Тема. Написання префіксів пре-, при-, прі-.
Мета. Формувати компетентності:
Предметні (мовна, мовленнєва):
а)знаннєва складова: засвоєння здобувачами освіти знань про написання префіксів пре-, при-, прі;
б)діяльнісна складова: набуття вмінь записувати правильно слова з вивченими орфограмами в значущих частинах слів, зокрема префіксах пре-, при-, прі-; обґрунтовувати їх написання правилами, знаходити і виправляти помилки на вивчені орфограми; складати речення та мікротексти зі словами, що мають префікси пре-, при-, прі-, які надають їм емоційного забарвлення;
в)ціннісна складова: усвідомлення багатства виражальних засобів української мови, важливості удосконалення власного мовлення;
ключові (екологічна грамотність):
а) уміння: виявляти толерантність, співчувати, бережливо ставитися до природи;
б) ставлення: усвідомлення значення навколишнього середовища для життя і здоров’я людини.
Тип уроку. Формування компетентностей.
Обладнання. Тексти на кожну парту для роботи над опрацюванням теми (або ж мультимедійна дошка із виведеним на екран текстом).
Методи, прийоми, види форми роботи. Робота з текстом, робота з підручником, робота в парах, слово вчителя, гра «комплімент», гра «так-ні», метод ПРЕС, прийом «мікрофон».
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності (прийом «комплімент»).
- Доброго дня, дорогі п’ятикласники! Хочу порадувати вас тим, що сьогодні у нас остання тема щодо вивчення розділу «Будова слова. Орфографія». Щоб налаштуватися на хороші емоції, продуктивну працю, скажімо один одному комплімент, виражений прикметником. Умова: називаєте ім’я однокласника та декілька прикметників-компліментів на його адресу. Наприклад, «Маринко, ти прекрасна та розумна». Естафета передається далі.
2. Актуалізація суб’єктного досвіду.
– Вам часто доводиться виявляти емоції, виражати свої почуття, наприклад гнів, радість, захоплення. Як ви це робите? Які засоби мови можуть стати тут у пригоді? (Заслуховуються відповіді учнів). Сьогодні на уроці поговоримо про це.
3. Актуалізація опорних знань.
– Зараз проведемо гру «так-ні» для того, щоб пригадати відомості про значущі частини слова. Умова: підносити руку після почутого запитання, аргументувати відповідь.
Лексичне значення слова міститься у префіксі?
Граматичне значення слова міститься у закінченні?
В основі слова може бути тільки корінь?
Незмінні слова не мають закінчення?
Суфікс стоїть перед коренем?
Префікс може творити спільнокореневі слова?
Префікс розміщується тільки перед коренем?
– Не випадково останні два запитання стосувалися префіксів, тому що про правильне їх уживання, зокрема про префікси пре-, при-, прі-, будемо говорити на сьогоднішньому уроці. Запишімо тему уроку «Написання префіксів пре-, при-, прі-».
ІІ. Етап цілевизначення та планування.
Повідомлення мети року.
– На уроці ми з вами будемо вчитися доцільно вживати й правильно писати префікси пре-, при-, прі-. У вас буде можливість самостійно скласти мікротекст із цими префіксами й переконатися, наскільки засвоєна тема.
Визначення власних цілей, планування роботи.
– Ви почули мету, яку я повідомила. Подумайте, над чим ще ви хотіли б сьогодні попрацювати, які вміння удосконалити, й запишіть у зошити (окремі учні зачитують написане).
Планування роботи (спільно з учнями).
1) Опрацювання теоретичного матеріалу: засвоєння знань (самостійно за підручником).
2) З'ясування рівня засвоєння прочитаного (усна зв'язна відповідь учня-двох).
3) Робота з текстом: формування вмінь правильно писати префікси (самостійно).
4) Завдання до тексту: повторення розділових знаків при прямій мові та вставних словах.
5) Лексичне завдання (вправа 168): правильне вживання слів з префіксом прі- (колективно).
6) Висновок про написання літер е, и, і у вивчених префіксах (учні).
7) Творча робота (створення власного тексту): уміння вводити слова з вивченими префіксами в текст, розуміти їх роль (самостійна робота).
8) Практикум-привітання: мережеве спілкування (парна робота).
ІІІ. Етап опрацювання матеріалу.
1. Засвоєння теорії.
– Учня самостійно опрацьовують матеріал підручника про написання префіксів пре-, при-, прі- на с. 83.
2. Формування вмінь щодо вживання й написання префіксів.
Робота з текстом.
Прочитати текст, що лежить у вас на партах (один із учнів озвучує вголос).Виписатив три колонки слова із префіксами пре-, при-, прі-, вставити при цьому відповідні літери е, и, і. Пояснити, які літери вставили в префікси і чому (прийом ПРЕС).
Чи доводилося тобі допомагати тваринам? Ця незвичайна пригода сталася тоді, коли я поверталася зі школи.
Поблизу будинку у кущах щось пр..чаїлося та пр..жалібно скавуліло. Я обережно заглянула туди, пр..дивилася. На мене споглядав сумними пр..красними оченятами маленький поранений собака. Пр..погані господарі позбулися хворої тварини. Я пожаліла беззахисне створіння. Покликала тата.
Тату! Поглянь на це пр..гарне створіння. Але, на жаль, воно поранене.
Бачу, – із сумом відповів тато.
Може, заберемо його?
Ми разом надали допомогу. Спочатку поселили в курнику. Часто пр..носили поїсти. Згодом дали йому пр..звисько Бровко. Коли він одужав, тато змайстрував йому пр..чудову будку. Песик живе у нашому дворі та любить бавитися із дітьми.
Вдячна тварина стала пр..чудовим сторожем та надійним захисником.
Завдння до тексту.
Звернути увагу на розділові знаки при прямій мові.
Прокоментувати розділові знаки при звертанні та однорідних членах.
Пропрацювати слова іншомовного походження із префіксом пре-, написання яких потрібно запам’ятати: президент, предмет, прейскурант, преамбула, прем’єра, презентація, презент, препарат, престиж, президія, претензія, претендент.
Лексичне завдання.
Вправа 168: пояснити відмінність між словами прізвище та прізвисько. Запам'ятати їх написання.
Висновок про написання літер е, и, і у вивчених префіксах(учні).
Творча робота.
Створити власний текст на тему захисту природи. Увести в текст слова з вивченими префіксами, пояснити їх написання та роль у тексті (самостійно).
Практикум-привітання.
– А чи не забули ви, що сьогодні у нашому класі іменинник – це Павло Дзюба. Пропоную привітати його, створивши текст для однієї із соціальних мереж (уявно, без опублікування). Використати в тексті слова із префіксами пре-, при-, прі- (робота в парі).
IV. Рефлексійно-оцінювальний етап(прийом «мікрофон»).
Самооцінювання.
– Ви були уважними й активними на уроці, тому пропоную традиційно себе оцінити, чи досягли ви визначених цілей та результатів, поставлених на початку уроку.
КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ | ||
ЗМІСТ ВИКОНАНОЇ РОБОТИ | ||
1. | Рівень засвоєння правил (2 бали). | |
2. | Робота з текстом: уміння правильно вживати й писати слова з префіксами (2 бали). | |
3. | Пост у мережу (4 бали). | |
– Хотілося б почути вашу думку з приводу окремих моментів, як-от:
Чи цікавими були завдання?
Чи під силу вони були вам?
Що ви взяли з уроку?
Завдання додому.
Повторити (якщо є потреба) за підручником правила вживання префіксів пре-, при-, прі- (параграф 14, с. 83-85).
Скласти міні-твір (4-5 речень) із словами з вивченими префіксами. Висловіть у творі захоплення природою й закличте її оберігати.



