і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. Стиснення. Архівування та розархівування даних

Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. Стиснення. Архівування та розархівування даних

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

ВІДДІЛ ОСВІТИ БІЛОЗЕРСЬКОЇ РАЙОННОЇ

ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

РАЙОННИЙ МЕТОДКАБІНЕТ

Конспект уроку

інформатики у 9 класі

вчителя інформатики

Токарівської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів Римаренко М.В.

Тема: "Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. Стиснення. Архівування та розархівування даних"

Мета:

    навчальна: застосування вмінь та навичок роботи в текстовому редакторі на практиці, навчитися виконувати дії з фрагментами тексту, користуватися буфером обміну, панелями інструментів: стандартною та для рисування.

    розвивальна: розвинути інтерес до предмета, стимулювати логічне мислення, творчі здібності i пізнавальну активність, сприяти профорієнтації.

    виховна: формування особистої відповідальності за власний результат i результат роботи групи, формування емоційно позитивного напряму на практичну діяльність, сприяти відповідальному ставленню до своїх обов'язків.

розглянути: 
ознаки ураження ПК вірусами; 
методи захисту ПК від вірусів; 
принципи вибору антивірусної програми; 

методи стиснення інформації;

програми-архіватори.
ввести поняття: 
комп'ютерного вірусу; 
антивірусної програми; 
карантину; 

архівації файлів
сформувати вміння: 
працювати з антивірусними програмами;

працювати з програмами-архіваторами
Базові поняття й терміни: вірус, антивірусні програми, архівація. 
Тип уроку: формування та вдосконалення отриманих знань, умінь i навичок.

Метод навчання: інструктаж, групова робота, опитування.

Обладнання: кабінет комп'ютерної техніки, завдання-інструкції для кожної групи, картки для рефлексії, роздатковий матеріал, фільм про викури комп’ютерні, комп’ютерна презентація.

Структура уроку 

І. Організаційний етап (2-3 хв)

ІІ. Актуалізація знань учнів (3 хв.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку (3 хв) 
IV. Вивчення нового матеріалу (20-25 хв) 
Комп'ютерні віруси: 
ознаки ураження ПК; 
класифікація вірусів. 
Антивірусні програми: 
класифікація; 
принципи вибору антивірусної програми. 
Профілактичні засоби щодо ураження ПК вірусами. 

Стиснення інформації

Програми – архіватори.
V. Практична робота (5-10 хв) 
VІ. Домашнє завдання (2 хв) 
VІI. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія (2 хв) 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вчитель:

Добрий день шановні гості і учні Білозерської школи № 2.

Сергій Юрійович, чудовий вчитель,

Він наставник і порадник для Вас

Дозвольте, шановний, на 45-хвилинок,

Цих гарних учнів навчати за Вас.

Зверніть, будь ласка, увагу на назву предмету, який ми вивчаємо ІНФОРМАТИКА. Кожна буква цього слова вказує нам на ті риси, які повинні бути притаманні нам, тим, хто вивчає цю науку

Давайте спробуємо назвати ці риси: (вчитель розгортає підготовлені і вивішені на дошці пояснення предмету інформатики)

І- інтелектуальні

Н - натхненні

Ф - фантазери

О - охайні

Р - розумні

М - мудрі

А - актуальні

Т- тактовні

И – старанні

К - кмітливі

А – активні

Давайте познайомимось з кожним особисто. Назвіть, будь ласка ваше ім’я і на ту букву на яку починається воно охарактеризуйте себе, на допомогу може прийти словник, який ви бачите на дошці (додається)., візьміть бейджик зі своїм ім’я.

Учитель звертається до всіх: « Наприклад, моє ім’я Марина Валеріївна – миролюбна. Тепер ваша черга», говорить кожен учень. Учитель дякує всім за щирість.

На ваших партах лежать картки-квіти трьох кольорів, а у середині них смайлики, які відображають емоційний стан людини, оберіть ту квітку, яка більше всього відображає ваші емоції на початку уроку і покладіть їх у свої зошити. Дякую.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Давай подивимось фрагмент фільму (вірус у комп’ютері)

Запитання до групи:

  1. Як ви думаєте, хто цей бешкетник, який так вільно почуває себе у ПК і має наміри зіпсувати роботу ПК?

  2. Як він може потрапити у комп’ютер?

  3. Що робити, якщо ми помітили його присутність у ПК?

ІП. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку

На ці питання ми і будемо сьогодні шукати відповідь і ділитися своїми знаннями, отже відкрийте будь-ласка зошити і запишіть число і тему уроку: " Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. Стиснення. Архівування та розархівування даних"

Повернемось до «непроханого гостя у ПК». Які він викликав у вас почуття?
З чим ви асоціюєте віруси комп’ютерні?

Пропоную вам зіграти в гру

Гра «Кулька асоціацій»

  1. Напишіть маркером на кульці свою асоціацію відносно поняття комп’ютерного вірусу ” .

  2. Які у вас виникають почуття, коли ви тримаєте цю кульку асоціацій у своїх руках?

  3. Роздаю «новорічні подарунки» Акція «В кожні руки по комп’ютеру»

  4. Пропоную розмістить свій комп'ютер у класі там, де вам би хотілось і залишитись там.

  5. Кидаю до кожного цю кульку, які їх дії. У кінці гри пояснюю що осторонь такої проблеми стояти не можна, треба постійно дбати про «профілактику», вчити інформатику для того щоб колись написати найкращу антивірусну програму.

IV. Вивчення нового матеріалу. Комп'ютерні віруси 

(запуск презентації «Комп’ютерні віруси», слайди коментує вчитель і учні, основне записують у зошити у вигляді конспекту)

Багато хто принаймні чув про комп'ютерні віруси і про те, яких прикрощів вони можуть завдати користувачеві ПК. Дії вірусів можуть бути не дуже небезпечними: несподівані звукові або графічні ефекти, перезавантаження комп'ютера, зміна функцій клавіш на клавіатурі тощо. Однак існують віруси, які можуть спричинити серйозні збої у роботі комп'ютера: псування даних на дисках, втрату програм, видалення інформації, необхідної для роботи комп'ютера, і навіть переформатування жорсткого диска. 

Комп'ютерний вірус — це програмний код, що може несанкціоновано формуватися, запускатися й самовідтворюватися.

Пояснимо ці властивості вірусів. Оскільки комп'ютерні віруси є програмами, вони можуть виявитися лише під час запуску на виконання. Поки вірус не запущений, він може досить довго знаходитися на диску у «сплячому» стані і не завдавати ніякої шкоди. Важливо знайти вірус ще до того, як він встигне виявити себе. Це принцип роботи всіх антивірусних програм, призначених для боротьби з вірусами. 
Після свого запуску вірус може створювати власні копії, тобто нові фрагменти програмного коду. Ці копії можуть не збігатися з оригіналом. Розмноження вірусу відбувається, як правило, через оперативну пам'ять комп'ютера. Код вірусу потрапляє в пам'ять разом із завантаженим зараженим файлом і звідти починається зараження інших файлів, передусім файлів операційної системи (файлові віруси). З пам'яті вірус може переміщатися також у завантажувальні сектори дисків (завантажувальні віруси). Щоб зрозуміти, яку шкоду спричиняють віруси, потрібно розібратися в їх класифікації. 

Класифікація вірусів 

Об'єкти, до яких вносяться комп'ютерні віруси, називаються середовищем існування вірусів. Залежно від середовища існування розрізняють такі типи вірусів. 
Файлові віруси — проникають у файли, що виконуються (exe, com, bat), у системні файли, файли драйверів (sys, drv, vxd), файли бібліотек (DLL), а також у ряд інших типів файлів. Після вкорінення файлові віруси починають розмножуватися під час кожного запуску файла. 

Завантажувальні віруси — заражають завантажувальний сектор диска (Boot-сектор) або сектор, що містить програму системного завантажувача вінчестера (Master Boot Record). Такий вірус заміщає собою програму в завантажувальному секторі, внаслідок цього потрапляє до оперативної пам'яті й перехоплює керування відразу під час завантаження операційної системи. 

Файлово-завантажувальні віруси можуть проникати як у файли, так і в завантажувальні сектори. До таких вірусів належать, зокрема, стелс-віруси і найнебезпечніші екземпляри поліморфних вірусів. 

Макровіруси проникають у файли документів (пакет Microsoft Office) й інші файли, підготовлені в додатках, що мають свою мову макрокоманд. Формально ці віруси є файловими; але заражають вони не файли, що виконуються, а файли даних. Небезпека макровірусів не стільки в їхній руйнівній дії, скільки в поширеності документів, підготовлених у популярних системах Word і Excel. 
Мережні віруси поширюються по комп'ютерній мережі. Особливість цих вірусів полягає в тому, що вони заражають тільки оперативну пам'ять комп'ютерів і не записуються на носії інформації. Можлива класифікація вірусів не тільки за середовищем їхнього існування, а й за іншими характеристиками, за способом зараження, за руйнівними можливостями, за алгоритмом роботи. 
У зв'язку з існуванням різних способів зараження часто використовують терміни «резидентний» і «нерезидентний» вірус. 

Резидентні віруси потрапляють до оперативної пам'яті комп'ютера і можуть постійно виявляти свою активність аж до вимикання або перезавантаження комп'ютера. 
Нерезидентні віруси, навпаки, до пам'яті не потрапляють і активні лише протягом часу, пов'язаного з виконанням певних завдань. Класифікація вірусів за алгоритмом їхньої роботи неможлива через велику кількість (десятки тисяч) вірусів. Алгоритми роботи нових вірусів набагато витонченіші від алгоритмів вірусів, що створені десять років тому. До вірусів зі складним алгоритмом роботи належать поліморфні віруси. їх важко виявити, тому що вони мають зашифрований програмний код, який є ніби безглуздим набором команд. Розшифровування коду виконується самим вірусом у процесі його виконання. 

Вірусами зі складним алгоритмом є також стелс-віруси. Їх не можливо побачити під час перегляду файлів засобами операційної системи. Стелс-віруси можуть перехоплювати звернення до операційної системи. Під час відкриття ураженого файлу вони негайно видаляють із нього свій програмний код, а під час закриття файлу відновлюють його. 

Антивірусні програми 

Для захисту від вірусів розробляються спеціальні антивірусні програми, що дозволяють виявляти віруси, лікувати заражені файли й диски, запобігати підозрілим діям. Сучасні антивірусні програми — це комплекси, що поєднують функції детектора, ревізора й охоронця. До таких комплексів належить широко відома програма Norton Antivirus, а також пакет Ami-Viral Toolkit Pro (скорочено AVP). Останній — найпопулярніший у країнах СНД — створено в Росії в лабораторії Є. Касперського. 
Профілактичні заходи 

З вірусами можна боротися не тільки після їхньої появи, а й шляхом виконання певних профілактичних заходів, які зменшують імовірність зараження або вірусної атаки. 
Мозковий штурм 


Спроба учнів сформулювати головні профілактичні засоби. 
Очікувані відповіді: 

    Перед використанням чужих носіїв інформації обов'язково перевіряйте їх на наявність вірусів.

    Не запускайте неперевірені файли, які отримані з мережі та електронною поштою. 
    Слід регулярно виконувати копіювання цінної інформації на зовнішні носії. 
    Завжди майте під рукою завантажувальний диск із антивірусною програмою. 

    Виконуйте періодичну перевірку пам'яті та всіх дисків вашого комп'ютера за допомогою свіжих версій антивірусних програм. 

    Вчасно оновлюйте свої антивірусні програми.

    Тільки за постійного відновлення версій антивірусних програм можна встигнути за «творцями» нових вірусів і бути впевненими, що ваші дані й диски не будуть уражені. 

    Якщо, незважаючи на вжиті заходи, ваш комп'ютер заражений вірусами, скористайтеся будь-якою антивірусною програмою. 

Одним із домашніх завдань і буде сформулювати Пам’ятку профілактики зараження вірусами комп’ютера.

IV. Практична частина «Робота з антивірусною програмою»

Інструктаж з техніки безпеки

Будь ласка займіть місця за комп’ютерами і нагадайте мені основні правила поведінки й охорони життя. Потім вчитель пропанує виконати практичну частину (завдання на екрані проектора)

Практичне завдання виконується кожним учнем, надається інструкція по виконанню практичної роботи.

1. Запустіть вказану вчителем антивірусну програму; 

2. Визначте за допомогою довідки, які операції виконує ця програма, до якого типу антивірусних програм її слід віднести. 

3. Виконайте антивірусну перевірку об'єктів папки Мои документы. 
4. Проведіть перевірку дискети (диска) на наявність вірусів. 
5. Перегляньте звіти про проведену перевірку. Продемонструйте й поясніть їх зміст учителеві. 

Практична частина «Архівування»

  1. Створіть архів власної папки, розташуйте її у своєї папці

  2. Визначте розміри створеного архіву. Отримане число запишіть у зошит. Зробіть висновки.

  3. Чи змінився обсяг файлів після того, як їх помістили в архів та знову розпакували? Чи втратили ми якусь інформацію внаслідок її стиснення в архіві? Сформулюйте висновок та запишіть його у зошит.

  4. Видаліть архів


VІ. Домашнє завдання 
Опрацювати конспект, §4.1–4.2. Підготувати виступ «Пристрої збереження інформації», розв’язати завдання у зошиті
VІI. Підбиття підсумків уроку 

Рефлексія.

Візьміть, будь ласка свої квітки і на кожній пелюстці напишіть свої почуття від уроку, якщо воно змінилося на більш позитивне відносно початку уроку, то і змініть усмішку смайлика. Кожну пелюстку загорніть на середину квітки і опустіть її у маленьке озеро надії, якщо ви були щирі, то кожна ваша пелюстка розкриється і зможемо прочитати про ваші враження.

Ось і закінчився урок,

Було приємно з Вами працювати

Бажаю успіхів, щоб дотягнуться до зірок

Продовжуйте навчатись!

Дуже дякую вам за співпрацю і бажаю вам успіхів у навчанні!

Додаткові завдання до уроку.

Мозковий штурм “вірус шкідник”

Будь ласка, давайте нашу активну підгрупу поділимо на дві команди «Сканери» та «Лікарі» (кожній команді дається пано на якому будуть відображені їх результати, тобто кількість вірних відповідей, у вигляді мобільних мишок, які дає вчитель. Вчитель пояснює умови гри)

У цій грі використовуються прислів’я але написані вони і пошкоджені вірусом таким чином що перша половина належить одному прислів’ю а друга – іншому. Складіть пари з таких неправильних прислів’їв.

Пропоную учням дати відповідь на це завдання:

Завдання № 1

«Бачу, добре ти трудився, доти не научишся».

«Хто не робить, краще в книжку подивись!»

«Доки не намучишся, а тому й не помилився».

«Ти не плач і не журись, той не помиляється».

Завдання № 2 (вчитель пояснює умови гри)

У цій грі використовуються прислів’я але написані у них слова не по черзі, а кожне слово окремо. Ваша задача знайти правильний порядок слів у прислів’ї (картки зі слова роздаються кожній команді

Наприклад: сонце, віконце, знання -, книга -

«Знання — сонце книга — віконце»

  1. Книжка для розуму що теплий дощ для посівів

Що, теплий, для, розуму, дощ, посівів, для книжка,

  1. Золото добувають із землі, а знання – з книжок

З книжок, золото, добувають, а знання, із землі

  1. Книгу читають не очима, а розумом

Розумом, а, не очима, читають, книгу

  1. Книга корисна, коли її читають

Її, коли, книга, читають, корисна

  1. Одна книга тисячі людей навчає.

Тисяча, одна, людей, книга, навчає

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
конспект уроку для 9 класу на тему "Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми. Стиснення. Архівування та розархівування даних"
  • Додано
    25.02.2018
  • Розділ
    Інформатика
  • Клас
    9 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    3963
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер материала
    FX213568
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти