• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Географія
  • Конспек уроку " Форми земної поверхні на території свого краю та їх зображення на фізичній карті України та області. Практична робота: «Визначення форм земної поверхні на фізичної карті України»"

Конспек уроку " Форми земної поверхні на території свого краю та їх зображення на фізичній карті України та області. Практична робота: «Визначення форм земної поверхні на фізичної карті України»"

Опис документу:
Мета. Навчальна: Формувати знання учнів про форми земної поверхні на території свого краю та способи їх зображення на фізичній карті України та області. Розвиваюча: Розвивати практичні уміння розпізнавати форми поверхні за словесним описом. Виховна: Виховання любові до рідного краю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Форми земної поверхні на території свого краю та їх зображення на фізичній карті України та області. Практична робота: «Визначення форм земної поверхні на фізичної карті України»

Мета.

Навчальна:

Формувати знання учнів про форми земної поверхні на території свого краю та способи їх зображення на фізичній карті України та області.

Розвиваюча:

Розвивати практичні уміння розпізнавати форми поверхні за словесним описом.

Виховна:

Виховання любові до рідного краю.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення.

Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Фізична карта України, карта Полтавської області, зошити, підручники.

Епіграф до уроку:

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Всі почули ми дзвінок –

Він покликав на урок.

Кожен з нас приготувався,

На перерві постарався.

Тож часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття.

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття

4.

Побажання успіху на уроці.

ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальна бесіда.

  • Які форми земної поверхні ви знаєте?

  • Які з них є у вашій місцевості?

  • Що називається рівниною?

  • З чого складається гора?

  • Чим гора відрізняється від горба?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із формами земної поверхні ,які переважають у нашій місцевості, а також познайомитеся із зображенням їх на фізичній карті України та області, навчитеся розпізнавати форми поверхні за описом. Запис в зошити теми уроку.

V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Територія Полтавщини належить до великої Східноєвропейської рівнини. В межах цієї рівнини виділяються Придніпровська низовина, до якої належить майже вся Полтавщина, і невелика ділянка Придніпровської височини (лише на правому березі Дніпра).

Таким чином, Полтавщина розташована в межах двох великих форм рельєфу — Придніпровської низовини і Придніпровської височини, розділених Дніпром.

Є і невеликі форми рельєфу. Якби ти з висоти пташиного польоту поглянув на Полтавщину, то побачив би звивисті річкові долини - зниження рельєфу, на дні яких течуть річки; а між ними - вододільні рівнини.

Вододільні рівнини — це підвищення, які ніби ділять воду (що потрапляє з дощем або талим снігом) між сусідніми річками. Вододільні рівнини часто порізані балками і ярами. Схили балок заросли рослинністю, а ярів — ні.

Особливо багато ярів і балок біля берегів річок та на височинах.

На плоскій поверхні низовин багато округлих западинок, в яких весною, після танення снігу часто застоюється вода.

Поверхня Полтавщини рівнинна (переважно низовинна), і зручна для обробки землі, вирощування сільськогосподарських рослин, будівництва доріг ( на відміну від областей, розташованих на височинах і в горах).

Висоту чи глибину поверхні прийнято визначати відносно рівня моря, який приймають за 0 метрів. Так, низовини мають висоти 0...200 м, височини 200...500 м.

Найвища точка поверхні в межах Полтавщини (204 м над рівнем моря) розташована на вододільному горбі за 5 км на південь від Кременчука, в межах Придніпровської височини.

Найнижча точка області — на березі Дніпродзержинського водосховища, в долині Дніпра (64м). Середня висота поверхні області близько 110м, а різниця висот становить 140м.

Річкові долини Дніпра, Псла, Ворскли інших річок складаються з кількох частин

крутого корінного схилу

русла (заглибини, в якій постійно тече вода),

заплави (низької частини долини» по якій вода розливається після танення снігу або сильних дощів), терас (дещо підвищених частин річкової долини, які нагадують стугеньки. І не заливаються водою при найбільших розливах води).

На річках Полтавщини крутий схил розташований справа від русла, а тераси – переважно зліва.

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.

1

Практична робота № 10. Вправи на розпізнавання форм поверхні за словесним описом..

1.Ближче до дороги гори знаходяться не гострі піки, а округлі вершини. Вони густо заросли лісом. Здалеку може здатися, що це товсті спини величезних волохатих ведмедів, а шкури у них зеленого кольору. Але шерсть на спинах ведмедів - це столітні смереки висотою в десятки метрів.

Вище лісу знаходяться полонини – безмежні пусті альпійськи луги. Надо полонинами здіймаються справжні висотні піки, побілені снігом. Вони надягають білі шапки зі снігу та льоду ще восени, а тільки наприкінці весни знімають їх. Ці гори народжують бурні, льодяні та кришталево чисті гірські річки, що стримко збігають униз. ( Гори)

2.Горб— форма рельєфу, що піднімається над навколишньою поверхнею, але лише на обмеженій площі. Найчастіше горби мають чітко виражені вершини. Також часто пагорбами вважаються височини з похилими схилами, на відміну від скель, а інколи, для відрізнення від гір, вводиться поріг відносної висоти 200 м.

3.Яри   форми рельєфу; глибокі, широкі й достатньо протяжні крутосхилі долини V-подібної форми, які виникають внаслідок ерозії пухких гірських порід тимчасовими лінійними водотоками під час потужних опадів, танення снігу, льоду чи льодовиків.

4.Рівнина́  — форма рельєфу, при якій поверхня землі в межах видимого горизонту є рівною або слабко хвилястою. Висоти сусідніх точок мало відрізняються одна від одної — коливання відносних висот до 200 м, переходом між підвищеними та зниженими ділянками поступові.

2

3

Фронтальна бесіда.

- В межах якого материка і яких великих форм рельєфу розташована наша область?

- Яка різниця в рельєфі північної і південної частини області?

- Яка з них більш зручна для обробки земель?

- В межах яких форм рельєфу розташована наша школа, домівка? Які є поблизу?

Робота в зошитах.

  • Запис в зошит основних понять теми.

  • Замалюйте в зошит основні форми рельєфу нашого краю.

VІІІ. Підсумок уроку.

- Яку тему вивчали?

- Чим збагатили свої знання?

На цьому ми завершуємо наш урок.

IX. Домашнє завдання.

Опрацювати конспект.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн