Конспек уроку " Суцвіття"

Опис документу:
Конспек уроку ознайомить учнів з різноманіттям і особливостями будови суцвіть, розглянути їх значення для розмноження рослин; Містить різнорівневі завдання по даній темі. Можна використовувати здобувачам освіти при підготовленні до ЗНО.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Біологія 6 клас Дата:______

Тема: Суцвіття.

Мета: сприяти:

ознайомленню учнів з різноманіттям і особливостями будови суцвіть, розглянути їх значення для розмноження рослин;

формуванню відповідального члена громади, суспільства, який розуміє важливість раціонального використання людиною рослинних угруповань;

створити умови для розвитку уміння співставляти і робити висновки та використовувати раніше отримані знання;

забезпечити умови виховання позитивного ставлення до рослин, формування естетичного сприйняття квіток і суцвіть.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні компетентності: спілкування рідною мовою, екологічна безпека та сталий розвиток, громадянська відповідальність, підприємливість і фінансова грамотність, здоров'я і безпека

Обладнання: роздавальний матеріал, комп’ютерна презентація, підручники, робочі зошити.

Основні поняття та терміни:  квітка, суцвіття, прості суцвіття, складні суцвіття, колос, китиця, зонтик, головка, щиток, початок, кошик, сережка, завитка, волоть, складний колос, складний зонтик, складний щиток.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

- Доброго дня. Сьогодні ми будемо працювати під девізом:

«Міркуємо, - швидко, (Запис на дошці )

Відповідаємо, - правильно,

Працюємо, - плідно».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Створення психологічного настрою.

Один правитель, у якого не було спадкоємців, вирішив обрати собі

наступника дивним способом. Він оголосив, що його наступником стане той,

хто пройде по стінах міського муру з посудиною, повною води, на голові і при

цьому не проллє ні краплини. Багато охочих зібралося, щоб спробувати щастя.

Та ніхто не міг виконати волю правителя. Тоді зголосився раб. «Хай спробує» -

сказав правитель. І раб спробував. Він виконав волю правителя. Коли його

запитали, як ти це зробив, він відповів: «Я дуже хотів стати правителем».

Ця проста притча твердить, що в житті всього можна досягти, потрібно

лише дуже хотіти, старатися і прикладати максимум зусиль для досягнення

своєї мети. Тож давайте і ми сьогодні спробуємо постаратися, щоб досягти

бажаних результатів.

Допоможуть нам у цьому сходинки успіху, на вершині яких знаходиться

головний убір правителів. Коли ми доберемося до вершини, то зможемо

стверджувати, що досягли поставленої мети (слайд 1).

(Сходинки на дошці )

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Перша сходинка – ОСНОВА

Щоб починати щось нове, треба мати основу, те, що буде фундаментом нового.

Нашим фундаментом, основою є ваші знання, здобуті на попередніх уроках, те,

що ви вчили вдома. З’ясуємо, як ви підготувалися до уроку.

  1. Бесіда:

  • Що таке квітка?

  • Яка її будова?

  • Що називають оцвітиною? Яка її роль у квітці?

  • Які частини квітки називають головними? Чому?

  • Яка будова тичинки?

  • Яка будова маточки?

  • Які квіти називають одностатевими? двостатевими? нестатавими?

Наведіть приклади.

  • Які квіти називають правильними? неправильними? асиметричними?

Наведіть приклади.

  • Які рослини називають однодомними? дводомними? Наведіть приклади.

2. Двійково-вибіркові завдання (дати відповідь на запитання: «Так» чи «Ні»):

1. Квітка - це видозмінений корінь.

2. В центрі квіточки знаходяться маточки й тичинки.

3. Квітка розвивається на стеблі.

4. Кожна тичинка складається з приймочки та стовпчика.

5. Всередині зав’язі знаходиться насінний зачаток.

6. Двостатевими називаються квіти, що мають маточку.

7. Одностатевими називаються квіти, що мають тичинки та маточки.

8. Навколо головних частин розміщена оцвітина.

9. Квітконіжка розширяється в квітколоже.

10. Маточка складається з пиляка.

11. Головні частини квітки - це чашолистики.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Друга сходинка називається - «НЕВІДОМЕ»

  • Відгадайте, будь ласка, дві загадки:

  1. Я гордо голову тримаю
    І перед вітром не схиляю.
    Я жовтий, білий, полум'яний,
    І наче яблуко, рум'яний.
    В саду я квітну навесні.
    Скажи, яке ім'я мені? (Тюльпан)

  2. Дзвіночки в лісі ніжні - ніжні,

Немов сніжинки білосніжні.

В зеленім листі спочивають,

П'янкий весняний запах мають. (Ковалія)

Погляньте на зображення квітів тюльпана і конвалії.

Що ви можете про них сказати? ( одна квітка; багато квіток-група квіток)

-Чи замислювались ви колись над тим, чому у одних рослин розквітають

подиноку квітки, а в інших багато-групи квіток?

А ще такі групи квіток називають суцвіттям.

Сьогодні на уроці ми спробуємо дати відповіді на ці запитання

Оголошення теми та завдань уроку.(Слайд №4)

Тема нашого уроку — «Суцвіття».

Сьогодні ми повинні сформувати поняття про суцвіття, розглянути їхню будову й різноманітність; навчити розпізнавати суцвіття та з’ясувати значення суцвіть у житті рослини.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Третя сходинка- «СТАНЕ ВІДОМИМ»

-Що ж таке суцвіття?

Робота з підручником.

Суцвіття — це сукупність квіток, розташованих на загальній осі у певному порядку.

Суцвіття утворюють здебільшого рослини, що мають дрібні квітки.

Розрізняють прості й складні суцвіття. Простими називають суцвіття, у яких на

нерозгалуженій осі в пазухах приквітників розміщені поодинокі квітки. Складні

суцвіття утворюються з кількох простих за рахунок галуження головної осі.

Робота з картками ( картка №2)

Прості суцвіття:

китиця (люпин, конвалія, черемха): бічні квітки мають короткі

квітконіжки й сидять на подовженій головній осі;

колос (подорожник, вербена, заразиха): на головній видовженій осі

розташовуються сидячі квітки;

початок (білокрильник, аїр): подібний до колоса, але має м’ясисту

потовщену вісь;

сережки (верба, волоський горіх, смородина): відрізняється від колоса й

китиці звисаючою головною віссю;

зонтик (первоцвіт, вишня, цибуля): головна вісь коротка, бічні квітки ніби

виходять з однієї точки на ніжках різної довжини й розташовуються

куполоподібно або в одній площині;

головка (агалик-трава, конюшина): головна вісь дуже коротка, квітки

суцільно скупчені, майже без квітконіжок;

кошик (волошка, соняшник, кульбаба): численні дрібні сидячі квітки

розташовані на значно потовщеному і розширеному кінці вкороченої осі, що

має увігнуту, плоску чи опуклу форму; зовні суцвіття захищене зеленим листям

обгорткою;

щиток (груша): відрізняється від китиці тим, що нижні квітки мають довгі

квітконіжки, внаслідок чого всі вони розташовуються в одній площині.

Складні суцвіття:

складна китиця, або волоть (тонконіг, бузок, виноград): головна довга

вісь є китицею, а бічні її гілочки — прості китиці;

складний щиток (горобина, калина): головна вісь є щитком, бічні —

кошики або теж щитки;

складний колос (пшениця, жито): головна вісь галузиться на прості

колоски;

складний зонтик (морква, кріп, борщовик): бокові осі закінчуються не

квітками, а простими зонтиками.

-Ці дві чудові квітки зацвітають навесні. Подивіться на них, чи однакові вони?

  • Чим вони відрізняються?

  • Тюльпан – поодинока квітка, а у конвалії декілька квіток зібрані на спільній осі. Будову поодинокої квітки ми вже розглянули на минулому уроці, а що собою являє сукупність квіток, ми саме сьогодні розглянемо. Ще одне диво природи має назву - суцвіття. То ж яке значення у житті рослин має розташування дрібних квітів групами?

Суцвіття– група квіток, розміщених на стеблі у певному порядку.

Значення суцвіть у житті рослин:

  • пристосування рослин до запилення (наприклад, зібрані разом дрібні квітки у калини, редьки, горобини добре помітні для комах-запилювачів, а у вітрозапильних рослин дрібні квітки, зібрані у суцвіття, краще вловлюють пилок з повітря (наприклад, у верби, тополі, кукурудзи).

  • утворення більшої кількісті плодів, ніж в окремих квітках, що сприяє зростанню чисельності виду та його поширенню.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Вправа «Розсипуха» Розмістіть види суцвіть і назву рослин у відповідні колонки:

зонтик (кріп),китиця(конвалія), складний щиток(береза), (подорожник), (груша), складний колос, сережка (пижмо). початок щиток (примула), (пшениця),

волоть(бузок), колос складний зонтик(кала), головка(конюшина), кошик (незабудка), завитка, (соняшник),

Види суцвіть

Прості складні

на нерозгалуженій осі утворені кількома простими

розміщені поодинокі квітки завдяки розгалуженню головної осі

- китиця(конвалія), - волоть(бузок),

- колос(подорожник), - складний колос(пшениця),

- зонтик (примула), - складний зонтик(кріп),

- щиток(груша), - складний щиток(пижмо).

- сережка(береза),

- початок(кала),

- головка(конюшина),

- кошик(соняшник),

- завитка (незабудка).

Вправа «Розірвана шпаргалка»(робота з підручником):

- Перед вами - роздрукована таблиця, але в ній є пропуски, які вам необхідно заповнити.

Назва суцвіття

Характеристика

Представники

Одна вісь, на ній по черзі на квітоніжках розміщені квітки

Капуста, конвалія, смородина,

Щиток

Спільна вісь, квітки мають квітоніжки, але нижні квітоніжки довші за верхні, а квітки розміщені по черзі

Колос

Подорожник, вербена

Потовщена квіткова вісь, квітки не мають квітоніжок, розміщені один навпроти одного

Кукурудза, рогіз

Сережка

Спільна вісь, на якій знаходяться одностатеві квітки

Простий зонтик

Вишня, цибуля

Головка

Коротка головна вісь, на якій суцільно скупчені без квітоніжок квітки

Суцвіття, що має розширене квітколоже, на якому без квітоніжок розміщені квітки

Соняшник, айстра, осот

Складний колос

Пшениця, жито

Суцвіття, що має спільну вісь, на якій знаходяться прості зонтики

Морква, петрушка, кріп

Складний щиток

Суцвіття, що має спільну вісь, на якій знаходяться прості щитки або кошики

3. «Німі малюнки» - підпишіть суцвіття:

4.Вправа «Вилучи зайве»: знайдіть зайве слово у рядку і обґрунтуйте, чому воно зайве:

  1. Корінь, суцвіття, плід, квітка.

  2. Складний колос, сережка, складний зонтик, складний щиток.

  3. Щиток, китиця, складний зонтик.

  4. Капуста, яблуня, конвалія, смородина.

  5. Кукурудза, рогіз, вишня.

  6. Виноград, пшениця, жито.

  7. Деревій, пижмо, подорожник.

5.Вправа «Злови помилку»:

  1. Квітка ромашки – поодинока та завжди самотня.

  2. Гарний колос конвалії прикрашає лісову галявину.

  3. Китиця пшениці вниз звисає, то насіння її обтягає.

5. Тестові завдання (знайти одну правильну відповідь):

1. Суцвіття мають:

а) конюшина, б) тюльпан, в) лілія.

2. Суцвіття у яких на нерозгалуженій осі розміщені поодинокі квітки:

а) складне, б) просте.

3. Назвіть суцвіття, яке не належить до простих:

а) китиця, б) початок, в) волоть, г) головка, д) щиток.

4. Визначте суцвіття, в якому квітки кріпляться до головної осі почергово за допомогою квітконіжок приблизно однакової довжини:

а) колос, б) китиця, в) волоть, г) щиток, д) початок.

5. Вкажіть, як називається суцвіття, яке подібне до колосу, але має потовщену вісь:

а) складний колос, б) головка, в) волоть, г) початок, д) кошик.

6.Назвіть суцвіття, уздовж головної осі якого розміщені квітки на квітконіжках різної довжини:

а) волоть, б) китиця, в) щиток, г) початок.

VІ. Підведення підсумків уроку (гра «Мікрофон»):

  • На уроці я зрозумів…

  • Тепер я знатиму…

  • Мені було цікаво дізнатися про…

VІІ. Домашнє завдання:

  • опрацювати § 34;

  • дати відповіді на запитання після даного параграфа;

  • виконати тестові завдання (с.130);

  • скласти кросворд з ключовим словом «Суцвіття».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
3
дн.
1
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!