Конспек уроку "ЦИКЛИ У ВОКАЛЬНО-ХОРОВІЙ МУЗИЦІ"

Опис документу:
Мета: навчальна: продовжити знайомити учнів з образами, втіленими в музичних творах різних жанрів (музичний цикл); учити висловлювати свої особисті думки та враження про музичні твори; поглибити знання учнів про творчість М. Мусоргського; закріпити розуміння учнями поняття вокальний цикл; розвивальна: формувати вміння виявляти спільне і відмінне у змісті та звучанні творів різних жанрі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас І семестр

11 урок

ЦИКЛИ У ВОКАЛЬНО-ХОРОВІЙ МУЗИЦІ.

Мета:

навчальна: продовжити знайомити учнів з образами, втіленими в музичних творах різних жанрів (музичний цикл); учити висловлювати свої особисті думки та враження про музичні твори; поглибити знання учнів про творчість М. Мусоргського; закріпити розуміння учнями поняття вокальний цикл;

розвивальна: формувати вміння виявляти спільне і відмінне у змісті та звучанні творів різних жанрів;

виховна: прищеплювати учням зацікавленість ліричними й романтичними образами в музиці, естетичний смак.

Музичний матеріал: «Марш дерев’яних солдатиків», «Хвороба ляльки» П. Чайковського; «Лебідь», «Слон» К. Сен-Санса; вокальний цикл «Дитя­ча» М. Мусоргського; «Веселкова» О.Жилінського

Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети П. Чайковського, М. Мусорг­ського, К. Сен-Санса,; інформаційні картки для ділової гри; презентація.

Обладнання: ТЗН, фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований урок.

ХІД УРОКУ

Учні входять до класу під музичний супровід (О.Жилінського «Веселкова»).

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1.1. Організаційний момент.

Музичне вітання:

Добрий день вам, добрий день,

У світі музики, фантазії пісень,

Добрим будь, щирим будь.

І з мистецтвом у дивну путь!

1.2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (теми семестру та уроку написані на дошці).

1.3. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. А чи знаєте ви, що у творчості майже кожного ком­позитора обов’язково є «дитяча сторінка», тобто музика, яку він пи­сав спеціально для дітей . Сьогодні на уроці ми звернемося до такої музики.

1.4. Актуалізація опорних знань

Пограємо з вами в інтелектуальну гру «Асоціації». (Додаток 1 )

У вас на партах лежать портрети композиторів і ілюстрації до їх творів. Розподіліть, які з цих творів належать тому чи іншому композитору.

  • Відповідь учнів. (Перевірте свої відповіді на слайді)

Молодці. Отже, ми визначили, що Чайковський написав інструментальні п’єси «Хвороба ляльки», «Марш дерев’яних солдатиків», «Баба Яга». К.Сен – Санс - «Лебідь», «Слон», «Лев».

Послухаємо одну із інструментальних п’єс П. Чайкоаського . Яку назву ви дали б цьому твору?

Слухання фрагмент п’єси П. Чайковського «Марш дерев’яних солдатиків»

  • Відповіді учнів.

Учитель. Так. Як ви визначили що це «Марш деревяних солдатиків»? (Якою була музика?)

- Відповіді учнів.

2. ОСНОВНА ЧАСТИНА

2.1. Розповідь учителя

Вокально-хорові та інструментальні твори композитори часто об’єднують у цикли. Прикладом цього є п’єси П. Чайковського об’єднані в єдиний цикл – «Дитячий альбом», у якому змальовується цікавий світ дитини. Каміль Сен-Санс у циклі «Карнавал тварин» зібрав багато інструментальних п’єс про різних тварин.

Отже, п’єси П.Чайковського з «Дитячого» альбому та п’єси К.Сен –Санса з «Карнавал тварин» є зразком інструментального циклу.

2.2. Словникова робота.

Вокальний цикл – цикл романсів або пісень, які об’єднані однією ідеєю.

Сьогодні ми звернемося до вокального циклу «Дитяча» російського композитора М.Мусоргського. Цикл «Дитяча» складається із семи музичних мініатюр для виконання вокалістами в супроводі фортепіано.

Мініатюра – невеликий музичний твір, найчастіше інструментальна п’єса.

Учитель. Але спочатку ми познайомимося із творчістю композитора М.П.Мусоргського. Зіграємо у ділову гру «Самі собі вчителі». Пропоную об’єднатися у групи за кольором смайлика, який лежить на ваших партах.

(Учні об’єднуються у групи за номерами, зазначеними на інформаційних картках)

Учитель. Кожна група отримує три інформаційні картки з біографією композитора. Упродовж кількох хвилин ви ознайомлюєтеся з цією інформацією. Вибрати вам потрібно одну інформаційну картку, яка більш точно розкриває біографію і творчість композитора. Якщо відповідь буде правильною ми складемо пазл.

2.3. Ділова гра «Самі собі вчителі» робота у групах (Додаток №2)

Учитель. Тепер я пропоную одному учаснику із кожної групи вийти із головною (на вашу думку) інформаційною карткою до дошки. Ми складемо усю інформацію в один пазл.

Отже, об’єднавшись, ми з вами ознайомилися з біографією російського композитора М.П. Мусоргського і склали пазл - його портрет. Молодці.

2.4. Розповідь учителя

Дивовижна ця музика — «Дитяча» М. Мусоргського. Усього кілька сторінок нотного тексту, лічені хвилини звучання і простий сюжет : дитина розповідає про те, що її оточує. Але як композитор тонко відчув трепетний світ дитячої душі!

Спогади друзів композитора свідчать про його щирість спілкування з дітьми. Зблизившись із родиною Стасових, Мо­дест Петрович подружився з їхніми дітьми. Старші дівчатка, Варя та Зіна, завжди радісно зустрічали його, а молодший Андрюша при появі Мусоргського захоплено кричав: «Ось Мусорянін йде!»

Мусоргський добре пам’ятав тепло і затишок свого будин­ку, співучий говір няні. За звичаями того часу дитяча містилася в маленькому флігелі, осторонь від головної садиби. Багато часу діти проводили з нянь­кою. На ніч вона розказувала барчукам казки, яких знала безліч. Діти заси­нали, але з молодшим, Модінькою, не так легко було впоратися. Здається, цей шибеник готовий слухати усілякі вигадки ніч поспіль, лежачи з широко розплющеними очима. Нянька сердиться: «Спи, батечко, спи! А то бука з’їсть!» «Розкажи, няню, про буку!» Няня спантели­чена: казок про буку їй не доводилося й чути. Довго ще возиться нянька з неспокійним малюком, доки Модінька засне, нарешті, під її колискову пісню або казку. Перша пісенька так і на­зивається: «З нянею».

2.5. Слухання музики . Слухання п’єси «З нянею» з циклу «Дитяча» М. Мусоргського. (Доддаток 3)

Учитель. У цьому творі композитор передає емоційне звернення хлопчика речитативом (говоріння) до няні.

Друга п’єса — «У кутку» — це сценка сварки хлопчика з нянею. Няня сердиться, кричить: «Ах ти пустуне! Клубок розмо­тав, прутки розгубив!.. У кут! У кут!» У відповідь — виправдання, жалібні та хникальні інтонації дитини, що переходять у скрив­джені: «Няня Модіньку образила, дарма в кут поставила; Модінька більше не любитиме свою няню, ось що!»

Слухання пісеньки «У кутку» з циклу «Дитяча» М. Мусоргського

Третя пісенька — «Жук» — зустріч із величезним і страшним жуком: «Жук злетів і вдарив мене у скроню, а потім сам звалився!»

Четверта пісенька — «З лялькою». Дівчинка заколисує ляльку Тяпу і співає їй колискову, часом покрикуючи сердито: «Тяпо, спати треба!»

«Поїхав на паличці» — гра в конячки з пригодами.

Бесіда:

  1. Які вокальні сцени сподобалися вам найбільше?

  2. Чи вдалося композиторові за допомогою різних музичних засобів розкривати світ дитини?

  3. Чи допомогла музика створити образ «Дитячого» циклу?

Вокально-хорова робота

Розспівування пісня «Смайлик» з рухами

Сонце в моїх долонях, і в телефоні твоя всміхнеться SMS-ка -

Смайлик малюю знову

Все буде кльово і світ навколо усміхнеться!

Продовження розучування пісні О. Жилінського «Веселкова»

Учитель. Ми всі відпочили, зарядилися позитивним настроєм. То ж давайте виконаємо пісню «Веселкова» Жилінського

  • Пригадайте, про що розповідається у цій пісні ?

  • Який характер пісні?

Відповіді учнів.

Молодці. То ж давайте усі разом виконаємо пісеньку «Веселкова» (виконання під супровід інструменту).

Молодці, ви гарно заспівали і передали настрій пісні. А тепер ми виконаємо її з кольоровими, як наша веселка, дзвіночками. Колір слів у пісні відповідає кольору дзвіночка.

Виконання пісні «Веселкова» з кольоровими дзвіночками.

3. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Підбиття підсумків уроку

Учитель. Скільки любові й ніжності ми відчуваємо у творах, які композитори присвятили дітям! Яскрава, захоплива, чарівна, казкова музика!

Бліц-опитування

  • До якого жанру належить «Дитяча» М. Мусоргського? (вокально інструментальний циклу);

  • Що таке цикл?

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення:

  • «Сьогодні на уроці я дізнався (лася)…»;

  • «На уроці найбільше мені сподобалося …».

4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати ілюстрації до дитячих музичних творів.

Учні виходять із класу під музичний супровід (О.Жилінський «Веселкова»)

ДОДАТОК 1 Гра «Асоціації»

ДОДАТОК 2 «Самі собі вчителі»

ГРУПА № 1

Інформаційна картка №1. Модест Петрович Мусоргський (1839 - 1880) російський композитор. Народився у сім’ї поміщика Псковської губернії. З п’яти років почав займатися музикою. Першою вчителькою була його мама.

Інформаційна картка №2 Перші його дитячі враження були пов’язані з селянським середовищем, із його побутом та піснями.

Інформаційна картка №3 Дитячі роки Модеста пройшли у маєтку свого батька, небагатого поміщика, у селі Карево Торопецкого повіту .

ГРУПА № 2

Інформаційна картка №1. Хоча музичні здібності Мусоргського були неабиякими, його батьки про музичну кар’єру для сина навіть і не думали, а згодом відвезли його вчитися в петербурзький військовий заклад.

Інформаційна картка №2. Мало хто міг припустити, що Мусоргський стане великим музикантом і композитором.

Інформаційна картка №3. Всі родичі Мусоргського були віддані державі, а чоловіки служили в армії царя.

ГРУПА № 3

Інформаційна картка №1. Під час перебування в училищі Мусоргський продовжував займатися музикою. Він знайомиться з молодими композиторами, у нього зміцнюється віра у своє композиторське покликання.

Інформаційна картка №2 Під час навчання в училищі композитор самостійно удосконалює свої навики гри на піаніно, читає багато різної літератури, вивчає французьку мову.

Інформаційна картка №3 Професійної музичної освіти композитор так і не здобув, займався музикою як аматор (любитель).

ГРУПА № 4

Інформаційна картка №1. У своїй творчості Мусоргський випробовував себе у різних жанрах: фортепіанних та оркестрових п’єсах, хорових творах, романсах. Але вершиною його творчості стали народно-історичні опери «Борис Годунов», «Хованщина» і «Сорочинський ярмарок». У своїх творах він прагнув показати життя народу, його страждання й радощі.

Інформаційна картка №2 Творчість М. Мусоргського суттєво вплинула на розвиток світової та вітчизняної музичної культури.

Інформаційна картка №3 Мелодійна мова творів Мусоргського близька до російської народної пісенності й дуже точно передає інтонації живого мовлення.

ГРУПА № 5

Інформаційна картка №1. У 1879 р. разом із оперною співачкою Дар’єю Леоновою здійснив концертне турне містами України. Українські мотиви були відображені в його незавершеній опері «Сорочинський ярмарок» .

Інформаційна картка №2 Композитор був великим гуманістом , демократом і правдолюбом. Мусоргський прагнув служити своєю творчістю народові.

Інформаційна картка №3 Мусоргський був надзвичайно захопливим, сердечним і вразливим. При всій своїй зовнішній поступливості і податливості він був надзвичайно твердий у всьому, що стосувалося його творчих переконань.

ГРУПА № 6

Інформаційна картка №1 Кінець 1870-х років був для Мусоргського дуже складним: він багато і тяжко хворів, змушений був кинути службу, лишився без коштів, майже без друзів. Композитора пригнічували самотність, відсутність близьких людей, які б розуміли його.

Інформаційна картка №2 Опери "Хованщина" і "Сорочинський ярмарок" так і не були завершені.

Інформаційна картка №3 На 42 році життя, у свій день народження Мусоргського не стало.

ДООДАТОК 3

М.П.Мусоргський «З нянею»

М.П. Мусоргський «У кутку»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.