: комп’ютерна презентація, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

(Привітання, готовність до уроку)

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися дуже багато таємниць із життя пагонів та коренів. А сьогодні вивчимо частину пагона – листок. (слайд 4)

У книзі «Життя рослин» К.А. Тимірязєв писав: «Жоден рослинний орган не відчував на собі людської несправедливості такою мірою, як листок …. До кінця ХІХ сторіччя … листок мав легковажну славу пишного, але некорисливого вбрання». Отже, мета нашого уроку розглянути зовнішню будову листка, видозміни листків та їх значення.

  1. Актуалізація опорних знань (5 хв.)

Біологічна розминка «Мозковий штурм». (слайд 5)

  1. Органи вищих рослин залежно від їхніх функцій поділяються на ……. і ….. (вегетативні та генеративні).

  2. До вегетативних органів належать …… і ……. (корені і пагони).

  3. Корені бувають: …….., ………. та ………… (головні, додаткові, бічні).

  4. Існує два типи кореневих систем: ……..і………. (стрижнева і мичкувата).

  5. Пагін складається зі …… та ……… (стебла, бруньок та листків).

  6. Осьовий орган рослин, який з’єднує між собою корінь, бруньки і листки ….. (стебло).

  7. За напрямком росту та розміщенням у просторі стебла бувають (прямостоячі, виткі, повзучі, чіпкі).

  8. Місце прикріплення одного чи кількох листків до стебла називають … (вузол).

  9. Частина стебла між двома сусідніми вузлами має назву ….. (міжвузля).

  10. Бічна частина пагона, що здійснює фотосинтез, дихання та випаровування води – це …… (листок).

  1. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)

Листки у більшості рослин зелені, найчастіше пластинчасті, мають розміри від кількох міліметрів до 10 -15 м.

  1. Листок – бічний орна пагона. (слайд 6)

  2. Функції листків: дихання (О2), фотосинтез (СО2), вегетативне розмноження, запас води, випаровування води.

  3. Будова листка: (слайд 7)

  • Листки з черешком – черешкові,

без черешків – сидячі. (слайд 8,9)

  • Прилистки (не у всіх рослин, функція – захист).

  1. Листки прості (одна пластина, опадає цілком) (слайд 10)

складні (головний черешок і кілька листкових пластинок з черешками; опадають листочки, а потім головний черешок). (слайд 11)

а) Різноманітність листків за формою. (слайд 12)

5. Жилкування: (слайд 13)

а) Жилки – судинно-волокнисті пучки, які поєднують листок зі стеблом.

функції жилок – провідна та механічна (захищають листки від розриву). (слайд 14,15,16,17).

б) Типи жилкування – сітчасте, паралельне, дугове (подорож).

6. Типи листорозміщення на стеблі – чергове, супротивне, кільчасте. (слайд 18,19,20,21)

7. Видозміни листків:

  • м’ясисті листки (алое, молодило) (слайд 22)

  • колючки (кактус, барбарис)

  • вусики (горох) (слайд 23,24,25, 26,27)

  • луски (цибуля: сухі – захищають від пошкоджень, пересихання, t; соковиті – накопичують запас поживних речовин і води).

  • Голки (хвойні (сосни), росичка).

8. Листопад – пристосування рослин для захисту від надмірної втрати води, видалення різних шкідливих продуктів обміну. (слайд 28)

Листопад зумовлений не лише зовнішніми чинниками (зміна тривалості світлового дня, зниження t, уповільнення випаровування та надходження води, відтікання органічних речовин з листка в стебло та корінь) а й особливостями процесів життєдіяльності самої рослини. Наприклад листопадні рослини в теплиці восени скидають листки. Вічнозелені рослини (підручник ст.. 127).

  1. Узагальнення й систематизація знань.

  1. «Третій зайвий»

а) Листок, стебло, корінь. Чому? (Діти пояснюють)

б) Яблуня, клен, листок.

в) вусики, колючка, стебло.

  1. Вправа «Прості та складні листки». (слайд 29)

  2. Вправа «Пізнай дерево за листком». (слайд 30)

  1. Підсумок уроку.

  1. Технологія «Незакінчене речення». (слайд 31)

На уроці я дізнався про ….

Мені сподобалось….

Мені не сподобалось….

  1. Домашнє завдання (слайд 32)

Опрацювати №28

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
4
дн.
2
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!