конспект підсумкового уроку. Причини духовного переродженняСкруджа у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Опис документу:
Матеріал містить докладний коспект уроку з макетами слайдів, проблемними запитаннями, творчими завданнями, ілюстративним та документальним додатком; сприятиме активізації розумової діяльності учнів, розвитку емоційного інтелекту, формуванняю духовних цінностей

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Причини духовного переродження Скруджа у повісті

Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Що робить людину щасливою?

Слайд 1


Мета: формувати компетентності предметні (знання про творчість Ч.Діккенса, про причини деградації Скруджа та мотиви його переродження; значення творчої спадщини письменника для людства; словниковий запас; розвинене зв’язне мовлення, критичне та асоціативне мислення; навички аналізу художнього твору; прагнення сповідувати духовні та моральні цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність); комунікативні ( навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів однокласників); інформаційні (навички роботи з книгою, уміння робити висновки; вміння визначати головне й деталі); загальнокультурні (доброту, співчуття, щирість, щедрість, людяність)

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація,
ілюстрації до твору

Слайд 2

Не гроші роблять людину

щасливою, а людяність.

Ч. Діккенс

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація освітньої діяльності.

ІІІ. Вивчення теми уроку.

Слайд 3

Лунає музика Jingle Bells (1’ 36

Слово вчителя. Наш урок розпочався із пісні, яку знають, люблять і на звуки якої з нетерпінням чекають у всьому світі.

  • А знаєте, чому? (Відповіді)

  • Так, наближається Різдво – дивовижне свято, яке приносить людям багато радості. Особливо на Різдво чекають діти, адже саме вони отримують найбільше подарунків. Різдвяні свята – дуже світлі й щасливі дні, що дарують мир, спокій, злагоду всім нам. Ще в ХІХ ст. відомий англійський письменник Ч. Діккенс написав так: «Це світлі й радісні дні — дні милосердя та доброти, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають один одному серця».

  • А що особисто для вас означає це свято? (Відповіді учнів)

  • Вітаючи одне одного, люди у всьому світі промовляють: «Merry Christmas» або «Веселого Різдва» та «Щасливого Нового року». Різдво – це свято, спроможне подарувати людині щастя. Саме про щастя, про те, що дає людині відчуття щастя, ми сьогодні й говоритимемо на уроці.

  • Загадайте собі бажання (можна до сьогоднішнього уроку) й запишіть його на звороті розданих вам зірок. Наш асистент збере їх і прикріпить на уявному зоряному небі. І нехай ці зірочки світять сьогодні для вас, нехай їхнє сяйво зігріває нам серця, аби вони відкрилися для всіх щедрістю й добром, щирістю й милосердям.

  • Нашими співрозмовниками стануть англійський письменник Ч. Діккенс та персонажі його повісті «Різдвяна пісня у прозі».

Слайд 4

  • Цей твір переносить нас у чарівні дні одного з найбільших свят – Різдва, на яке чекають усі люди, якому радіють всі без винятку на Землі. Та, виявляється, трапляються у світі такі, як Ебенезер Скрудж, – головний герой твору Діккенса, - яким це свято лиш зіпсувало настрій і розізлило. У чому ж причина? Давайте розбиратися.

  • Насамперед згадаймо, коли розгортаються події у повісті? Чи випадково це? (Святвечір. Ні, адже в таку пору трапляються найдивовижніші події, то ж варто очікувати, що відбудуться якісь дива)

Слайд 5

Робота над змістом уроку

  • Що ви дізналися про Скруджа? Хто він? Чим займається у житті? (Відповіді учнів. Скрудж – власник кредитної контори. 7 років тому помер його компаньйон, проте вивіску «Скрудж і Марлі» так і не було змінено. Допомагає йому писар Боб Кретчит).

  • А як сам письменник характеризує героя? Зачитайте портретну (С.86 підр.) характеристику.

  • Про що вона свідчить? (Відповіді учнів. !!! Скрудж – нещаслива людина)

  • Які засоби художньої виразності використовує автор? (Порівняння: кліщ, слимак, кремінь;
    метафори: голос скрипів, холодний іній лежав на голові …)

Слайд 6

  • Яке враження справляє Скрудж на вас? (Непривабливий образ, від нього віє холодом, він злий, свариться.)

  • Давайте складемо асоціативний ряд з набору рис характеру та якостей персонажа, використовуючи літери імені (РОБОЧИЙ ЛИСТОК)

З А Ч И Т А Т И

Слайд 7

  • Чи вважає себе Скрудж щасливою людиною? (Так. Він має багато грошей)

  • Яким є ставлення Скруджа до Різдва? Поясніть думку. (Цитата «Дурниці»)

  • На що проміняв Скрудж радість свята? (На гроші)

  • Отже, тепер він має вдосталь того, про що мріяв. Можливо, це і є відповідь на питання, поставлене Діккенсом?

Гроші роблять людину щасливою. То ж Скрудж – щаслива людина, бо має багатства? (Відповіді)

Прийом «Займи позицію»

  • Спробуйте переконати мене, що за гроші не все можна купити. (Ліки, а не здоров’я; ліжко, але не сон; відпочинок на курорті, але не душевний спокій; книги, але не знання…)

  • Тоді для чого людині гроші? Можливо, й не потрібні? (Ні, гроші потрібні: вони можуть дати людині певну свободу вибору (придбати будинок чи авто, покращити рівень освіти, зміцнити здоров’я, взяти участь у благодійних акціях тощо)

  • А якого багатства у Скруджа не було? (ЩАСТЯ - душевного тепла, близьких, друзів, любові)

  • Чи можна стверджувати, що Скрудж помилився, вважаючи, що лише гроші зроблять його щасливим? (Так, це хибна думка)

  • Аби довести, що герой припускається низки помилок, автор вирішує відправити його в уявну мандрівку в часі й просторі. Як тільки старий скнара прогнав із контори збирачів коштів для бідних, хлопчика, який хотів заколядувати, нагримав на племінника та пригрозив звільненням писареві Бобу Кретчиту, Діккенс посилає йому привида Марлея.

Слайд 8

  • Поясніть, чому саме привид Марлея, а не когось іншого, скажімо, його клієнтів? (Скрудж довіряв компаньйону Марлею, адже багато років у них була спільна справа (гроші). Комусь іншому він не повірив би)

  • Як ви гадаєте, для чого з’явилася тінь померлого компаньйона? (Попередити й указати на помилки)

(РОБОЧИЙ ЛИСТОК)

  • Що означає це попередження? (Це і попередження, що чекає на Скруджа в майбутньому через низку жахливих помилок, і намагання застерегти від подальших гріхів, і благання змінитися. Марлей повідомив про прихід 3 духів, які допоможуть Скруджеві побачити власні помилки й осягнути причини його деградації)

(РОБОЧИЙ ЛИСТОК)

Прийом «Ланцюжок помилок Скруджа» :

  • Поведінка із грошима (жадібність; на всьому економить – їжа, свята, родина);

  • Ставлення до оточуючих людей (байдужість);

  • Дружба (відлюдькуватий, розрахунок);

  • Кохання (зрадив кохану дівчину, щоби не витрачати гроші на дружину й дітей у майбутньому);

  • Родинні зв’язки (злість);

  • Пожертва для бідних (жорстокість)

Слайд 9

  • Виходячи з переліку помилок, скажіть, яким було серце Скруджа. (Черствим і холодним, скам’янілим від душевної криги та самотності – НЕЩАСЛИВИМ)

  • Чи є виправдання помилкам Скруджа? (Певно, ні. Є пояснення //Частково. Важке й самотнє дитинство, необхідність економити на всьому в юності, АЛЕ - відмова від родини, друзів і кохання, поступово витіснив свята, все замінили гроші)

  • Чи стане цей візит Марлея шансом для Скруджа?

  • А чи заслуговує Скрудж на другий шанс знайти своє щастя? Чому? (Кожна людина в житті може припуститися помилки. Різдво – як раз те свято, коли будь-якій людині дається шанс змінитися на краще) «ЛІКАР ПОТРІБНИЙ ХВОРОМУ»)

(РОБОЧИЙ ЛИСТОК) Щоби Скрудж міг здійснити подорож у часі й просторі, Марлей пообіцяв…. ЗАПОВНИТИ

  • Але герой повісті змінюється. Як вплинули дивні «гості» на рішення Скруджа змінитися? (Відповіді: Скруджеві було прикро, сумно, страшно. Але головне – він пережив душевні порухи. Душа почала теплішати, значить – оживати)

Слайд 10

  • Дух Минулого Різдва показав, як готуються люди до свята у різдвяному місті, нагадав про забутого у школі хлопчика-Скруджа, якого врятувала від самоти сестра, завів його у крамницю Фіззіунга, який влаштовував для своїх працівників щедрі й веселі свята, нагадав про зраджене кохання.

  • Чи є в повісті люди, яких любив герой?

  • Що відчув Скрудж, осмислюючи минуле? (Біль, сум, самотність, сором. Неможливо повернути минуле, аби щось виправити)

Слайд 11

  • Дух Теперішнього Різдва показав, як святкують Різдво працівники маяка, моряки, рудокопи, бідна, але дружна й щаслива родина Боба Кретчита. Свято у племінника Фреда вразило радістю й веселощами. А ще – ЖАРТАМИ над дядечком Скруджем.

  • Зверніть увагу, що і Боб, і Фред піднімають келихи за здоров’я Скруджа. Що це означає? Як такий вчинок характеризує людину? (Милосердя, великодушність – чесноти, які втратив Скрудж)

  • Які відчуття заворушилися в душі Скруджа? (Прикрість, а згодом – заздрощі. Він сам-один. Єдиний, хто викреслив Різдво із душі. Всі веселяться, навіть проголошують тости за Скруджа, бажаючи щастя скнарі)

Слайд 12

  • Дух Прийдешнього Різдва, найпохмуріша й мовчазна постать у жахливому чорному вбранні, зазирає в майбуття, що чекає на Скруджа. Перехожі радіють, що однією скнарою стало менше, жебраки здирають з тіла померлого сорочку, а сцена на кладовищі з усіма забутою й занедбаною могилою довершує удар.

  • Про що благає Скрудж? Зачитайте цитату. Ст. 100 («Дух! Вислухай мене! Я вже не та людина, якою був. І я вже не буду таким, яким би став, якби не зустрівся з тобою»;

  • «Я буду поважати Різдво у серці своєму і берегти пам’ять про нього увесь рік. Я спокутую своє Минуле Теперішнім і Майбутнім, і спогади про трьох Духів завжди будуть жити в мені. Я не забуду їхніх пам’ятних уроків, не закрию свого серця для них»

  • Що змінилося в душі Скруджа? (Він усвідомив, що ВСІ люди мають щастя: родинний затишок, Різдво об’єднало усіх людей радістю, дивом, й лише Скрудж сам-один на землі не шанує дивовижного свята; він відмежував себе від усіх людей)

  • Чим зумовлені зміни? Назвіть причини. (Можливість осягнути життя, поглянути на втрачене)

  • Що з’явилося в його серці під впливом різдвяної подорожі?

Слайд 13

Слайд 14. Перегляд уривку з фільму

  • Який висновок про Скруджа можна зробити? (Змінюватися ніколи не пізно. Варто лише прагнути цього всією душею. Прагнути радіти життю й робити добро.)

  • Чому письменник «дозволяє» Скруджеві стати новою людиною? (Він гуманіст і вірить, що якщо людині показати, де вона схибила, то вона неодмінно зміниться у кращий бік. Крім того, потрібно бути милосердним, пробачати, якщо хочемо, щоб і нас пробачали люди).

  • Що вплинуло на бажання Скруджа змінитися? (Розуміння, що він один нещасливий, відмежував себе від усього світу)

  • Яким тепер стало його серце? (Гарячим, радісним, добрим, в ньому оселилася любов до людей)

  • Які вчинки героя свідчать про це?

(РОБОЧИЙ ЛИСТОК) ЗАПОВНИТИ

  • (Привітність, благочинність, індичка для родини Боба, гостини у Фреда, збільшення зарплатні писареві, допомога Тайні Тіму)

Слайд 15

ІV. Підсумки роботи.

  • Які якості зробили Скруджа щасливим?

  • Доброта

  • Щирість

  • Співчуття

  • Милосердя

  • Людяність

  • А найголовніше – Скрудж САМ прагнув змінитися та стати щасливим. Тож кожна людина передусім повинна мати власне бажання творити добро, щоби світ змінювався на краще. У Різдвяні свята це особливо можливе. Чарльз Діккенс закликав: «Май душу, май серце й будеш людиною на всі часи».

  • Отже, (ЕПІГРАФ) що робить людину щасливою? (Відповіді)

  • До нас наближаються найрадісніші свята. Готуючись до уроку, ви власноруч приготували різдвяні листівки. Привітайте ними того, кому бажаєте ЩАСТЯ, кого, можливо, образили й хотіли би попросити вибачення. Робіть це від щирого серця.

  • Слайд 16

  • Слайд 17

  • V. Домашнє завдання

  • Підготуватися до написання твору на тему: «Що в житті людини найголовніше?»

  • Творче (за бажанням): скласти вітальну листівку або лист Скруджеві

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Стрес і стрес-менеджмент учасників освітнього процесу»
Левченко Вікторія Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.