Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Лялька–мотанка – щаслива доля намотана.
Мета: навчити конкретним трудовим навикам при роботі з тканиною, нитками на прикладі виготовлення ляльки–мотанки; закріпити знання учнів з історії появи народної ляльки, обрядів і традицій, пов'язаних з виготовленням ляльок;
розвивати образне мислення, творчі здібності, створити умови для збагачення індивідуального досвіду про українську народну іграшку та виготовлення ляльок; спонукати до відтворення та узагальнення своєї пошуково-дослідницької роботи з даної теми; розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки;
виховувати любов до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу.
Місце уроку в системі уроків цього розділу: 6 клас, Розділ 5, варіативний модуль, урок 11.
Тип уроку: узагальнення знань, вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: лялька-мотанк, крупяничка, очіпок, традиції, обряди, сакральний хрест.
Міжпредметні зв’язки: народознавство, історія, культурологія, етика.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, випереджаючі завдання(презентація).
Методи навчання: стимулювання інтересу до навчання (створення ситуації успіху), наочні, проблемно-пошукові, «мікрофон», практична робота, індуктивний, репродуктивний.
Обладнання: презентація «Народна іграшка», оформлені дитячі роботи, шматки тканини, нитки, ножиці, заготовки одягу для ляльок, карти інструкцій по виготовленню ляльки.
Моя лялька-мотанка
Ниточкою змотана,
Оберіг мій на землі, Талісман мені в житті.
(Слайд 1)
Хід уроку
І. Створення ситуації успіху шляхом інтегрування музики і слова.
Перевірка готовності учнів до учбового заняття. Учитель читає епіграф. (Слайд 2)
II. Актуалізація опорних знань:
- Як ви думаєте, що позначає слово «лялька»?
- Як ви розумієте його значення?
- Який образ виникає у вас в свідомості при слові «лялька»?
Відповідають учні. (Слайд 3)
Продовжимо наш урок словами відомого українського письменника М.Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". І дійсно, лише той народ має майбутнє, який цінує свою історію. (Слайд 4)
ІІІ. Повторення вивченого.
- Давайте перевіримо чи засвоїли те, про що уже говорили на попередніх уроках.
Тест (Слайд 5-8)
1. В давнину іграшки:
а) купляли; * б) робили самі.
2. Яку роль виконувала лялька – мотанка колись в кожній родині?
*а) була оберегом;
б)товаром, який можна було продати, купити;
в)звичайною іграшкою.
3. Скільки років існує лялька – мотанка?
* а) більше 1000; б) більше 100; в) менше 100.
4. Що є в основі ляльки?
а) паличка; б) круг; *в)хрест.
5. Ляльку – мотанку можна було:
а) продати, купити; *б) передавалася від матері до дитини.
6. Лялька – мотанка є посередником:
а) між мамою та дитиною; б) між чоловіком та жінкою;
* в) між живими та тими, що ще не народилися, містичним світом.
7. Чому немає обличчя у ляльки – мотанки?
а) бо так краще, оригінальніше; б) бо не вміли зробити гарне обличчя;
* в) бо боялися, щоб у ляльку не вселився дух конкретної людини.
8. Чому деякі ляльки спалювалися?
а) тому, що вже ставала старою; *б)із спалюванням ляльки знищувалися хвороби, зло.
9. Лялька – мотанка шиється?
а) так; * б) ні.
10. В якому селі Уманського району зараз є майстриня – лялькарка?
а) Кочержинцях; *б) Полянецькому; в)Городецькому.
11. Яких ляльок в хаті могло бути найбільше, їх обов’язково спалювали?
а) семиручка; *б)лихоманка; в) зерновушка.
12. Яка з ляльок давала господарям здоров’я та багатство:
а) травниця; б) крупяниця;* в) вузлова; г) утішниця.
ІV. Повідомлення теми, завдань уроку.
(Слайд 9)
Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати тему «Народна лялька» та виготовляти ляльки-мотанки. Розгортаємо зошити, записуємо число, тему уроку.
А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей).
Отже, ми розширимо уявлення про народні традиції створення ляльок-мотанок. Вам було домашнє завдання дізнатися від своїх бабусь про ляльки, якими вони гралися в дитинстві. А більш докладнішу інформацію ми дізнаємось із підготовлених Вами повідомлень. (Виступи дітей).
(Слайд 10-15)
V. Майстер – клас. (Практична робота)
(Слайд 16)
Інструктаж з охорони праці.
(Слайд 17-18)
Перед початком роботи, будь ласка, зверніть увагу на свої робочі місця. Де б ви не знаходилися: на заняттях - необхідно бути дуже обережними. На заняттях ми користуватимемося різними предметами, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.
Вимоги безпеки під час роботи: дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце, не допускайте той, що захаращується його інструментами, відходами і сміттям; будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим; не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу; світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку; положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;
Вимоги безпеки при роботі з ножицями: кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе; - стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд; передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами; не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів. Вимоги безпеки після закінчення роботи: приведіть в порядок робоче місце; інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце; сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.
Вчитель
Насамперед треба налаштуватися на те, що зараз робитимете щось дуже важливе – як перед якоюсь значущою подією у вашому житті. Скоро свято Стрітення, коли весна зустрічатиметься із зимою, а весна це початок нового життя, тому ви ніби будете задавати йому рух – вкладатимете в ляльку силу.
Відкиньте всі думки, що відволікають вас. Це найкращий стан для створення ляльки – оберега. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину (запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів).
Візьміть аркуш паперу, запишіть усе те, що б ви хотіли щоб здійснилося у новому році. Для цього не поспішайте – добре подумайте. Тепер цей аркуш згорніть у трубочку і покладіть у вашу майбутню лялечку.
Виготовлення ляльки – круп’янички. (оберега, який дає господарям багатство і здоров’я).
Для створення такої ляльки треба мати:
(Слайд 20)
1. Тканина (білого і різнобарвного відтінків).
2. Нитки, муліне (різних кольорів).
3. Голка, ножиці.
4. Крупа – пшоно, гречка, жито, пшениця.
Інструкція ляльки – круп’янички:
(Слайд 21-42)
Квадрат тканини складаємо навпіл і зшиваємо з двох сторін. Отриманий мішечок вивертаємо на лицьову сторону.
Заповнюємо мішечок зерном і зверху перев'язуємо.
Вирізаємо прямокутний шматочок тканини з різнобарвного матеріалу.
Обертаємо ляльку прямокутним шматком тканини і підв'язуємо з допомогою ниток муліне в місці перев'язки голови - вийде спідниця.
Поверх спідниці підв'язуємо прямокутний клаптик іншого кольору - фартух.
Вирізаємо з тканини трикутник і обмотуємо їм верхню частину ляльки, формуючи хустку.
Кінці хустки з обох сторін пов'язуємо нитками муліне, імітуючи руки.
Лялька готова!
Фізкультхвилинка проводиться всередині практичної роботи. (Слайд 33)
VІ. Презентація робіт. (Слайд 43)
VІІ. Підсумок уроку. (Слайд 44-46)
Рефлексія: метод «Мікрофон». Звучить музика.
Чи важливою справою займалися?
Що було цікавим у роботі?
Дізналися щось нове?
Зможете комусь розповісти про це?
Кожен розповідає яку ляльку робив, кому подарує?
Виставлення оцінок
VІIІ. Домашнє завдання. Скласти казку «Пригоди ляльки-мотанки».
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»