Конспек уроку " ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ"

Опис документу:
Мета: сформувати систему знань про способи орієнтування на місцевості тавизначення напрямків, розвивати практичні вміння орієнтуватися засторонами горизонту;розвивати вміння розумної та виваженої поведінки в критичних ситуаціях, спостережливість, уважність;виховувати почуття відповідальності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Дата:

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ

Мета: сформувати систему знань про способи орієнтування на місцевості тавизначення напрямків, розвивати практичні вміння орієнтуватися засторонами горизонту;розвивати вміння розумної та виваженої поведінки в критичних ситуаціях, спостережливість, уважність;виховувати почуття відповідальності.

Обладнання: підручники, компаси, комп’ютер, мультимедійна презентація«Орієнтування на місцевості».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть назвати основні та проміжні сторонигоризонту, різні способи орієнтування на місцевості.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

IІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Практична теорія»

Кримські гори, розташовані на півдні Кримського півострова,— мальовничий район нашої країни, улюблене місце відпочинку туристів. У горах прокладені численні туристичні маршрутирізних категорій складності. В усі пори року цими маршрутамивирушають туристичні групи як у супроводі досвідчених керівників-провідників, так і самостійні. Та в усі пори року в горах постійно чергує спеціальна служба порятунку. На жаль, ця службане залишається без роботи, оскільки періодично в горах губляться люди. Чому ж так трапляється? Справа в тому, що в горах погода дуже мінлива. Туман, злива, ураганний вітер і сніг можутьраптово наздогнати непідготовлених мандрівників. І тоді від того,наскільки мандрівники вміють поводитись у критичній ситуації,орієнтуватися на місцевості, користуватися планом і картою, частозалежить їхнє життя.

Сьогодні на уроці ви набуватимете навичок, що допоможуть вамвижити у таких складних умовах.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Формування поняття «орієнтування на місцевості»

Прийом «Мозковий штурм»

Що означає вислів «зорієнтуватися на місцевості»?

Учні пропонують свої варіанти.

Орієнтування на місцевості— це визначення свого місцезнаходження щодо сторін горизонту та окремих об’єктів, розташованих на місцевості.

Для орієнтування на місцевості потрібно вміти визначати сторони горизонту.

Горизонт— частина земної поверхні, яку ми бачимо навколосебе на рівній відкритій місцевості. Основні сторони горизонту — північ, південь, захід та схід. Проміжні — північний схід,південний схід, південний захід та північний захід.

2.Способи орієнтування на місцевості (робота з малюнкамив підручнику, демонстрація слайдів)

З давніх-давен головними природними об’єктами для орієнтування на місцевості для людей були Сонце, Місяць та зорі.

У наших широтах о 6-ій ранку Сонце перебуває на сході,о 12-ій годині — на півдні, о 18-ій — на заході (якщо враховуватилітній час, то на годину пізніше).

Полярна зоря розташовується в північному напрямку. Щоб визначити положення Полярної зорі на зоряному небосхилі, необхідноподумки провести уявну лінію через дві крайні зорі «ковша» ВеликаВедмедиця та відкласти на цій лінії п’ять разів відстань, що дорівнює відстані між названими крайніми зорями.

Під час першої четверті (Місяць зростає) Місяць перебуваєо 18-ій годині на півдні та о 24-ій годині на заході. Коли він повний,то розташовується о 18-ій годині на сході, о 24-ій годині — на півдні,о 6-ій ранку — на заході. Під час останньої четверті Місяць перебуває о 24-ій на сході, о 6-ій — на півдні.

Висновок 1. При ясному небі на місцевості можна

зорієнтуватисяза Сонцем, Місяцем, зорями.

3.Надійний спосіб орієнтування — за компасом(ознайомлення та робота з компасом)

Щоб орієнтуватися за компасом, необхідно: встановити компасна горизонтальну площину, звільнити за допомогою спеціальноговажеля намагнічену стрілку, зачекати, доки стрілка заспокоїться;повернути корпус компаса, доки букви Пн (або N) не зрівняютьсяз указаним темним кінцем стрілки. Слід пам’ятати, що компасомне можна користуватися поблизу залізних предметів, бойової техніки й ліній електропередачі, оскільки вони спричиняють відхилення магнітної стрілки. Визначити на карті точку свого перебуваннялегше, коли знаходишся на місцевості поряд з орієнтиром (місцевимпредметом), позначеним на карті. У цьому випадку розташуванняумовного знаку збігатиметься з точкою стояння.

Висновок 2. Компас — прилад, за яким найточніше

можна визначити сторони горизонту.

4. Способи орієнтування за місцевими ознаками

Які вам відомі способи орієнтування за місцевими ознаками?

- Кора більшості дерев грубіша й темніша на північній стороні,тонша й еластичніша (у берези світліша) — на південній;

- у сосни вторинна (бура, потріскана) кора на північній стороністовбура піднімається вище, ніж на південній;

- на деревах хвойних порід смола рясніше накопичується з південного боку;

- річні кільця на свіжих пнях дерев розташовані щільніше з північного боку;

- з північного боку дерева, камені, дерев’яні, черепичні і шифернікрівлі рясніше покриваються лишайниками, грибками;

- мурашники розташовуються з південного боку дерев, пнів і кущів, крім того, південний скат мурашників пологий, північний — крутий;

- ягоди і фрукти раніше червоніють (жовтіють) з південного боку;

- улітку ґрунт біля великих каменів, будівель, дерев і кущів сухіший з південного боку, що можна визначити на дотик;

- у поодиноких дерев крона пишніша й густіша з південного боку;

- сніг швидше підтає на південних схилах, у результаті підтаювання на снігу утворюються щербини, направлені на південь;

- вівтарі православних церков, каплиць і лютеранських кирокобернені на схід, а головні входи розташовані із західного боку;

- підведений кінець нижньої щаблини хреста церков оберненийна північ.

Висновок 3. Під час орієнтування за місцевими

ознаками можливіпогрішності, тому для більш

точного визначення сторін горизонтунеобхідно

використовувати кілька ознак.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Бліцопитування» 1

Назвіть основні та проміжні сторони горизонту.

Як зорієнтуватися за Сонцем, Місяцем, зорями?

Якщо ви заблукали в лісі, що будете робити?

Яка проміжна сторона горизонту лежить між півднем і заходом?

північчю та сходом?

Прийом «Клуб знавців» (робота в групах)

Час обговорення відповіді на запитання — 1 хвилина.

1) Назвіть якнайбільше способів орієнтування за місцевимиознаками.

2) Ви знаєте, наскільки мінлива погода та як важливо, особливов умовах походу, вміти передбачати її зміни. Назвіть якнайбільше місцевих ознак погіршення погоди.

3) Уявіть собі, що ви вирушаєте в подорож за певним маршрутом.

Складіть перелік правил для учасників.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Прийом «П’ять речень»

Орієнтування на місцевості— це визначення свого місцезнаходження щодо сторін горизонту та окремих об’єктів, розташованих на місцевості.

З давніх-давен головними природними об’єктами для орієнтування на місцевості для людей були Сонце, Місяць та зорі. Надійним способом є орієнтування за компасом. Можна зорієнтуватися й за місцевими ознаками. У такому випадку для більшточного визначення сторін горизонту необхідно використовуватикілька ознак.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст § 8 підручника.

2. Написати невелику розповідь про те, як уміння орієнтуватися допомогло людям знайти шлях у незнайомій місцевості.

3. Принести компаси.

4. За допомогою інтернет-ресурсів дізнатися, як виготовити найпростіший магнітний компас.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Магнітний компас було винайдено в Китаї. У китайських джерелах, вік яких 4 тис. років, є згадка про великий глиняний горщик, який караванники «бережуть пильніше за всі свої дорогоціннівантажі». У ньому «на дерев’яному поплавку лежить коричневийкамінь, що полюбляє залізо. Він, обертаючись, увесь час указуємандрівникам у бік півдня, а це, коли не видно Сонця та зірок, рятує їх від багатьох лих, виводячи до колодязів та спрямовуючи направдивий шлях».

Уже на початку нашої ери китайські вчені почали створюватиштучні магніти, намагнічуючи залізну голку. У Середземномор’їкомпас з’явився у ХІІ ст. З XIV ст. компас має шкалу. Припускають,що італійський майстер Флавіо Жіойя скріпив магнітну стрілкуз паперовим колом і по краю цього кола наніс градусні поділки, а дойого центра провів промені, що відповідають 32-ом напрямкам —румбам, для більш зручного спостереження за показниками приладу під час визначення напрямку вітру. На паперове коло майстертакож наніс рисунок, який отримав назву «роза вітрів» і став емблемою всього, що пов’язано з далекими подорожами.

Традиційне зафарбування південного кінця стрілки компасав червоний колір, а північного — у чорний є відгомоном стародавніхчасів. Ще в ассирійському календарі північ називався Чорною країною, південь — Червоною,схід — Зеленою, а захід —Білою. Відповідно фарбували міські ворота в давньомуКитаї.

Якщо немає компаса, тозорієнтуватися на місцевостіможна за допомогою годинника. Для цього годинник розташовують у горизонтальнійплощині та повертають так,щоб часова стрілка була спрямована на Сонце. Кут міжчасовою стрілкою та напрямком на цифру «12» циферблата потрібно поділити навпіл. Бісектриса кута зрівняється з південною лінією, що вказує напрямок «північ — південь», причому південь будена тому кінці лінії, яка ближча до Сонця. (Положення хвилинної тасекундної стрілок не враховують.)

Для орієнтування в горах слід пам’ятати, що південні схили гірнабагато раніше звільняються від снігу, ніж північні. На південнихсхилах деяких глибоких ущелин сніг лежить упродовж цілого літа,утворюючи сніжники. Більше льодовиків розташовано на північнихсхилах гір, снігова лінія тут розташована нижче, ніж на південних.У лісних районах на південних схилах ростуть переважно дуб і сосна, а на північних — піхта та ялина. На південних схилах гір альпійські та субальпійські луки піднімаються вище, ніж на північних.

У природі є незвичайні «компаси» — метелики. Сідаючи наквітку, вони займають таке положення відносно Сонця, щоб відскладених крилець не падала тінь і вони були непомітними. Відоманародна прикмета: у вранішні та вечірні години складені крильцяметелика спрямовані із заходу на схід, а в полудень — із півночі на південь.

5

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Селф-коучинг (самонаставництво) як технологія професійного розвитку педагога Нової української школи»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.