Конспект на тему: "Ознайомлення дітей з народними символами України"

Опис документу:
Мета: Освітня – Закріпити знання дітей про Україну, її державні символи, ознайомити із народними символами країни. Розвивальна – Розвивати діалогічне та монологічне мовлення, увагу, пізнавальний інтерес до народних символів. Виховна – Виховувати у дітей глибокі почуття любові до Батьківщини, її культури та традицій, пробуджувати інтерес до історії виникнення народних символів країни.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Ознайомлення дітей з народними символами України

Мета:

     Освітня   Закріпити знання дітей про Україну, її державні символи, ознайомити  із народними символами країни.

РозвивальнаРозвивати діалогічне та монологічне мовлення, увагу, пізнавальний інтерес до народних символів.

ВиховнаВиховувати у дітей глибокі почуття любові до Батьківщини, її культури та традицій, пробуджувати інтерес до історії виникнення народних символів країни. 

Хід заняття:

І. Організаційний момент

(Вихователь пропонує дітям  загадку):

«Красивий,щедрий,рідний край

І мова наша солов’їна, люби, шануй та оберігай –

Все,що зветься…(Україна)

(Відповіді дітей.)

ІІ. Основна частина

–  Вихователь: – Сьогодні ми з вами поговоримо про нашу Батьківщину. До нас завітали гості наші давні знайомі. Давайте пригадаємо їхні ім’я.

(Відповіді дітей. Ганнуся та Іванко)

– Вихователь: привітаємося з нашими гостями віршиком-вітанням,який ви чудово знаєте.

Діти вітаються з ляльками (Вітання: «Віночок спілкування»)

Доброго ранку, сонце привітне,

Доброго ранку-небо блакитне;

Доброго ранку у небі пташки,

Доброго ранку у лісі-дубки.

Доброго ранку, люди привітні,

Доброго ранку,Ганнуся, Іванку !

(З дітьми вітається ляльки)

Доброго ранку,веселі малята;

 

– Вихователь: Дивіться, діти, Ганнусі та Іванку сподобалось ваше привітання, вони хочуть залишитись у нас на занятті.  Діти, зверніть увагу,наші гості одягнені як ми? Як одягнена Ганна?Як одягнений Іванко?

(Відповіді дітей. Ганнуся та Іванко вдягнені у вишиванки. На них національний одяг нашої країни.)

– Вихователь: Діти, в якій країні ми живемо?

(Відповіді дітей. Країна називається – Україна!)

– Вихователь: Добре! Молодці! А скажіть будь ласка мені,якщо країна наша Україна,то як називають людей які в ній проживають?

(Відповіді дітей. Люди, які проживають в Україні звуться українцями.)

– Вихователь: Молодці, правильно. Діти, давайте з вами назвемо  державні символи України, які ви знаєте!

( Відповіді дітей. Державними символами України є Прапор, Герб та гімн країни.)

– Вихователь: Добре!Молодці! А скажіть, які кольори зображені на нашому прапорі?

(Відповіді дітей. На прапорі зображено два кольори: блакитний та жовтий.)

– Вихователь: Давайте з вами розглянемо ці прекрасні пейзажі. Правда вони чудові?  Давайте порівняймо прапор України з красивим пейзажем. Придивіться уважніше, верхня частина на малюнку – небо – зображене блакитним кольором, а нижня частина – жовтим, кольором зрілої пшениці. Саме тому, такі кольори зображені на нашому прапорі. Ця прекрасна природа – наша Батьківщина. Якими словами можна охарактеризувати нашу Україну?

(Відповіді дітей. Наша Україна: велика,  могутня, багата, чудова, прекрасна.)

– Вихователь –  Наша земля багата і щедра на чудових, працьовитих людей, на гарні врожаї. Батьківщина – це найкраще, найдорожче, найрідніше місце в світі!

Діти, давайте з вами пригадаємо вірші про нашу Батьківщину. [1]

 

Вихователь пропонує  прослухати

розповідь дітьми вірша «Батьківщина» 

Знаєш ти,що таке Батьківщина?
Батьківщина — це ліс осінній,
це домівка твоя і школа,
і гаряче сонячне коло.

Батьківщина — це труд і свято,
Батьківщина — це мама й тато,
це твої найщиріші друзі
і бджола у весіннім лузі.

Батьківщина — це рідна мова,
це дотримане чесне слово,
небо синє і сад зелений,
Це твоя і моя Україна!

 

- Вихователь: А зараз ми з вами відпочинемо, давайте візьмемося за руки, зробимо велике коло.

Фізкультхвилинка:

Одягну в неділю рано вишиту сорочку,

Вийду з хати закружляю весело в таночку.

Засміється, заспіває сонце над ланами,

Прийми землю калинову срібними піснями.

В кожнім серці синьоока мрія,

Що для тебе розквітає знов.

Україно, ми твоя надія,

Україно, ми твоя любов

– Вихователь: Наша Україна – край мальовничий. Дивовижна природа рідного краю знайшла відображення в народних обрядах, традиціях, у нашій історії і творчості. Ми  з вами пригадали державні символи України, але ще є символи – народні – це Калина, Соняшник, Соловейко,Верба. Зараз ми з вами розглянемо  кожний окремий символ. Ви згодні? А наші гості Ганнуся  та Іванко в цьому нам допоможуть

А зараз послухайте загадку, яку вам загадає Ганнуся:

«І червона, й соковита,

та гірка вона все літо.

Припече мороз – вона стала добра і смачна»

Що це?

        (Відповіді дітей. (Калина)

 

Демонстрація калини.

-Вихователь: Люди завжди любили калину цілющу, вона є символом дівочої краси та ніжності. Калиною прикрашали весільний коровай. А Іванко знає давню легенду про Калину, і вам зараз розповість, а ви уважно слухайте.

 (Розповідь ляльки Іванка легенди про Калину)

Легенда про калину.

То було давним –давно . В одному селі жила дуже красива дівчинка, яку звали Калиною. Її любили люди за добре серце . Одного разу на село напали вороги. Жителі села встигли сховатися в байраку. Тільки Калинка лишилася в селі. Татари наказали дівчинці показати,  де сховалися всі, щоб узяти людей у полон. Калина завела загарбників у дрімучий ліс.

Зблиснула шабля, загинула хоробра дівчинка, але й вороги не знайшли вороття. Там, де розбризкалась дівоча кров, виросли калинові кущі. Укрилися кущі білим цвітом, а коли осипався цвіт, заблищали на кущі ягоди, а в кожній ягідці – зернятко,  як маленьке сердечко.

– Вихователь:Зараз ми з вами пограємо в гру яка називається «Так чи ні», поглянемо як ви запам’ятали легенду, яку нам розповів Іванко. Я буду вам задавати питання, а ви будете відповідати на них.

Гра «Так-Ні»

1) В селі жила красива та дуже вродлива дівчина.(Так)

2) Головну героїню звали – Верба.(Ні)

3) Одного разу на село напали вороги.(Так)

5) Татари наказали дівчині показати,де сховалися всі жителі села.(Так)

6) Калина завела ворогів у густий та темний ліс.(Так)

7) Там де розбризкалась дівоча кров,виросли кущі калини.(Так)

8) З відти і назва Вербний кущ.(Ні)

– Вихователь: Розглянемо другий народний символ. Подивіться на зображення, він означає силу та могутність?

(Відповіді дітей. Це символ: дерево Дуб.)

– Вихователь: Правильно, Дуб –  символ сили, могутності, довголіття. Мами своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб син був сильним та міцним!  Діти, а які назви дерев ви ще знаєте?

(Відповіді дітей. Клен, тополя, верба, липа.)

– Вихователь: Серед цих дерев, які ви назвали –  є ще один символ. Це верба, подивіться на екран.

Верба – вона своїм корінням скріплює береги, та очищує воду. Коли копали раніше криницю, то кидали шматочок вербової колоди для очищення води.

– Вихователь: А зараз я вам пропоную прослухати аудіо-запис співу пташки. Ця пташка є теж головним народним символом.

(Вихователь вмикає аудіо-запис солов’їної пісні)

– Вихователь: Пісню, якої пташки ви щойно прослухали?  Та де цю пташку можна зустріти?

(Відповіді дітей. Співав соловейко. Пісню цієї пташки можна почути на ділянці нашого садочка.)

Соловей – Український народ дуже співучий. І соловей є символом співучої нашої мови. Не дарма кажуть : «Українська мова чудова – неначе солов’їна!

– Вихователь:Діти,а ви звертали увагу який символ є на нашому дитячому садочку?Як називається наш садочок?

(Відповіді дітей. На нашому дитячому садку намальовані Журавлі. Тому дитячий садок і має таку назву.)

– Вихователь: А назву «Журавлик»,наш садок отримав,тому що коли його почали зводити,поруч із дитячим садком жила сім’я журавлів. Тому і назва нашого садочка «Журавлик» Діти,а хто знає віршик про журавлика?

(Читання віршів дітьми)

Журавлики

Це хто курличе уночі
І на самім світанку?
Летять журавликів ключі,
Виспівують веснянку:
– Курли-курли, курли-курли!
Щасливі та веселі,
Ми знову в край наш прибули
До рідної оселі!
-Скажіть, журавлики, скажіть –
Так важко вам летіти!
Чому б у вирії не жити
І весноньку і літо?
– Курли-курли, курли -курли!
Забудемо про втому.
Та ми б і жити не змогли,
Щоб не летіть додому.

Журавель – символ туги за рідним краєм. І коли людина знаходиться на чужині, і чує курликання журавлів, їх сум за рідною домівкою. То людина відчуває це щемливе відчуття, відчуття туги за Батьківщиною.

- Вихователь:А зараз наші дівчатка зачитають нам вірша,а ми дізнаємося,який ще є символ України. [2]

Вірш «Соняшник»

На огороді виріс соняшник

Так дивно, мов ніхто і не садив

Та всім навколо нього сонячно

Він сам на радість нам  усім вродив.

Голівкою привітно так киваєш,

Ти ,наче сонце в небі голубому,

Цвітеш, усіх насінням пригощаєш.

Даруєш радість і знімаєш втому.

Тобою я милуюсь кожний день,

Мій соняшник ти – сонце золоте,

Тобі співаю радісних пісень,

А ти чекай,завжди чекай мене!

– Вихователь: Діти ви вгадали, який народний символ описувався у вірші?

(Відповіді дітей. Соняшник символізує родючість, єдність, сонячне світло та квітучість.)

– Вихователь:Соняшник – чи не найсильніший серед квітів… він знайшов своє місце під Сонцем. І не міг не знайти, бо постійно орієнтується на небесне Світило – повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Тож Сонце його не засліплює, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень…

– Вихователь: Діти,а де ви зустрічали соняшник? На що він схожий?

(Відповіді дітей. Соняшник росте на наших городах,також засіяні поля в нашому селі. Соняшник схожий на сонце!)

– Вихователь: Наша подорож з ознайомлення з народними та державними символам закінчується  та на останок, я вам пропоную зробити дивовижну річ! В мене є великий соняшник! Соняшник є символом життя та енергії, я вам пропоную таке завдання. Кожен із вас отримає чарівну пелюсточку від соняшника, і вам потрібно загадати саме заповітне бажання, намалювати  на пелюсточці, і воно обов’язково здійсниться! А перед тим, як приступати до роботи, ми з вами розімнемо наші пальчики.

(Виконання пальчикової гімнастики: Руки перехрещені тильною стороною долоні до себе. Пальці-пелюстки розкриті. Руки повертаються вправо-вліво.)

Соняшник

На сонечко я схожий

І сонечко люблю.

За сонцем повертаю

Голівоньку свою

(Загадування бажань та мрій, збирання «соняшника бажань»)

ІІІ. Підсумок заняття

Скажіть, діти, хто ви за національністю?( Українці.)

А як називається країна українців? (Україна.)

Які ви знаєте державні символи України?(Прапор, гімн, герб країни)

Які народні символи ви запам’ятали? (Верба, Калина, Дуб, Соняшник, Журавель, Соловей)

Символ «Калина», діти які приказки ви знаєте про неї? (Любиш Україну – посади калину. Дівчина у вінку – мов калина у цвіту)

Символом сили та міцності є? (Дуб)

Символ сонця та енергії є? (Соняшник)

Використана література:

  1. Режим доступа https://www.pedrada.com.ua/article/2254-konspekt-zanyattya-ukrana-rdniy-dm

  2. Режим доступа https://abetkaland.in.ua/pasport-ekologichnoyi-stezhyny-krasa-navkolo-nas/

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00