Конкурс знавців української мови

Опис документу:
Урок-гра. Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота над вживанням займенників. Підготовка до мовної теми.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок-гра з використанням інноваційних технологій.

Конкурс знавців української мови.

Тема: Повторення та узагальнення вивченого про займенник. Творча робота над вживанням займенників. Підготовка до мовної теми. 

Мета:    повторити й узагальнити вивчене про займенник;

вправляти учнів у вмінні розпізнавати займенники в усному та писемному мовленні;

закріплювати вміння роздільного написання прийменників із займенниками;

розвивати вміння використовувати займенники у мовленні;

формувати вміння самостійно працювати, працювати в групах;

виховувати інтерес до рідної мови, до джерел народної творчості, старанність, наполегливість.

Обладнання: мультимедійна презентація, таблиця, роздаткові картки, фішки.

 

 

Хід уроку

 

I.Організація класу до уроку

Закінчилася перерва,

Продзвенів чаклун-дзвінок.

А тепер усі швиденько

Налаштуймось на урок.

Всі гарненькі, чепурненькі,

Й до роботи беручкі.

Починаймо працювати,

Ви ж у мене молодці,

Мови рідної знавці.

А Вам, дорогі гості! Доброго дня,

Всякого гаразду.

Щоб росли, цвіли як квіти

Ваші гарні, чемні діти

Щастя Вам у Вашій хаті,

Миру і добра!

2. Психологічний настрій на урок. Ситуація успіху

- Урок розпочався…

- До праці мерщій (Діти)

Усі перешкоди здолати зумій,

Працюй наполегливо, швидко, активно, старанно

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно

-Подивились на мене, посміхнулись усі

Чи готові до роботи?

-Молодці! 

Ну, а ми працювати починаймо

Наш девіз тепер пригадаймо!

(запис на дошці) 

Девіз уроку: «Якщо дружить увесь клас – успіх буде повсякчас».

 

― А як будемо працювати на уроці – дізнаємося, розташувавши прислів’я в правильному порядку.

 

         2) Хто багато робить, той багато знає.

         1) Добрий початок – половина роботи.

         3) Зробив діло – гуляй сміло!

 

Психологічний тренінг (Діти сидять за партами)

  • Діти, в моєму твердженні замініть перше слово на займенник 1 особи, множини

 

ВЧИТЕЛЬ

УЧНІ

Ви - найкращі

Ви - активні

Ви - розумні

Ви – ерудовані

Ви – винахідливі

Я люблю Вас!

Ми - найкращі

Ми - активні

Ми - розумні

Ми – ерудовані

Ми – винахідливі

Ми любимо Вас!

  • Побажайте один одному успіхів, потисніть руку.

― Перш ніж оголосити тему уроку, пропоную відгадати загадку:

 

ЗАГАДКА:

Є ДОБРИЙ ДРУГ В ІМЕННИКА,

ЧИСЛІВНИКА Й ПРИКМЕТНИКА.

ЯК ЗВУТЬ ЙОГО –СЕКРЕТ,

ТАКА ОСЬ АРИФМЕТИКА.

ЯК ВТОМЛЯТЬСЯ ІМЕННИКИ

У РЕЧЕННЯХ СТОЯТИ,

ДО СЕБЕ ЗВУТЬ ЇХ

ВІД ВТОМИ РЯТУВАТИ.

(займенник)

  • Що допомогло відгадати загадку? Які істотні ознаки займенника почули?

  • Що таке займенник?

II. Оголошення теми і мети уроку

Отже, як ви вже здогадалися темою нашого уроку буде повторення та узагальнення знань про займенник.

Ми сьогодні завершуємо вивчати цю частину мови. Перевіримо свої знання, чи вміємо ми визначати відміну, число, відмінок займенників та підготуємось до мовної теми.

Мета нашої роботи – вправлятися у вмінні розпізнавати займенники в усному та писемному мовленні і вміти давати характеристику займеннику ( визначати особу, число і відмінок).

Інтерактивна вправа « Очікування».

- Чого кожен з вас очікує від уроку?

Я очікую, що ….

На уроці мене чекає ….

На цьому уроці я вивчу ….

Цей урок навчить мене ….

- Я теж хочу висловити свої очікування:

Ви будете активно працювати.

Доведете, що знаєте багато по темі.

Умієте точно, гарно висловлювати свої думки.

Будете злагоджено працювати в парах.

Зумієте переконати, що знаєте і любите рідну мову.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання. ( Творча робота в групах)

І Займенник у казках.

ІІ Займенник у прислів’ях та приказках.

ІІІ Займенник у загадках

ІV Займенник у віршах українських поетів.

V Займенник в усній народній творчості (частівки, примовки, щедрівки, колядки, скоромовки).

2. Каліграфічна хвилинка.

- А зараз уже пора взятися і до пера.

- Відкрийте свої зошити. Запишіть сьогоднішню дату, класна робота і каліграфічно, грамотно каліграфічну хвилинку. Не забувайте про правильне з'єднання.

- Красиво писати – себе поважати!

Зз за йме нн ик

- Продовжимо нашу каліграфічну хвилинку

Я прочитаю вірш, а ви запишете займенники, які в ньому почули.

Я вишень тобі приніс,

Ти – задер угору ніс.

Він – дивився із вікна,

Де ж поділася Вона?

Посміхалося Воно,

як летіли Ми на дно.

Принесли Ви кавуни,

а поїли їх вони.

Прочитайте займенники, які ви записали. Які це займенники? (особові)

III. Закріплення вивченого матеріалу. 

1.      Бліц – турнір (технологія «Мікрофон»)

-         Отож, сьогодні  ми повторимо та узагальнимо наші знання про займенник.

- Чому ця частина мови називається саме займенник? ( Тому що вживається замість імені, тобто іменних частин мови. Наша мова була б нудна і довга, коли б у ній не було займенників. Адже займенники з успіхом  заміняють іменники, прикметники, числівники.)

  • На які питання відповідає займенник?

  • Які займенники відносяться до особових? Чому вони так називаються?

  • Назвіть займенники 1 –ої особи?

  • Назвіть займенники 2 – ої особи?

  • Назвіть займенники 3 – ої особи?

  • Як пишуться займенники з прийменниками?

  • Як змінюються займенники? (За числами і відмінюються за відмінками).

  • Яку особливість мають займенники 3 – ої особи однини? (мають рід в однині).

  • Якими членами речення виступають?

  • Для чого він потрібен в мові? (Щоб уникати повторів, зв’язувати речення у тексті).

- Молодці, з теоретичними знаннями ви впорались , а зараз побачимо , як ви вмієте застосовувати свої знання на практиці. 

2. Вибірковий диктант

- Я читаю речення, уривки з казок. Ви, почувши займенник, виписуєте його в зошит. Потім даєте йому характеристику. ( особу, число, відмінок).

- Приготувалися.

- Ох, жінко, - каже чоловік. – проженімо ми цього барана й цапа, а то за ними ні сад, ні город не вдержиться…(«Цап та баран»)

Він іде та йде, та так схотілось пити йому…Коли це найшов криничку. Тільки що став пити воду, та якось об цербину і розбив яйце-райце…(«Яйце-райце»)

  • Я від баби втік, від діда втік, та й від тебе, зайчику, втечу! («Колобок»)

Вона тоді плиг з вовка та:

  • Битий небиту привіз! («Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»)

Перевірка завдання:

Ми – 1 ос., мн.,Н.в.

Ними – 3 ос., мн., О.в.

Він – 3 ос., одн., Н.в.

Йому – 3 ос., одн., Д.в.

Я – 1 ос.,одн., Н.в.

Тебе – 2 ос., одн., Р.в.

Вона – 3 ос., одн., Н.в., ж.р.

Отже, робимо висновок: Як змінюються займенники?

В особових займенниках можна визначити особу, число і відмінок 

3.      Гра «Впіймай займенник» 

Займенник iменi не скаже,
Натомiсть пальчиком покаже
На те, на се, на вас, на нас...
Тепер знайомитися час!
Я буду їсти апельсин,
А ти бiжи у магазин.
Ми будем цiлий день гуляти,
А ви  iдiть собi до хати.
Вiн пiде зранку на базар,
Вона нагрiє самовар.
Воно повинне всiм свiтити,
Повинно землю всю зiгрiти. 
Вони зростають в полi рясно, 
Якщо воно їм свiтить ясно.

4. Робота з фразеологізмами. Робота в парах (по рядах)

Прочитати записане речення – фразеологізм, пояснити його значення, як ви розумієте, переписати фразеологізми в зошит. Відшукати займенники в реченні, підкреслити і вгорі підписати особу і число займенника.

  • Поверніться один до одного, потисніть руку і скажіть «Я тобі допоможу!»

  • Працюємо по групам ( ряд – група)

1 ряд: Я не я і хата не моя. - ( Нічого не знаю, ні за що не відповідаю).

2 ряд: Він звалився як сніг на голову. ( З’явився зненацька, несподівано).

3 ряд: В його голосі відчувалася фальшива нота. ( Щось нещире, лицемірне, неправдиве).

( Знаходимо займенник, підкреслюємо і зверху підписуємо: особу, число.)

5. Гра – конкурс „Скажіть без затримки”

На дошці записані сполучення займенників з прийменниками:

Проти вас, до їх, для його, за тебе, від нього, після вас, завдяки йому, перед

тобою, за тобою, навколо вас, із неї, через них, навколо тебе, в його.

Учням дається кілька хвилин на роздуми. Потім вчитель вказує на одне із

словосполучень і пропонує швидко скласти речення.

6. Робота в групах (по картках)

- Складіть прислів'я, поясніть його значення, визначте усно особу, число та відмінок займенників.

- Об’єднайтесь, будь ласка, в групи.

як, з водою, риба, з тобою, Ми.

(Ми з тобою — як риба з водою.)

Ніхто, має, коли, усміхнутись, не знає, йому, щастя.

(Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутись має.)

правди, коли, Не шукай, в, тебе, нема, її, інших, в.

(Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема.)

роботі, то, вона, Як, на, шию, не сядеш, сяде, тобі.

(Як роботі на шию не сядеш, то вона тобі сяде.)

від, природи, його, за, гроші, Розум, не, купиш.

(Розум — від природи, його за гроші не купиш.)

7. Диференційована робота. Гра «Віднови словосполучення».

-  Працюємо за рівнями складності.

Хто бажає потрудитися напружено вибирає І рівень.

Хто бажає отримати легше завдання виконує ІІ рвіень.

Сильні учні:

Завдання:списати словосполучення, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібній формі.

 

Просити у (він), згадувати (я), вдячний (ви), спілкуватися з (ми), дружити з (ти), подорожувати з (ви).

 

(Просити у нього, згадувати мене, вдячний вам, спілкуватися з нами, дружити з тобою, подорожувати з ними.)

 

Слабші учні:

Завдання: вставити особові займенники.

 

         … малюю,  … читаєш,   … відпочиває,  … їдемо,  … слухаєте музику,  … повертаються додому.

 

(Я малюю, ти читаєш, він відпочиває, ми їдемо, ви слухаєте музику, вони повертаються додому)

  - Визначити особу, число, відмінок.

Висновок: особові займенниеи в непрямих відмінках змінюють основу слова.

8. Фізкультхфилинка

9. Гра «Кмітливчик»

 

         - Діти, у «Кмітливчика»

         Хочете пограти?

         «Зайве» слово тут одне.

         Можете впізнати?

Вчитель читає займенники,  учні називають зайве слово.

 

• Ми, я ти, візок, вони.

• Ти, він, ліс, вона, ми.

• Ми, ви, вони, міст.

• Вони, діти, вас, нас, її.

 

10. Творча робота. Гра «Редактори» (кожному картка на парті)

 Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів. Мені найбільше подобаються уроки математики й природознавства.

Ваше завдання замінити займенники 1 особи однини на 3 особу однини.

 Дівчатка – жіночого роду, а хлопці – чоловічого роду.

 (Перевірка творчої роботи)

 

- Прочитайте записаний текст від імені 3 особи однини.

- А хто написав по іншому.

Він (вона) навчається в четвертому класі. У нього (неї) хороші оцінки з усіх предметів. Йому (їй) найбільше подобаються уроки математики й природознавства).

Завдання по варіантам:

1 варіант: підкреслити головні члени речення в 1 реченні записаного тексту.

2 варіант: підкреслити головні  члени речення в 3 реченні записаного тексту.

Перевіряємо. Отже, робимо висновок: Займенники можуть виступати головними і другорядними членами речення.

11. Редагування речень.

 - Дуже часто діти не правильно вживають займенники в своєму мовленні, як писемному так і в усному. Зараз ми виконаємо вправу, яка називається «Редагування речень» для того, щоб навчитися бачити ці помилки та не допускати в своєму мовленні.

Я попросив товариша принести свою книгу.

  • Яка тут помилка? (Я попросив товариша принести мою книгу, або принести мені книгу)

  • Бабуся попросила онука купити собі ліки. ( купити їй ліки )

  • У її не були сил стримати веселий сміх. ( у неї )

  • А останнє реченні самостійно відредагуйте та запишіть в зошит:

У його були великі сині очі. (у нього)

  • А яке правило допомогло вам правильно написати речення? ( після прийменників у займенниках 3 особи пишеться буква «н» )

  • А ще коли пишеться буква «н»? ( в родовому відмінку 3 особи).

  • А яке ще правило допомогло написати правильно це речення? (Прийменники з займенниками пишуться окремо )

  • Молодці! Бачите, скільки правил треба знати, щоб правильно писати та розмовляти.

12. Жарти, загадки.

 

Зараз я буду читати вам жарти-загадки, а ви уважно слухайте і будете давати відповіді.

 

- Які два займенники вкупі руйнують дороги, ще й заважають їздити? (ями)

- До якого займенника слід додати одну букву, щоб він перетворився на провалля? (яр)

 - Які займенники примушують руки тримати в чистоті? (ви ми ти)

- Я – спереду, я – в кінці, а посередині назва породи маленького коня. Разом буде назва країни. (Японія)

Заглибина в землі.(яма)

Орган в порожнині рота. (язик)

Загадки

Я перша квіточка весни

У мене очі голубі (Пролісок)

Всіх до себе припрошаю

На блискучу спину.

Хто умійко – покатаю,

Хто невмійко – скину. (Ковзани)

Дві дощечки – дві сестри,

несуть мене із гори. (Лижі)

Груди в нього, мов калина,

любить їсти горобину. (Снігур)

IV. Підсумок уроку.

       -  Зробимо останній крок,

         Підсумуємо урок.

         «Мозковий штурм» розпочинаємо,

         Все, що знаєм, пригадаємо.

–       Яку тему ми розглядали на уроці?

–       Які завдання виконували?

–       Які завдання найбільше сподобались?

Отже, наш час спливає і треба підвести підсумки нашої роботи:

1. На що вказують займенники? ( займенники вказують на предмет, їх кількість, ознаку, але не називають їх).

2. Які частини мови заміняють займенники? ( заміняють іменники, прикметники, числівники).

3. Які бувають займенники, назвіть їх і схарактеризуйте ( особові 1,2. 3. особи).

4. Яку особливість мають займенники 3 особи однини? ( змінюються за родами в однині).

5. Як пишуться займенники з прийменниками( окремо).

6. Як змінюються особові займенники? ( за числами, відмінками).

Інтерактивна гра «Мікрофон»

- Сьогодні я на уроці дізнався…

- Сьогодні я на уроці навчився…

- Сьогодні я на уроці намагався…

- Найкраще мені вдалося…

–       Молодці ви добре, засвоїли вивчений матеріал, закріпили вміння впізнавати в реченнях займенники, визначати їх особу, число, відмінки; навчилися добирати потрібні за змістом займенники; збагатили мовлення.

І на завершення нашої роботи подивіться на дошку і прочитайте вірш, чи у всіх такий настрій. Якщо всі задоволені, тоді означає, що працювали старанно і наполегливо.

ДВАДЦЯТЬ У НАС В КЛАСІ …, (я)

РАЗОМ МИ – ОДНА СІМ’Я

ВСІ СМІЮТЬСЯ НАВКРУГИ –

ВІН, ВОНА , ВОНО, …,  (вони)

БО УСМІШКА  У ВСІХ ОДНА,

ЖИТИ В ДРУЖБІ ПОМОГА.

Які слова ми  вставили в вірш? Що це за слова?

V. Оцінювання

IV. Домашнє завдання .

Ось і закінчився урок!

І продзвенить для вас дзвінок!

Працювали добре друзі,

Відпочиньте по заслузі!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
0
міс.
2
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!