Конспект на тему "Числовий промінь. Шкали. Види шкал, їх використання"

Математика

15.07.2021

45

0

1

Для кого: 5 Клас
Опис документу:
Конспект для вчителя математики у 5 класі для того, щоб ознайомити учнів з числовим променем та шкалою, формувати вміння читати шкалу, читати координати точок на числовому промені та будувати точки за їх координатами.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Числовий промінь. Шкали. Види шкал, їх використання.

Мета: Ознайомити учнів з числовим променем та шкалою, формувати вміння читати шкалу, читати координати точок на числовому промені та будувати точки за їх координатами.

Використана література:

Математика підручник для 5 кл. закл. заг. серед. освіти / О.С. Істер - 2-е видання - Київ : Генеза, 2018 р.

Математика 5-6 кл. Т.Г. Роєва, Л.Я.Синельник. - Навчальний посібник, 2002 р.

Хід уроку

II. Перевірка домашнього завдання

III. Вивчення нового матеріалу

Накреслимо промінь Ох і запишемо проти його початку О число 0. Візьмемо якийсь довільний відрізок, довжину якого візьмемо за одиницю. Такий відрізок називають одиничним відрізком.


Відкладемо від початку променя відрізок ОА, який дорівнює одиничному відрізку. Проти точки А запишемо число 1. Відкладемо від точки О два одиничні відрізки, одержимо точку С, якій відповідає число 2. Цей процес можна продовжувати довго. При цьому будь-якому натуральному числу відповідає одна певна точка променя Ох і називається координатами цих точок. Пишуть: А(3). Ми отримали числовий (координатний) промінь.

Точка, що відповідає початку числового променя, називається точкою відліку. Початок координатного променя зазвичай позначають великою літерою О, а в кінці променя ставлять велику літеру Х. Весь координатний промінь нескінченний.

У повсякденному житті дуже часто використовують вимірювальні прилади, зокрема лінійки, годинники, медичні та кімнатні термометри, а також спідометри, різноманітні лічильники. Усі вони мають шкали для вимірювання відповідних величин.

Прикладом найпростішої шкали є шкала на лінійці з поділками. З її допомогою визначають довжину відрізка.

Довжина кожної великої поділки, яка підписана числами на лінійці, становить один сантиметр, а малої, не підписаної числами, — один міліметр. Лінійка – найпростіша шкала

Лінійка нагадує частину координатного променя з одиничним відрізком завдовжки один сантиметр.

Люди часто користуються кімнатним термометром. Кожна поділка його 

шкали позначає один градус за Цельсієм (скорочено пишуть: 1°С). 1°С – скорочений запис.

Шкала може бути прямолінійною або криволінійною. Наприклад, шкали термометрів, лінійок, лічильників — прямолінійні, а шкали годинників і спідометрів — криволінійні.

Щоб прочитати покази на шкалі, необхідно знати ціну поділки.

Щоб знайти ціну поділки, потрібно: від будь якого числа, зображеного на шкалі під поділками, відняти число, яке йому передує, і поділити одержану різницю на число поділок між цими числами.

Визначимо ціну найдрібнішої поділки. Для прикладу розглянемо шкалу термометра. Перед числом 90 стоїть число 80. Між ними є 10 найдрібніших поділок.

Щоб знайти ціну найдрібнішої поділки шкали термометра, потрібно:

Від 90 відняти 80. Одержимо 10. 10 поділити на 10. Одержимо 1.

До отриманого результату дописуємо розмірність величини поділок з числами (тобто градус Цельсія), яка вказана на термометрі.

Визначимо ціну проміжної поділки термометра. Для прикладу розглянемо число 30 і число, яке стоїть перед ним – 20. Між числами ними є дві проміжні поділки.

Щоб знайти ціну проміжної поділки на шкалі термометра, потрібно:

Від 30 відняти 20. Одержимо 10. 10 поділити на 2. Одержимо 5

До отриманого результату дописуємо розмірність величини поділок з числами (тобто градус Цельсія), яка вказана на термометрі.

Отже, ціна проміжної поділки шкали термометра становить 5 градусів Цельсія.

Ціна проміжної поділки на шкалі термометра становить 5 0С

Між числами 140 і 130, різниця яких дорівнює десяти, є п’ять поділок. Тому ціна поділки визначається так: десять поділити на п’ять і дорівнює 2 кілометри на годину.

Ціна великої поділки на лінійці становить один сантиметр, а малої – один міліметр.

Ціна поділки на годиннику для секундної стрілки становить одну секунду, для хвилинної – одну хвилину, а для годинникової стрілки – дванадцять хвилин.


IV. Закріплення матеріалу

321, 322, 329, 331.

V. Підсумок уроку

Фронтальна бесіда

  1. Скільки одиничних відрізків потрібно відкласти від початку променя, щоб позначити на ньому число 9?

  2. 319 (усно).

VІ. Домашнє завдання

323, 325.


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Математика

15.07.2021

45

0

1

Для кого: 5 Клас