Конспект музичного заняття на тему: ”Що таке музика?”
старший дошкільний вік
(за системою Карла Орфа)
Мета:
Слухання музики – формувати досвід музичних вражень, розвивати мислення, творчу уяву,
бажання слухати найкращі зразки світової класичної музики,
вдосконалювати вміння самостійно визначати характер, настрій,
інтонації музичного твору, засоби музичної виразності, вживати музичні терміни,
закладати основи музичного смаку.
Співи – вчити співати природним голосом, без напруження, легким звуком, м’яко,
правильно передавати мелодію та настрій пісні, чітко вимовляти слова,
брати дихання між музичними фразами, співати злагоджено у заданому темпі,
прислухатися до співу інших дітей, до звучання інструменту, виховувати любов до пісні,
бажання співати.
Гра на музичних інструментах – розвивати інтерес до активної гри на музичних інструментах,
учити зосереджуватися на грі, створювати музичний образ, самостійно передавати настрій музики,
розвивати відчуття мелодійності, ритму, продовжувати вчити правильного поводження з музичними інструментами,
закріпити прийому гри на них.
Обладнання:
1) Іграшки – фігурки звірів; декорації до казки ”Колобок”.
2) Камінець; склянки з водою і без води, дзвіночок, паперові стрічки,
поліетиленовий пакет, чайна ложка, однакові склянки, наповнені водою різного кольору до різного рівня;
дерев’яні ложки; натягнута між двома опорами нитка;
3) Аудіо запис твору П. Чайковського ”Підсніжник”
4) Ширма, музичні інструменти.
Попередня робота:
Розучити з дітьми пісню ”Я Лисичка, я сестричка” з опери Миколи Лисенка ”Коза-дереза”.
Хід заняття
На столі розміщено декорації настільного театру до казки ”Колобок”.
Усіх дійових осіб озвучує музичний керівник.
Музичний керівник
Діти, сьогодні ми помандруємо у королівство Музики. А перед тим завітаємо до наших знайомих Діда з Бабою.
Погляньте, до якої казки ми потрапили? Правильно, це казка “Колобок”. А ось і сам Колобок.
Лежить на підвіконні – сумує.
Раптом чує, що Сорока-Білобока кричить: ”Музика у лісі! Музика у лісі!”.
Колобок подумав: ”що то за музика?”Стриб, тай утік і від Баби і від Діда.
Котиться Колобок лісовою стежкою, коли на зустріч йому – Зайчик.
Колобок і запитує: ”що таке музика?”. А Зайчик відповідає:
Музика – це звук.
Це коли…
Кіт муркоче,
Грім гуркоче,
Дощик ллється,
Скло десь б’ється.
Вітер віє сніговії.
Дзвони дзвонять
Череду гонять,
Трава шелестить,
Джміль пролетить,
І коли ти чуєш стук –
Вся це зветься просто Звук.
Діти, Зайчик каже, що звук виникає дуже просто, давайте спробуємо самостійно утворити звук.
Я пропоную дітям утворити звуки різними способами, зокрема:
- Перелити воду зі склянки у склянку;
- Постукати камінцем об стіл;
- Подмухати на паперову смужку;
- Пошарудіти поліетиленовим пакетом;
- Постукати чайною ложкою по склянках наповнених водою різних рівнів;
- Постукати дерев’яними ложками одна об одну;
- Посмикати натягнуту між двома стійками нитку.
Музичний керівник
Діти, Зайчик пропонує утворити мелодію,
об’єднавши всі отримані звуки.
Давайте спробуємо заграти свою мелодію за допомогою шумових інструментів.
Музичний керівник
Діти, яка зараз пора року?
Весна – прекрасна пора року. У всі часи вона надихала митців до творчості,
оспівування її неперевершеної краси. Композитор П. Чайковський,
музику якого ви вже чули раніше, також написав чудові весняні п’єси,
що увійшли до його музичного альбому ”Пори року”.
Одну з цих п’єс ви послухаєте сьогодні.
Які квіти з’являються найпершими?
П’єса, яку ви зараз послухаєте, присвячена весняному місяцю – квітню і має назву ”Підсніжник”.
Якби ви були композиторами і захотіли музиці розповісти, як розте квітка,
куди б ви повели мелодію: вгору чи вниз? (Вгору). Чому?(тому що квітка тянеться до сонця)
Давайте у тиші жестом руки спробуємо зообразити,
як пробивається маленький паросток з під-землі.
А тепер послухайте, як це відобразив у своїй музиці П. Чайковський.
Звучить аудіозапис п’єси ”Підсніжник”.
Яким ви уявили підсніжник?
Це вокальний чи інструментальний твір?
У якому темпі виконується ця п’єса? Чому?
Музика п’єси за настроєм похмура чи світла? (світла)
Отже, твір написаний у мажорі.
Ви певно помітили, що музика протягом п’єси звучить з різною силою.
Як думаєте, чому?(тому що квітка розвивається:
вона ніжна, тендітна, але все ж має силу, щоб пробитися крізь землю)
Настрої та образи весни приваблюють не лише композиторів, а й живописців.
Ось погляньте картину ”Перші підсніжники”.
Чи схожі ці підсніжники на квітку, образ якої втілив у своєму творі П. Чайковський?
А ці квіти на картинці.
Музичний керівник
Колобку, ти зрозумів, що таке Музика?
Колобок
Так, тільки у мене виникло ще одне запитання: хто такий композитор?
Покочуся далі і дізнаюся.
Музичний керівник
Котиться колобок, а на зустріч йому… Хто, діти? Вовк.
Колобок
Добрий день, Вовче. Допоможи мені. Може ти знаєш хто такий композитор?
Вовк
Чув я щось… Може він малює картини?
Музичний керівник
Так, діти?
Діти
Ні. Картини малює художник.
Вовк
Може він пише вірші?
Діти
Ні. Вірші пише поет.
Вовк
А хто ж такий композитор?
Музичний керівник
Діти, давайте допоможемо Вовку і Колобку дізнатися хто такий композитор?
Діти
Композитор – це людина, яка пише музику.
Колобок
Як він записує музику?
Музичний керівник
Покотився Колобок далі, а на зустріч йому… Хто? Ведмідь.
Колобок
Добрий день, Ведмедю! Так мені дізнатися хочеться як можна записати музику: літерами чи цифрами…
Ведмідь
Це ж усім відомо – нотами,
Ноти – символи незвичні
І доволі симпатичні,
Означать кожен звук –
Миші писк і дощу стук.
Колобок
Дякую, Ведмедю!
Музичний керівник
Покотився Колобок далі. А на зустріч йому:”Хто?”(Лисичка)
Лисичка
Ой, а хто це такий смачненький та кругленький по ліску блукає?
Колобок
Це я – Колобок.
Лисичка
Щось трішки недочуваю, підійди поближче.
Та сядь мені на язичок і я все зрозумію, що ти там белькочеш.
Музичний керівник
Діти, треба нашого Колобка виручати, пісеньку про Лисичку заспівати.
Лисичко-сестричко Колобок маленький, говорить тихо,
а наші дітки тобі пісеньку дзвінко заспівають.
А коли вже наша пісня тобі сподобається, не їж, будь-ласка, колобка.
Лисичка
Добре, із задоволення послухаю вашу пісню.
(Діти виконують пісню ”Я Лисичка, я сестричка” з опери М. Лисенка “Коза дереза”)
Гарна пісня, та не хочеться мені з вами розcтаватися. Давайте діти, пограємо трішки.
Музичний керівник проводить музично-дидактичну гру ”Бубон чи брязкальце”
(Діти мають відгадати, який музичний інструмент звучить за ширмою)
Діти, давайте з вами заграємо на музичних інструментах?
(грають на дитячих музичних інструментах в супроводі баяна українську народну мелодію ”Ой єсть в лісі калина”)
Музичний керівник
Діти, а тепер ми з вами будемо імітувати під музику в рухах, як ходить вовчик, зайчик, ведмедик, лисичка. (я граю різні мелодії, а діти показують як ходять звірі)



