Урок української мови в 5 класі
Тема. Правила вживання апострофа.
Мета. Формувати компетентності:
Предметні (мовна, мовленнєва):
а) знаннєва складова: засвоєння правил вживання апострофа, правильне записування слів із вивченими орфограмами, обґрунтування їх написання відповідними орфографічними правилами;
б) діяльнісна складова:набуття вмінь помічати й виправляти орфоепічні й орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами написання апострофа;
в) ціннісна складова: усвідомлення краси, естетичної довершеності рідної мови;
ключові (спілкування державною мовою):
а) уміння: володіння всіма видами мовленнєвої діяльності; усно й письмово тлумачити поняття, факти;
б) ставлення: свідоме послуговування українською мовою у всіх сферах життя; ціннісне ставлення до співрозмовників.
Цілі.
Учні знатимуть:
у яких словах і коли потрібно писати апостроф;
Учні вмітимуть:
розрізняти слова із апострофом та без апострофа;
записувати слова із зазначеними орфограмами, обґрунтовуючи написання;
знаходити і виправляти помилки на вивчені правила;
складати речення зі словами з апострофом та без нього.
Тип уроку. Формування компетентностей
Обладнання:
‒ Українська мова. 5 кл.: підруч. для закладів загальної середньої освіти / О. П. Глазова. – Вид. 2-ге, доопр. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2018. – С.162-164;
‒ додаткова інформація на аркушах паперу «Додатки» на кожну парту для роботи над опрацюванням теми, або ж мультимедійна дошка із виведеним на екран матеріалом.
Методи, прийоми, види форми роботи: робота з підручником, робота в парах, слово вчителя, прийом «синтез думок», вправи «обмін враженнями», «інтелектуальна розминка», «три «Зе», ігри «хвилинка загадок», «третє зайве», «впіймай апостроф».
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Вправа «обмін враженнями».
‒ Діти, давайте висловимо наші враження перед початком уроку, адже це дуже важливо перед засвоєнням нової теми.
2. Актуалізація суб’єктного досвіду.
‒ Уявімо, що вам потрібно піти у супермаркет та за списком придбати певні товари. У списку усе записано правильно та чітко.
А коли вам самим потрібно буде під мамину диктовку записати список товарів, які потрібно купити. Та ось біда! Ви не знаєте, як правильно написати деякі слова.
Купити:
- 1 кг м’яса,
- кухлик, з якого п’ють,
- м’яч для братика,
- 1 кг картоплі для приготування пюре,
- морожену рибу в’юна,
- стаканчики, які не б’ються (для маленької сестрички),
- паперові серветки, але обов’язково торф’яного кольору,
- п’ять невеличких яблук для «Шарлотки»,
- ємність, з якої п’ють,
- подушку з пір’ям.
- У яких словах ви, можливо, допустите помилки?
3. Актуалізація опорних знань.
Вправа «інтелектуальна розминка».
Що вивчає фонетика?
Що вивчає графіка?
Що вивчає орфографія?
Коли букви я, ю, є, ї позначають один звук?
Коли – два звуки?
4. Створення проблемної ситуації.
Гра «хвилинка загадок».
‒ Ви любите розгадувати загадки? Думаю, що так, тому нумо відгадувати, але зауважте, будь ласка, орфограму, яка буде у кожному слові відгадки. Відгадки записуватиме на дошці Дарія.
‒ Чого через хату не перекинеш? (пір’я).
‒ Дуже люблять молодця, б’ють щоправда без кінця (м’яч).
‒ Стоїть, коливається, колеться й чіпляється (будяк).
‒ Червоний пан у яму впав (буряк).
‒ У якому слові сім однакових букв (сім’я).
‒ Поглянувши на дошку, бачимо, що у словах-відгадках або є апостроф, або немає. Чи правильно ви записали би ці слова?
5. Повідомлення теми уроку.
‒ Отож попрошу записати тему нашого уроку в зошитах «Правила вживання апострофа».
ІІ. Етап цілевизначення і планування.
1. Визначення разом мети уроку.
2. Формулювання цілей, планування роботи.
Очікувані результати:
знаннєві: знає, що вивчає фонетика, орфоепія, орфографія; розуміє і пояснює співвідношення між звуками і буквами, зокрема я, ю, є, ї; записує правильно слова із апострофом, обґрунтовує написання їх;
діяльнісні: пояснює звукове значення букв я, ю, є, ї при апострофі та без нього, вимовляє ці звуки у словах відповідно до правил орфоепії; помічає і виправляє орфоепічні та орфографічні помилки, керуючись вивченими правилами написання апострофа;
ціннісні: усвідомлює красу, естетичну довершеність рідної мови.
3. Планування роботи (спільно з учнями).
Самостійна робота – засвоєння теми.
Прийом «синтез думок» – залучає усіх здобувачів освіти до дискусії..
Вправа 370 – усно – спостереження за орфографією та орфоепічною вимовою слів із апострофом та без нього.
Промовляння скоромовки – чітка вимова слів із апострофом.
Запис фонетичною транскрипцією слів – письмово.
Гра «Третє зайве» – усно.
Гра «Впіймай апостроф» – усно.
Творча робота – самостійно – уміння вводити в тест слова на вивчені орфограми .
Вправа 371 – письмово – контролююче завдання (переписати речення, поставивши, де потрібно, у словах апостроф.
Запишіть свої цілі, які мають стосуватися особисто вашого розвитку.
4. Передбачення очікуваних результатів.
Знаючи тему та мету нашого уроку, запишіть очікувані результати.
Гра «впіймай апостроф».
ІІІ. Етап опрацювання навчального матеріалу.
1. Організація учнів на здобуття знань.
‒ Розпочнемо нашу роботу із теоретичного матеріалу підручника, с.162-163. Прочитайте самостійно правила, а потім разом проговоримо їх.
2. Залучення до продуктивної діяльності.
2.1. Робота з підручником (самостійно). Опрацювання правил написання апострофа.
2.2. Прийом «синтез думок».
‒ Давайте усі долучимося до роботи, можливо, подискутуємо, проаналізувавши особливості кожної групи слів, сформулюємо правила вживання апострофа (завдання 1 у додатку):
1) б’ють, п’є, в’яз, м’яч, верф’ю;
2) бар’єр, матір’ю, бур’ян;
3) роз’єднати, об’їхати, з’явитися;
4) Лук’ян, Лук’янченко;
5) цвях, тьмяний, свято, верб’я, арф’яр;
7) бязь, буряк.
2.3. Вправа 370 (усно): спостереження за орфографією та чіткою вимовою слів.
2.4. Мовна розминка.
‒ Чи любите скоромовки? Пропоную вам проговорити одну. Умова: вимовити правильно всі слова з апострофом (завдання 2 у додатку).
Скоромовка:
У Лук’яна в’язка м’яти,
У Дем’яна дев’ять в’язок.
2.5. Запис фонетичною транскрипцією слів (письмово) біля дошки та в зошитах.
‒ Хочу запропонувати вам три слова. До дошки вийде по-черзі три учні, які запишуть по одному слову орфографічно та орфоепічно.
М’яч, свято, черв’як.
2.5. Гра «третє зайве».
‒ На додаткових аркушах знайдіть завдання 3 у додатку. Умова: виявити у кожному із двох рядків одне слово, яке не підходить. Пояснити чому.
Різдвяний, сім’я, з’явитися.
Рясно, дзвякнути, роз’єднати.
‒ Любите плескати в долоні? Думаю, так. Давайте пограємо у ще одну гру. Умова: плескаємо в долоні, якщо в слові апостроф, мовчимо якщо немає.
Торф’яний, в’язкий, мавпячий, рум’яний, дит’ясла, під’їхати, цвях, пюре, об’їжджати, повітря, рюкзак, матір’ю.
Скласти і записати мікротекст (3-4 речення) висловлення-подяки бабусі за надісланий нею до дня народження подарунок. Використати у потрібній формі слова: сім’я, пам’ятати, люб’язність, святкувати, з’їхатися, здоров’я, матір’ю (завдання 4 у додатку).
Зачитування робіт.
IV. Рефлексійно-оцінювальний етап.
1. Аналіз результатів.
Виконання письмово вправи 371, с. 163 у підручнику.
‒ Тепер давайте узагальнимо матеріал уроку, виконавши два речення вправи, де перевіримо, як ви засвоїли написання орфограми «Апостроф». Після виконання поясните орфографію.
2. Стимулювання позитивної навчальної мотивації.
‒ Давайте повернемося до цілей уроку, проаналізуйте, наскільки ви їх досягли.
Вправа «три «Зе».
Вправа «три «Зе» допоможе вам зрозуміти (завдання 5 у додатку):
Упродовж уроку я
запам’ятав (ла)…
зрозумів (ла)…
себе оцінив (ла) …
3. Домашнє завдання, його інструкція.
Знати теоретичний матеріал § 31, с.163-164. Виконати письмово вправу 372, с.164 (записати слова у дві колонки: з апострофом – без апострофа).
Додатки
1. Прийом «синтез думок».
Проаналізувавши особливості кожної групи слів, сформулювати правила вживання апострофа:
1) б’ють, п’є, в’яз, м’яч, верф’ю;
2) бар’єр, матір’ю, бур’ян;
3) роз’єднати, об’їхати, з’явитися;
4) Лук’ян, Лук’янченко;
5) цвях, тьмяний, свято, верб’я, арф’яр;
7) бязь, буряк.
2. Мовна розминка.
Вимовити правильно всі слова з апострофом.
Скоромовка:
У Лук’яна в’язка м’яти,
У Дем’яна дев’ять в’язок.
3. Гра «третє зайве».
Виявити у кожному із двох рядків одне слово, яке не підходить. Пояснити чому.
Різдвяний, сім’я, з’явитися.
Рясно, дзвякнути, роз’єднати.
4. Скласти і записати мікротекст (3-4 речення) висловлення-подяки бабусі за надісланий нею до дня народження подарунок. Використати у потрібній формі слова: сім’я, пам’ятати, люб’язність, святкувати, з’їхатися, здоров’я, матір’ю.
5. Вправа «три «Зе».
Упродовж уроку я
запам’ятав (ла)…
зрозумів (ла)…
себе оцінив (ла) …





